Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-12-2018, 03:37
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Modern insanın en büyüğünden 3 korkusu var.

1 Ölmek
2 Aklı yitirmek, delilik.
3 Unutmak, alzheimer.

2 den gidersek, konu şizofreni, bu niye bir problem oluyor ki pek anlamadım, adam/kadın şizofren olduğunu "fark etmişse" ve de gerekiyorsa tedavi de görüyorsa, o kişiyi hâlâ şizofren görmek yanlıştır. Şizofren diye dışlamak ise başlı başına yanlıştır, neticede bu hayatta onlarda yaşamayı hak ediyorlar.

Bir şizofren de pekalâ çok güzel işler de yapabilir. Bkz. John Nash, adam aktif şizofren iken nobel bile almış. Kişi şizofren olsun ne olacak ki?
Saldırgansa bu başka, o tecrit olabilir ama değilse hayata kaynaşması lazımdır, en fazla bir hastalık olarak görülebilir ki, kim hasta değil, herkeste var bir şeyler.
2006 sayımına göre nüfusun %8 i psikolojik engelli insanlardan oluşuyor. Böyle o şizofren bu deli dersek, şık olmaz.

Aslında çok renkli bir hayatları da olur şizofrenlerin ama etraf buna tahammül edemez, takip edilme, polis filan durumları hayatlarını da kabusa çevirir de bir yandan.

Şizofren sözü: Şizofren olmam, takip edilmediğim anlamına gelmez!

Bir şizofren bence yalan söylemeyi de beceremez, belki başka bir boyut, sanrı görür filan ama yalan söyleyemez. Lakin bu onuda ona tamamen uyulacağı anlamına da gelmez. Zaten kendinin farkında değilse, böylesinin işi çok zordur.

Fark etmek, farkındalık işin şeklini değiştirir kısacası. Yani bir şizofren şizofren olduğunu bilebilir, çevresiyle uyum içine de girebilir.

Sûfizm de ki delilik ise zaten mecburidir.
1 ve 2 nin yüzleşilmesi gereklidir, ölüm manevidir ama delilik o zahiren belli de olur, bazen aşikâr ortaya çıkar, bazen gizlenir., fark etmez. Sonrada bunu kontrolü vardır.

Yani kontrollü delilik.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 13-12-2018, 11:16
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

pianola´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

siz kendiniz bizzat şahit oldunuz mu hiç bu anlattığınız tarzda şeylere?
Olmadım gibi..ama ufak tefek şeyler yaşadım.
Bir sabah uyandığımda kulağımın dibinde biri uzun uzun son ses yelleniyordu..o sesi elde etmem için k.çıma hoparlör dayamam lazım...veya öyle gaz çıkarmalıyımki rekorlar kitabına gireyim..bu sesi bir insan evladı çıkaramaz.çıkarsada evde o işi yapacak biri yok.
Diğeri ; bir gün evde ibadet ederken ,diğer odadan veya koridordan gelen melodik bir ıslık sesi işittim.hafif yüksek bir sesti.evde yanlız değildim.ibadetimi tamamlayıp ıslık çalan kim diye sordum,yok öyle bir şey dediler.televizyondan gelmiş olabilir dedim,biz ses falan işitmedik dediler..gaz çıkarma ile bu olay arasında fazla bir süre yok.bir kaç ay aralıkla olmuştur .o aralar gittiğim bir tekke vardı,zikir dua yapılıyordu.hikayeler anlatılıyordu.hikayenin birinde şeytan bir adamın sırtını yere getirip üzerine çıkarak şiddetli şekilde yelleniyordu...heralde onun etkisinde kaldım dedim ama duyduğum abartılı bir sesti,sahtesi,halüsinasyonu buysa, gerçeği nasıldır acaba ?
Tamam,Her ikiside halusinasyon olabilir.fakat hayatımda bir kez yaşadım.ve çok gerçekciydi.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 13-12-2018, 11:21
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Karanlıktan aydınlığa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Olmadım gibi..ama ufak tefek şeyler yaşadım.
Bir sabah uyandığımda kulağımın dibinde biri uzun uzun son ses yelleniyordu..o sesi elde etmem için k.çıma hoparlör dayamam lazım...veya öyle gaz çıkarmalıyımki rekorlar kitabına gireyim..bu sesi bir insan evladı çıkaramaz.çıkarsada evde o işi yapacak biri yok.
Diğeri ; bir gün evde ibadet ederken ,diğer odadan veya koridordan gelen melodik bir ıslık sesi işittim.hafif yüksek bir sesti.evde yanlız değildim.ibadetimi tamamlayıp ıslık çalan kim diye sordum,yok öyle bir şey dediler.televizyondan gelmiş olabilir dedim,biz ses falan işitmedik dediler..gaz çıkarma ile bu olay arasında fazla bir süre yok.bir kaç ay aralıkla olmuştur .o aralar gittiğim bir tekke vardı,zikir dua yapılıyordu.hikayeler anlatılıyordu.hikayenin birinde şeytan bir adamın sırtını yere getirip üzerine çıkarak şiddetli şekilde yelleniyordu...heralde onun etkisinde kaldım dedim ama duyduğum abartılı bir sesti,sahtesi,halüsinasyonu buysa, gerçeği nasıldır acaba ?
Tamam,Her ikiside halusinasyon olabilir.fakat hayatımda bir kez yaşadım.ve çok gerçekciydi.
Bir trafik kazası yaşadım. Yarı uyanık yarı ayık bir durumdayken fren sesi ve çarpışma sesi duyuyordum. Hal bu ki, dış dünyada bu ses yoktu. Ne frene basan bir araba ne de çarpışan bir araba. Bir etki altında kalmış olmanız çok muhtemel.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 13-12-2018, 13:50
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Maddeye tesir etmek de bunlara dahil yani ? Dönen şişeler,ısınan kalorifer,açılıp kapanan musluk lamba gibi.
Telekineziden mi bahsediyorsunuz?
https://evrimagaci.org/telekinezi-ve-el-kaldirmak-4716
Alt 13-12-2018, 15:07
Üye

Öncelikle bunları bir sanrı, halusinasyon olarak kabullenin, öyle ulvî yüce anlamlar yüklemeyin, içinden çıkamazsınız.

Sonrasında zaten bunları yaşaya yaşaya bilecek ve kabulleneceksiniz.
Yani yaşamadığınız şeyin kabullenişi de olmaz.
Hasılı burada kabullendiğiniz sürece yanlış olan bir şey yok, normaldir.

Sevgiler

Alt 13-12-2018, 16:02
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
telekinezide etki eden ,etkilenen bellidir..bahsettiğim olay sıradan bir ailenin yaşadığı sıradan bir günde (haftalarca,aylarca süren) yaşanan bir olay. ..etkilenen belli ; lamba,musluk,kalorifer vs..etkileyen kim ? insan farkında olmadan maddeye tesir edebilirse o evde yaşananlarda telekinetiktir..öylede olsa aylarca sürer mi ? benim cevabını aradığım şey bunları bilimin nasıl açıkladığı.fırıl fırıl dönen şişeler,ağustosun ortasında kaloriferlerin son sıcaklıkta (el vurulmuyormuş ,o derece ) yanması,açılan kapanan musluklar,lambalar..
şimdi,bunları aslında benim yaşadığımı ,başkaları yaşamış gibi anlattığımı düşünenler olabilir.veya uydurduğumu..karakter olarak yalandan nefret ederim.hele böyle şeyleri uydurup eğlenecek kadar gerzek ,cahil olduğumu hiç düşünmüyorum.o tür saçmalıklarla uğraşacak yaşı geçtim.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 13-12-2018, 16:14
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle bunları bir sanrı, halusinasyon olarak kabullenin, öyle ulvî yüce anlamlar yüklemeyin, içinden çıkamazsınız.

Sonrasında zaten bunları yaşaya yaşaya bilecek ve kabulleneceksiniz.
Yani yaşamadığınız şeyin kabullenişi de olmaz.
Hasılı burada kabullendiğiniz sürece yanlış olan bir şey yok, normaldir.

Sevgiler
şizofren değilim. ama nerde saçmaladım,anormalim hepsinin farkındayım .1 hafta sonrada olsa ,burda niye öyle söyledim ,yaptım derim, evet farkında olmakta bir şeydir.sonuçları ağır olsada.

Alt 13-12-2018, 17:46
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

telekinezide etki eden ,etkilenen bellidir..bahsettiğim olay sıradan bir ailenin yaşadığı sıradan bir günde (haftalarca,aylarca süren) yaşanan bir olay. ..etkilenen belli ; lamba,musluk,kalorifer vs..etkileyen kim ? insan farkında olmadan maddeye tesir edebilirse o evde yaşananlarda telekinetiktir..öylede olsa aylarca sürer mi ? benim cevabını aradığım şey bunları bilimin nasıl açıkladığı.fırıl fırıl dönen şişeler,ağustosun ortasında kaloriferlerin son sıcaklıkta (el vurulmuyormuş ,o derece ) yanması,açılan kapanan musluklar,lambalar..
şimdi,bunları aslında benim yaşadığımı ,başkaları yaşamış gibi anlattığımı düşünenler olabilir.veya uydurduğumu..karakter olarak yalandan nefret ederim.hele böyle şeyleri uydurup eğlenecek kadar gerzek ,cahil olduğumu hiç düşünmüyorum.o tür saçmalıklarla uğraşacak yaşı geçtim.
Bilim her şeyi açıklamış değil..Bilimin açıklayamadığı şeyler,açıkladığı şeylerden daha fazladır..
''O şişe niye döndü?'' veya ''o kalorifer niye yanıyor?'' gibi sorularınızın mutlaka bir açıklaması vardır ama bu açıklama yapılmadığı diye,burada gizemli bir şeyi düşünmemize gerek yok..
Alt 13-12-2018, 17:53
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

telekinezi diye bişey yok levitasyonda yok. bunlarla lisedeyken ilgileniyordum ben.
ispatlanmış bir şey yok, yapabilen de yok.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 14-12-2018, 02:25
Üye

şizofren değilim. ama nerde saçmaladım,anormalim hepsinin farkındayım .1 hafta sonrada olsa ,burda niye öyle söyledim ,yaptım derim, evet farkında olmakta bir şeydir.sonuçları ağır olsada.
Farkında olmanıza sevindim, gerisini artık zaman halledecektir.

Önerilen Siteler