Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Servis Şartları & Site Duyuruları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-03-2008, 22:57
Üye Değil

Standart Son 10 Mesaj Bölümünün kaldırılması hakkında

"Son 10 mesaj" bölümümüzü iptal ettik. Hangi forumların "son 10 mesaj" bölümünde yer alması hangilerinin yer almaması konusunda yönetimde görüş farklılıkları olduğu için bir çözüm yöntemi olarak tüm forumların "son 10 mesaj" listesinden çıkarılmasına karar verdik. Ancak bu kati bir karar değil. Üyelerimizin görüşleri doğrultusunda tekrar ele alınabilecek bir mesele.

Sorunun kökeninde geçtiğimiz aylarda gündemimizi çokça dolduran Kürt meselesi var. Din konulu bir site olduğumuz için Kürt meselesinin ön plana çıkmasını pek çoğumuz istemedi. Buna bir çözüm olarak Kürt sorunun yer aldığı Güncel Politika adlı forumu "son 10 mesaj" listesinden çıkarmıştık. Yani Güncel Politika Forumu'na yazılan mesajlar "son 10 mesaj" listesinde görülmüyordu. Bu şekilde sitenin ana gündemini Kürt sorununun doldurmasının önüne geçmeye çalıştık. Son Yazılanlar listesinde görülmediği için sadece konunun meraklıları foruma girerek okuyabiliyordu.

Ancak bu yöntem bazı arkadaşlarımız tarafından sansürcülük olarak yorumlandı. Ve şimdi farklı bir yöntem olarak son yazılanlar panosunu kaldırmayı deniyoruz. Görüşleriniz nedir?
Alt 18-03-2008, 23:11
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Son 10 Mesaj Bölümünün kaldırılması hakkında

Cem bu dogru bir anket yöntemi degil. Bu ankette dogrudan dogruya Kürt meselesi tartışılsın ya da tartışılmasın , görünsün ya da görünmesin diye bir empoze ediyorsun.

Din konulu bir site olduğumuz için Kürt meselesinin ön plana çıkmasını pek çoğumuz istemedi

* Bunu iddia edebilmek için bu konuda da daha evvelce yapılmış bir anket olmalıydı. Ancak bundan sonra bu tarz bir iddia geçerli olabilirdi. Pek çogumuzun verileri var mı. Yoksa çok bagıran mı istemedi.

* *Ben bu konuda baştan beri tarafım. Ama benim derdim Kürt meselesi tartışılsın ya da tartışılmasın meselesi degil. Benim derdim tartışmalara ve fikirlere sansür uygulanması. Sorunları Kürt meselesi, ermeni meselesi bilmemne diye ayıramayız. Ayırdıgımız takdirde düşüncenin ifade özgürlügüne ket vururuz.

* * Bu yüzden de uzun zamandan beri adım Kürtçüye, bölücüye vs ye çıktı. Bunları hiç umursamıyorum. Sorunun özü şu. Tüm kutsalları tartışabilecek miyiz, yoksa kendi kutsallarımızla ilgili tartışmaları yasaklayıp işimize gelenleri mi tartışacagız.

* * Cehennemle yüzleşmeye cesareti olan insanların her şeyle yüzleşmeye, her şeyi tartışmaya cesareti olması gerekir. *

* * Gene yanlış anlaşılacagımı biliyorum ama ne yapalım ben böyle düşünüyorum.

* * *saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 19-03-2008, 00:03
Üye Değil

Bu ankette son 10 mesaj panosunu geri isteyenlerin oranını ölçmek istedim. Panoda hangi forumların yer alıp almayacağı ayrı bir konu. O bilahare tartışılır. "Neden panoyu kaldırdınız?" sorusu nun mutlaka geleceğini düşündüğüm için açıklama yapıp Kürt sorununa değinmek durumunda kaldım. Önce yorumları alalım bakalım.
Alt 19-03-2008, 00:17
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Demek ki teknik bir sorun değilmiş.

Hala Kürtçülüğün işlenmesi gayreti için ön sayfa-son yazılanlar üzerinde oyun
oynanmak isteniyor.

Bakın buradan açıkça yazıyorum.
İsterseniz "seni yutan yok, defol git" diyebilirsiniz.

Ben bölücülüğe çanak tutan, ayrılıkçılığın propagandasının yapıldığı düşünülen, o imajın edinildiği
bir sitede yazmam.
Böyle bir durumda elimden gelse, gücüm yetse 163 başlığımı da, 5000'e yaklaşan yazımı da silerim.

Bu konunun oylamaya dahi sunulmasını yanlış buluyorum.
O nedenle oylama sonucunu da önemsemiyorum ve güvenmiyorum.
Alt 19-03-2008, 00:24
Kıdemli Üye

pante izledigim kadarıyla ate forumda üstelik de pante niki ile yazıyorsun ve ate forumda da bu meselere oldukça yogun tartışılıyor.

* Oradaki sistemde aynı. Oraya neden yazıyorsun o zaman. Oraya da aynı resti çektin mi.

* Bölücülügün imaj edinildigi site tanımına nasıl ulaşıyorsun ve veriler nedir.

* Ayrıca senin ya ben ya da şu başlık konusundaki tavrını da biliyorum ve yadırgadıgımı da belirtmek istiyorum.

* *saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 19-03-2008, 00:34
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Konunun şikayetçisi biziz.

Tüm katılımcıların göz alışkanlıklarını bozmaya neden olduğumuz için üzgünüz.
Başta da kendimiz bu durumdan hoşnut olmadık.

Şikayetimizin konusu "Güncel Politika" başlıklarındaki yazıların güncelleme tabelasında görülmemesi idi. Öncesinde teknik bir arıza zannetmemiz ve tekrarında aynı sonucu vermesi sonucu yetkili mercilere şikayetimizi bildirdik.

Şikayetimiz değerlendirilmiş ve güncelleme tablosu tamamen kaldırılmıştır 8O
Biraz uç bir yöntem olmuş ama olmuş.

Şikayetimizin amacı ise şudur:

Dinlerden özgürlük sloganı ile yola çıkan T.D. sitesi, tüm açılardan din olgusu ve bu olguyu dolduran tüm faktörleri tartışacak, düşünecek ve eleştirecektir. Buraya kadar bir problem bizim açımızdan yoktur.
Ancak ele alınan konu sosyal bir konu olması nedeni ile pek çok ilgili bilimler ile birlikte değerlendirmek durumu ortaya çıkmaktadır.

Din diyerek kesip atamazsınız.
Bu konunun içine fen bilimleri girer.
İnsan evrimi içinde biyolojik faktörlerin önemini bizim anlatmamız abes olur. Sizler bizden iyi bilirsiniz. Ha keza, kimya bilimi, fizik bilimi, matematik bilimi gibi fen bilimleri bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Bu konunun içine sosyal bilimler girer.
Kaldı ki henüz ve uzaktan fen bilimleriyle bile bu kadar içli dışlı olan din mevzuu, sosyal bilimler ile alakası çok daha önemlidir.
Psikoloji, sosyoloji, tarih gibi bilimleri anlamadan ve sentezlemeden nasıl tezler ileri sürebiliriz.
Tüm bu sosyal bilimlerin içinde olan yönetim ve yönetimin içinde bulunan siyaset ve politikayı ortaya çıkarmadan nasıl din olgusunu düşünebilecek veya tartışabilecektik?

İyi de tarihin içindeki siyasi ya da politik konular değil ki?
Diye bir soru hemen aklımıza gelebilir.

Bu soruya vereceğimiz cevap daha da mantıklıdır.
Binlerce ve hatta onbinlerce yıl öncesinin din olgusunu o tarihteki siyaset ve politika olguları ile sentezlemeden önce algımızı artırmanın yöntemi, güncel politikanın içinde yatar.

Bir örgüt düşünün ki sosyalist bir çizgide siyaset gütsün. Bu örgüte halkın desteği için bir imam seçilsin. Marksist Leninist öğretiyi benimsesin ancak avamdan Kur'an'lı, imamlı destek istesin.
Ve halk da bunan inansın!

Bu olayın tahlili bize neler kazandırır?

Algı için tüm algıçların açık olması gerekir. Bu algıçların tamamından alınanların değerlendirmesi ile doğruya yakın düşünceleri yakalayabiliriz.

Sadece din tartışacağız demek, sadece kulaklarımızı kullanacağız demek kadar abestir.

Şikayetimizde kendimizi haklı görmekle birlikte sonucu biz de bu şekliyle istemezdik.
Yanlızca din konularının tartışılması yukarıdaki açıklamalar ışığında yanlıştır.

Oyumuz evet
İçeriği tüm konulara açık olmasıdır.

Değerli moderatörler, forum yöneticileri de aldıkları bu sıfatın sorumluluğunu yerine getirip problemli yazar ve tartışmalara derhal müdalale etmelidirler. Konu bu kadar basittir.
Alt 19-03-2008, 00:35
deggial - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
deggial deggial isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kaldırdıktan sonra anket yapmak ilginç olmuş.

Mesela size deseler ki: "Ey ahali! Şu adamı başbakan yaptık size! Hele bi oylayın; sonuca göre olmazsa değiştiririz" *Ne yaparsınız? Ben gülerim mesela :wink:

All thinking men are atheists
Alt 19-03-2008, 00:45
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ateist forumda politika, cafe bölümünde yapılıyor Dilaver.
Sen ise politikayı din forumuna sokmak istiyorsun, dikkatini çekerim.
Burada da politika forumunda yazıyorum.
Ama din forumuyla aynı yerde olmasına karşıyım.
Ateist forumda da birleştirilsin, ona da tepki gösteririm.
Ama orada bir fark var:
O da yöneticileri kesinlikle Kürtçü, ayrılıkçı olarak görülmüyor, nitelendirilmiyorlar.
Site o imajı vermiyor.

Ayrıca ben de, benim "ya ben ya da bu başlık" konusundaki tavrımı bildiğin halde
bunda ısrar etmeni yadırgıyorum.
"Politika olmasın" ya da "Ermeni, Kürt sorunu tartışılmasın" denilse bu sansür olurdu.
İstenilen sadece bu konular dini forumdan ayrı tutulsundur ve sansür değildir bu.
Çünkü bu site dini konuların tartışılmasının amaçlandığı bir sitedir.
Eğer değilse, ana sayfayı da değiştirin ve Kürt sorunu hakkında yazılara da yer verin.
Daha sonra da sıra site ismine gelmeli tabi..
Alt 19-03-2008, 00:56
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Asiri buyutuyorsunuz herseyi.
* * * *Mhmmd son durumumuzun nedenini aciklamis, bundan kendine gore sonuclar cikarmanin manasi yok, hep beraber durumu inceleyip bir karara varmamiz gerekir, kestirip atmak degil.
*Siyasi tartismalarin gecmiste foruma *zarar verdigi, bazi uye kayiplarina sebep oldugunu gorduk. Tabi bunda tartisma adabini asanlarin, sahsiyete dokenlerin buyuk etkisi oldugu da bir gercek. Bence sorun daha cok bunda yatiyor.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 19-03-2008, 01:05
Kıdemli Üye

pante din forumları bellidir. Güncel politika bellidir, isteyen istedigi yere yazar artık vitrin yoktur. Dolayısıya din forumun içine girmiş bir siyaset başlıgı da yoktur.

* *Şu anki formatıyla sen TD forumda Kürt Meselesinin ya da Ermeni Meselesini ya da herhangi bir siyasi meselenin öne çıkarıldıgı bir mecra görüyor musun. Görüyor isen nerede ve nasıl.

O da yöneticileri kesinlikle Kürtçü, ayrılıkçı olarak görülmüyor, nitelendirilmiyorlar.
Site o imajı vermiyor.

* * Bunu gören kim merak ettim, Sodomo mu, Ezkamo mu. Ya da kim. Ben TD sitesinde şimdiye kadar böyle bir imaj edinmiyorum ve edinmedim de.

* * Bu başlıkta açıkça tüm üyelere de çagrı yapıyorum.

* * Başından beri de Kürtçü ve Bölücü olarak nitelenen benim, bunu yukarıda belirtmiştim. Bu beni zerre kadar da ilgilendirmiyor bunu da belirttim. Ve burada *tüm üye arkadaşlara çagrı yapıyorum. Tüzüge uygıun olsa ben başlık açar ve anket konusu yapardım.

* * Madem ki böyle niteleniyorum ve hakkımda itham var, arkadaşlardan benim site yönetim kurulunda yer almamamı isteyenler açıkça yazsınlar, ya bu başlıga ya da öneriler başlıgına. Elbette birligini bozdugum bir yerde durmak ve ısrarcı olmak istemem. Kimseye kırılmam ve kimseye küsmem, küsüp de siteden ayrılmam. Burası bizim yerimiz.

* * *Bugün 18 Mart, 25 Mart saat 24 te talepler dogrultusunda ben de yönetimde kalıp kalmayacagımın kararını verecegim. Daha dogrusu siz ne derseniz asla darılmadan uyacagım. Madem ki bölücüyüm, bölücü bir insanı yönetimden uzaklaştırın, ya da ibra edin ve bir daha asla suçlama yapmayın. Bir insanın onuru ile ve kişiligi ile oynamak kimsenin hakkı ve harcı degildir.

* * *25 Marta kadar da sessiz kalacagım

* * *saygılarımla

Nazım Hikmet

Önerilen Siteler