Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-07-2012, 00:42
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayin yasasin bilim,el ilah in ,zamanla allaha dönüsmesine hep süpheyle bakdim,,bir yanda kabedeki put ,el ilah zamanla allah oluyor ,diger yanda abdullah ,allahin kulu oluyor,kuranda gecen tanri hep allah, ondan önce allah, el ilahsa? muhammedin babasinin ismi nasil abdullah(allahin kulu oluyor?),böyle düsünürsek el ilah muhammedin babasinin dogumuna kadar el ilahdi ve onun dogumundan sonra allah oldu,,burada cikmazdayim hep düsünüyorum ama düsünmek bir sonuca vardirmiyor,bilgi en mükemmeli.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 11-07-2012, 00:55
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

antika´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin yasasin bilim,el ilah in ,zamanla allaha dönüsmesine hep süpheyle bakdim,,bir yanda kabedeki put ,el ilah zamanla allah oluyor ,diger yanda abdullah ,allahin kulu oluyor,kuranda gecen tanri hep allah, ondan önce allah, el ilahsa? muhammedin babasinin ismi nasil abdullah(allahin kulu oluyor?),böyle düsünürsek el ilah muhammedin babasinin dogumuna kadar el ilahdi ve onun dogumundan sonra allah oldu,,burada cikmazdayim hep düsünüyorum ama düsünmek bir sonuca vardirmiyor,bilgi en mükemmeli.
uzun zamandır aynı sıkıntıyı ben de çekiyordum dostum. hep bir parça eksik kalıyordu kafamda. bugün başka bir konuyla ilgili araştırma yaparken (semûd kavmi) bulduğum bir bilgi ampülü yaktı. şimdi herşey daha net.

not: bu konunun ayrı bir başlık altında tartışılması daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. yeni bir başlık açacağım.

saygılar...

dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana dinsiz, okuyup anlamayana dindar, okumadığı halde inanana yobaz denir.
Alt 11-07-2012, 00:59
Kıdemli Üye

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
uzun zamandır aynı sıkıntıyı ben de çekiyordum dostum. hep bir parça eksik kalıyordu kafamda. bugün başka bir konuyla ilgili araştırma yaparken (semûd kavmi) bulduğum bir bilgi ampülü yaktı. şimdi herşey daha net.

saygılar...

Paylasda bizde aydinlanalim,bir yanda el ilah ,diger yanda abdullah,,bu celiski beni mahveddi.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 11-07-2012, 01:22
kader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kader kader isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran 39:38 - Zümer Suresi 38. Ayet

Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun ... ki: o halde gördünüz a o Allahdan başka çağırdıklarınızı, eğer Allah bana bir ... (Bana haber veriniz) Allah'tan başka kendilerine ibadet ettiğiniz şeyler, eğer ... Andolsun, onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye soracak olsan, elbette Allah diyecekler
Muhammetden önce Mekkede el ilah Ellaha dönüşmüştü zaten Bu atet Putpereslerin Allah Ellah(el ilah) diye bir ilaha inandıklarını gösterir.
Alt 11-07-2012, 01:26
Kıdemli Üye

kader´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun ... ki: o halde gördünüz a o Allahdan başka çağırdıklarınızı, eğer Allah bana bir ... (Bana haber veriniz) Allah'tan başka kendilerine ibadet ettiğiniz şeyler, eğer ... Andolsun, onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye soracak olsan, elbette Allah diyecekler
Muhammetden önce Mekkede el ilah Ellaha dönüşmüştü zaten Bu atet Putpereslerin Allah Ellah(el ilah) diye bir ilaha inandıklarını gösterir.

Burdan birsey nliyamadim

Alt 11-07-2012, 01:26
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

antika´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paylasda bizde aydinlanalim,bir yanda el ilah ,diger yanda abdullah,,bu celiski beni mahveddi.
ayrı bir başlık açtım.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=442842#post442842

not: abdullah, abduluzza, abdumenaf isimleri sırasıyla muhammed'in babasının ve 2 dedesinin isimleridir.
anlamları sırasıyla Al Lah'ın kulu, Al Uzza'nın kulu ve Menaf'ın kuludur.

Not: Menaf, Semûd kavminin taptığı putlardann biridir. Menat'la aynı olup olmadığından emin değilim.

"Muhammed'in İlk Dini Neydi" başlığında Muhammed'in kavminin putperest olduğunu belgelerle ispatlamaya çalışmıştım. Abdullah isminin (dolayısı ile Allah isminin) islamiyetten önce var olmasında şaşılacak bir şey yoktur.
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=20715

saygılar...

dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana dinsiz, okuyup anlamayana dindar, okumadığı halde inanana yobaz denir.
Alt 11-07-2012, 01:30
Üye

Celâlim hakkı için sorsan onlara: o Gökleri ve Yeri kim yarattı? Elbette şübhesiz Allah diyecekler, de ki: o halde gördünüz a o Allahdan başka çağırdıklarınızı, eğer Allah bana bir keder murad ederse onlar kederini açabilirler mi? Yâhud bana bir rahmet murad ederse onlar onun rahmetini tutabilirler mi? De ki: Allah bana yeter, hep ona dayanır mütevekkil olanlar.
Kusra bakmayın sitenin acemisiyim.
Şimdi doğrulttum galiba
Alt 11-07-2012, 01:35
Üye

kader´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Andolsun, eğer onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan elbette, “Allah”, derler. De ki: “Peki söyleyin bakalım? Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz var ya; eğer Allah bana herhangi bir zarar dokundurmak isterse, onlar Allah’ın dokundurduğu zararı kaldırabilirler mi? Yahut Allah bana bir
rahmet dilese, onlar onun rahmetini engelleyebilirler mi?” De ki: “Allah bana yeter. Tevekkül edenler ancak O’na tevekkül ederler.

Muhammetden önce Mekkede el ilah Ellaha dönüşmüştü zaten Bu ayet Putpereslerin Allah Ellah(el ilah) diye bir ilaha inandıklarını gösterir
Alt 30-10-2013, 00:00
charmant charmant isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart genel çalışma

merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım, benimde bir noktadan başlayarak yapmış olduğum araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığım bir takım sonuçlarım var ve beni tatmin etti, konu aslında uzun buraya yazılamayacak kadar uzun ama herşeyden önce fanatikliğimizi üzerimizden atmalıyız, bana fatih sultan mehmetin istanbulu fethetmesi çok abartıldı dediklerinde karşımdaki kişileri dövmek hatta öldürmek bile istiyordum çünkü istanbulun fethine söylenen söz beni yaralamıştı ama nedenini öğrendiğimde gerçekten inandığımız değerlerin ne olduğunu araştırmadığımızı ve gözümüzde çok büyütebildiğimizi gördüm. forumlarda din konusunda sadece islamiyete karşı alınmış bir tavır olduğunu görüyorum ama Hristiyanlık da da en başta sorunlar var bence dinin kaynağına yani en başa giderek biraz da empati yaparak bazı şeylerin nasıl oluştuğunu anlayabilirsiniz, düşünsenize dünyada yaşıyorsunuz ama ne olduğunu bilmiyorsunuz gök gürlüyor yağmur yağıyor şimşekler çakıyor güneşi görüyorsunuz ayı görüyorsunuz yıldızları görüyorsunuz ve bazı soruların cevabını bulamayınca uydurmak zorunda kalıyorsunuz ve ortaya mitoloji kavramı çıkıyor yüzlerce mitolojik inanç varmış eskiden ve hemen hemen hepsi birbirine benziyor, yunan mitojisindeki yarı insan yarı tanrı olan Herakles (herkül) ile Hristiyan peygamberi isa nın da yarı insan yarı tanrı temasının aynı olması tesadüf değildi bence, dünya bilim ile ilerliyor ve gelişiyor ama ilerlemeyen ve gelişmeyen tek şey var oda din ve bu din kültürü insanlığın varlığından beridir devam eden o sorulara cevap olarak insanlığın üzerinden büyük bir belirsizliği almıştır o yüzdendir ki inkar etmek insanlığın işine gelmez. dediğim gibi anlatılacak çooook şey var ama şunu bilmeliyiz ki bu dünya ve evren ve daha bilmediğimiz başka ne varsa bizim açıklamak isteyipde açıklayamadığımız bir güç tarafından oluşturulmuş olduğu bir gerçektir, hepimiz dua ediyoruz ve kalpten ettiğimiz dualarımızın gerçekleştiğini görüyoruz, unutmayınki bu duaları bir hristiyanda ediyor bir Musevi de bir putperest de ediyor ve onlarınki de yüksek ihtimal gerçekleşiyordur bence bizi yaratan gücün bizim neye inandığımızla ilgilendiğini sanmıyorum belkide insanların aklını ve bilimin gücünü kullanarak kendisine ulaşılmasını istiyordur. kimse kimseyi kırmasın üzmesin herkes nasıl inanmak istiyorsa öyle inansın ama kendisi gibi inanmıyor diye başkalarına kötü gözle bakmasın, kalın sağlıcakla...
Alt 31-10-2013, 00:13
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kızıltaşlarıyla ünlü PETRA

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ayrı bir başlık açtım.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=442842#post442842

not: abdullah, abduluzza, abdumenaf isimleri sırasıyla muhammed'in babasının ve 2 dedesinin isimleridir. Anlamları sırasıyla Al Lah'ın kulu, Al Uzza'nın kulu ve Menaf'ın kuludur.

Not: Menaf, Semûd kavminin taptığı putlardann biridir. Menat'la aynı olup olmadığından emin değilim.

"Muhammed'in İlk Dini Neydi" başlığında Muhammed'in kavminin putperest olduğunu belgelerle ispatlamaya çalışmıştım. Abdullah isminin (dolayısı ile Allah isminin) islamiyetten önce var olmasında şaşılacak bir şey yoktur.
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=20715

saygılar...
Sayın YaşasınBilim'in şimdilerde forumda olmadığını biliyorum. Ama ben yine de ona küçük bir katkıda bulunayım.

Şurada gördüğünüz gibi Muhammed peygamberimizin dedesi Ebu Leheb'in gerçek isminin "Abduluzza" yani "Uzza'nın Kulu" olduğunu görebilirsiniz.

Oysa El Uzza Tanrıçası'na ait BONUS adlı son makalemdeki 23. sayfanın sonunda şu resim ve bilgiler onlara pek uzak olmayan bir yerde, PETRA'da keşfedilmişti:

El-Uzza; kafası solda arpa, buğday gibi hububatla betimlenirken, sağda ise
bir çift yunusla bir deniz Tanrıçası, “Mari” olarak betimlenmiştir, Petra
Hazinesi’nden.

Kureyşli ataların taptıkları bu ve diğer tanrıçalar Kuran’da şu şekilde geçer:

Necm 19-20:
Lât ve Uzza'yı ve diğer üçüncüsü Menat'ı gördünüz mü?

Sözkonusu bu Tanrıçalar yalnız Mekke’ye değil, taa Ürdün’deki antik şehir
Petra’ya, oradan Suriye’ye ve tüm genişliğiyle Arabistan’a kadar geniş
bir coğrafyaya kadar yayılmışlardı.

Demek ki Muhammed peygamberimizin

"Abdullah (Abd-el-Lah(t): El Lat'ın Kulu),
Abduluzza (Abd-el-Uzza: El Uzza'nın Kulu),
Abdumenaf (Abd-el-Menaf(t): El Menat'ın Kulu)"

muhteşem üçlüsünden baba ve dedeleri PETRA'dakiler gibi bu 3'lü Tanrıça'ya sadık bir zamanda yaşamışlar.

PETRA deyip geçmeyelim, arkadaşlar; Offer Nissim'in bestelediği ve Dana International'ın seslendirdiği "Nosa'at Le Petra" parçası aşağıdaki videoda fotoğraflar eşliğinde, adeta turistik bir gezi formatında sunulduğu,

parça sıradan bir şarkı değildir. Bu kişiler geçmişteki atalarına seslenir gibi bu parçayı söylerler. Sözkonusu atalar ise para, pul, falan filan onlar için anlamını yitirir.

PETRA'nın Yahudiler'de çok ayrı bir önemi vardır hakikaten. "The Four Cardinal Directions" sayfasından gördüğünüz gibi, Yahudi atalar Tevrat'ta "Doğu" yönü için "Kedem" kelimesini kullanmışlardır. Bu kelimenin anlamı İbranice orijinalde "Kızıl" demektir. Bu yer coğrafik olarak kızıl kumlarıyla ünlü olan Edom'u gösterir.

Edom kavmi günümüzde Ürdün'e komşu olan ve Ölü Deniz'in güneyindeki Necef Çölü ve Araba Vadisinin yer aldığı bölgede yaşayan Sami dilinde konuşan bir yerli halktı. Bölgede, halka verilen "Edom" adına neden olan kırmızı kumtaşı yaygın olarak bulunuyordu. Burada Necef Çölü, Güney İsrail'de Mısır, Ürdün, İsrail arasında yer alan bir çöldür. "Necef (Negev)" ismi İbranice'de "Kuru" anlamına gelmektedir ve Tevrat'ta da "Güney" anlamına gelecek şekilde kullanılmıştır.

Çok ilginçtir; Septequanta'da "Güney" anlamına gelen "Negev" kelimesi Tevrat'ta "Doğu" anlamına gelir. Bu durumda her tarafı silme kızıl taşlarıyla ünlü PETRA da EDOM gibi aynı ilgiyi hak eder. En azından Septequanta nedeniyle.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler