Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-06-2006, 21:55
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: HIRSIZIN ELININ KESILMESI

suudi arabistan veya baska bir mekanin islami temsil yetkisi olamaz.yonetenler senin benim gibi insan. dinden oldugu soylenen *bazi uygulamalr sadece yonetim nimetlerinin varligi ve devami icin gariban halka karsi adaletsizce uygulaniyor.insanin ve insan hayatinin bir kiymeti yok oralarda.bu, yonetimin islamdan uzak olmasiyla dogru orantilidir. yabancilara ve hacilara pek belli etmiyorlar ama istibdat son derece fazla.hacilari zaten turist olarak goruyorlar.her sene birkac yuz haci oldurmeden rahatlamiyorlar.bunlar maalesef sozde musluman fakat dinin ruhu ve maneviyati yok.bu dediklerim bizler gibi masum halk tipi insanlar ve gercek musluman fertler icin degil tabiiki,soylediklerim yonetim erkini ellerinde tekellestirenlere.
Alt 04-06-2006, 22:18
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sn.sor öğren,
uzun yazınızı tamamen okudum diyemem, göz gezdirdim. Gözlerimin arayışı ayet ve sahih hadise yönelikti ancak gördüğüm kadarıyla bunlar yoktu.

Peygamber zamanında hiç hırsızlık olayı yaşanmadı ve el kesme cezası uygulanmadı mı ki bu cezanın uygulanma şartlarını hadislerden öğrenmiyoruz da fıkıh bilginlerinin içtihatlarıyla öğreniyoruz. Bu durumda insanların koyduğu şartlar olur bunlar. Peygamber ve Allah'ın koyduğu ön koşullar olmaz.

Bütün insanlığa inmiş olduğunu iddia eden Kur'an'a bakan dünyanın öbür ucundaki kişinin tüm bu şartları bildiğini savunabilir miyiz? Kur'anda yazılana bakacaktır, hadi hadislere de baksın diyelim ama onlarla ilgili bir açıklama getirmemişsiniz. Fakihler neye dayanarak o şartları ön koşulları getirmişlerdir? O KURALLARIN KAYNAĞI NE?

not: bu sitede başka bir nickim yok.
Alt 04-06-2006, 22:32
Kıdemli Üye

bu siteye geldigim ilk gunden beri sizlere soyluyorum.kendi kafanizdaki mantikla bir din tevehhum edip,o din benim dinimmis gibi beni elestiriyorsun.islam neden senin dedigin gibi olsun ki,sen ki muctehitlerin dedigini elestiriyorsun,onun yerine kendin muctehitlik yapiyorsun.birak biz muslumansak bildigimizi yasayalim,sen muslumansan sen yasa.musluman degilsen kafandan bana islam yaratma.
peygamber ve Allahin koydugu ana fikirler cercevesinde muctehitler detaylari tesbit edebilirler.bizimki boyle begenirsen musluman ol begenmezsen karisma.

dedin ki;"Bütün insanlığa inmiş olduğunu iddia eden Kur'an'a bakan dünyanın öbür ucundaki kişinin tüm bu şartları bildiğini savunabilir miyiz? Kur'anda yazılana bakacaktır, hadi hadislere de baksın diyelim ama onlarla ilgili bir açıklama getirmemişsiniz. Fakihler neye dayanarak o şartları ön koşulları getirmişlerdir? O KURALLARIN KAYNAĞI NE? "
---------------------------dunyanin obur ucundaki veya mekkedeki nerede olursa olsun sade vatandasin had-i sirkat seraitini bilmesine gerek yok.hirsizligin haram oldugunu bilmesi yeter.diger hukuki prosedur hakimleri veya avukatlari yani hukukculari ilgilendirir.siz su anda turkiyede hirsizligin hukuki durumunu biliyormusunuz.ne yaparsa nasil yaparsa kac yil yer veya beraat eder.bilmiyorsun.ben niye bileyim peki?
fakihlerin kurallarinin kaynagi ne oldugunu sen de benim kadar bilirsin heralde.soylememe gerek yok.-------------------------------------------

demissin:
'not: bu sitede başka bir nickim yok. '

------------------------muhim degil.korkma.pantenin bana borcu felan yok.senden istemem alacagimi.sen yazini yaz.nick isini unut.--------------------------------------------
Alt 04-06-2006, 22:58
Kıdemli Üye

sn. soröğren,
kanunsuz suç ve ceza olmaz ve fail bunu bilmediğini söyleyerek cezadan yırtmaz.
Bir ceza, modern kanunlarda tarif edilmişse, dediğiniz gibi kişi belki hırsızlıkta kaç ay yatacağını bilmek zorunda değil ama ben hırsızlığın suç olduğunu bilmiyordum deme şansı yok. Şer'i cezalar böyle değil. Kur'anda olmayan cezalar uygalana gelmiş yüzyıllardır. Haram olan vakıalar belli onlara uygulanacak cezayı da kur'an bildirmiş. Cezayı bilmiyordum demek, kur'anı bilmiyordum manasına gelir.

fakihlerin kurallarının kaynağını Kur'an ve sünnet olarak bilirdim. O yüzden sordum ya zaten. Ne kur'anda ne sünette el kesmenin ön şartları olarak o saydığınız maddeler yok. Gerçi bu konudaki hadisleri incelemedim bu yüzden sahih hadis istedim sizden, siz hadis yazmadınız. Fakihlerin bu kuralları nerden bulduğunu siz hiç merak etmediniz mi? kuran böyleyken, bu konuda sünnet yokken bunlar neye göre bu hükümleri verdi, bu ön koşulları koydu acaba diye hiç merakınızı celbetmedi mi?
Fakihlerin yorumları ne kadar insanca değil mi? Kısasa kısas maddesinin ruhuna uymuyor bir kere.
hür kadına karşı hür kadın... başkasının cezasını masum hür kadının öldürülmesi yoluyla verilmesi sizce nasıl bir hüküm? Adil ve rahman adı olan bir Allah'a yakışıyor mu? Biz insanlar Kur'anın Allahından daha merhametli görünüyoruz sanki, ne dersiniz?
Alt 04-06-2006, 23:06
Kıdemli Üye

sn. sor öğren,
müçtehitler 'eleştirilemez' vasfını nereden alıyor? kur'anın korunduğuna dair ayet yoksa müçtehitlerin içtihatlarını da mı kapsamakta?
aylardır eleştiremedim, sizin gibi herşeyi tabu görenler yüzünden. onların yanında sen kimsin dediler bana. dün düşündüm ki; Allah bana akıl vermiş mantık vermiş, bunların aklının benden üstün olmasının bir karinesi mi var? yook... hatta ben onların mantık hatalarını dahi yakalayabiliyorum ve benc en önemlisi ben OBJEKTİF bakabiliyorum. Onlar kur'an okuduysa, ben de okudum, onlar hadis incelediyse ben de inceledim. koyduğum hadislerle burada beni provakatör ilan ettiniz daha 2. günden. Sizin bile haberiniz yoktu o hadislerden. Daha ne hadisler koyarım size mideniz kaldırmaz. Şimdi benim ilk yaptığım o hadisleri inkar etmekti, küfre giriyorsun dediler...
sonunda artık nereye girdiysek girdik, içimde kalacağına; belki sabit fikirli birilerinin bakış açılarını genişletip onları soru soran, sorabilen, düşünebilen, müçtehitlerin her içtihadını duydum kabul ettim türünde değil de sorguladım, aklıma danıştım, mantığıma yattı kabul ettim türünde düşünebilecek olan birilerine bir faydam olur diye geldim bu foruma yazıyorum.
....
Alt 05-06-2006, 00:33
Kıdemli Üye

kisaca yazayim.
kisas kasden adam oldurulunce uygulanir.ve diger gerekli sartlar olusunca *sadece ve sadece katil kisasa tabi olur.olenin yakinlari affeder veya tazminat karsiligi anlasirsa kisas duser.birinin cinayeti ile bir baskasi kisasa tabi tutulmaz.islamin ruhuna aykiri bu bir kere.ve ayetler veya hukuki kurallarin ana prensipleri vardir.her defasinda tekrar edilmez.onun icin bu ayette yazmiyo ki,diyemezsiniz.islamin ruhunda birinin hatasiyla baskasini cezakandirmak yoktur.o ayeti yanlis anlamissiniz.o ayeti sizin gibi anlayan bir musluman da duymadim simdiye dek.sen her seyi boyle tersten anlarsan gec bile kalmissin ateist olmaya.gerci sen kendine ateist degil de panteist mi ne diyon.
ayet o zamana dek uygulanan toreleri reddediyor.her canin kutsalligi ve degerini anlatiyor.sende madem malzeme cok oralara bak anlarsin.fikih kitaplarinda yazar.

muctehitlerin kaynagi da kur'an ve hadisler ve peygamberimizin ve sahabelerin yasantilaridir.bu bizce kabul gormustur.kimseyi de buna davet etmiyoruz.yani kim nasil isterse oyle yapsin.

muctehitler elestirilir de,sen elestiremezsin.sen okumussun boyle olmussun o okumus muctehit olmus.ama sen istersen yine de elestir.napican bos durup da.
ama bizi zorlama ben kendim muctehit olamadiysam diger muctehiti hangi ilmimle elestiriyim.elli turlu ilim var.bende hicbiri yok.bir turkce meal okumakla alim olunmaz.
Alt 05-06-2006, 01:03
Kıdemli Üye

size soru: Allah Kur'anı 50 türlü ilim bilen üstün zekalılar için mi gönderdi yoksa ortalama ilim ve zekaya sahip kişiler için mi?

siz sindire sindire türkçe meal okudunuz mu hiç?

Bu arada panteist olduğumu da nerden çıkardınız. Ben daha ne olduğumu bilmiyorum, illa ki bir şey olmak zorunda olduğumu da sanmıyorum. Ateist olmak için de geç kaldığımı söylemişsiniz, sizin okumanız olduğundan şüphelenmeye başladım artık. Yazmanız olduğu kesin de defalarca Allah'a inandığımı söylediğim halde ki Tanrı bile demedim o cümlelerde siz bana Ateizm'den söz ediyorsunuz. (bilmem ki bunu okuyabilecek, okuduğunuzu anlayabilecek misiniz)

kısasa kısas ayetinde hür kadına karşı hür kadın kısmından ne anlıyorsunuz? hür bir kadını ancak hür bir kadın öldürürse mi kısas uygulanıyor? erkek öldürürse erkeğe kısas yok mu yani?
pardon, ben o ayeti hep yanlış anlamışım demek ki... ne yaparsınız, ben Türkçe biliyorum Kur'an ise arapça inmiş. Ya meal okumamış olsaydım, bu kadarını bile anlamayacaktım.

Çelişkiyi/çelişkinizi hala görmüyorsunuz değil mi, ne dersem diyeyim görmemeye devam edeceksiniz. Ben sizi uğraştırmıyorum ki ayrıca, ah keşke uğraşıp 'ne kadar da az düşünüyorsunuz' ayetine uyarak biraz 'akledebilseydiniz' düşünebilseydiniz.
Said'i Nursi yüce Allah'ı ego sahibi yapmış verdiği örneklerle, sonsuz kudret sahibi Allah'ın kudretini sınırlandırmış siz hala farkında bile değilsiniz.
Alt 05-06-2006, 09:25
Kıdemli Üye

size soru: Allah Kur'anı 50 türlü ilim bilen üstün zekalılar için mi gönderdi yoksa ortalama ilim ve zekaya sahip kişiler için mi?

ben kur,andan degıl.ictihattan bahsettim.ayrıca konumuz kısaca dın ve manaları degil,hukuki bir işlemdi.her müslümanın fert fert el kesme prosedürünü bilmesi gerekmediğini bahsetmiştim.yoksa kur,andan veya genel manada din değil bahsettiğimiz.
bakın sorunuz hukuki sorular.bunu öğrenmek istiyorsanız müftülüğe sorun.uygulamada ne zaman erkeğe karşı kadın veya kadına karşı erkek kısas edilmiş.saçmalamayın.
ayet hüre hür,köleye köle....diyo
bir kadın da ya hür ya köle olabilip ortası olmadığına göre zaten mesele burada halloluyor.
kadına kadın demesi eski uygulamaları bertaraf etmek için.
bu konuyu merak ediyorsanız alın bir fıkıh kitabı okuyun.burada kadı yok.her hukuku bilecek ve de uzun uzun yazacak.
sizin her mantığınızın yetmediğini yazarsak sitekilitlenir.sırf size çalışır.siz biraz daha anlama gayretindeolun.niyekimse sizin gibi ters düşünmüyor da bir siz düşünüyorsunuz.(müslüman olarak)neyse nasıl isterseniz öyle düşünün.
Alt 05-06-2006, 09:35
Kıdemli Üye

benim dediğimi anlamamışsınız sn.sor öğren,
ben size kur'an ne tür insanlara gönderildi ki onu anlamak için 50 ilim bilen müçtehitlere ihtiyaç duyulsun diyorum. Allah bize bu kitabı apaç açık gönderdiğini, anlayalım diye gönderdiğini söylemiyor mu? Müslüman arkadaşlar bu kitabın ortalama zeka, akıl, bilgi düzeyine sahip kişilerin anlayacağı şekilde olduğunu söylemiyor mu? Siz anlamak için 50 ilim bilen müçtehitlere mi ihtiyaç duyuyorsunuz. Eğer öyle ise Kur'ana ters bir iş yapıyorsunuz sanki. Yoksa Kur'anın o ayetlerini inkar mı ediyorsunuz ki haşa, inkar ettiğinizi hiç sanmıyorum ama ben anlamam, Allah'ın muradını ben bilemem, onu ancak müçtehitler bilir, Kur'an onlar yorumlayıp bana anlatsınlar diye gönderildi diyorsunuz sanki...
Alt 05-06-2006, 09:47
Kıdemli Üye

arkadaş yıldırdın beni,şu benim yazımı iyi okusana.

Önerilen Siteler