Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Tercüme Çalışmalarımız

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-02-2009, 00:11
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Nasıl yani ya! birileri bana bunun bir şaka olduğunu söylesin
Alt 11-02-2009, 00:31
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger dilaver;

Bu konuda daha once de yazdim. Samanizmin; Budha'nin ortaya attigi bir gorustur ve tanri konusuna yanasimda; ilk soyut yanasimdir. Soyut oldugu icinde; budha onu erisilmez kilmistir. Somut tanrilara erisiliyordu. Cunku, ya bir puttu, ya da bir insan veya bir cisim. Tanrinin; insanoglu tarafindan ne bes duyuyla, ne de dusunce ile erisilmeyecegini, ilk budha ortaya atti.

Bunlar, benim gorusum olarak algilanmasin. Ben samanizmin ve Budha'nin bu inanci, nasil ortaya attiginin dokumunu yapiyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 11-02-2009, 00:37
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hocam dökümleri buraya alalım o zaman.
Alt 11-02-2009, 00:44
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Evrensel senin bu yaklaşımın karşısında pervane'ye katılıyorum. Yahu kardeşim hiç bir konuda bilgin yok, bunu anladık da nasıl bu kadar uydurup palavra sıkabiliyorsun onu anlamakta zorluk çekiyorum. Sen bizleri çocuk mu görüyorsun.

Şamanizm hakkında herhengi bir bilgin olmadıgı zaten bir önceki iletinde anlaşıldı. Bu soruyu da sırf o amaçla sormuştum. Hadi o konuda bir bilgin yok bari hiç bilmedigin Budizmi karıştırma. Budizmde tanrı yoktur.

Budizm, kurucusunun kendini ne tanrının bir peygamberi, ne de onun temsilcisi ilan ettigi, üstelik Tanrı-Yüce Varlık düşüncesini bile reddettigi tek dindir. Ama o kendisinin uyanmış oldugunu söyler ve bu noktadan hareketle ruhani rehber ve üstat oldugunu ileri sürer.

Budizm ile şamanizmi aynılaştıran kim miş acaba, senden başka. Yahu acı kardeşim bu insanlara; bu kadar da sallanmaz ki. Ayıptır, ayıp.

Üsteli şamanlar direkt ve somut olarak ruhlarla bag kurarlar. Bunun sana onlarca örnegini yazarım ve yazacaktım ama senin için ne fark edecek ki. Sen gene bildigini okuyacaksın.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 11-02-2009, 01:00
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrensel senin bu yaklaşımın karşısında pervane'ye katılıyorum. Yahu kardeşim hiç bir konuda bilgin yok, bunu anladık da nasıl bu kadar uydurup palavra sıkabiliyorsun onu anlamakta zorluk çekiyorum. Sen bizleri çocuk mu görüyorsun.

Şamanizm hakkında herhengi bir bilgin olmadıgı zaten bir önceki iletinde anlaşıldı. Bu soruyu da sırf o amaçla sormuştum. Hadi o konuda bir bilgin yok bari hiç bilmedigin Budizmi karıştırma. Budizmde tanrı yoktur.

Budizm, kurucusunun kendini ne tanrının bir peygamberi, ne de onun temsilcisi ilan ettigi, üstelik Tanrı-Yüce Varlık düşüncesini bile reddettigi tek dindir. Ama o kendisinin uyanmış oldugunu söyler ve bu noktadan hareketle ruhani rehber ve üstat oldugunu ileri sürer.

Budizm ile şamanizmi aynılaştıran kim miş acaba, senden başka. Yahu acı kardeşim bu insanlara; bu kadar da sallanmaz ki. Ayıptır, ayıp.

Üsteli şamanlar direkt ve somut olarak ruhlarla bag kurarlar. Bunun sana onlarca örnegini yazarım ve yazacaktım ama senin için ne fark edecek ki. Sen gene bildigini okuyacaksın.

saygılarımla
Evet evrensel,biliyorsan konus millet bi adam görsün,bilmiyorsan eve git cocuklar bi baba görsün .
Not,forum kirliliyinden dolayi kusura bakmayim,kideme sayin.(bu yazinin benzerini bi birahanede bira icerken okumusdum o gün cok hosuma gitmisdi,asli söyleydi....paran varsa ic millet bi adam görsün,paran yoksa eve git cocuklar bi baba görsün).evrensel bunu saka kabul et....

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 11-02-2009, 01:07
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Budhizm ile samanizmin ortak noktasi-asceticism- Yani; ruhsal rahatlik. Vucut olarak; tanriya ulasamazsin, ancak ruhsal olarak ulasirsin. Hristiyanligin; gucu zaten; -father-son-and holy spirit olarak uclemedir. Dine ilk holy spiriti-kutsal ruh, tasiyan Budhadir ve kurucusudur. Oyuzden, samanizm temeli; mevlanaya, yunus emre'ye yansimistir. Hristiyanlikta, son, yani isa; father-babasi tanri ile ruhu birlestiren kopru olarak bilinir. Muslumanlikta ise bu kopru yoktur. Yani tanriya erisilmez sadece onun buyruklari yerine getirilir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 11-02-2009, 01:20
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Asceticism'in felsefi yonunu;Sokrates,-dunyada umursamaz yasamak- Dini yonunu; Budha-ruhu bedenden ayirmak- ortaya atmistir. Ikisinin de, yasadigi donem Budha; M.O 483'te; Sokrates; M.O.470'de dogmustur. Hristiyanligin cikis tarihi de; 0 dir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 11-02-2009, 01:23
Kıdemli Üye

Saygideger pervane, dilaver ve papillion;

Sizlerden yanit bekliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 11-02-2009, 01:34
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Samanizmin; Budha'nin ortaya attigi bir gorustur ve tanri konusuna yanasimda; ilk soyut yanasimdir. ilk ileti

Budhizm ile samanizmin ortak noktasi-asceticism- Yani; ruhsal rahatlik. son ileti

Hangisi dogru evrensel

Şamanizmi Budha mı ortaya atmıştır, yoksa ortak kökeni mi vardır. Senin dışındaki tüm din alimleri ve din araştırmacıları Şamanizmin çok çok eski oldugunu söylüyorlar ve bir etkilenme varsa o da Budha'nın şamanizmden etkilendigidir.

Şimdi sen buna cevap ver. Gene sıkışınca başladın yabancı dil kullanmaya. Biradan da x y lere başlarsın. :eek:

Sokrates nereden çıktı. Bak sana bir tiyö vereyim . şamanizmden bahsetmek için gene Cro Magnon magaralarına gideceksin. Hani hep senin kaçtıgın yerlere ve oradaki Şaman betimlemelerine bakacaksın, uzun uzun inceleyeceksin. Sonra da palavra atmayacaksın. Önce ögreneceksin, sonra o konuda görüş iddia edeceksin.

Neden mi bunu söylüyorum. Çünkü Budha nın yaşam tarihlerini bile sallıyorsun. Budha'nın dogumu MÖ 523 (veya 532) ölümü ise MÖ 478 (veya 487) . Senin dogdu dedigin zaman Budha ölmüş. ( Kaynak M.Eliade. Dinsel Düşünceler Tarihi cilt 2 )

Ayrıca gene sıkıştın ki Müslümanlıktan Hiristiyanlıktan dem vuruyorsun. Konumuz Budhanın şamanizm ögretisi. Bundan haber ver ya da daha iyisini yap ve ne olur oku ve ögren beni de yorma.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 11-02-2009, 01:45
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Eger algilayarak okursan; ikisinin biribirini tamamladigini gorursun. Budha; samanizmin yaraticisidir. Cunku; daha sonra Kuzey Asya'da, ve Kuzey Amerika'da- ki, kizilderelilerin,tip ile ilgili adamlarina da saman denir- samanlar turemistir. Yunus Emre'de, mevlana'da bu temelde birer samandirlar.

Ruhun tarih sahnesine cikisi, Budha sayesindedir. Bunu ilk dine tasiyanda Hristiyanlik olmustur. Oyuzden de- o uclemeyi ortaya atmistir. Herkesin ruhunu bedenden ayirma dusuncesi degisiktir. Islamda'da ruh bedenden, ancak olumle ayrilir. Dolayisiyle, tanriya ancak ruhun erisir. Bedenin erisemez. Yani; ascetisizmin temeli; bedeni onemsemez, ruhu onemser. Beden sadece ruhu tasiyan bir cisimdir. Hristiyanlikta ise; Isanin dediklerini yaparsan, Tanri ile bulusursun, cunku koprudur. Hristiyanliktaki, holly-kutsal- kelimesine, dikkatini cekerim.

Ama muslumanlikta tanriya beden olarak erisemezsin. Cennete gidecek olan da, cehennemde yanacak olanda ruhundur, bedenin degil. Bilmem anlatabildim mi? Dolayisi ile; tanri ve ruh ayrilmaz ikilidir. Ruhun varligina inanan; otomatikman tanriya ve varligina inaniyor demektir.

Felsefe'nin tarihi; Eski yunanistan'da-Greek- ve M.O. 578 de baslar. Evet, Budhanin olum tarihini vermisim, dogum yerine. Dogum tarihi, M.O. 563.Socrates;470-399 M.O.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Konu evrensel-insan tarafından (11-02-2009 Saat 01:55 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler