Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-11-2015, 18:35
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Neden ortak hareket edemiyoruz?

Eğer,,,

Kendisi ile ve çevresi ile barışık....
Empati yeteneğine sahip ve diğergam olan,
Toplumsal olaylara karşı duyarlı...
Dayatmalara karşı çıkan ve asla boyun eğmeyen,
Haksızlıklara karşı durmayı göze alan,
Muhtaçlara yardım eden;sırf kendisi için yaşamayan, paylaşımcı olan,
Özgürlük için gerekirse ölmeyi göze alan,
Dogmalarla ve safsatalarla savaşan, bilgiyi ayakta tutmak ve özgür düşüncenin ışığında ilerlemek için mücadele veren,
Cahilliğe cephe alan, aydınlanmacı bir hayat prensibini benimseyen,
Başkalarının düşüncelerine saygı duyan, ifade özgürlüğünün karşı olan herkesle mücadele etmeyi bir vazife bilen,

,,,bir insan olmak sizin için "iyi insan olmak" demek ise...

Bunun adının ne olduğu konusunda kavga etmeye gerek var mı?

Ben bu ilkeler için yaşamaya çalışıyorum. Ve bir müslümanım. Müslümanların çoğu ile olduğu kadar; müslüman olsun olmasın insanların çoğu ile bu prensiplerde anlaşamıyorum.

Ben bu ilkelerin tamamını Kuranda gördüğüm için müslümanım.

Siz görmüyor olabilirsiniz. Olabilir, bir itirazım olmaz. Zaten "müslümanım" diyen kimselerin çoğu da göremiyor.

Ya da belki ben bu ilkelerin Kuranda var olduğunu iddia ederek "dinden çıkmaktan" korktuğum için kendime bir din uydurdum...

Belki de.. belki de...

Bir önemi var mı?

Ancak, eğer bu ilkelerde anlaşıyor isek;

Neden bu ilkelerde anlaşanlar olarak "ortak hareket" edemiyor?

Neden aynı mevzular tartışılıp duruyor?

İnsan olarak "doğru olan" da ortak hareket edemez miyiz?

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 18-11-2015, 18:44
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vücudunun her tarafı silikonla şişirilmekten neredeyse patlayacak hale gelmiş cıscıbıldak kadınların bulunduğu tarikâtten tut, gerçek İslam'ı uygulayan IŞİD'e (sadece ayet ve sahih hadis hükümleriyle hareket ediyorlar) kadar uzanan bir yelpaze "Müslümanlık."

Müslümanlar bile kendi aralarında bir ortak nokta bulamıyorlar ki, Müslümanlarla birlikte diğerleri de bir ortak nokta bulsun.

İmkânsız bence.
Alt 18-11-2015, 18:49
Üye

Barlas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vücudunun her tarafı silikonla şişirilmekten neredeyse patlayacak hale gelmiş cıscıbıldak kadınların bulunduğu tarikâtten tut, gerçek İslam'ı uygulayan IŞİD'e (sadece ayet ve sahih hadis hükümleriyle hareket ediyorlar) kadar uzanan bir yelpaze "Müslümanlık."

Müslümanlar bile kendi aralarında bir ortak nokta bulamıyorlar ki, Müslümanlarla birlikte diğerleri de bir ortak nokta bulsun.

İmkânsız bence.
Yani o bahsettiğin adamların varlığı senin ile benim örneğin "haksızlık ile mücadele" etme noktasında ortak hareket etmeme engel mi?

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 18-11-2015, 19:07
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dedim ya knowledgetowisdom, Müslümanlar'ın arasında daha bir birlik yok ve olamaz; mezhepler, tarikatler, cemaatler - birinin "A" diye anladığını diğeri "B", "C" diye anlıyor.

Şimdi ATATÜRK'ün kurduğu laik-dinsiz Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanan bir nevi pembe İslam da kıstas olamaz, zira İslam durmaz. İnsanları "kâfir" ve "Müslüman" olarak ikiye ayırdığı gibi, dünyayı da ikiye ayırır İslam:

Dar'ül-İslam: İslam hükümleriyle yönetilen topraklar.
Dar'ül-Harb: Henüz İslam hükümleriyle yönetilmeyen, Dar'ül-İslam yapılması için çalışılacak, cihad edilecek topraklar.

Gerçek İslam bu şimdi, ve gitgide TC'de gerçek İslam'a adım adım yaklaşıyor.

Şimdi bunları bilen biri olarak ben nasıl diyebilirim ki, "Evet, Müslümanlar'la da ortak noktada buluşabiliriz." - Kendimi ve karşımdakini kandırmış olurum ancak.
Alt 18-11-2015, 19:40
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer,,,

Kendisi ile ve çevresi ile barışık....
Empati yeteneğine sahip ve diğergam olan,
Toplumsal olaylara karşı duyarlı...
Dayatmalara karşı çıkan ve asla boyun eğmeyen,
Haksızlıklara karşı durmayı göze alan,
Muhtaçlara yardım eden;sırf kendisi için yaşamayan, paylaşımcı olan,
Özgürlük için gerekirse ölmeyi göze alan,
Dogmalarla ve safsatalarla savaşan, bilgiyi ayakta tutmak ve özgür düşüncenin ışığında ilerlemek için mücadele veren,
Cahilliğe cephe alan, aydınlanmacı bir hayat prensibini benimseyen,
Başkalarının düşüncelerine saygı duyan, ifade özgürlüğünün karşı olan herkesle mücadele etmeyi bir vazife bilen,

,,,bir insan olmak sizin için "iyi insan olmak" demek ise...

Bunun adının ne olduğu konusunda kavga etmeye gerek var mı?

Ben bu ilkeler için yaşamaya çalışıyorum. Ve bir müslümanım. Müslümanların çoğu ile olduğu kadar; müslüman olsun olmasın insanların çoğu ile bu prensiplerde anlaşamıyorum.

Ben bu ilkelerin tamamını Kuranda gördüğüm için müslümanım.

Siz görmüyor olabilirsiniz. Olabilir, bir itirazım olmaz. Zaten "müslümanım" diyen kimselerin çoğu da göremiyor.

Ya da belki ben bu ilkelerin Kuranda var olduğunu iddia ederek "dinden çıkmaktan" korktuğum için kendime bir din uydurdum...

Belki de.. belki de...

Bir önemi var mı?

Ancak, eğer bu ilkelerde anlaşıyor isek;

Neden bu ilkelerde anlaşanlar olarak "ortak hareket" edemiyor?

Neden aynı mevzular tartışılıp duruyor?

İnsan olarak "doğru olan" da ortak hareket edemez miyiz?
kesinlikle evet.

yukarda, asgari müşterekler olarak önerdiğiniz herşeyin altına burda imza atmayacak kimse zaten yok.
sorunu teşhis tedaviye dair çözüm de önermeli/içermelidir.

yaşadığımız çağda, devlet, özel mülkiyet, iktidar ilişkileri oldukça çözüm mümkün değil. semptomları gidermek hastalığı tedavi etmez.
hastalik kapitalist üretim ilişkisi.

muhtaçlara yardımdan bahsetmişsin ya.
muhtaçların olmadığı bir dünya için savaşmayı sanırım o asgari müştereklere dahil etmiyorsun.

senin önerine öneriyle karşılık vereyim.
sen, tüm o hastalıkların kökeninde kapitalizmin ve mülkiyet ilişkilerinin olduğunun farkına varıp, mücadelene bunu da dahil etmeyi düşünüyormusun...
Alt 19-11-2015, 16:08
Üye

Nihilist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kesinlikle evet.

yukarda, asgari müşterekler olarak önerdiğiniz herşeyin altına burda imza atmayacak kimse zaten yok.
sorunu teşhis tedaviye dair çözüm de önermeli/içermelidir.

yaşadığımız çağda, devlet, özel mülkiyet, iktidar ilişkileri oldukça çözüm mümkün değil. semptomları gidermek hastalığı tedavi etmez.
hastalik kapitalist üretim ilişkisi.

muhtaçlara yardımdan bahsetmişsin ya.
muhtaçların olmadığı bir dünya için savaşmayı sanırım o asgari müştereklere dahil etmiyorsun.

senin önerine öneriyle karşılık vereyim.
sen, tüm o hastalıkların kökeninde kapitalizmin ve mülkiyet ilişkilerinin olduğunun farkına varıp, mücadelene bunu da dahil etmeyi düşünüyormusun...

Elbette ki dahil ediyorum. Etmemem mümkün mü?

Alt 19-11-2015, 16:11
Üye

Barlas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dedim ya knowledgetowisdom, Müslümanlar'ın arasında daha bir birlik yok ve olamaz; mezhepler, tarikatler, cemaatler - birinin "A" diye anladığını diğeri "B", "C" diye anlıyor.

Şimdi ATATÜRK'ün kurduğu laik-dinsiz Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanan bir nevi pembe İslam da kıstas olamaz, zira İslam durmaz. İnsanları "kâfir" ve "Müslüman" olarak ikiye ayırdığı gibi, dünyayı da ikiye ayırır İslam:

Dar'ül-İslam: İslam hükümleriyle yönetilen topraklar.
Dar'ül-Harb: Henüz İslam hükümleriyle yönetilmeyen, Dar'ül-İslam yapılması için çalışılacak, cihad edilecek topraklar.

Gerçek İslam bu şimdi, ve gitgide TC'de gerçek İslam'a adım adım yaklaşıyor.

Şimdi bunları bilen biri olarak ben nasıl diyebilirim ki, "Evet, Müslümanlar'la da ortak noktada buluşabiliriz." - Kendimi ve karşımdakini kandırmış olurum ancak.
Bakın ben isimlendirme yapmadım. Bana ne adına müslüman denilenler arasında anlaşıyormuş anlaşmıyormuş, bu benim konum değil. Benim konum, meselem , derdim yukarıda saydığım hayat ilkelerini (ortak müşterekleri değil) benimseyen insanlar ortak bir yolda ilerler zaten.

O halde neden ilerleme olmuyor?

Alt 19-11-2015, 16:30
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakın ben isimlendirme yapmadım. Bana ne adına müslüman denilenler arasında anlaşıyormuş anlaşmıyormuş, bu benim konum değil. Benim konum, meselem , derdim yukarıda saydığım hayat ilkelerini (ortak müşterekleri değil) benimseyen insanlar ortak bir yolda ilerler zaten.

O halde neden ilerleme olmuyor?
85 kişinin ganimeti 3.5 milyar insanin gelirine denk olması olabilirmi

Kısaca insanlar ona KAPİTALİZM diyor.

KAPİTALİZMİNDE simgesi dolardaki GOD bu işin sebebi..KADERİ
Alt 20-11-2015, 13:24
Üye

Yazdıklarımı anlayıp, analiz edip yüzde 5 bile yanına yaklaşabilen olmamış. Üzücü.

Alt 20-11-2015, 13:59
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsanlarla ortak hareket etmek isterken, kendi düşünce sistemini doğrudan insanlardan aldığın tecrübeler yerine yaratıcı üst aklın ürünü olduğunu sandığın bir kitabı referans alarak geliştirmiş, evirmiş olman bir çelişki değil mi? Arayışını dinamitlemiş olmuyor musun? Evvela çıktığın ağaçtan inip insanların seviyesine in, insanlar da senin kendilerinden biri olduğunu görsün.

Yüksekçe bir kayaya çıkıp, bir elde kitap bir parmak havada konuşursan insani değil kutsal olduğun düşünülür.

Kutsal kitabında pek çok ilkenin olduğunu bu yüzden iman ettiğini söylüyorsun. Yahu kabul buyurduğun ilkeleri neden zahmet edip kutsal metinlerde, sözde tanrı sözlerinde arıyorsun? O ilkeler esasta senin içsel ilkelerinse neden ayrıca bir de tanrının tasdiklemesi gerekiyor?

Tanrı; ille de iyi ve merhametli bir yaratıcı olmak zorunda mı yani? Neden böyle olmasını bekliyorsun, sebep ne? Sen öyle olması gerektiğini düşünüp vitrinden bir tanrı seçiyorsan, o tanrıya ne ihtiyaç var ki?

İlkeler kimin ilkeleri? Senin mi, tanrının mı? Tanrıyı ilkelerinle sen mi yaratıyorsun, seçiyorsun? Yoksa tanrı seni bazı ilkelere meyilli mi yarattı? Bu, senin seçme özgürlüğünü, hür iradeni elinden almak değil mi?

Önerilen Siteler