Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2010, 03:45
prometheus4517 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prometheus4517 prometheus4517 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

prometheus4517 - İCQ üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - MSN üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Dinlerden arındırılmış bir toplumun kurulması yolunda...

Nasıl olur nasıl yapılır. Böyle bir tartışma başlatma gereği duydum. Yıllardır benim düşündüğüm ve birçoğumuzunda düşündüğüne emin olduğum bir konu.

Burdaki tartışmanın dinlerin topluma zararlı olup olmadığı konusunda kısılmasını istemiyorum. Bu konuda şüphe yok zaten. herşey ortada. Buradaki tartışmanın bunun nasıl başarılabileceği ekseninde olmasını istiyorum.

Benim düşüncem, bu yolda çıkabilecek engeller hesaplandıktan sonra yapılamayacak birşey değil. Tek ihtiyaç, bu yola baş koymuş bir hükümet oluşturabilmek. Ki zannedersem en büyük engel de bu.

Farz edelim ki böyle bir hükümetimiz var. Herbirimiz kabine üyesiyiz. Bu konuda oldukça hassasız. Halkımızın dinlerin boyunduruğundan kurtulabilmesi için canımızı vermeye hazırız.

Nasıl bir planımız, yol haritamız olmalı, nelere dikkat etmeliyiz, hangi engellere nasıl yaklaşmalıyız, hassasiyetlerimiz ne olmalı, önümüze çıkabilecek engelleri nasıl aşabiliriz.

Bunları tartışalım.
Alt 27-05-2010, 03:53
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger prometheus4517;

Laiklik ve sekulerlik layikiyle, hukukta, demokraside ve sosyal hayatta hak ve ozgurlukler olarak yasama gecerse, sorun kalmaz, herhalde.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 27-05-2010, 13:56
Kıdemli Üye

prometheus4517 - İCQ üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - MSN üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ben o tür birşeyi kastetmiyorum sn. evrensel. Dini her türlü kalıntının, düşüncenin, mirasın, kurumun, kuruluşun, önyargının, herşeyin toplumdan silinmesini kastediyorum. tabiki çok uzun soluklu birşey olabilir ancak ama, sonuçta mümkün olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlardan da isteğim bu konuda bir beyin fırtınası yapmak burada.
Alt 27-05-2010, 18:45
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

prometheus4517´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben o tür birşeyi kastetmiyorum sn. evrensel. Dini her türlü kalıntının, düşüncenin, mirasın, kurumun, kuruluşun, önyargının, herşeyin toplumdan silinmesini kastediyorum. tabiki çok uzun soluklu birşey olabilir ancak ama, sonuçta mümkün olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlardan da isteğim bu konuda bir beyin fırtınası yapmak burada.
Merak etmeyin Allah zamanı geldiğinde bu isteğinizide yerine getirecek.
Ama sizin beyin fırtınalarınız ile bu gerçekleşmeyecek, çünkü buna gücünüz yetmez.
Alt 27-05-2010, 19:49
Kıdemli Üye

barudi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merak etmeyin Allah zamanı geldiğinde bu isteğinizide yerine getirecek.
Ama sizin beyin fırtınalarınız ile bu gerçekleşmeyecek, çünkü buna gücünüz yetmez.
işte bu başlıkta bu tür tartışmalara girmeyeceğiz dostum. güç meselesi değil. böyle bir şey nasıl yapılır nasıl yapılmaz onu tartışacağız. dünya üzerinde insanların yaptığı herşey düşünceyle başlamıştır ve düşünceler gerçekleştirilmiştir. sizin şu an inandığınız şeyler de zamanında bu tür projelerden çıkmış şeylerdir. zamanında oturup bu toplumu nasıl yola koyarım diye düşünmeseydi muhammet şu an allahınız olmazdı belkide. o yüzden bunları geçelim eğer bu tür birşeyin olması yolunda bir bilgin varsa onu paylaş, bir çekincen varsa olmaması gerektiğini söylüyorsan, saygılı bir üslupla onu yaz. kahve muhabettine çevirmeden.
Alt 27-05-2010, 21:27
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili prometheus,gelismis toplumlarda dinlerin topluma zarari deyil tam aksine yarari var,bazi insanlar dinle veya bir tanri inanciyla mutlu oluyor,,dinler gelismemis toplumlarda tehlikeli,,,mesela almanyada fikir ve inanc özgürlüyü var ve burada inananlar hernekadar kendi dini kurallarina inansalarda buranin kanunlarina uyarlar ve dogru olanin buranin yani insanlarin yapdigi kanunlar oldugunu bilirler,,,bence tehlike yaratmadigi sürece insan neye inanirsa inansin...saygilar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 27-05-2010, 22:10
Kıdemli Üye

Inancsallik, hangi etiksel konuda olursa olsun, bir ihtiyac olarak korunmaktadir. Bunun ihtiyac olarak ortadan kalkmasida, toplumsal degil, kisisel konudur. Her kisi, kendi sorgulamasiyla, inancsal tabulara neden ihtiyaci oldugunu ve neden onlara kendisini teslim ettigini, neden onlar ugruna mucadele edip, yasaminin bile onune koydugunu v.s. sorgulayip ta, bunun bir ihtiyac olmadigini, ustelik zararli ve rahatsiz edici oldugunu algilayana kadar ve bu cesir bieylerin olustugu toplumlar kurulana kadar, bu durum surer gider.

Bunun da kokten degisimi ve alternatifi, tum bu alisilagelmis, otomatiklesmis inancsallarin ideolojik dogrularinin geldigi temeli yani dogal dusunceyi ve de onun bu temellerini veren kokensel ayni yapilanis ve isleyisini ortaya koyana kadar mumkun olmayacaktir. Bu da ancak, gorulen zarar ve hissedilen rahatsizligin, gideriminin duzeyi ve bu giderimin yeterli olup, olmadiginin algilanmasi ve de bu giderimin, kokene kadar surebilmesiyle paraleldir.

Diger her turlu, arindirma girisimi, ideolojik inancsal bir dogru temelli olup, bilincsizce ve zorla yaptirim demektir. Bunu da dunya SSCB'de yasadi. Yani bu is, ayrimci bir ust degisimle degil; birey bilincli kisisel bilinc yukseltimi ile mumkundur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 27-05-2010, 23:32
Kıdemli Üye

sscb de hiçbişey olmadı. kiliseler varlığını sürdürdü. benim öne attığım şey, bireysel değil, toplumsal. sizin endişelerinizi anlıyorum. bireylerin ihtiyaçları, bilinçlilik düzeyleri, falan bunlar umrumda değil. birey kendi evinde ister inansın ister ayin yapsın ister kendini peygamber tanrı ilan etsin. geçelim sokak kapısını, apartmanın koridoruna dahi çıkınca din olayının bittiği, bir toplumdan bahsediyorum. belki biraz faşizanca gelebilir ama. bunu düşünürken faşizan bir tarzda düşünmüyorum. common consent denen bir kavram var türkçesi halkın rızası gibi bişey oluyor. bir anda yapılması diye bir durum da değil. bunu yaratmada izlenecek adımlar, yöntemler diye başta belirttim zaten. mesela siz sayın evrensel in dediği gibi öyle bir noktaya gelinecek ki kimse inanmaya ihtiyacı olduğunu düşünmeyecek, böyle bir eğilime girmeyecek bile. böyle bir toplum nasıl yaratılabilir. benim merak ettiğim bu. zorlama birşey olmayacak. mesela ilk aklıma gelen şey, insanların gelir seviyesinin çok çok yüksek olması şartı. mesela şu anki maddi ölçekte, gayri safi milli hasıladan kişi başına düşen miktarın atıyorum 200000euro düzeylerine çekildiğini düşünün. veya türk lirası. şimdinin parasıyla. türkiye de bunu yaratabilecek zenginlik yok mu?kesinlikle var. mesela bu tür adımlar.

bunları sorarken ki maksadım hadi madem konuştuk yarın kalkıp gidip başlıyoruz değil başta da belirttiğim gibi benim yıllardır düşündüğüm, az çok kafamda şekillenen ama tam olarak hepsini dökemeyeceğim düşünce yığınını sizinle de paylaşmak istedim. sizin de fikirlerinizi almak istedim. ayaklanma falan çıkartmayacağım yani. o yüzden herkes rahatça fikrini belirtirse sevinirim. bir oyun gibi düşünün, bilgisayarda bir strateji oyunu. herşeyini biz belirleyeceğiz. neler yapılabilir?
Alt 27-05-2010, 23:46
Kıdemli Üye

böyle bir toplum nasıl yaratılabilir.-prometheus4517-

Boyle bir toplumun yaratilmasi icin, bu toplumun yaratilacagi icerigin bilincine ve farkina varmis, birey bilinci gereklidir. Cunku ancak boyle bir birey bilinci, boyle bir egitim/ogretim ve yetistirim uygulayabilir.

Bu is, bilinc ve farkindalik, o da rahatsizlik ve zarar gorme algisidir. Toplum bireylerden olusur. Bireyler boyle bir bilince erisememisse, ne boyle bir toplum kurulabilir, ne de boyle bir toplumu kuracak olan bireyler yetisebilir. Konu, bu bilnc ve farkindaliga varmis olmanin, ve olanin verecegi, egitim/ogretim ve yetistirim, bunu her turlu toplumsallasmasi ve toplumun bir dusunce ve davranisi haline gelmesidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 27-05-2010, 23:53
Kıdemli Üye

sn evrensel

işte o zaman o dediğinizi yapmak için ne yapmak gerekir?

Önerilen Siteler