Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-10-2017, 18:30
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Semavi dinlerdeki şiddet olgusu

Vefik Sami;siz özellikle islam dininin Dünya'ya bir dizayn verme amacı taşıdığını söylediğiniz için,bende sizin Hristiyan olduğunuzu bildiğim için,aslında Hristiyanlığın da aynı dizayn amacını taşıdığını söylemek istedim..
Yani Hristiyanlıkta yayılmacı bir dindir..Zaten islamın doğuş yeri Hristiyanlık..Haliyle iki din arasında çok fazla benzerlik olması gayet doğal..

İsa'nın dediği çok açık.."Benden yana olmayan bana karşıdır''..Bu söz tevil gerektirmez..Bu sözleri es geçip ama ''şu şu ayetlerde var'' demek doğru değil..Bu tavır tipik Müslüman tavırları..Bir Müslümana da ''kuranda allah öldürün/kesin demiş'' dediğimizde,''ama kuranda öldürmeyin diye ayetlerde var'' der..Başka ne diyecek zaten?!
İslam'ın darül harp filan dediği şeylerin özünde bu Hristiyan metinleri var zaten..İslam,bu darül harp gibi şeyleri antik Mısır dininden araklamış filan değildir..Kendisine en yakın,en organize din olan Hristiyanlıktan araklamıştır..
''Benden yana olmayan bana karşıdır'' ve benzeri sözler,hristiyanların katliamlarına/soykırımlarına neden olmuştur..Geçmişte şiddet yanlısı olmayan gnostikleri,hristiyanlar bu ayetleri baz alarak yok etmişlerdir..Köklerini kurutmuşlardır..Yüzbinler,belki milyonlar..
Bugün bile Irak'a Hristiyanlar haçlı seferi düzenlemekteler..Nedir bu haçlı seferi?
''Benden yana olmayan bana karşıdır'' sözlerinin tezahürüdür..

Bugün Dünya'da Hristiyanlığı yaymaya çalışan kilise gibi bir kurum/kuruluş yoktur..Yani birilerine bilgi ve teknoloji transferini engellemek istiyorsanız,bunlar kesinlikle Hristiyanlar olmak zorundadır..
Alt 30-11-2017, 12:47
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

İsa'da şiddet aramak ne biliyim biraz delice Musa'da falan arayın İsa Musa gibi değil. Bahsettiğiniz ayette de ''benden yana olmayan bana karşıdır:'' diyor ee gerisi yani karşı oldu diye öldürün boyunlarını vurun nerde, adam mitoloji de olsa kendisi gitmiş ölüme.
Alt 30-11-2017, 18:04
Üye

World;şurada ne yazıyor?
LUKA 19-27`Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'
Alt 30-11-2017, 20:56
Yasaklandı

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
World;şurada ne yazıyor?
LUKA 19-27`Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'
Evet yazıyor ama şimdi boldladığım yerlere dikkat etmeni istiyorum.Luka 19'dan yine:

Güvenilirlik Sınavı

11 Oradakiler bu sözleri dinlerken İsa konuşmasını bir benzetmeyle sürdürdü. Çünkü Yeruşalim'e yaklaşmıştı ve onlar, Tanrı'nın Egemenliği'nin hemen ortaya çıkacağını sanıyorlardı. 12 Bu nedenle İsa şöyle dedi: "Soylu bir adam, kral atanıp dönmek üzere uzak bir ülkeye gitti. 13 Gitmeden önce kölelerinden onunu çağırıp onlara birer mina verdi. ‘Ben dönünceye dek bu paraları işletin' dedi.
14 "Ne var ki, ülkesinin halkı adamdan nefret ediyordu. Arkasından temsilciler göndererek, ‘Bu adamın üzerimize kral olmasını istemiyoruz' diye haber ilettiler.
15 "Adam kral atanmış olarak geri döndüğünde, parayı vermiş olduğu köleleri çağırtıp ne kazandıklarını öğrenmek istedi. 16 Birincisi geldi, ‘Efendimiz' dedi, ‘Senin bir minan on mina daha kazandı.'
17 "Efendisi ona, ‘Aferin, iyi köle!' dedi. ‘En küçük işte güvenilir olduğunu gösterdiğin için on kent üzerinde yetkili olacaksın.'
18 "İkincisi gelip, ‘Efendimiz, senin bir minan beş mina daha kazandı' dedi.
19 "Efendisi ona da, ‘Sen beş kent üzerinde yetkili olacaksın' dedi.
20 "Başka biri geldi, ‘Efendimiz' dedi, ‘İşte senin minan! Onu bir mendile sarıp sakladım. 21 Çünkü senden korktum, sert adamsın; kendinden koymadığını alır, ekmediğini biçersin.'
22 "Efendisi ona, ‘Ey kötü köle, seni kendi ağzından çıkan sözle yargılayacağım' dedi. ‘Kendinden koymadığını alan, ekmediğini biçen sert bir adam olduğumu bildiğine göre, 23 neden paramı faize vermedin? Ben de geldiğimde onu faiziyle geri alırdım.'
24 "Sonra çevrede duranlara, ‘Elindeki minayı alın, on minası olana verin' dedi.
25 "Ona, ‘Efendimiz' dediler, ‘Onun zaten on minası var!'
26 "O da, ‘Size şunu söyleyeyim, kimde varsa ona daha çok verilecek. Ama kimde yoksa, kendisinde olan da elinden alınacak' dedi. 27 ‘Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!' "

Bence olayı anladın ayrıca İsa'nın İncil'de, bu sözü uyguladığı yazıyor mu eğer yazmıyorsa boldladığım yerlerdeki nüanslara bak benzetme bui İsa hikayedeki kral motifini sürdürüyor o ayette kendine uyarlıyor yoksa kimseyi öldürttüğü yok.
Alt 30-11-2017, 23:45
Üye

World;benzetme/mecaz/teşbih/alegori şeylerini bir kenara bırak..Şu an sokakta 10 kişiye ''alegori nedir?'' dersen,9'u hatta 10'u da bilmez bunu..Sıradan bir insan bu ayetleri okuduğunda o ayette benzetme varmış,şu ayette mecaz varmış filan mı diyecek?Ne alakası var?Bunlar bizim bildiğimiz şeyler..

İsa burada benzetme yapıyor..Peki..Kral adına konuşan kim?İsa..Kralı kabul etmeyenlerin ölmesini isteyen kim?İsa..İsa kim?Kral..
Yuhanna 12-12Ertesi gün, bayramı kutlamaya gelen büyük kalabalık İsa'nın Kudüs'e gelmekte olduğunu duydu. 13Hurma dalları alarak O'nu karşılamaya çıktılar. «Hozana! Rab'bin adıyla gelene, İsrail'in Kralına övgüler olsun!» diye bağırıyorlardı.
Alt 30-11-2017, 23:53
Üye

Bu ayette mi mecaz?
Matta 18-6 Ama kim bana iman eden bu küçüklerden birini günaha düşürürse, boynuna kocaman bir değirmen taşı asılıp denizin dibine atılması kendisi için daha iyi olur.
İsa'ya göre bir çocuğun günah işlemesine neden olmak,ölmekten daha kötü bir şey..Nedir bu?Fitnedir..
Kuran ayeti;Fitne adam öldürmekten daha kötüdür.
Kuran'da Musa kendi tarafında olmayan kişiyi öldürür..
Tesadüf mü bunlar?
Ya da Kuran'da Hızır bir çocuğu sırf günah işleyebilir diye öldürür..
Alt 01-12-2017, 10:47
Yasaklandı

Ahlaksız aşırı şartlanmışsın .Ben ateistim İncil'in şiddet içerip içermemesi umrumda değil ama İsa şiddeti öğütledi demek metne aykırı .Koskoca ''benzetme'' yazmış adam hikayenin başına.
Alt 01-12-2017, 18:02
Üye

World;niye şartlanayım?Ne diyorsun,anlamıyorum ki..
Benim yazdıklarıma delice diyen sensin..Ben ayet dışında bir şey mi yazdım?
Okuduğunu anlıyor musun?
Forumdan ayrılan Vefik Sami gibi incilde şiddet yok söyleminde niye bu kadar ısrarcısın?
Ayetleri önüne koyuyorum,bana mecaz filan diyorsun..Tamam da mecazı sen anlarsın..Çünkü okuyorsun metni..Sen tüm Hristiyanların bu ayetleri okuduğunu ve anladığını mı sanıyorsun?Her türlü yanılıyorsun işte..
Bir iki tanesi mecaz..Hepsi mi mecaz bunların?Hiç mi mecaz olmayan bir ayet yok?
Hadi Luka'daki mecaz..Sana o ayetlerin neden öyle yazıldığını belirttim aslında ama sen ısrarla mecaz deyip,İsa karakterini aklamaya çalışıyorsun..
Matta'daki mecaz mı?Hadi bu da mecaz olsun..
Peki şu ayet;
Yuhanna 2-15 İpten bir kamçı yaparak hepsini koyunlar ve sığırlarla birlikte tapınaktan kovdu, para bozanların paralarını döküp masalarını devirdi.
İsa tanrı değil mi?
Tanrının elinde kırbaçın/kamçının ne işi var?
Bir insan bugün elinde kırbaçla camiye girerse ne olur?
Bu kişiyi görenler polis çağırır..Kafayı yemiş derler adama..Öyle değil mi?
İncil'de şiddet yokmuş..İsa çok süper birisiymiş filan..Okuduğunu anlamayan veya okumayan insanların söylemleri bunlar..
Haçlılar,cadı avcılığı,gnostiklerin/heretiklerin yok edilmesi,..vbBütün bunlar ne oluyor?

Ben ''bana sadece kuran yeter diyen bir Müslümanım..'' diyelim..
Bana kurandan,Muhammed'in insanları öldürmesi gerektiğine dair veya bu yönde bir telkinine dair bir şey göster..Buyur..
Gösteremezsin işte..

Yeni ahiti kabul eden bir Hristiyana,İsa'nın şiddet içerikli bir sürü ayetini gösteririm..Bu konuda da bunu yaptım..
Hadi diyelim,yeni ahitteki tüm ayetler mecaz..İsa,eski ahiti kabul etmiyor mu?Ediyor..Buyur,burdan yak World..
Yoksa eski ahitte mi mecaz

Önerilen Siteler