Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-08-2012, 01:18
stunel stunel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili stunel, zaten karşılıklı beyin fırtınası yapıyoruz..

Yoksa benim fikrimi soruyorsan, ikiside aynı şey. Birisinde efendi ile münasebetin karşılıklı iken diğerinde efendi ahiret gününde gereğini yapıyor, hizmetinin karşılığı olarak ödül ya da cezanı veriyor. o yüzden özellikle şu vurguyu yapıyorum ya "ekmeğinizi vermiyor muyum?" ilk yazımda ifade ettim, iki kelimede köken bakımından da, fiil bakımından da, aslında kavram bakımından da aynı.. Bunun ABC si sümer kaynağındaki gibidir, hizmet, hizmetçi anlamıyladır...

Efendi ise Rab kelimesi ile aynıdır. Yalnız bizim dikkat etmemiz gereken bu kelimeler gerçekten de arap kökenli mi?

Artı biz kendi çerçevemizden bakmayacağız, içeriden bakacağız. Hiç bir kulun aslında Allah'a kulluk vazifesini terketme hakkı yoktur. Terkeden buna hakkı olmadığı halde terkediyor ki, buna da bol, bol ceza var, hatda öldürün vs ayetleri var...

Kölelerde mecbur değildir, sadece bunun farkına varmaları gerekiyor, spartacus gibi... Kullarda, kulluğun ne olduğunun farkına varanlar değil mi? o yüzden islam şu tabiri kullanır: isyankarlar! yani spartacuslar
Burda seninde belirttiğin gibi kölelik kulluk aynı değil. Hatta kölelik daha avantajlı kaçıp kurtulabiliriz

Tabiki fikir beyan ediyoruz yoksa bu yazdıklarımda hiddetlendiğim veya kızdığım bir durum yok. Laf sokma yarışındada değilim sadece kendi görüşlerimi anlatmaya çalışıyorum anlatabildiğimce.
Alt 13-08-2012, 01:19
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

alpan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran da "abd" hem Allah'a kulluk edenler için hem de kula kulluk edenler (köleler) için kullanılır. Yani "kul=köle"dir Kuran da.

Kuran'da kendi kuluna/kölesine kölelik/kulluk yaptıran bir yaratıcı karşımıza çıkar.

Hal böyle iken hala Kuran'ı bilmeyen müslümanlar "kula kulluk edilmez" türküsü söyler. Çoğu Kuran da kölelik olduğunu bilmez, duyduklarında da inanmak istemezler.

Ancak Kuran ayetleri orada ve kula kulluk ettiriyor insanları.
Kuran'da her yazana kesin dogrudur diye iman edenler ve arastirmayanlar icin, dogru bir cikarim.
Alt 13-08-2012, 01:20
alpan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
alpan alpan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

stunel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili alpan kimsenin köleliği savunduğu yok. Ama malesef ki var. Benim terörü desteklememem onun var olmadığı anlamına gelmez. İnkarda edemeyiz. Kölelikte böyle bir şey. Var ve hala devam ediyor. Sen ben ve diğerleri bir şekilde köleyiz. Her gün sırtımızdan nemalanan onca asalak var ve biz hala köleyiz.

İslamiyet öncesinde de vardı ve dünya yok olana kadar var olacak.
Dostum,

Kuran daki gibi bir kölelik şu anda yok. Yakınından bile geçmez şu anki kast ettiğiniz durum. Bir insanı alıp aileyi parçalayıp sonra bu insanların her türlü iradesini ortadan kaldırıp, birilerine köle yapmayı, bugüne bağlamak büyük haksızlık olur.

Amma diyelimki bugün kölelik hala olsaydı bile yapılan eleştiri ortadan kalkmazdı.

Söylenen ve eleştirilen şu, kaytır kuytur konularda insanlara yapmayın, yakarım yıkarım, kolunu bacağını kesin diyen Allah, niçin "kölelik kalkmıştır, kimki insanı kendine köle tutar 100 sopa vurun öbür tarafta da yakacağım" diyememiştir?

Konu bu anlayacağınız.
Alt 13-08-2012, 01:23
Üye

Sevgili alpan ben başlıkta ilk mesajda bahsedilen kölelik ve kulluk aynı şeymidir kavramına yorum yaptığım için senin bahsettiğin MAdem Allah bu kadar iyi neden kölelik yok demiyor ayrı bir tartışma konusu.

Tabiki ozamanki kölelik kavramı şu anda yok .O zaman ki çetin savaşlar nedeniyle kölelik şekli değişik.

Sevgili Neva Kuran da kölelik yok diyen müslüman zaten kuran ı okumamıştır. Kölelik kavramı kuranda var.
Alt 13-08-2012, 01:23
Üyeliğini Sonlandırmış

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran'da her yazana kesin dogrudur diye iman edenler ve arastirmayanlar icin, dogru bir cikarim.
Sn Neva,

Zaten "Kuran da her yazan kesin doğrudur" diyenlere yazıyoruz. "Yarısı doğrudur, yarısı yanlıştır" diyenler en azından benim ilgi alanıma girmiyor
Alt 13-08-2012, 01:30
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sn Neva,

Zaten "Kuran da her yazan kesin doğrudur" diyenlere yazıyoruz. "Yarısı doğrudur, yarısı yanlıştır" diyenler en azından benim ilgi alanıma girmiyor
O zaman ben size okudugunuz Kuran'dan Mumin 66'yi hediye edeyim, bir daha okuyup anlayiniz kitabi.

Sonucta insan yazmasi neticede.

Nedir oradaki tapinmak fiili?

Bildigimiz alinip satilan kole, sahibine tapar mi?

Sevgili Neva Kuran da kölelik yok diyen müslüman zaten kuran ı okumamıştır. Kölelik kavramı kuranda var.
Elbetteki var olmaz olur mu.. Kolelik, kole, alis satisi vs. siyasi olarak zaten donemin geregi.

Arkadaslarin beklentisi niye koleligi kesin olarak kaldirmadi Muhammed, deli mi bu adam kaldirsin? Zaten siyasi yukselis azmiyle ortaya cikmis bir din.
Alt 13-08-2012, 01:37
Üyeliğini Sonlandırmış

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O zaman ben size okudugunuz Kuran'dan Mumin 66'yi hediye edeyim, bir daha okuyup anlayiniz kitabi.

Sonucta insan yazmasi neticede.

Nedir oradaki tapinmak fiili?

Bildigimiz alinip satilan kole, sahibine tapar mi?

Elbetteki var olmaz olur mu.. Kolelik, kole, alis satisi vs. siyasi olarak zaten donemin geregi.

Arkadaslarin beklentisi niye koleligi kesin olarak kaldirmadi Muhammed, deli mi bu adam kaldirsin? Zaten siyasi yukselis azmiyle ortaya cikmis bir din.
Sorunuzu (kırmızılı olan) anlamadım, açarsanız bilgim varsa cevaplarım.

Buradaki dinsizler içinde köleliğin niye kaldırmadığını bilmeyen, anlamayan yok sanırım, beklenti köleliği kaldırması değil, niçin kaldırmadığının Müslüman arkadaşlarca anlaşılması.

Kuran a baktığımızda Allah'ın aslında kölelikten çok da hoşlanmadığını görürüz. Kainatı yaratan Allah "neden korkmuştur da köleliği kaldırmamıştır?" sorusunu sorarken cevabı bilmediğimizden değil, gerçeği göstermeye çalışıyoruz sadece....
Alt 13-08-2012, 01:39
Üye

Kuran a baktığımızda Allah'ın aslında kölelikten çok da hoşlanmadığını görürüz. Kainatı yaratan Allah "neden korkmuştur da köleliği kaldırmamıştır?" sorusunu sorarken cevabı bilmediğimizden değil, gerçeği göstermeye çalışıyoruz sadece....

Neden kaldırılmamıştır peki? Samimi olarak soruyorum
Alt 13-08-2012, 01:41
Üyeliğini Sonlandırmış

Neden kaldırılmamıştır peki? Samimi olarak soruyorum
Çünkü Muhammed cesaret edememiştir, alacağı tepkiden korkmuştur, egemene boyun eğmiştir, kısaca Kuran gökten gelmeyen bir kitaptır.
Alt 13-08-2012, 01:47
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sorunuzu (kırmızılı olan) anlamadım, açarsanız bilgim varsa cevaplarım.

Buradaki dinsizler içinde köleliğin niye kaldırmadığını bilmeyen, anlamayan yok sanırım, beklenti köleliği kaldırması değil, niçin kaldırmadığının Müslüman arkadaşlarca anlaşılması.

Basit bir soru sayin alpan;

Para veya maddi seyler karsiliginda veya ganimet olarak ele gecen kole, sahibine tapinir mi?

Ayri seyler oldugunu burada acimlamaniz gerekir kavram olarak, gosterebilmek icin. Sinifli toplumlara dair modern kolelik hala devam ederken, biraz daha dusunup yazmak gerekiyor.

Ramazanda davul'dan rahatsiz olani gerekirse yakariz demek, kulluga yonelik bir biad'a cagridir.

Bir baska adamin da vicdani redde yonelip, insan oldurmek istemiyorum deyip askere gitmeyi reddetmesi tagut'a(onlarin literaturune gore) iliskin biad cagrisina yoneliktir. Cunku ortada bir cihad yoktur.

Ancak bu ulkede 3 kurus paraya 4 cocuk okutmaya calisan ve rusvet almayan adama enayi dendigi surece, kolelik kavraminin anlasilmasi zordur cidden.

Gorsel verelim daha iyi anlasilsin.

Önerilen Siteler