Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Ezan sesinden rahatsız oluyor musun?
Kesinlikle evet! 95 62,91%
Olsada benim için fark etmez 29 19,21%
Hayır 27 17,88%
Katılımcı sayısı: 151. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-07-2015, 23:25
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arabesk gibi zaten bu yaw. Ezan. Arabesk sevmem ben.

Bruno Mars çalsa mesela camilerden ben rahatsız olmam.

Alt 17-11-2015, 12:48
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

4 gündür ezan sesi duymuyorum .köyümdeyim

Yarın tekrar dönüceğim ve dinlemek ZORUNDA kalıcağım.

Bizi bu eziyetten nasıl ve kim kurtarıcak.
Alt 18-11-2015, 22:26
Mileena Mileena isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alışkanlık herhalde. Olumlu/olumsuz bir şey hissetmiyorum. Olsa da olur olmasa da.
Yalnız yakınımızdaki bir camiide yanılmıyorsam Şii ezanı okunmakta. Çok uzun sürüyor ve ağıt gibi. O biraz rahatsız hissettiriyor.
Alt 19-11-2015, 18:52
taha suresi 111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taha suresi 111 taha suresi 111 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart yok artık

baştan sona kadar okudum kıymetli yorumlarınızı ama hakikaten gerçekten yok artık diyorum.
ben elhamdurullah müslümanım. allahın varlığına birliğine hz muhammedin kulu ve elçisi olduğuna kalbimden inanıyorum adım gibide eminim. lakin ben bile günde 5 defa ezan sesini duyamıyorum işyerimden zaten hiç duyulmuyor evde iken 300 mt ilerdeki caminin sesini bile duyamıyorum yazın camlar acıkken sabah ezanı ve yatsı ezanı rahat duyuluyor ama uykudan uyandıracak kadarda değil. ezan müslüman toplumların ortalama 1300 yıllık geleneği ve islamın simgesi. müslüman toplumlar ezanı farz olmamasına rağmen kutsal bir simge olarak kabul ederler ve o toplumun değeridir. şiirlere edebiyata öykülere masalalra herşeye konu olmuştur ezan ama kutsallığı ile ve verdiği kutsal mesaj ile. sizin ezan rahatsızlığınız bence içerdiği mesajtan ve arapça oluşundan ötürü, müslüman toplumlarda 3 5 deist ataist rahatsız oldu diye ezanı susturmak mümkün değildir. mustafa kemal bayrak şehitlik vatan ezan bu gibi kavramlar toplumun sahip çıktığı değerlerdir. sen türkiye cumhuriyeti halkına ezan kalksın diye bir tepki yaparsan sokakta çok fena tepki alırsın. o adam belki dindar bile değildir yada kulağı ezanda bile değildir ama sahip çıktığı değeri elinden alamazsın. fazla uzatmayayım dediğim gibi ezandan aslında yüksek sesinden dolayı yada uykudan uyandırmasından dolayı falan rahatsız olmuyorsunuz verdiği çağrıdan ve arapça olusundan rahatsız oluyorsunuz. başka kılıflar bulmanın luzumu yok. ama sabredeceksiniz elinizden bişey gelmez ya bu deveyi güdeceksin yada bu diyardan gideceksin

İnkâr edenler de, kendilerine ansızın kıyamet gelinceye veya akîm (kısır) bir günün azabı gelinceye kadar, Kur'ân'dan şüphe etmekte devam edip giderler. (HAC/55)
Alt 19-11-2015, 19:04
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu ülke aynı zamanda bizimde,sünnettir, git arabistanda yaşa, özellikle mekke ve medinede desem ne dersin? çoğuz s.ke s.ke uygularız diyorsunuz yani.

Dürütçe cevap ver şimdi 5 vakit allah yok din yalan gibi bir çağrı duymak istermiydin? Hoparlörlerle bağırtarak hemde.Kendine hak ya tersini düşün şimdi bakalım... Ayrıca o bağıran tiplerede vergilerinizden maaş bağlansa, ateist yetiştirme okulları açılsa sırf buralara özel bütçeler aksa , okullarda ateizm zorunlu dersleri olsa vesaire.

Çok olunca ne haklı olunur nede doğru.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 19-11-2015, 19:28
Üye

Standart her zaman saygınla git

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ülke aynı zamanda bizimde,sünnettir, git arabistanda yaşa, özellikle mekke ve medinede desem ne dersin? çoğuz s.ke s.ke uygularız diyorsunuz yani.

Dürütçe cevap ver şimdi 5 vakit allah yok din yalan gibi bir çağrı duymak istermiydin? Hoparlörlerle bağırtarak hemde.Kendine hak ya tersini düşün şimdi bakalım... Ayrıca o bağıran tiplerede vergilerinizden maaş bağlansa, ateist yetiştirme okulları açılsa sırf buralara özel bütçeler aksa , okullarda ateizm zorunlu dersleri olsa vesaire.

Çok olunca ne haklı olunur nede doğru.

Şimdilik saygımla gittim...

o zaman git arabistanda yaşa ne demek ezan ve islam demek arabistanmı demek yada onlara özel bir dinmi yada onlara özel bir kültürmü ezan tüm islam ülkelerinin sahip çıktığı bir değer dediğim değilmi hee türkiye cumhuriyeti 75 milyon insanın çoğu ataist yada deist olsaydı ve senin dediğin gibi uygulamalar olsaydı içime sindiremiyosam çekip giderdim yada susar saygı duyardım. işte sizinde yapmanız gereken bu bence. elin turisti kendi memleketinden gelipte anlamadığı halde senin kültürüne değerlerine saygı duyabiliyorsa sen bu vatanın evladısın ve ceddinden kalma bir değere neden saygı duymayasın zor mu. tamam rahatsız olma sebebinide anladık içerdiği mesaj ötürü senin inançlarına ters ama yaşadığın çoğrafyanın kültürüne değerlerine alışman alışamıyosan sindirmen lazım. geçenlerde bir arkadaşım amsterdama gitti iş için ve dindar bir insan. sokak ortasında her türlüsüne istemeden şahit olmuş. döndüğünde ise beni birdaha gönderemezsiniz gitmem bana ters dedi. orada gördüğüe duyduguna gözünü kapadı buraya gelince bidaha gitmem dedi sende rahatsız oluyorsan kulağını kapayacaksın yada çok çok rahatsız oluyorsan acacaksın müziğini bitene akdar müzik keyfi yapacaksın. ama bu ülkenin değerini hiçe saymayacaksın yada sen rahatsız oluyorsun diye başkasının rahatını bozmayacaksın. benim anlatmak istediğim bu

İnkâr edenler de, kendilerine ansızın kıyamet gelinceye veya akîm (kısır) bir günün azabı gelinceye kadar, Kur'ân'dan şüphe etmekte devam edip giderler. (HAC/55)
Alt 19-11-2015, 19:29
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

taha suresi 111´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
baştan sona kadar okudum kıymetli yorumlarınızı ama hakikaten gerçekten yok artık diyorum.
ben elhamdurullah müslümanım. allahın varlığına birliğine hz muhammedin kulu ve elçisi olduğuna kalbimden inanıyorum adım gibide eminim. lakin ben bile günde 5 defa ezan sesini duyamıyorum işyerimden zaten hiç duyulmuyor evde iken 300 mt ilerdeki caminin sesini bile duyamıyorum yazın camlar acıkken sabah ezanı ve yatsı ezanı rahat duyuluyor ama uykudan uyandıracak kadarda değil. ezan müslüman toplumların ortalama 1300 yıllık geleneği ve islamın simgesi. müslüman toplumlar ezanı farz olmamasına rağmen kutsal bir simge olarak kabul ederler ve o toplumun değeridir. şiirlere edebiyata öykülere masalalra herşeye konu olmuştur ezan ama kutsallığı ile ve verdiği kutsal mesaj ile. sizin ezan rahatsızlığınız bence içerdiği mesajtan ve arapça oluşundan ötürü, müslüman toplumlarda 3 5 deist ataist rahatsız oldu diye ezanı susturmak mümkün değildir. mustafa kemal bayrak şehitlik vatan ezan bu gibi kavramlar toplumun sahip çıktığı değerlerdir. sen türkiye cumhuriyeti halkına ezan kalksın diye bir tepki yaparsan sokakta çok fena tepki alırsın. o adam belki dindar bile değildir yada kulağı ezanda bile değildir ama sahip çıktığı değeri elinden alamazsın. fazla uzatmayayım dediğim gibi ezandan aslında yüksek sesinden dolayı yada uykudan uyandırmasından dolayı falan rahatsız olmuyorsunuz verdiği çağrıdan ve arapça olusundan rahatsız oluyorsunuz. başka kılıflar bulmanın luzumu yok. ama sabredeceksiniz elinizden bişey gelmez ya bu deveyi güdeceksin yada bu diyardan gideceksin
Gerçek bir müslümana yaraşır şekilde cevap vermişsiniz. Tebrik ederim!

Tüm inançların inanırları içerisinde müslümanlar kadar baskın ve alternatifsiz olanını bulamazsınız. İnanıyorum ki bu, geçmiş tüm inançlılar arasında böyle olduğu gibi, gelecekte de böyle olacak.

Konuyu, müslümanların ibadet özgürlüğü ve biçim sevgisine ek olarak etrafı da rahatsız etmeden nasıl çözebiliriz diye en ufak bir soru dahi sormadan "deve-diyar" ilişkisiyle bu kadar düz ifade etmek, alternatifsiz olmak, ancak bir müslümana yakışırdı; tebrik etmemin nedeni budur.

Bir ateist olarak, ezanın hangi dilde olduğuyla ve ne anlattığıyla ilgilenmiyorum. "Sizin derdiniz bu işte" demeden önce keşke sorup anlamaya çalışsaydınız. Ama alternatifsizlikle bağdaşmazdı o zaman; siz de haklısınız.

Çok müslüman arkadaşımın rahatsız olduğunu biliyorum ezandan. Buna ne diyeceksiniz? Diş çıkardığı için sabaha kadar ateşler içerisinde ağlayan bebeğini sabaha karşı bitmiş bir enerjiyle uyutmayı başaran bir insanın, bebeğini uyuttuktan sadece 10 dakika sonra ezan sesiyle uyanarak tekrar ağlamaya başlaması karşısında müslüman ya da ateist bir tutum olmaz. Bir dine mensup olunca, insani değerlerden istifa etmek mi gerekir? Ya da 10 camiden aynı anda birbirine olanca gürültüsüyle karışan ezandan bir müslüman rahatsız olamaz mı? Detone okuyanlardan, mikrofonu açınca boğazını temizleyenlerden rahatsız olmamak İslamın şartlarından biri midir?

İki genç imam tanıyorum. Şan dersi almak istiyorlardı. Ezanın bu şekilde okunmasından rahatsız oluyorlardı. Bir alternatif arıyorlardı.

Ama sizin gibilerin aklına alternatif aramak, anca sizin keyfiniz baskılanıyorsa gelir. Avrupa'da ezan yasaklanınca, bunu insan hakları, saygı vs. boyuntunda değerlendirmeye bayılırsınız. Ama güç sizdeyse, kalabalık olan sizseniz, kabalık etmekte de bir sorun görmezsiniz.

Çünkü muhtaç olduğunuz kudret, kitabınızda ve hadislerde mevcuttur. Tüm dünyanın bugün korku ve tiksintiyle bakmasının nedeni de işte bu alternatifsizliğinizdir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2015, 19:50
Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerçek bir müslümana yaraşır şekilde cevap vermişsiniz. Tebrik ederim!

Tüm inançların inanırları içerisinde müslümanlar kadar baskın ve alternatifsiz olanını bulamazsınız. İnanıyorum ki bu, geçmiş tüm inançlılar arasında böyle olduğu gibi, gelecekte de böyle olacak.

Konuyu, müslümanların ibadet özgürlüğü ve biçim sevgisine ek olarak etrafı da rahatsız etmeden nasıl çözebiliriz diye en ufak bir soru dahi sormadan "deve-diyar" ilişkisiyle bu kadar düz ifade etmek, alternatifsiz olmak, ancak bir müslümana yakışırdı; tebrik etmemin nedeni budur.

Bir ateist olarak, ezanın hangi dilde olduğuyla ve ne anlattığıyla ilgilenmiyorum. "Sizin derdiniz bu işte" demeden önce keşke sorup anlamaya çalışsaydınız. Ama alternatifsizlikle bağdaşmazdı o zaman; siz de haklısınız.

Çok müslüman arkadaşımın rahatsız olduğunu biliyorum ezandan. Buna ne diyeceksiniz? Diş çıkardığı için sabaha kadar ateşler içerisinde ağlayan bebeğini sabaha karşı bitmiş bir enerjiyle uyutmayı başaran bir insanın, bebeğini uyuttuktan sadece 10 dakika sonra ezan sesiyle uyanarak tekrar ağlamaya başlaması karşısında müslüman ya da ateist bir tutum olmaz. Bir dine mensup olunca, insani değerlerden istifa etmek mi gerekir? Ya da 10 camiden aynı anda birbirine olanca gürültüsüyle karışan ezandan bir müslüman rahatsız olamaz mı? Detone okuyanlardan, mikrofonu açınca boğazını temizleyenlerden rahatsız olmamak İslamın şartlarından biri midir?

İki genç imam tanıyorum. Şan dersi almak istiyorlardı. Ezanın bu şekilde okunmasından rahatsız oluyorlardı. Bir alternatif arıyorlardı.

Ama sizin gibilerin aklına alternatif aramak, anca sizin keyfiniz baskılanıyorsa gelir. Avrupa'da ezan yasaklanınca, bunu insan hakları, saygı vs. boyuntunda değerlendirmeye bayılırsınız. Ama güç sizdeyse, kalabalık olan sizseniz, kabalık etmekte de bir sorun görmezsiniz.

Çünkü muhtaç olduğunuz kudret, kitabınızda ve hadislerde mevcuttur. Tüm dünyanın bugün korku ve tiksintiyle bakmasının nedeni de işte bu alternatifsizliğinizdir.
tüm dünyanın korkuyla ve tiksintiyle bakmasının sebebi medeniyet dediğiniz kültürlerin islam dünyası üzerine oynadıkları kirli oyunların ve nice haçlı seferlerinin sonucudur. kimin nasıl müslümanlara baktığı bakış açılarının ehemmiyetide yoktur. konumuzla alakasıda yoktur. anadoluda alevi köylerinde camiler bulunmamaktadır kendi talepleri üzerine ve ezanalrda okunmamaktadır buna hiç bir müslümanında itirazı yoktur saygı duyulur işte müslümanın hoş görüsü budur. sende ataist mahallesinde otursaydın seninde böyle bir talebin olsaydı bu forumda onada bir müslümanın bakışı olumlu olacaktır. fakat alt katta sen rahatswız oluyorsun diye üst katta oturan komşunun inanç değerlerini yoksayamazsın. benimde vaktiyle çoçuğum diş çıkardı sabahlara kadar uyumadı uyutmadı ezandan dolayı benım coçuğum yada cevremde ki çoçuklardan uyanınıda hiç duymadım görmedim bu kadar rahatsız olunuyorsa camilerden uzakta evler bulunabilinir oturulabilinir bak bir müslüman oalrak ne güzel çözümler sunuyorum size. ben şahsen bir ataist olsam sudan bahanelerle sizin gibi ezandan rahatsızlık duysam oturacağuım evin camiye olan uzaklığına bakarak otururum öncelikle. istanbul kadıkoyde oturanlar klise olduğunu bilir kadıkoyde çalışırken çan sesinden inancımdan ötürü rahatsız olurdum fakat kaldırılmalı yada yasaklanmalı demedim deme hakkını kendimde bulmadım. çünkü bu memlekette yaşayan hrıstıyan dinine mensup vatandaşlarında hakkı bu. he bu vatandaki milyonlarca müslümanın ortak değeridir ezan sen rahatsız oluyosan amcan eşin dostun deden nenen seviyordur. sen kendi rahatsızlığın yüzünden tüm toplumun sahip çıktığı bir konu hakkında olmalı yada olmamalı diyerek hüküm veremezsin. susamalısın saygı duymalısın. ezan okunurken aç telefonundan bi parça keyfine bak buda bi çözüm
saygılar

Alt 19-11-2015, 20:44
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

tüm dünyanın korkuyla ve tiksintiyle bakmasının sebebi medeniyet dediğiniz kültürlerin islam dünyası üzerine oynadıkları kirli oyunların ve nice haçlı seferlerinin sonucudur. kimin nasıl müslümanlara baktığı bakış açılarının ehemmiyetide yoktur. konumuzla alakasıda yoktur. anadoluda alevi köylerinde camiler bulunmamaktadır kendi talepleri üzerine ve ezanalrda okunmamaktadır buna hiç bir müslümanında itirazı yoktur saygı duyulur işte müslümanın hoş görüsü budur. sende ataist mahallesinde otursaydın seninde böyle bir talebin olsaydı bu forumda onada bir müslümanın bakışı olumlu olacaktır. fakat alt katta sen rahatswız oluyorsun diye üst katta oturan komşunun inanç değerlerini yoksayamazsın. benimde vaktiyle çoçuğum diş çıkardı sabahlara kadar uyumadı uyutmadı ezandan dolayı benım coçuğum yada cevremde ki çoçuklardan uyanınıda hiç duymadım görmedim bu kadar rahatsız olunuyorsa camilerden uzakta evler bulunabilinir oturulabilinir bak bir müslüman oalrak ne güzel çözümler sunuyorum size. ben şahsen bir ataist olsam sudan bahanelerle sizin gibi ezandan rahatsızlık duysam oturacağuım evin camiye olan uzaklığına bakarak otururum öncelikle. istanbul kadıkoyde oturanlar klise olduğunu bilir kadıkoyde çalışırken çan sesinden inancımdan ötürü rahatsız olurdum fakat kaldırılmalı yada yasaklanmalı demedim deme hakkını kendimde bulmadım. çünkü bu memlekette yaşayan hrıstıyan dinine mensup vatandaşlarında hakkı bu. he bu vatandaki milyonlarca müslümanın ortak değeridir ezan sen rahatsız oluyosan amcan eşin dostun deden nenen seviyordur. sen kendi rahatsızlığın yüzünden tüm toplumun sahip çıktığı bir konu hakkında olmalı yada olmamalı diyerek hüküm veremezsin. susamalısın saygı duymalısın. ezan okunurken aç telefonundan bi parça keyfine bak buda bi çözüm
saygılar
"Görebiliyor musunuz alternatifsizliğinizi ve basma kalıplı oluşunuzu" diye sormak istiyorum ama görmediğinizi biliyorum. Cevap yazınız zaten bunun ispatı.

"Alevi köyü", "Ateist (ataist değil) mahallesi" gibi sözcük gruplarınız, çok farklı ve garip ön kabullerin ifadeleri. İnsanların her çeşidiyle bir arada yaşayabileceği fikrine baştan kapalısınız. "Mekanda kim kalabalıksa onun borusu öter kardeşim" diye özetlenebilecek, sığ ve sonuca götürmeyen bir bakış açısına sahipsiniz. Ve bu, hiçbir surette değişmiyor ya da güncellenmiyor. Ama diyorum ya, elinizdeki kitap ve hadis kaynakları size izin vermiyor, neden bu zaten.

Kimseye "Açar müzik dinlersin" diye bir akıl verme hakkınız yok. Çocuğunu uyutmaya çalışan insanın, ezan sesini bastıracak kertede müzik açmasına imkan yok. Çocuğu da geçtim, ezan sesi ile anlatılmak istenen rahatsızlığın ne olduğunu bilen biri, o derece yüksek bir müzik sesiyle etrafa rahatsızlık verebileceğini düşünerek zaten o yola gitmez. Gördüğünüz gibi, akla gelen/gelmeyen çok alternatif var. Ama sizin haberiniz yok.

İslam dünyası, bahsettiğiniz kadar sağlam bir dünya ise, Avrupa'nın Haçlı ruhunun ve kirli emellerinin oyun oynamasına, kukla gibi oynatılmasına izin vermesin madem. Dindaşlarınızdan çoğu, Batı'nın kuklası olarak, sağlanan silahları birbirlerine ve başkalarına doğrultmaktan çekinmiyor. Bildikleri başka bir alternatif yok çünkü. İslam Dünyanız çok zayıf; gerçek islamın ne olduğu konusunda uzlaşamıyor, bunu dünyaya anlatamıyorsunuz. Sürekli çalkantı halindesiniz, her isteyen istediği çomağı sokuyor ve siz çok kolay baştan çıkıyor, bölmeye/bölünmeye hemen razı oluyorsunuz.

Bir önceki mesajımda ezan için detone dedim, makam dışı dedim, avaz avaz dedim, birbirine karışarak ahengini bozuyor dedim. Hiçbir şey dememişsiniz. Çünkü aslında bizim için değil, sizin için içeriği önemli değil. Bahsettiğim o iki imamdan biri, "Ezan yerine arapça küfretseler, bizim halkın yarısı anlamaz" şeklinde bir iç eleştiri getirmişti. Siz o ses avaz avaz bağırsın, gerisi önemli değil diye bakarak, başka önemli ne varsa göz ardı ediyorsunuz.

Sizin iman ettiğiniz tanrı özensiz bir tanrı mıdır? Yalan yanlış okunsun, detone olunsun, içinde ruh barındırmasın, etrafı rahatsız etsin mühim değil diyen bir tanrı mıdır? Siz tanrınızı küçümsüyor musunuz?

Şu nedenle söylüyorum: Ezan konusunu ateist (ataist değil) olduğumu bilen arkadaşlarımla da yüz yüze tartışmışlığım var. Bir kısım "Ezanın güzeli-çirkini olmaz, çünkü Allah'a davet var" diye bakarken, kimisi de "Madem Allah'a davet var, ulvi olması, içi ısıtması gerekmez mi, özenli olsa daha iyi değil mi" şeklinde daha akılcı bakıyor.

Siz neden bakamıyorsunuz?

Cami düşkünlüğünüz yüzünden, neredeyse kişi başına bir cami gibi garip bir saplantınız olduğundan, camiden uzak ev diye bir şey de kalmadı. Bulduğunuz her boşluğa, hemen bir cami yaptırma derneği kurup taş bir bina dikmek çok hoşunuza gidiyor. Resmen bir cami israfı söz konusu. Siz tanrınızın buna hoş bakacağını düşünüyor musunuz? Çünkü "İsraf haramdır" diye bir mottonuz da var.

Camiden nispeten uzak evler dahi bu gürültü terörünün etkisi altında. Çünkü yasal desibel sınırının üzerinde bir yayın söz konusu. Birkaç sene önce, yanlış hatırlamıyorsam Gaziantep'te bir öğretim üyesi bununla ilgili bir girişim başlatmıştı da başına gelmeyen kalmamıştı.

Size Allah'a inanmayın diyen yok. İbadet etmeyin diyen de yok. Önceliklerinize saygı isterken, başkalarınınkini de göz ardı etmeyin. Yok eğer siz, "kalabalık biziz, kabalık etmek de hakkımız" diyorsanız, umarım bir gün azınlığa düşmezsiniz. Çünkü yüzdelik bir konu değil bu. Bir kişinin bile rahatsızlığının dikkate alınmasından bahsediyorum.

Çok alternatif var normalde... Sorun, alternatifsizlik anormalliğine dört elle sarılmanız. Emin olun sizden korkmalarının ve tiksinmelerinin nedeni bu. Ama evet, umurunuzda değil.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2015, 23:37
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hacı
Bizim rahatsız olma durumumuzdan da sen rahatsız ol .

Talha bey

Elhamdurullah ne demek ilk duydum ve araştırdım.Bulduğum sonuç altta
el+hamd+ü'llah ın favori yanlış okunuşu

Kalbinizden inanma durumunu da araştırdım.Bulduğum sonuç altta
Beyinle uygulanan işlevin müslümanlarca favori yanlış söylenişi

3_5 deist olduğumuzu hangi araştırma sonucundan elde ettiniz yazında yazınızın bir ciddiyeti olsun.

Bu diyardan git halk dilinde bir deyişdir.
Ya bu DEVEYİ güdersin ya bu diyardan gidersin dir orjinali.

Kendinizi DEVE yerine koymanız beni çok üzdü.
Ateistlerin sizi .sizin tabirinizle otlatma gibi bir derdi olmayıp.sizleri düşünmeyi ve sorgulamayı sadece hatırlatmak gibi bir amacı olabilir.

Tebliğ,zorlama,canınıza kast etme,malınıza ,mülkünüze ve namusunuza göz dikip sizlere kendi düşüncelerimizi dayatma gibi vahşi,barbar,sadistce saplantılarımız yok.

Ezan sesinizi sünnet olarak uygularsanız ne biz nede diğer canlılar rahatsiz olmaz diye düşünuyorum.

Ezan benim bildiğim kadari ile mhmd döneminde insanın hiç bir alet yardımı olmaksızın ibadet vakdini diğer inanirlara haber vermek maksadı ile kullandığı insanın sesi ile zaman saatidir.

Ezanlarınızı bilal habeşi gibi okumak yerine sırf bir baskasina biz burada sizden daha kalabalığız diye hoporlörlerden yasal desibel sınırlarını aşarak okursanız .kendi inandığınız sünnetide RED edersiniz.

Gerçi red ettiğiniz bir çok islami kural ve sünneti İŞİT ve diger radikal islami örgütler .MERHAMETİ abartarak uyguluyorlar.

MERHAMET dinini islam çizgisinde size ezan bizi rahatsiz ediyor demek bile size merhametsiz bir davranïş olacağından .

Ezanlarınızı şehirlerdeki her binanın tepesine düğün salonu tipi hoporlörler taktırıp okutmanızı talep ediyorum.
Hem daha kalabalik gösterir sizi
Hem elhamdurillahdaki tanrınız daha mutlu olur.
Tanrınızın mutlu olmak için böyle bir şeye ihtiyacı var.haklısınız.

İbadete ezandan sonra gitmesenizde olur.problem deil.

Ezanınızı dinlemek istemediğim için sizden özür dilerim .mecburum sizin o ahenk içinde okunan ezanınızı dinlemeye.

Önerilen Siteler