Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-03-2013, 00:20
mustafakemallerolmez mustafakemallerolmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah herşeyi bilir mi bilmez mi? Ölümüne kapışır...

BAKARA 181. Her kim bunu işittikten ve kabullendikten sonra vasiyeti değiştirirse, günahı onu değiştirenleredir. Şüphesiz Allah (her şeyi) işitir ve (her şeyi) bilir.
EN'AM 59. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.
HUCURAT 18. Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gizliliklerini bilir. Allah yaptıklarınızı görendir.
ANKEBUT 62. Allah rızkı kullarından dilediğine bol bol verir, dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir.
AHZAB 54. Bir şeyi açığa vursanız da, gizleseniz de şüphe yok ki Allah, her şeyi gayet iyi bilmektedir.

Vs.

SEBE' 40. O gün Allah, onların hepsini toplayacak; sonra meleklere: Size tapanlar bunlar mıydı? diyecek.
FUSSİLET 47. Kıyamet gününün bilgisi, O'na havale edilir. O'nun bilgisi dışında hiçbir meyve (çekirdeği) kabuğunu yarıp çıkamaz, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz. Allah onlara: Ortaklarım nerede! diye seslendiği gün: Buna dair bizden hiçbir şahit olmadığını sana arzederiz, derler.
ENFAL 65-66. Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.
Şimdi Allah, yükünüzü hafifletti; sizde zayıflık olduğunu bildi. O halde sizden sabırlı yüz kişi bulunursa, (onlardan) ikiyüz kişiye galip gelir. Ve eğer sizden bin kişi olursa, Allah'ın izniyle (onlardan) ikibin kişiye galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.
KAF 30. O gün cehenneme "Doldun mu?" deriz. O da "Daha var mı?" der.
MÜZZEMMİL 20. (Resûlüm!) Senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, (bazen) yarısını, (bazen de) üçte birini yatmadan (ibadetle) geçirdiğini ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun da (böyle yaptığını) Rabbin elbette biliyor. Gece ve gündüzü (içinde olup bitenleri iyiden iyiye) ölçüp biçen ancak Allah'tır. O sizin, bunu sayamayacağınızı bildiği için, sizi bağışladı. Artık, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Allah bilmektedir ki, içinizde hastalar bulunacak, bir kısmınız Allah'ın lütfundan (rızık) aramak üzere yeryüzünde yol tepecekler, diğer bir kısmınız da Allah yolunda çarpışacaklardır. O halde Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a gönül hoşluğuyla ödünç verin. Kendiniz için önden (dünyada iken) ne iyilik hazırlarsanız Allah katında onu bulursunuz; hem de daha üstün ve mükâfatça daha büyük olmak üzere. Allah'tan mağfiret dileyin, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir.

Din, sıradan insanlar tarafından doğru, zeki insanlar tarafından sahte, liderler tarafından kullanışlı kabul edilir. – Seneca
Alt 23-03-2013, 00:42
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Özellikle yük hafifletmesi, tam ama bak tam manasıyla insan zekasına hakaret.

Her şeyi bildiğini iddia ediyor, sonra ortaya bir fikir atıyor, daha sonra müslümanların savaşta ki başarısızlığını görünce, geçmiş fikrinin yanlış olduğunu kabul edip yeni bir fikir beyan ediyor. hey hey.
Alt 23-03-2013, 00:49
mustafakemallerolmez mustafakemallerolmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Açıkçası bu konuda mümin arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. Özellikle Enfal 65-66 ayetleri hakkında Edip Yüksel, Süleyman Ateş gibi alimlerin!! açıklamaları hakkında kaynak bulan varsa paylaşsın lütfen

Din, sıradan insanlar tarafından doğru, zeki insanlar tarafından sahte, liderler tarafından kullanışlı kabul edilir. – Seneca
Alt 23-03-2013, 00:50
Pesimist89 Pesimist89 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mustafakemallerolmez´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Açıkçası bu konuda mümin arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. Özellikle Enfal 65-66 ayetleri hakkında Edip Yüksel, Süleyman Ateş gibi alimlerin!! açıklamaları hakkında kaynak bulan varsa paylaşsın lütfen
Ben de merak ediyorum.)
Alt 23-03-2013, 02:46
kasarsis kasarsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

allah dünyanın dönüşünü bile tam orana bölememiş hem güneş etrafında hem de kendi etrafında

atom saatini insanlar mı uydurmuş

Allahsız, dinsiz dediler; ama kitapsız diyemediler...
Alt 23-03-2013, 15:40
El Razi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
El Razi El Razi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende bu kader konusunu arkadaşımla tartıştım. enfal 65-66 yı gösterdim. Sonuç neymiş efendim allah herşeyi bilirmiş ama müdahale etmezmiş. o da napsın garibim inanmaya ihtiyacı var.
Alt 23-03-2013, 15:47
angel333 angel333 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Allah herşeyi biliyorsa beni yaratmak yerine direk cehheneme gönderse iyi olurdu.

İki cehennem yaşamak hiç adil değil.

Zaten bu dünya cehennem.

İkincisine hiç gerek yok...
Alt 23-03-2013, 17:52
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Daha basindan herseyi bilen bir tanri seytanla iddiaya girmis ise, bence hile yapmis sayilir

Insanlarin "yol"dan cikacagini Adem'i yaratirken bildigi halde, Adem'i yok edecegine, masala gore coluk cocuk, yeni dogmus bebek dinlemeden Nuh'un tufaniyla insanligi yok etmis .

Adem'in ayva'yi yiyecegini bildigi halde, Havva'yi yaratamasina ne buyrulur? (havva

Insanlara irade vermis masalinin kitabina uymasi icin, allahin insanlarin isine hic karismamasi gerekirken, hayir ve serrin allahtan geldigi imanlilarin dillerine doladigi bir cumledir. Insanlarin isine karisiyor, tevrata gore yahudi kavmini diger kullarindna ustun tutup katliamlarina goz yummasi, muhammed'e destek olsun diye, meleklerini seferber etmesi, kilic ve kan dokme yoluyla itaatkar kullar kazanmaya calismasi, nasil bir serbest iradedir.

Listeye yuzlerce ornek ilave edilebilir. Kendi yarattigi masallara kendi inanan insan, tanrisini da kendi gibi dusunen bir yaratik haline getirmis; imanda mantik aranmaz deyip, tum celiskilerini de, yine kendinden korumus.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 23-03-2013, 22:49
bozok6666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bozok6666 bozok6666 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bozok6666 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

İyide soru ne?
iddanız ne?
Bilmezmi diyorsunuz ?
Bilmez diyorsanız neye dayanarak diyorsunuz açık olun ortaya öyle boş laf atmakla olmuyor.
Alt 23-03-2013, 23:49
Üye

bozok6666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyide soru ne?
iddanız ne?
Bilmezmi diyorsunuz ?
Bilmez diyorsanız neye dayanarak diyorsunuz açık olun ortaya öyle boş laf atmakla olmuyor.
Mevcut ayetler doğrultusunda bu konuda herhangi bir şey iddia edebilmek mümkün mü? En azından ben edemedim edebilen babayiğit varsa sebepleriyle birlikte aydınlatsın beni diyorum

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil