Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-11-2011, 21:54
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Katliamın belgeleri gelmeye devam ediyor:

http://www.demokrathaber.net/guncel/...yor-h5193.html
Alt 27-11-2011, 03:38
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Nette soyle bir haber ilisti gozume .. Eski tarihli bir haber gerci.

Anladigim kadariyla Basbakan'in sundugu belge, zaten gizli-sakli bir belge degil ..

Madem ki belgeler sunlar bunlar ortaya dokulmeye devam ediyor.

Bu haber de bahsi gecen dedenin yakinlarina nicin basvurulmuyor bilgi edinmek babindan? Veya bu insanlar nicin konusmuyorlar?

Sonucta sanirim bu tip aileler en azindan bircok bilgiye vakiftir kendi yasadigi yore anlaminda..En azindan canli tarih diyebilecegimiz hayli yasli insanlar mevcuttur.

Basbakan zaten bilinen bir belgeyi tekrar isitip ortaya koymak yerine
, nicin bu tur aileleri toplayip basin onunde bir program vs. yapmiyor? Boylece daha kolay ortaya dokulmez mi, kirli camasirlar?

Haber 2009 tarihli .. Cok da eski sayilmaz. Hasan Hayri, Kareli Mehmet bey, ve bir Alevi dedesine iliskin.

http://www.ensonhaber.com/gundem/241...-kurtardi.html
Alt 27-11-2011, 12:49
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Bunların çoğu son yıllarda zaten konuşuluyordu. Ama başbakan bunları kirli siyasetine alet etmeye kalkınca önceden görmezden gelinenler öncelikli fonksiyonları ikitidar yalamalığı olan yandaşlarca da gündeme getirildi. Birileri de savunmaya geçmek ihtiyacı hissetti. Şimdi bu noktadayız.

Dersim Bir Yakar Top

Dersim Bir Yakar Top

Dersim Katliamı iktidar ile muhalefet partisi arasında oynanan yakan top oyununa benziyor. Tanıştırayım, yakan top, Dersim Katliamı oluyor. Topu yakalayan seçmen potansiyelinin olasılığını artırıyor, gene o topla düşmanını vuruyor. Birkaç gündür bu oyunu izliyoruz.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (27-11-2011 Saat 13:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-11-2011, 21:20
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Nikita Tayyip!
Gün Zileli
24 Kasım 2011 Perşembe

(24 Kasım 2011, gunzileli.com)

Nikita Kruşçev, 1956 yılında, SBKP’nin XX. Kongresinin gizli oturumunda, Stalin’in ve Stalin rejiminin bir kısım suçlarını açıkladı. Bu suçların odağında elbette 1930’lu yıllardaki Büyük Temizlik vardı. Ne var ki, o sırada Sovyet devletinin başında bulunan Nikita Kruşçev, Stalin’in ve Stalinist devletin suçlarını açıklarken seçmecilik yaptı ve Stalin’in önemli suçlarını gizledi. Buna rağmen Kruşçev’in açıklamaları pandoranın kutusunu açtı ve bütün suçlar ortalığa saçıldı.

Nikita Kruşçev neleri açıklamış, neleri örtbas etmişti? Kimleri rehabilite etmiş, kimleri rehabilite etmekten imtina etmişti?

(...)

Ben sizin yerinizde olsam, böyle iki ara bir derede inkâra kalkışacağıma, daha da gür bir sesle Dersim katliamını açığa vurur, bütün gizli arşivlerin açılmasını ister, Tayyip’i bu katliamı açıkladığı için tebrik ettikten sonra, Celal Bayar’ı gözden kaçırmak istediği ve Atatürk’ün sorumluluğundan söz etmediği için bir güzel yere çalardım. Bununla da kalmaz, Koçgiri ayaklanmasının ve Şeyh Sait isyanının kurbanlarından neden söz etmiyorsun, bu ne çift standartlılıktır diye sorardım. Ama nerde sizde o vizyon, o yürek, o metanet, o tutarlılık. Tam tersi yönde ilerlemektesiniz zavallıca.

Ah talihsiz CHP, inan ki sana acıyorum. Seni, bir süredir Nazlı Ilıcak’la ve daha genç iki konuşmacıyla çıktığı programda izlediğim ve tutarlılığına hayran kaldığım Altan Öymen gibi bir lider kurtarabilirdi ancak. Ama Altan Öymen gibilerinin büyüklüğünü göremeyecek kadar yerlerdesin.

Artık seni Altan Öymen bile kurtaramaz.
http://www.turnusol.biz/public/makal...ikita%20Tayyip!

AKP'yi hala ''şeriat'' üzerinden vurmak isteyen oksijen israfları ile AKP'nin Kemalizmin tam zıttı olduğunu düşünen tarih-toplum yoksunlarına güzel bir cevap olur kanaatindeyim. Mütedeyyin duruşları bir yana(ki aslında 'ortodoks ahlak' paradigmaları dolayımlarında Kemalistlerle farkları yoktur) AKP'nin en az Kemalistler kadar ''cumhuriyetçi'' olduğu ortadadır.

Duyurulur.

Konu murted tarafından (28-11-2011 Saat 01:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: Uzun alıntı kısaltıldı.
Alt 28-11-2011, 01:00
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Thumbs up Ahmet Hakandan Yılmaz Özdile Dersim Dersi

Ahmet Hakandan Yılmaz Özdile Dersim Dersi

Bari iki dakika susun

- Biz Dersimde binlerce günahsız insan öldürüldü diyoruz Adamlar kalkıp İyi ama Seyit Rıza da büyük bir haindi diyorlar.

Dünkü köşesinde Dersim olaylarının simge ismi Seyit Rızanın kukla olduğunu, operasyon öncesi de onlarca askerin şehit edildiğini ve Seyit Rızanın İngiliz ve Fransızlara mektup yazdığını kaleme alan Hürriyet yazarı Yılmaz Özdile en sert tepki yine aynı gazeteden Ahmet Hakandan geldi. İşte o yazı:

BİR İKİ DAKİKA SUSUN!
Biz Dersimde binlerce günahsız insan öldürüldü diyoruz.
Adamlar kalkıp İyi ama Seyit Rıza da büyük bir haindi diyorlar.

Biz Çoluk çocuk dinlemediler, hamile kadınları bile süngülediler, aloo diyoruz.
- Adamlar kalkıp Ama Dersimde de iki karakola baskın yapılmıştı diyorlar.
- Biz Dersim halkını mağaralarda fareler gibi zehirledilerdiyoruz.
- Adamlar kalkıp feodalite ah feodalite falan diyorlar.
- Biz Dersim derelerinde günlerce kan aktı diyoruz.
- Adamlar kalkıp İngiliz parmağı diyorlar.

(...)

DERSİM katliamını mazur göstermeye çalışanlar ne diyorlar?
Diyorlar ki:
- Olaylarda İngiliz parmağı vardı.
- Bir kalkışma vardı.
- Eşkıyalık yapıyorlardı.
- Vergi vermiyorlardı.
Falan filan

En iyisi ben susayım da bütün bunlara Seyit Rıza yanıt versin.
Ne demişti Seyit Rıza?
“Ben sizin yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert olsun. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” demişti.
Özellikle sn. Ahmet Hakan´in su sözlerine katilmamak mümkün degildir...

"- ERDOĞANa Dersimi istismar ediyor diye kızacağınıza kendi partinizin liderine böyle bir istismara neden fırsat veriyorsun diye kızsanız daha iyi edersiniz."

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi

Konu murted tarafından (28-11-2011 Saat 02:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: Uzun alıntıya link verildi.
Alt 28-11-2011, 01:01
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

jadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamam genellemedim. Dersim'de chp kazanip duruyor o yuzden soyluyorum biraz. Orada bdp dururken neden chp'ye oy verdiklerini anlamiyorum. Daha bes on yil oncesine kadar Tunceli esittir terorist diye ogretiyorlardi bize. Hemserim bile olsa ben olsem o partiye oy vermezdim
Jadı chp ne zamandan beri kazanıp duruyor dersimde sorabilir miyim? dersimde son harekat 1938. Bu tarihten sonra siyaset sahnesinde kimler var? dersimli kime oy verecek? bu güne bakıp fosur fosur dersimliyi düşmanına aşık ilan etmek ne kadar da kolay değil mi? Hüseyin Aygün de hemşehrileri..Bu kişinin CHP içinde olması hakkında ne düşünüyorsunuz? bunu da aşkla açıklamalımıyız? ya da siyasetin cilvesi aşk tanımıyor muydu!
Alt 28-11-2011, 15:11
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Bu Dersim ozru olayinda "yemez ama evet"ciler ile statukocularin arasindaki fark netlesti bence. Basbakan Dersim icin ozur diledi ama bu yeterli degil demek baska, samimiyet sorgulayip burun kivirmak baska. Ozur dilerken samimi degildiyse ne yapsin oneriniz ne? Ozrunu geri mi alsin, ellerine saglik atamiza ne guzel oldurdu sizi mi desin? Talep ettiginiz sey ne yani, ne istiyorsunuz? Yanit yok. Sadece camur atmak, kostek olmak, daha fazlasini talep etmek yerine mizmizlanmak. Allah islah etsin insallah
Alt 28-11-2011, 19:45
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bu Dersim ozru olayinda "yemez ama evet"ciler ile statukocularin arasindaki fark netlesti bence. Basbakan Dersim icin ozur diledi ama bu yeterli degil demek baska, samimiyet sorgulayip burun kivirmak baska.
Umarim sizi de islah eder Jadi..

Siz ayni konuya iliskin, ayni iddiayi tasiyan, milyonlarin seyredebilecegi bir belgesel'i sumen alti yapip yayinlatmayacaksiniz. Bir sure sonra cikip, bunlar bunlar olmustur, bu insanlar bunlara maruz birakilmistir deyip ozur dileriz diyeceksiniz. Burada ben sizin samimiyetinizi cidden sorgularim.

Hatirlar misiniz bilmem daha once bir uyemiz sitem etmisti, demisti ki;

Kendimden örnek vereyim.
Başka bir ülkede yaşasam beni el üstünde tutarlardı.
4-5 farklı üniversitede farklı alanlarda okudum(matematik,felsefe,bilgisayar mühendisliği,iktisat)
Kimisi lisans, kimisi yüksek lisans.
Şimdi de matematiksel fizik alanında doktora yapıyorum.
Matematikte bir çok Türkiye derecem var.Ayrıca çevirmenlik- tercümanlık yapıyorum. İyi düzeyde İngilizce,İspanyolca,Rusça ve Çince biliyorum.
Şu an mesela doktora tezim için Çince matematik ve fizik kitaplarını Türkçeye çeviriyorum (Bu Türkiye de bir ilk)

Ayrıca yarı profesyonel karikatüristlik yapıyorum. Nasipse, 1-2 yıl içinde bir karikatür dergisi kuracağız ressam ve karikatürist arkadaşlarla beraber..

Benim gibi birisini el üstünde tutması gerekenler, beni oradan oraya sürmekle ve ayağımı kaydırmaya çalışmakla meşgul.Peki sebep ne?
Bir kaç yıldır beni AKP nin kurdurduğu sendikaya üye etmeye çalışıyorlar..
Bak akıllı ol gel sendikayya şeklinde çok tehdit aldım..
Gitmedim..

Ve sonrası malum. Çektiklerimde biraz da alevi olmamın nedeni var. Herkes ben sünniyim derken, ben de çıkıp ben de aleviyim dedim ve göze battım..
Pişman değilim tabi, sonuçta hayatımda hiç alevi-sünni ayrımı yapmadım ama kimliğimden neden utanayım ya da sırf Akp liler kızacak diye neden gizleyeyim..

Ne diyeyim. Gözlerimizin içine baka baka, intihal suçlusu birisini Milli Eğitim Bakanı yapıyorlar..başka bir yere de değil..Milli Eğitimin başına..
Söylenecek o kadar çok şey var ki, zamanım müsait değil..

http://www.turandursun.com/forumlar/...7&postcount=16

Siz de cevaben demistiniz ki;

Eh, sizin kemalist cumhurbaskaniniz sadece ortulu diye basbakanlarin, vekillerin eslerini nasil disladi, nasil eslerinin basi acik olana iki, kapali olana tek kisilik davetiye yolladi, ortulu kizlarin egitim hakkini bile ellerinden aldi...vs . Zamaninda onlara oyle davranmasaydiniz simdi onlarda bu kadar nispet yapmazdi.

Dedimya, sizinki "gun olur devran doner" korkusu
Sanirim Dersim konusuna dair de , bu kez, karismayin basbakan ne zaman isterse o zaman nispet yapar cikarir belgeleri, daha ne yapsin dememiz gerekiyor sizin mantiginizla..
Alt 28-11-2011, 20:18
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Bu Dersim ozru olayinda "yemez ama evet"ciler ile statukocularin arasindaki fark netlesti bence. Basbakan Dersim icin ozur diledi ama bu yeterli degil demek baska, samimiyet sorgulayip burun kivirmak baska. Ozur dilerken samimi degildiyse ne yapsin oneriniz ne? Ozrunu geri mi alsin, ellerine saglik atamiza ne guzel oldurdu sizi mi desin? Talep ettiginiz sey ne yani, ne istiyorsunuz? Yanit yok. Sadece camur atmak, kostek olmak, daha fazlasini talep etmek yerine mizmizlanmak. Allah islah etsin insallah
Burada netleşen şeylerin ilki iktidar yalamalarının samimiyetsizliği.

Sizin Dersim'den haberiniz yok muydu?
Neden başbakan siyasi bir hamle olarak muhaliflerini zor duruma sokma amaçlı mevzuyu gündeme getirdiğinde mazlumlar için üzülmeye başladınız?
Yeni mi haberiniz oldu olan bitenden?
Kaç senedir internette bu konular, kaç kişinin gerçekte öldüğü, sivillere yapılanların boyutları vs. zaten konuşuluyor.
Genel Kurmay'ın verdiği rakamlar dahi biliniyor.

Bugüne kadar bu ve benzeri konularda ağzınızı açmadıysanız demek ki tek fonksiyonunuz iktidarın tetikçiliğini yapmak.

Siviller katledilmiş, insanlar yerlerinden yurtlarında sürülmüşler. Suistimal etmeyeceği hiçbir şeyin olmadığını gayet iyi bildiğimiz bir adam sırf muhaliflerini sıkıştırabilmek için ''özür dilenecek bir şey varsa özür diliyoruz.'' şeklinde bir açıklama yapıyor ve topu karşıya atıyor.

Mağdurların torunları ise rahatsızlar. Çünkü gayet iyi bilmekteler başbakanın niyetini. Bu ülkede Alevilerin en meşru haklarını dahi kendilerine vermeye yanaşmayan bir iktidarın bu konuyu ancak politik hesaplar için gündeme getireceğinin farkındalardır. Çoğunun buna karnı toktur eminim. Sizin karnınızı da ağrıtan budur muhtemelen.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 29-11-2011, 07:58
demircekon demircekon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Exclamation

Maras Corum ve Sivas katliamlarinin hepsi tsk ve diger guvenlik guclerinin gozetiminde gerceklesen devlet operasyonlariydi. Ilginc olan Corum ve Maras katliamlarinda iktidarda chp varken Sivas katliaminda Inonu'un oglu basbakan yardimcisiydi. Dersim katliamini yoneten konutan ise bizzat M.K kendisidir. Bunu genelkurmay zaten inkar etmiyor.
Sayın jade: Sivas 'ta "Emniyet Müdürü karakola saldırırlarsa karşı koyamayız" diyerek uzun süre saldırganlara müdahale etmemedi. Kim olduğunu bir araştırın. Bakın hangi partide siyaset yapmış emekli olduktan sonra. TSK desteği istendikten sonra olaylar bastırldı ve dağıtıldı. TSK Valinin emriyle göreve çağrıldı. Bu sürede Madımak yakılmış ve İtfaiyenin çabaları Sünni saldırganlar tarafından engellenmişdi. Maraş ve Çorum birbirlerine çok benzer olaylar. Her ikisinde de Sünni saldırganlar alevi evlerine ve mahallelerine saldırdılar. Maraş ta fazladan "yeterince dindar olmayan Sunni'ler de katledildi". Bunun ölçüsü onlarla birlikte katliama katılmaktı. Bu olayları AKP, CHP eksenine kaydırmayın lütfen. Son derece ciddi katliamdır hepsi. Saldrırılarda yer alanların hemen hepsi AKP kökeni olan partilerde siyaset yapmışlardır.

Türk siyasi tarihini inceleseniz bu süreci kavrayabilirsiniz. Sünni çoğunluk Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasından başlayarak her çok partili siyaset denemesinde yeni gelen partinin Sünni yanlısı dindar söylemleriyle CHP den uzaklaşmıştır. DP ile Sünni çoğunluğu tamamen kaybeden CHP karma iktasattaki parlak dönemin bitiminden sonra, liberallerle yollarını ayırdı. Atatürk'ün toprak reformu konusundaki ısrarı kaybedilmekte olan bu çoğunluğun geri kazanılması içindi. Ancak muhalif oylarla engerllenmekle kalmayıp aynı zamanda Çankayanın tamamen yalnız bırakılmasına yol açtı. Bu CHP politikasında büyük çalkantılara yol açtı. 46 da Türkçe ezan yerine Arapça ezan vadiyle yola çıkan DP serbest ekonomi istemiyle liberaller içinde doğal bir yuva oldu. 1950 ve sonrasında Sünni'lerin büyük çoğunluğu CHP karşıtıydılar. Ezanın yeniden Arpça okunması DP yi Sünni'lerin gözünde sözününeri parti yaptı. Alevi'lerin bu tarihten sonra CHP de toplanmaları bu gelişme karşısındaki doğal refleksleridir. CHP de bu olguyu iyi değerlendirdi. Söylemlerine Alevilerin ibadet haklarını da katarak Alevilere yakınlaştı. Kemalist Sünni'ler ve Alevi'ler halen bu konumlarını sürdürmektedirler. AKP insancıl yaklaşımı zamanında değerlendirerek CHP ile Alevi'ler arsındaki bu bağı çözmeye çalışmaktadır.

Konu Neva tarafından (29-11-2011 Saat 09:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: ard arda atilan mesajlar birlestirildi.

Önerilen Siteler