Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-05-2009, 16:43
Deist Bedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deist Bedo Deist Bedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Zilan Katliamı Tanığı: 'Gözümün önünde kestiler'

Van'ın Erciş ilçesinde yer alan Zilan Deresi'nde 1930 yılında yaşanan katliamın 94 yaşındaki tanığı Kakil Erdem, vahşetin gün yüzüne çıkmayan boyutlarını DİHA'ya anlattı.

Katliamda askerlerin 35 yakınını öldürdüğünü belirten Erdem, 'Askerler, hamile kadınların karnını deşiyorlardı. Gözümün önünde 3 akrabamın kafa derisini yüzdüler. İki kardeşi ağaçlarla döverek öldürdüklerini gördüm' dedi.

Zilan Deresi'nde 1930 yılında meydana gelen ve tarihe Zilan Katliamı olarak geçen olaylar sırasında 15 bin kişi yaşamını yitirdi. Katliamın yaşandığı dönemde 45 köy ateşe verilerek yakıldı. O dönem devletin yarı resmi gazetesi durumunda olan Cumhuriyet Gazetesi, 16 Temmuz 1930 tarihindeki sayısında katliamı şöyle veriyordu: 'Ağrı eteklerinde eşkıyaya katılan köyler yakılarak, ahalisi Erciş'e sevk ve orda iskan olunmuştur. Zilan harekatında imha edilen eşkıya miktarı, 15 binden fazladır. Buradaki harp, pek müthiş bir tarzda cereyan etmiştir. Zilan Deresi, lebalep cesetlerle dolmuştur.'

Katliam tarihinde 17 yaşında bir genç olan, Kündük köyünde oturan 94 yaşındaki Kakil Erdem, katliamın sağ kalan ender tanıklarından biri. O günleri ömrü boyunca hiç unutamadığını belirten Erdem, 'Askerler, hamile kadınların karnını deşiyorlardı. Hamile kadınları öldürüp, çocuklarını karınlarından çıkarıyorlardı. İnsanları gözlerimin önünde kesiyorlardı. Benim gözümün önünde 3 akrabamın kafa derisini yüzdüler. İki kardeşi ağaçlarla döverek öldürdüklerini gördüm' dedi. Katliamın başladığı sırada dağlara kaçtığını ve saklandığı yerden olup biteni izlediğini belirten Erdem, 'Günlerce dağlarda aç kaldık. Askerler gittikten sonra köye geri döndük. 35 akrabamı öldürmüşlerdi. Birçok insanı gözümün önünde kestiler. Benim en büyük ağabeyim de sağ, o da bu olayları gördü' diye konuştu. Katliam emrini İsmet İnönü'nün verdiğini anlatan Erdem, 'O katliamı hiç unutamadım. Esir alınanları da öldürdüler. Bu katliamda ölenlerin çoğu Kurtuluş Savaşı'nda savaşmış insanlardı. Bu ülke için de savaştılar' dedi. Öldürülenlerin silahsız sivil insanlar olduğunu da belirten Erdem, 'Bugün de Kürtleri öldürmeye devam ediyorlar' şeklinde konuştu. VAN / DİHA

http://www.google.com.tr/search?hl=t...&ie=UTF-8&aq=h
Alt 18-05-2009, 16:45
Üye

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zilan_Deresi_Katliam%C4%B1
Alt 18-05-2009, 16:54
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Eeeee, niye astın bu mesajları şimdi?

Olay 1930'da olmuş, biraz geç kaldın yani.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 18-05-2009, 16:56
Üye

Tarih öğrenin diye, mekteplerde okuduğunuz kitaplarda yazmaz bunlar..
Alt 18-05-2009, 17:00
Kıdemli Üye

Tatar Ramazanizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mekteplerdeki kitaplarda sizin dönekliğiniz de yazmıyor. Onlardan da bahset biraz.

Fransız üniformasıyla köy basıp bebek öldürenler benim dedelerim değildi. Uyanın bu kabustan.

A.

Alt 18-05-2009, 17:03
Akhenaton
Üye Değil

Tatar Ramazanizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

mekteplerde yazmayanları yazmaya başlarsam zararlı çıkarsın.
Alt 18-05-2009, 18:47
one
Üye Değil

sistemler tartışılırken veya ortaya konulurken

KİŞİLİLİK BAZINDA BEN SEN SİZ KAVGASINA GİRECEK KADAR ALÇALMAYIN

HER tez anti teziyle çürütülebilir karşıt tez sunmaya kalkışmayan öfkesinin esiri olur
Alt 18-05-2009, 19:02
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Zilan'da bir şeyler olmuştur. Bu kesin. Peki ne olmuştur. Bunu tartışma hakkı olmayacak mı. Birileri katliam olmuştur diyebilir, birileri de olmamıştır diyebilir. Bu konuyu medeni ölçüler içinde bbirbirimize saygı duyarak tartışma imkanımız olmayacak mı.

Polemige gitmeden "yahu öyle şeyler olmamıştır, aslında olan şudur" diye açıklama yapabilmek çok mu zor. Neden her konuda birbirimizi hasım olarak görmeye devam ediyoruz.

Biz bu sitede her türlü düşünceye özgürlük demiyor muyuz. Üç üyemizin birbirini takip eden mesajları :

Mekteplerdeki kitaplarda sizin dönekliğiniz de yazmıyor. Onlardan da bahset biraz.

mekteplerde yazmayanları yazmaya başlarsam zararlı çıkarsın.

Şİmdi bu mesajlardan ben ya da başka bir üye Zilan ile ilgili ne ögrenebiliriz. Ya da bu mesajları yazanlar bize neyi ögretmeyi amaçlamaktadırlar. Neden düşünceyi düşünce olarak ele alamıyoruz.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 18-05-2009, 20:25
Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Fransız üniformasıyla köy basıp bebek öldürenler benim dedelerim değildi. Uyanın bu kabustan.

A.
Aksine Kıbrıs harekatında en çok gönüllü asker Diyarbakır'dan çıkmıştır.
Doğu beyazıtta yüzbinlerce açlığında etkisiyle soğuktan donup öldükten sonra. Kürt aşiretleri tekrar birleşip düşmanı püskürtürler.

Bunları ben uydurmuyorum, bilakis kendi kaynaklarınızdan anlatmaktayım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%..._Harekat%C4%B1

Böyle ukala ve terbiye sınırlarını aşıp mesaj atma artık. Benimde bir sabrım var, yazacak antitezin yoksa yazmazsın bişey olur biter.
Alt 18-05-2009, 20:33
Kıdemli Üye

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zilan'da bir şeyler olmuştur. Bu kesin. Peki ne olmuştur. Bunu tartışma hakkı olmayacak mı.
Sayın dilaver,

Tabi ki olacak. Ancak arkadaşın sabahtan beri açtığı konular ve astığı mesajlar bir tartışma ortamı yaratmaktan çok Kürt ırkçılığı propagandasına yönelik. Tartışmak isteyen kişinin tavrı bellidir, diğerinin de.

Eğer torunlarımıza üzerinde yaşanır bir ülke, hatta sadece bir ülke, bırakacaksak bunun yolu "şu oldu, bu oldu"yu konuşmaktan çok "ne istiyoruz, nasıl yaparız"ı tartışmaktır. Atı alan Üsküdar'a yaklaştı biz hala meleklerin kanadını konuşuyoruz. Size de sıkıntı vermedi mi sürekli aynı şeyleri konuşmak?

Birşeyleri provake etmek de bir yere kadar. Zaten arkadaş çoktan meraklıymış terk-i diyar etmeye ama ...

A.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil