Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-03-2008, 03:18
meaculpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
meaculpa meaculpa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Yuvadaki tecavüz..

Tecavüz" ve "tecavüz eden"..... Bu sözleri kim hoş karşılar? Duyunca irkiliriz, dehşete kapılırız. Tecavüz eden insanları, farklı fanteziler içinde ama, hemen daima tanıdık-bildik, eş-dost erkeklerden farklı olarak hayal ederiz. Bizim çevremizdeki, ailemizdeki erkeklerden çok farklı, muhtemelen iri yarı, gece karanlıkta, tenhada karşımıza ansızın çıkan birileridir. Belki de evin kapısını kırıp eve girmiştir.

Ama üzgünüm ki, bu bir yanılsama. İnanılması güç ama sayılar gösteriyor ki, kadınlara en çok kocaları tecavüz ediyor.
Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda; tecavüzün taraflarının psikolojilerini nasıl yorumlarsınız ve aile içindeki bir tecavüzün etkilerini nasıl yorumlarsınız?

Tecavüz iktidar amaçlı bir saldırımıdır cinsel anlamda?
Alt 07-03-2008, 09:59
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Yuvadaki tecavüz..

"iktidar amaçlı"

Bu kadar temel bir içgüdüyü çok fazla kutsamışsınız.
Alt 07-03-2008, 12:42
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili meaculpa , ''karşılıklı rıza''ya dayanmayan her edim, tecavüzdür.
bunu ,ne evrensel hukuk, ne örfi *nede insanın naturası ne onaylar nede cevz verir.

''nasıl yorumlarsınız ?'' diye sormuşsun. ''halt etmenin arapçası '' olmaz.

not : ''halt etmenin arapçası olmaz'' *bir deyimdir.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 07-03-2008, 13:56
epoch epoch isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

syn. meaculpa

aile içi mesele'nin şiddet içerdiği doğrudur ama tecavüz demek çok ileri boyutta bir yorum. karısı *kocasına birkaç gün küskün durur, isteksiz olur ama sonra barışır istekli olur.
bu durumun tecavüz kapsamına varacak, bir yanı yok.

hislerde sorun olmasın, küskünlük halledilir. saygılar.
Alt 07-03-2008, 18:54
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ne mi dusunurum? Kadinlariniz sizin tarlalarinizdir, istediginiz gibi ekiniz diyen bir tanriya inananlar icin, tecavuz degil, tanrinin arzusunu yerine getirmektir. Kadina her zaman hazirolda bekle diyen bir dinin mensuplari anlayamaz bu mantigi.
*Gercekte ise, kadinin rizasi olmadan, tek tarafli ve zora dayanan bir cinsel iliski, hukuken tecavuzdur. Batida bir kadin kocasini mahkameye bile verebilir bu yuzden. Hele iliski evlilk disiysa agir hapis cezasiyla sonuclanabilir.
Aslinda tabi ki erkegin de rizasi olmadan kadin tarafindan girilen iliski de tecavuz olmasi gerekir ama, erkekler nedense bu tur tecavuzlere boyun eger ses cikartmazlar.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 07-03-2008, 19:56
Zalim-Sinek Zalim-Sinek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

vartor";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne mi dusunurum? Kadinlariniz sizin tarlalarinizdir, istediginiz gibi ekiniz diyen bir tanriya inananlar icin, tecavuz degil, tanrinin arzusunu yerine getirmektir. Kadina her zaman hazirolda bekle diyen bir dinin mensuplari anlayamaz bu mantigi.
*Gercekte ise, kadinin rizasi olmadan, tek tarafli ve zora dayanan bir cinsel iliski, hukuken tecavuzdur. Batida bir kadin kocasini mahkameye bile verebilir bu yuzden. Hele iliski evlilk disiysa agir hapis cezasiyla sonuclanabilir.
Aslinda tabi ki erkegin de rizasi olmadan kadin tarafindan girilen iliski de tecavuz olmasi gerekir ama, erkekler nedense bu tur tecavuzlere boyun eger ses cikartmazlar.
Her ilişki hukuki boyut gerektimez.

Rahatsızlık duyan bu duygusunu elbette dile getirir veya beden diliyle de anlatabilir.

Bu konuda sadece din değil bazen devlet de birşey yapamaz. Çünkü; müdaheleyi gerektirecek aile içi boyutlar değildir çoğu zaman.

Eşlere arası uyumsuzluk cinsel terapi gerektiren bir konudur.

Müdahele eden hukuk çoğu zaman aile yapısını yıpratacak önlemler almak zorunda kalmaktadır. Bu da çoğu durumda eşlerin ayrılmasıyla sonuçlanır.

Oysa psikolojik destek ve profesyonel *cinsel terapi sorunun % 80 lere ulaşacak kadarını çözer.

Tecavüzü *sadece cinsel boyutuyla ele almak sakatlanmış bir bakış açısını da doğurur.

Hukuk, cinselllik içermeyen tüm rıza dışı girişimleri farklı adlarla belirttiği halde bunun estetiği gereği tecavüz olduğunu kabul etmez. *Oysa yerine göre rıza dışı gelişen "mobbing" yani; işten yıldırma hali de tecavüzdür. Oysa hukuk bunu iş hukunca irdelemekle yetinir. Uzvun hernagi biriyle gelişen "Taciz" olayında bile hukuk etkili değildir denilebilir.

8)
Alt 07-03-2008, 21:12
EZ_TuDu EZ_TuDu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İğrenç ve insanlık dışı bir olay. Evet insanlık dışı. Ama insanında hayvan kategorisinde yer aldığını kabul edersek her türlü iğrençliği elbette beklemek mümkün. Toplum elbette kendi içinde yaşam kurallarını uygulayacaktır. Ancak yasalar buna destek vermelidir mutlaka. Yoksa tek başına toplum kuralları yanlış ahlaki olmayan davranışları yok edemez. Yok olmasıda beklenemez elbette. En ileri medeniyetlere sahip ülkelerde bile binlerce tecavüz olayı yaşanmaktadır. Demekki tek başına ne eğitim, ne toplum nede yasalar bu işi çözemiyor. En aza indirgemek hedef olmalıdır. İnsan nüffusu günbegün artmaktadır. Hani nerde çokluk orda.....k hesabı gibi işte. Nüfus arttıkça elbette arızalarda çoğalacaktır. İnsanlık bütün bu arızalarla mücadele etmelidir. Dinin çözüme bir katkısı olamayacağı gibi tam tersine zararının olabileceğini zannediyorum. O nedenle bence toplumlar dini ahlaktan ayırmalılar....
Saygılar....

YARATICIYA KİMİN ÜFÜRDÜĞÜNÜ VE ONUN KİMİN HEYKELİ OLDUĞUNU ÇÖZEMEDEN, ORTADA DOLANIP DURMAYA BAŞLAMIŞ.
Alt 08-03-2008, 01:12
Kıdemli Üye

mhmmd";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"iktidar amaçlı"

Bu kadar temel bir içgüdüyü çok fazla kutsamışsınız.
Bakalım çıkışımız ne kadar doğru olabilir ki benim sorum da fikir almak adına idi yani hernagi bir konuda iddam yok.Saldırganlık bir kişi veya grubun bir kişi veya gruba, onların isteği dışında, onları incitebilecek, zarar verebilecek davranışlara yönelmesi olarak tanımlanabilir.
Saldırganlıkta bir güç ilişki vardır. Saldırı güçsüz ve zayıf konumda olanlara daha güçlü ve egemenliği ellerinde tutan kişiler tarafından yöneltilir. Çok uzun zamandır yaşamlarının farklı alanlarında denetlenen ve güçsüz konumuna sıkıştırılmış bir cins olarak kadınlar, ekonomik, sosyal, psikolojik ve cinsel aşağılanmalarla karşı karşıyadır. Ve kadına yöneltilen şiddet, cinsel ve psikolojik baskılar aslında erkeğin güç gösterme yollarıdır. İşte bu nedenlede iktidar amaçlımıdır dedim.
Alt 08-03-2008, 01:21
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Kadinlara neden Kocalari tecavuz ediyoki, kadin versin olsun bitsin, vermicekti neden evlendi. Konfucyus ne demis. Eger tecavuz kacinilmaz ise yan gel yat zevk almaya bak.
Walla bu konuda yazdiklarim ciddi deel.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 08-03-2008, 01:47
Kıdemli Üye

vartor";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın vartor tamam dinlere olan öfkenizi anlayabiliriz ki sizinle çok farklı düşünmüyorum bir cok noktada fakat nesnel yaklaşmanızı arzu ediyorum. Tecavüz edenlerin hepsinin bir dine mensup olduğu idda edilemez bu konuyu psikolojik ve sosyolojik anlmada irdelememiz gerekmektedir.

Bir kadının bir erkeğe tecavüzü de hak verirsiniz ki cok da olası bir durum degil
Sizin belirttiginiz şartların adı da tecavüz olmaz zaten...

Önerilen Siteler