Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Servis Şartları & Site Duyuruları > Yeni Üyeler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-09-2008, 10:05
isar86 isar86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart her insan ateist doğar

arakadaşlar ben dindar bir ailede doğdum.doğar doğmaz ne anlama geldiğini bilmediğim duaları ezberlerken buldum kendimi.yaşadığım çevre ,ekonomik koşullar, okul haytımda daha sonra iş haytımda karşılaştığım haksızlıklar beni herşeyi araştırmaya itti .artık soru sorabiliyordum evet bu çok güğzel bi duyguydu. eskiden yani çocukken derdimki allah bizi yartmışya anne peki allahı kim yarattı dediğimde tövbe tövbe de diye büyütüldüm. aklıma bu türden sorulkar geldiğinde artık bende saatlerce içimden korktuğum için selavat getirdiğimi biliyom . şuan komiğime gitsede ozamnlar üzerimden atana kadar bunalımlar atlattığımı biliyom . aslında her birey aileden bağımsız dünyaya gelseydi gerçeketn din denen birşeye inanma ihtiyacı bile hissetmeyeceğiiniş düşünüyorum.atalarımızdan miras kalan en aptalca şey bizlere dindir.insanda akıl varsa dine gerek yoktur. çünkü, hereşey insan aklının ürünüdür.demek istediğim herkes dinsiz dilsiz mezhepsiz ırksız doğar . 'insan olarak ,gerçek insan' daha sonra gerek ailen daha sonar yaşadığın çevre dolayısıyla dinci ırkçı vs olup çıkıyosun. aslıand bunların dünyada yeri yok.turan dursun'un dediği gibi bu tür özellikler(din,dil;ırk vs . özellikler) insnaların mutsuzluğundan başak birşey vermemiştir dünyaya tersine kan gözyaşı zulüm şuan ki kapitalist sistemi doğurmuştur.bu yüzden diyorumki çoğalalım hepimiz bir mum yakalım dünya dinle cihatla kurtuluşa ermiyecektir.çünkü dünya üzerinde birçok din vardır. her dinin savunucuları vardır ve hepsi kendilerini sadece inandıkları dinle kurtuluşa ereceklerini zannedreler.bu yüzden dünyaya savaştan başlak bişey veremez dinciler.dünyaya barışı mutluluğu onurlu bir yaşamı ancak ve ancak ateistler getirebilir. saygılarımla...
Alt 01-09-2008, 13:08
serüvenci serüvenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

isar86,

hoşgeldin.

saygılarımla.
Alt 01-09-2008, 13:16
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İsar86 hoşgeldin,
Katılımını ve kalıcı olmanı dilerim,sevgiler

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 01-09-2008, 13:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hosgeldin

Saygideger isar86;

Sitemize ve aramiza hosgeldin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 04-09-2008, 20:16
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili isar, hoşgeldin..

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 11-01-2009, 18:05
Absürdist Absürdist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Absürdist - MSN üzeri Mesaj gönder

Düşüncelerine katılıyorum isar86...

Tanrı mı bizi yarattı biz mi onu yarattık? Köle olmaz isek Tanrı da olmaz..
Alt 14-11-2018, 15:41
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

John Locke'a göre insan zihni doğuştan boş bir levhadır.

Bunu söyleyen başka büyük düşünürlerde olmuştur. Boş levha ile doğuyorsak demek ki her birey ateist doğuyor.

isar86´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şuan komiğime gitsede ozamnlar üzerimden atana kadar bunalımlar atlattığımı biliyom .
İslam inancı baskın bir din olduğu için exit yaparken zorlanıyoruz.
Alt 14-11-2018, 15:52
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Gerçek din, tıpkı gerçek felsefe gibi, bir düşünce altyapısı, rehberlik arayışı ve merak meselesidir.

Sofi'nin dünyasında bir filozof tanımı vardır. İnsanlar pirelere benzetilir. Çoğu aşağıda bekler ve ne olup bittiğini merak ezmezler. Ama filozoflar, tüylere tırmanıp / yukarı çıkıp ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Gerçek bilim adamının tanımı da bu.

dinin tanımını böyle yaparsak, bu zihin yapısı ancak yetişkin yaşta gelişebilen bir şeydir.

Tabi değer / ahlaki kural öğretilmesini kast etmiyorum. Ona genç yaşta da başlayabilirsin, ama illa dine dayandıracaksın diye bir şey yine yok.
Alt 14-11-2018, 22:03
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Niye ''her insan agnostik veya deist doğar'' demiyoruz da,''her insan ateist doğar'' diyoruz?
Çünkü ateizm demek,inançla en ufak bir bağınızın kalmamış olması demektir..Ateist olmayan ama dinsiz olan insanlar,inanç sarmalından tam olarak kurtulamamış insanlardır..Agnostik,deist,panteist gibi..
2 yaşındaki bir çocuğa bakın..Karşınızda bir ateist duruyor..Anası ve babası ışidli olabilir,hristiyan misyoner olabilir ama bu çocuk ateist..Öylece karşınızda duruyor..Ne dinden haberi var,ne dinsizlikten,ne inançtan haberi var,ne inançsızlıktan..Benim gibi ateistlerin,tüm bunlardan haberinin olmasının nedeni,yaşadığımızın toplumun bu düşünceleri kafamıza zorla sokmasından kaynaklanıyor..Bu bağlamda ateizmi,ben her zaman geriye dönüş,çocukluğumuza dönüş olarak algılarım,böyle yansıtırım..Eğer kafanızda zerre kadar dine/inanca dair birşey kaldıysa,ateist değilsinizdir siz..
''Ruh olabilir belki'' veya ''ileride tanrıya dair birşeyler bulunursa fikrimi değiştirebilirim'' gibi cümleler kuranlar,toplumsal baskıdan kendini sıyıramayanlardır..
Alt 14-11-2018, 22:22
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
''Ruh olabilir belki'' veya ''ileride tanrıya dair birşeyler bulunursa fikrimi değiştirebilirim'' gibi cümleler kuranlar,toplumsal baskıdan kendini sıyıramayanlardır..
İşte beni en çok sinir eden böyle düşünenlerdir.
Mutlak diye bir şey yok diye, tanrı olasılığına beyninde pay bırakmanın da hiç anlamı yok. Hatta bu yüzden bazı ateistler kendi karakterini dahi oturtamıyorlar, bu da ayrı bir sorun.

Önerilen Siteler