Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-12-2006, 12:20
commandante commandante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

commandante - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: Kutsal Kitaplardaki Çelişkiler

birincisi ben yeterince bu konuya hakim olduğumu düşünüyorum ikincisi orada yazım hatası yapmamdan kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olmuş bunu yazan muhammed mi demek istemiştim

şunu söylemek isterimki sürekli olarak kend,ne selavat getirtip kendisine dua ettiren ve bütün evrenin kendisi için yaratıldığını söyleyen bir insandan bahsediyoruz ve ben saçmalamadığımı düşünmüyorum dini fikrimiz sanırım aynı değil yazılarını okumadım ama beni eleştireceğine yazılanları saçma olarak nitelendrimeden çürütecek cevaplar vermeni tercih ederdim.

dinlerin olmadığı beyinlerin zehirlenmediği bir dünya için....

http://commandantembaran.blogcu.com
Alt 14-12-2006, 12:42
Üye Değil

frodo";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın vascmt:
* *
* * * *İlk müslüman kimdi sorusuna farklı cevaplar var ?

Bakara 132..Ve vassa biha ibrahımü benıhi ve ya'kub* ya beniyye innellahestafa lekümüd dıne fe la temutünne illa ve entüm müslimun

bakara132. *Bu dini İbrahim, kendi oğullarına vasiyyet etti, Yakub da öyle yaptı: "Ey oğullarım! Muhakkak ki, bu dini size Allah seçti, başka dinlerden uzak durun, yalnızca müslüman olarak can verin!" dedi.( E.H.Meali)

Enam 163 ...La şerıke leh ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimın

Enam163. *Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.,,(E.H.Meali)
Sevgili uzmanım frodom ;
Bir kavramı tam olarak anlayabilmek ve anlatabilmek zordur. Üstelik bazı kavramlara matematiksel ön ekler getirince hepten zor oluyor sanırım

İLK Müslüman gibi yani 1. gibi ön ekler olayı anlamakta zorluyor insanı.

Eğer Müslüman tanımını Hz.Muhammed ve Kur'an çerçevesindeki inanan kimseler olarak tanımlarsak ortaya çıkacak tablo garip olur ve matematiksel olarak konan ön eklerde bu durumu iyice karmakarışık hale sokar.Yok eğer olaya :

"Hacc 78-Allah uğrunda gerektiği gibi cihad edin! Sizi O seçti, üzerinize dinde hiçbir zorluk da yükletmedi. Haydi babanız İbrahim'in milletine! Bundan önce ve bunda(Kur'an'da) size müslüman adını o Allah verdi ki peygamber size şahid olsun, siz de bütün insanlara şahidler olasınız. Şu halde namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a sıkı tutunun ki, sahibiniz O'dur. Artık O ne güzel bir sahip, ne güzel bir yardımcıdır. " gibi alıp daha da anlayabilmek adına :

"Bakara 131-Rabbi ona: "Bana teslim ol!" emrini verince, o da: "Alemlerin Rabbine teslim oldum dedi. " * teslim olmak vasfını farkedebilirsek şöyle ki:

Frodo-Psiko-Sabır İSMİ taşıyan üç kişinin ORTAK nitelikleri/vasıfları SABIRLI OLMAK tır Sabır niteliği/vasfı salt İSMİ Sabır olan kişiye ait değildir gibi düşünebilirsek veya
Frodo-Psiko-Cömert İSMİ taşıyan üç kişinin ORTAK nitelikleri/vasıfları *CÖMERT OLMAK tır gibi vb düşünebilirsek bunu anlamakta zorlanmayız.

Şimdi soruyorsundur ee o zaman Enam 163 teki "İlk Müslüman " ne demek o zaman ?

İşte burada iş senin matematiksel homosapiens aklından çıkıyor ve duyguların raksettiği içsel yönüne yönleniyor * demişsin ya "Matematik kelimelere benzemez. Onu istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz.. " içsel olaylarda matematiğe benzemez onun sınırlarını koymak zordur.Onu yine kendi anlayışı içinde anlamak ve zor olsa da tarif etmek gerekir.

Kafam/Kafan hala karışık tut ellerimden akıl gelince 3 kere vurmaya hazırlanalım
Alt 14-12-2006, 13:40
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sevgili psiko:
Bu günkü ödevin “totoloji” ..Nedir sorusuna cevap vermen lazım..Nasıl
yapılır konusunda fena değilsin...

Soru şu:
Pante 13- İlk müslüman Enam/163’e göre Muhammed, Araf/143’e göre Musa.

Cevap vascmt: 13 ) Araf 143'de "Tespih ederim o yüce varlığını,tövbe edip sana yöneldim.İman edenlerin ilkiyim ben." deniyor.Burada müslüman ifadesi yok.İman eden diyor.Belliki Musa'nın kastı kavmi arasından ilk iman edenin kendisi olduğunu vurgulamak .

Cevap son derece mantıklı..Musa’nın iman edenlerden, ilklerden birisi olduğu vurgulanıyor. Allah bu ayırımın farkında. İki farklı şeyi iki farklı kelime ile anlatmış...

Aynı soruyu frodo sormuş bu sefer enam.163 ve bakara 132 ayetleri ile ilgili...

1.Kurgu : Allah başlangıcından itibaren tek bir din vahyetmiştir. Dolayısı ile “en son din olan islam” aslında başlangıçta var olan dinin ta kendisidir.Aksini söylersek (bu kurgu içerisinde ) Allah’ın fikir değiştir diği sonucuna gideriz..Bu da küfür olur. Buraya kadar tamam mı ? O zaman ilk müslümanın Adem olduğu sonucuna gideriz. Enam 163 bu kurgu ile çelişir çünkü ilk müslüman Muhammed değildir...

2.Kurgu :Allah başlangıcından itibaren tek din vahyetmiştir.Ancak toplumsal gelişim nedeniyle dinde biçimsel değişiklikler vardır. Yahudilik,Hıristiyanlık bu gelişimlerin tarihsel ifadeleridir. Son ve hak din islamdır.Ve bu dine inananlar da müslümandır. Bu kurgu da bakara 132 ile çelişir.

İmdi gelelim matematiğe ilk nedir ? TDK ne diyor bakalım:
1 . * *Sıfat: Zaman, sıra, yer ve önem bakımından ötekilerden önce gelen, son karşıtı:
2 . * isim *Herhangi bir şeyin en önde olanı, önce geleni:
3 . * zarf *Birinci olarak, en başta:

Matematikte ilk’in karşılı 1’dir. “0” sayısından sonra gelen nesnel ilk sayı.
TDK ya göre ; Sayıların ilki.

Şimdi senin ödevine dönelim totoloji nedir ?En güzel tanımı ekşisözlükten Zifir adlı arkadaşımız yapmış: tanımlanmaya çalışılanın, tanımlanmaya çalışılanın kendisine gönderme yapılarak tanımlanmaya çalışılmasıdır...
Demek ki neymiş psiko hocam : ey akıl geldinse üç defa vur demeye devam !!!

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 14-12-2006, 16:37
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Frodo Bakara 132 ile En'am 163 'e farklı meallerden bakıp sana bir yanıt
yazacağım.Saygılarımla..........
Alt 14-12-2006, 17:05
Kıdemli Üye

Kuran' daki çelişkilerle ilgili yanıtımın devamıdır :

14'le ilgili yorumum: Melekler Meryem'le iki farklı zamanda
konuşmuştur.(3:42-45)'e göre melekler Meryem'le konuşmuş ve ona
Allah'ın kendisini seçip,alemlerin kadınları üstüne yücelttiğini söylemişlerdir.(19:17,21)'de ise bu kez Meryem'le konuşan Ruhül-Kudüs
tür.Ve ona bir ona bir oğlan çocuğu olacağı müjdesini vermiştir.

19) (90/18-19 ve 99/6-8) de insanların iki sınıfa ayrılacağına dair
bir ifade yok.Dolayısıyla (56/7) ile bir çelişki yok !

20) Allah Firavun'a Musa ile kardeşi Harun'u göndermiştir.Ayetlerde
bir çelişki yok !

21) (54:19) da söylenen Ad kavmini yok eden ve yedi gece-sekiz
gün süren kasırga/fırtına'nın uğursuzluğu kesiksiz bir günde başladığıdır.
Yoksa kasırga /fırtına'nın bir gün sürdüğü söylenmemiş.

23)Muhammed Allah'a aracısız ibadet ediyordu.Kafirler(putperestler)
ise araya Allah'ın melekleri olduklarını söyledikleri putları koyuyor ve
putlara da tapıyorlardı.Kafirun suresinde vurgulanan bu ayrımdır.

25 ) (4:153)de affedilen günah buzağıya tapılmasıdır.(25:68-71)de
Allah'ın şirk koşanları af edeceğine dair bir ifadeye rastlamadım.

26) (7:149) da Musa'nın kavminin Musa Tur'a dönmeden önce
tövbe ettiklerine dair bir ifade yok !

27 ) Yunus,rabbinin bir nimeti sonucu cascavlak bir sahil yerine
üzerinde kabak cinsi bir ağaç biten bir yere atılmıştır.(37:145-146) ile
(68:49) da vurgulanan budur.

28 ) Namuslu kadınlara zina isnat edenler (24:23 )'e göre
dünyada da ahirette de lanetlenmiştir.Ancak (24:5)'de eğer suçu işledikten
sonra tövbe eder iseler ahiretteki cezalarından bağışlanacakları
söylenmiştir.

30) İslamın ilk dönemlerinde ya da ortamın müsait olmadığı koşullarda kafirler müslüman olmaya zorlanmaz sadece telkinle yetinilir.
Ancak İslam o yörede yeterince güçlü ise kafirler müslümanlığı seçmeye
zorlanabilinir.Bu Allah'ın yasasıdır.

Şimdilik bu kadar,devam ederim inşallah
Alt 14-12-2006, 21:48
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çelişki iddiaları üzerine katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürler.
Tekrar vurgulamakta yarar görüyorum;
Ben sadece hep tartışılmakta olan, kitaplarda ya da internette çeşitli sitelerde yer alan iddiaları
buraya listeliyorum. Bunlar hakkında henüz hiçbir yorumda bulunmadım. Bu iddiaların bir kısmına ben de katılmıyorum. Kendi düşünce ve yorumlarımı daha sonra fırsat bulunca yapmaya çalışacağım.
Bazı arkadaşların " Burada anlatmak istediğini anlayamadım" ya da "Bunu nerden çıkardın" ya da "O senin fikrin" gibi yanıtları var. Yazdıklarımı bir alıntı olarak kabul edin. Nitekim büyük çoğunluğunu farklı sitelerden tarayarak buraya aktardım. Yani, listeye aldığım çelişki iddiaları ve cümle sonundaki yorumları bana ait, benim fikrimmiş gibi düşünmeyin.
Verilen yanıtların bazılarına ben de olsam aynı yanıtı verirdim. Hoara'nın, Hiramusta ve Vacsmt'nin bazı yanıtlarına katılıyorum. Ancak katılmadığım maddeleri bilahare açıklamaya çalışacağım.

Bu çalışmanın sonunda çelişki iddialarının çoğunu eleyecek, en ciddi olanlarını bırakacak ve tartışmamızı bunlar üzerine yoğunlaştıracağız. Ancak sitede daha önce geniş bir şekilde tartışılmış olan konuları linkini vererek geçeriz. Örneğin Tarık 7 ayeti ya da Kur'an'daki matematik hatası gibi konuları ele almaya gerek yok.

Ayrıca arkadaşlar, varsa bildiğiniz çelişki iddiaları ve yanıtları siz de yazabilirsiniz.
Bundan sonraki aşamada bilimle çelişen iddialara yer vereceğim.
Alt 14-12-2006, 23:01
Kıdemli Üye

D- Kur'an'ın bilimle olan çelişkileri

1- Tarık Suresi 7. ayet.

2- Cennetin genişliği göklerle yer kadar mı?
Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır. (Âli İmran Suresi/133)

3- Dünyanın 4 günde, göklerin ise 2 günde yaratılmış olması. ( Ya da devirde)(Füssilet/11-12)

4- Yerin göklerden önce yaratılmış-düzenlenmiş olması. Füssilet/10-12

5- Miras dağıtımındaki avl yöntemi gerektiren matematik hatası. (Nisa/10-12)
http://www.turandursun.com/modules.p...t=2493&start=0

6- Güneşin kara çamurlu bir suya batması.
Sonunda güneşin battığı (mağrib) ( مغرب) yere kadar ulaştı ve onu kara çamurlu bir gözede batmakta (Garabe) ( غرب) buldu, yanında bir kavim gördü. (Kehf Suresi/86)

7- Ortadoğuda yetişen Hurma, üzüm gibi meyvalardan bahsedilip batıda yetişenlerden hiç bahsedilmemesi.

8- Kalbin beyin fonksiyonlarına sahip gösterilmesi. Duygular, düşünceler, inançlar kalbin mi beynin mi fonksiyonları? Bakara/97-260-283, Kehf/28, Şuara/195

9- Ay'ın yarılması. Kamer/1

10- Gök gürültüsü, şimşek ve yıldırımın Allah'ın insanları korkutma ve cezalandırma aracı olduğu. Rad/12-13
Alt 15-12-2006, 00:11
Kıdemli Üye

Anlaşılamayan çelişki iddiaları:

"35- *"Enbiya/99. Eğer onlar Tanrı olsalardı oraya varmazlardı. Halbuki hepsi orada ebedi kalacaklardır." ayetindeki ifade çelişkidir.
bunu anlayamadım / Hoara"
Sevgili Hoara bir de Muhammed Esed'in mealine bakalım:

MUHAMMED ESED
Eğer [o tapınıp durduğunuz düzmece nesneler] gerçekten tanrı olsalardı, kuşkusuz, oraya girmezlerdi; ama [işte gördüğünüz gibi,] hepiniz orada yerleşip temelli kalacaksınız!”

Ayete göre, çok tanrılı din inananları ve putperestler için layık görülen cehennem, aynı zamanda onların tanrı diye taptıklarına ve putlara da mekan olacak ahirette. "Bu tanrılar ve putlar gerçek olsaydı, mekanları cehennem olmazdı" denilmek isteniyor.
Çelişki iddiası ise, dikkat edersen ifade tarzı için.

-----------------------
"48- *Zuhruf/114'te de ilginç bir kurgu vardır: "O suyu gökten bir ölçüye göre indirir. Biz onunla ölü memleketi diriltiriz". Suyu indiren Allah, ölü memleketi dirilten kim?
bunu da anlayamadım . suyu indirende biz diriltende biz yazıyor ya"
Suyu indiren tekil, ölü memleketi dirilten çoğul. Yani "suyu indirende biz diriltende biz" demiyor.
Buradan anlaşılan Vacsmt'nin de yazdığı gibi Allah yağmuru sağlıyor, melekler de yağmur sayesinde ölü toprakları diriltiyor.
-----------------------

Sevgili Vacsmt;

"10 ) Bakara 97'de Kuran'ın tamamının Muhammed'in kalbine
indirildiğini söyleyen bir ifade yok!Bunu nerden çıkardın anlamadım!"
Bakara/97. De ki: Kim Cibril'e düşmansa iyi bilsin ki o, Allah'ın izniyle evvelce inen kitapların doğruluğunu bildiren, inananlara doğru yolu gösteren ve bir müjdeci olan Kur'an'ı, senin kalbine indirmiştir.

Kur'anın Cebrail vasıtasıyla Muhammed'in kalbine indirildiği ayette açık.
İddia sahibi bu ayetten sanki Kur'anın tamamı Muhammed'in kalbine indirilmiş gibi anlamış. "O halde sonradan hükümleri değiştirmek mantıksız değil mi?"

Buna yanıt şöyle olmalı: Muhammed'in kalbine Kur'an aşama aşama ayetler halinde indirildi. Dolayısıyla hüküm değişikliği şeklinde anlaşılan ayetlerde değişik aşamalarda geldi. Tamamlanmış bir kitaptan hüküm değiştirilmiş değil.
Fakat "Levh-i Mahfuz'da orijinali saklı olan Kur'an önceden mevcut iken bu değişikliklerin mantığı nedir?" diye sorulabilir. Buna yanıt da genellikle "ayetler yaşanan olaylara, gelişmelere istinaden indiği için o şekilde düzenlenmiş"şeklinde oluyor. Kimisi de nesh'i kabul etmiyor.

-----------------------
"16 ) Burada geçen ayetlerin Allah'a ait olmadığını nerden
çıkardın ?Kuran'ı Allah'ın izniyle bir melekler topluluğu olan
"Meleki Ala" indirmiştir.Sözcüleri de Cebrail isimli
melektir.Bu sebeple Kuran'da birçok yerde "Biz" ifadesi yer alır ve
Allah içinde üçünçü tekil şahıs olan "O" ifadesi kullanılır.O rahmandır;
rahimdir gibi...Bu ayetlerde O denmemişte; Allah denmiş yani tuhaf
bir durum yok !"
Vacsmt asıl ciddi çelişkiler bu ayetlerde. İyi incelemelisin. Allah'tan başkasının konuşturulduğu yerlerde örneğin peygamberin sözlerinde "Kul/ De ki" ön eki vardır. Bu ayetler de yok.

http://www.turandursun.com/modules.p...&highlight=gaf
Alt 15-12-2006, 16:35
Kıdemli Üye

Sevgili Frodo;
Bahsettiğim incelemeyi yaptım.İşte yanıtım.
Önce ayetlerin anlamına bir bakalım:

Bakara 132:İbrahim de oğullarına şunu vasiyet etti,Yakub da :
"Oğullarım!Allah sizin için bu dini seçmiştir.O halde ancak müslümanlar olarak can verin."
En'am 163 :"Ortağı yoktur O'nun.Bununla emroldum ben.Ve müslümanların ilkiyim ben ."

Yaşar Nuri Öztürk'ün bu mealine bakılınca Muhammed ilk müslüman olurken ondan daha önceleri yaşamış İbrahim ve Yakub'un oğullarının
da müslüman olarak nitelenmesi çelişki gibi duruyor.Ancak aradığım cevabı Ahmed Davudoğlu'nun mealinde buldum.Buna göre;
En'am 163'de müslümanların ilkiyim derken Hz:Muhammed İslam
dinini seçenlerin ilki olduğunu belirtiyor.Bakara 132'de ise müslüman
sözcüğü "Alemlerin rabbine teslim olan " anlamında kullanılmış.
Ahmed Davudoğlu' nun mealinden Bakara 132, Bakara 131 'le
beraber okununca bu anlam farkı kendini gösteriyor.
Saygılarımı sunar ;Yönetim Kuruluna getirilmeni tebrik ederim....
Alt 15-12-2006, 17:26
Kıdemli Üye

Pante;başladığım işi yarım bırakmayı sevmem .Bu nedenle devam ediyorum.Senin itiraz noktalarını da bu iş bitince ele alır ve aslında
elle tutulur kaç çelişki olduğuna hep beraber karar veririz!

31 )Allah herşeyi bilir kavramı bana göre tartışmaya açık.
Melekler Allah'ı övmek için onun özelliklerini sayarken böyle söylemiş
olsalarda gerçek farklı olabilir.

32) Bu bir çelişki değil.

33) Ahzap 56'ın bir başka çevirisi (Yaşar Nuri Öztürk) "Şüphesiz
Allah ve Melekleri o Peygamber'in şanını yüceltirler." şeklinde !

34)Bakara 106'da söylenen şartlar ve ortamın değişmesine
göre bir ayetin yerine bir başkasının geçeceğinin ifadesidir. "Allah'ın
kanunda değişlik olmaz !" diyen ayetler ise Sünnetullah'a
işaret ederler.Bunda değişme olmaz.

35 )Bunun için Hoara bir cevap yazmış zaten.Sen de bir yorum
belirtmişsin.

36)Bunu nerden çıkardın ? diyecem ama zaten bunların alıntı olduğunu *belirtmişsin.

37 )Burada sözkonusu olan Allah'ın kitabının tahrifatıdır.Çelişki
değil !

38 ) Eee ?

39 )Allah istediği yasağı koyar.Kim ne karışır yani !

40 )Şuara 196;Zuhruf 2-3 ve Fussilet 44 kendi içinde uyumlu
ayetler.

Devam etmek ümidiyle...........

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil