Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-11-2007, 19:31
Üye Değil

Standart Re: Hz. Yunus sahile atıldı mı, atılmadı mı?

vartor";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence Yunus sahile atilmadi, denize adapte oldu. Yunus baligi dedigimiz tur iste buradan basladi. Insan zekasina en yakin hayvan turu olarak gorulmesi tesaduf degil yani *
Sargon'un açıklamaları olmasa bu dediğin en azından mantıklıydı ama Ninova'ya geri dönüp kabak ağacı'nın * *altında çardak kurmuş, sonra da peygamber olmuş. Belki daha sonra engin denizlere geri dönmüştür, zira hikaye'nin sonunu Hazreti Kitap'lar yazmıyor *
Alt 04-11-2007, 21:47
HarunKAHYA HarunKAHYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sn.sargon;

" Burda *bir *başka *çok *önemli *tartışma *daha *açabiliriz. *Yunus'un *bu *bitkisi *kabak *ağacı *(!!!) *mıdır *yoksa *keneotu *mudur? *Yani *Kuran *mı *Tevrat *mı *doğru *söylemektedir? *(Cevapları *bekliyorum)"

cevap veriyorum:Kuran şaşmaz, dolayısıyle o doğruyu söyler.bana görede -kabak ağacı- daha çok gölge verir. , kesinki bu bitki kabaktı.

sn.vartor hocam;
" Bence Yunus sahile atilmadi, denize adapte oldu. Yunus baligi dedigimiz tur iste buradan basladi. Insan zekasina en yakin hayvan turu olarak gorulmesi tesaduf degil yani "

yani ben bukadar bilimsel bir açıklama görmedim, teşekkür ederim.Bu arada *sn.körelmiş bunun yunus değil başka bir balık olabileceğini savunmuş ama, sizin bu çok ilmi açıklamanızdan sonra, ben bu balığın Yunus,bunlara inanan -alığın-da saf insan olduğuna inandım..

Tövbe yarabbim.. ne saçmalıklara bulaştırıyorlar seni..yani akıllı bi adam şeyiyle güler tanrının böyle isbatına...

Sadece kendini akıllı sanan salaklara bayılıyorum..
Onlar olmasaydı hayatımız ne kadar renksiz olurdu..
A.Einstein (Yaw benim böle bi lafım yokk..kim uydurdu bunu.. )http://image.donanimhaber.com/image....miley/hiho.gif
Alt 05-11-2007, 01:10
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili vartor,

içimde bir his senin Hazret-i Tevrat ve Hazret-i Kuran'dan sonra en son gelen bir kitap yazıp hepimizi huzura eriştireceğini söylüyor. İlk surenin adı "Yunusun Denize Adaptasyon Süreci" olabilir mi? (Malum artık biraz modern ifadeler kullanmak gerek) *

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 05-11-2007, 11:44
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Balık,Asurluların da su tanrısı olan Enki'nin simgesidir.Asur kralının tacında, mühründe, asasında, bastırdığı paralarda hep balık figürleri vardı.Asur’un başkenti Ninova’nın cezaevi kapısında da büyükçe bir balık figürü vardı. İşte balığın Yunus'u yutması demek,Yunus Peygamberin Ninova'daki bu cezaevinde mahkum olması demektir.
Alt 05-11-2007, 12:28
Onur Üyesi

sevgili Hiram, yavaş yavaş geliyorsun bizim sektöre. * Benim hit tanrılarımdan biri Enki'dir.

Bu teori üzerine birkaç soru, dediğin gibi bir simgesel anlatım olabileceği gibi, tamamen bir efsane de olabilir Yunus hikayesi. Ben ikna olabilmek için bazı bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Bizim Yunus Ninova'da hapse mi atılmış? Bu bilgi nerden? Çünkü ne Kuran'da ne de Tevrat'ta böyle birşeyden bahsedilmiyor.

Bu cezaevi sistemi de hep ilgimi çekmiştir. Bildiğin gibi Yusuf'un da Mısır'da cezaevine konulduğu anlatılır. Hatta cezaevine konulan başkaları da vardır. Bu bilgilerde bir sorun mu var acaba? Cezaevi yada zindanların hep olageldiği mi düşünülmüş acaba? İlk cezaevi ne zaman yapılmıştır, gerçekten Mısır'lılarda, Asur'lularda falan böyle bir cezaevi sistemi var mıdır?

Mısırlı bir gösterici
Alt 05-11-2007, 16:17
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Sargon günümüzde "sarı kanaryaların aslanları yendiği gün" lafzında bir ayet inmiş olsun.Bundan 500 sene sonra gelen insanlar bu ayeti mot a mot aldıklarında ortaya ne çıkacaktır?Sarı kanaryalarla aslanlar savaşmışlar ve kanaryalar aslanları yenmiş.Halbuki işin aslı nedir?Bu ikisi futbol takımıdır.Sembolü sarı kanarya olan Fenerbahçe,sembolü aslan olan Galatasarayı yapılan bir müsabakada yenmiştir.Kur'an bu tür anlatımlar açısından zengindir.Balıklar,hüdhüdler,asalar,cinler,şeytanl ar,ipler,boyalar,tahtlar uçuşur durur.Siz bunları mot a mot aldğınız zaman Kur'an bir masal kitabına dönüşür.Bunlardaki hikmeti kavrayamayan kimselerde bu kitaba "evvelkilerin masalı" derler.Bu ifadeleri Kur'andaki birçok ayette mevcuttur.Bunun yerine vahyin ne anlatmak istediğini anlamak ve bunun yanında da verili tarihi bilgilerini eklerseniz,sizin masal dedikleriniz birer birer tarihi kimliklere dönüşürler.Balık kıssası da böyledir.Yunus Peygamber,Allah'ın izni olmaksızın görevini terketmiş ve Allah'ta onu çeşitli vesileler vasıtasıyla Ninovadaki zindana atılmakla cezalandırmıştır.Bugün Ninova zindanının kalıntıları halen mevcuttur ve kapısında da bir balık figürü vardır.Ayrıca Ninova ismi dinsel metinlerde de geçmektedir...Balık Yunus'u yutmuştur mecaz ifadesi Yunus, Ninovada'ki Asuri zindanına düşmüştür şeklinde anlamak kanaatimce daha doğru ve uygundur.
Alt 05-11-2007, 16:49
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Kuran 22,5 senede herkesin anlayabilecegi sekilde kainati 6 gun icinde yaratan allah tarafindan apacik indirilmistir. Apacik olan bir kitapta sari kanaryalarin yanlis anlasilacagini bilemeyen allah, ya yanilmistir, veya tanri degildir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 05-11-2007, 17:02
-Maximus- -Maximus- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kerata bilmece gibi gönderiyor, çık işin içinden çıkabilirsen, bulmacaları çözmek için birileri
hadis yazıyor ama onuda hiramusta kabul etmiyor. kime inanacağımızı şaşırıdık, allahamı
inanalım *hiramusta ya mı inanalım, allah anlayabilmeniz için apaçık gönderdim diyor, hiramusta
şifreli diyor, ikisinden biri yalan söylüyor ama hangisi. *bana kalırsa sanki biri yalan söylüyor
biride çok güzel kıvırıyor, ne dersiniz.

yükseldikçe, uçma bilmeynlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır
Alt 05-11-2007, 17:06
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben boşa OSS'nü icat etmedim ya max...

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 05-11-2007, 17:16
Onur Üyesi

sevgili hiramusta, senin bu bulduklarını aleviler yüzlerce yıl önce bulmamış mıdır? Onlar yüzlerce yıldır Kuran'a bakmadan, buna gerek bile duymadan, tefsirlerle uğraşmadan birşeylere inanıyorlar. Biçime değil öze bak diyorlar. Madem öze bakacaksın niye Kuran, niye kurallar, niye namaz, niye oruç, niye şu niye bu. Samimi inanç yeterli iken niye şu dar elbisede ısrar ettiğini anlamıyorum. Senin yapmaya çalıştığın yorumlar her kitap için yapılabilir. Hem de her konuda yapılabilir. Örneğin namaz aslında kalben ibadet etmektir, yatıp kalmasan da olur denebilir. Oruç da kendine sahip çıkmaktır, aç kalsan ne fayda, yesen ne fayda. Yani istediğin gibi herşeyi değiştirebilirsen Kuran'a ne gerek var ki. Demek ki referansın Kuran değil, başka değerlerle yaklaşıyorsun. O halde onu ortaya çıkarman lazım.

Mısırlı bir gösterici

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil