Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-06-2023, 02:01
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arabi beni yanlış anlamayın batinilerin paganların hayat felsefesine karşı şahsen sempatim vardır.En azından tabiata yaklaşımlarını olumlu bulurum.Fakat burada bahsedilen dinsel otoritenin zayıflatılması.
8.Henri dinsel otoriteyi zayıflatmamış bir dinsel/mezhepsel otoriteden diğer dinsel/mezhepsel otoriteye geçmiştir.İngilterede bahsettiğim tarihi olaylara göz atarsanız bahsettiğim olaylar sonucu dinsel otoritenin zayıfladığını görürsünüz.

İran tarihinde islamın dinsel otoritesine karşı batınelerin muazzam bir mücadelesi vardır.Fakat bu mucadele dinsel otoriteyi zayıflatmak için değil İslamın dinsel otoritesini zayıflatmak içindir.Burada hangisi daha olumlu derseniz cevap tabiki batinilerin/paganların dinsel otoritesidir.Bu durum benzerler arasında kıyasın sonucudur.İran'da dinsel otoriteyi zayıflatanlar Settar Han gibi meşrutiyetçiler anayasacılardır.Bizde de benzer bir durum vardır.

Cabir bin Hayyan'ın konu hakkındaki ilgisinide anlamadım.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 04-06-2023, 07:14
Muhyiddin Arabi Muhyiddin Arabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arabi beni yanlış anlamayın batinilerin paganların hayat felsefesine karşı şahsen sempatim vardır.En azından tabiata yaklaşımlarını olumlu bulurum.Fakat burada bahsedilen dinsel otoritenin zayıflatılması.
8.Henri dinsel otoriteyi zayıflatmamış bir dinsel/mezhepsel otoriteden diğer dinsel/mezhepsel otoriteye geçmiştir.İngilterede bahsettiğim tarihi olaylara göz atarsanız bahsettiğim olaylar sonucu dinsel otoritenin zayıfladığını görürsünüz.

İran tarihinde islamın dinsel otoritesine karşı batınelerin muazzam bir mücadelesi vardır.Fakat bu mucadele dinsel otoriteyi zayıflatmak için değil İslamın dinsel otoritesini zayıflatmak içindir.Burada hangisi daha olumlu derseniz cevap tabiki batinilerin/paganların dinsel otoritesidir.Bu durum benzerler arasında kıyasın sonucudur.İran'da dinsel otoriteyi zayıflatanlar Settar Han gibi meşrutiyetçiler anayasacılardır.Bizde de benzer bir durum vardır.

Cabir bin Hayyan'ın konu hakkındaki ilgisinide anlamadım.
Cabir bin hayyan da batınidir Avrupalı ezoteristlere ilham kaynağı olmuş bir isimdir.

Yüzyıl savaşları sırasında Papalığın İngiltere'ye karşı Fransa'yı desteklemesi, İngilizlerin papadan nefret etmesine sebep olmuştur. Protestan devriminin bir sebebi bu ise, diğer iki sebebi belki de Baronlar Savaşı ve Gül Savaşıdır. Bunu bilebilmek güç.

Dine bakış açışının bilimsel ilerlemeye etkisini ortaya koyabilmek için cabir bin hayyan konusunu açtım. İngilizce Britanica'nın Cabir bin Hayyan ile ilgili yazdıklarını paylaştım. Sanayi devriminin yapılmasına ortam oluşturanlar Cabir Bin Hayyan tarzı adamlardır. Batıniliğin adı Hristiyan dünyasında gnostisizm olmuş. Aytunç Altındal Gül ve Haç Kardeşliği kitabında, bugünkü Avrupa'yı kuranların Gnostik Hristiyanlar olduğunu belirtir. O kitapta kimin hangi tarikata hizmet ettiği de tek tek yazılı. Tarikat ehli adamlar bilimle uğraşıyor. Akıl alır gibi değil. Bize okullarda öğretilenlere ters düşüyor. Newton Gül ve Haç Kardeşliği tarikatının bırakın üyesi olmayı yöneticisi olmuş. Bir çeşit tarikat şeyhi. Oturmuş bir de tefsir yazmış. Tanah'ın Daniel bölümünü tefsir etmiş. Aytunç Altındal da bunu Türkçe'ye kazandırmış. Bakıyoruz çeviriyi yapan ben melamiyim diyor. O da batıni bir ekol.

İşçi ayaklanmaları apayrı bir olay. Bilimsel ilerleme zaten zenginliğin doğrudan kaynağıdır. Komşuda pişen işçiye de eninde sonunda düşecekti.

Konu Muhyiddin Arabi tarafından (04-06-2023 Saat 08:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-06-2023, 17:45
Üye

Arabi

Gül ve Haç Kardeşliği aklıma İhvan-ı Safa'yı getirdi onlarda kardeşlik halis kardeşlik büyük ihtimal benzer ekolden besleniyorlardır.

10.Yüzyılda Basra'da faaliyet göstermiş gizli bir topluluk risalelerini okumuştum.Arada büyük Hermes, yüce Pisagor gibi söylemler var sanki birilerine mesaj göndermişler gibi.

Bu adamların risaleleri ilginç coğrayfa risalelerinde enlem boylam iklim mevsim dünyanın şekli ne ararsan var matematik risaleleri insana matematiği sevdirecek cinsten matematiğin beyinde nasıl algılandığını öğretiyor adamlar.Birde müzik risaleleri varki müziği matematiğe eş tutuyorlar.

Risalelerini okumanızı tavsiye ederim.

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 04-06-2023, 18:42
Üye

Arabi

Gül ve Haç Kardeşliği aklıma İhvan-ı Safa'yı getirdi onlarda kardeşlik halis kardeşlik büyük ihtimal benzer ekolden besleniyorlardır.

10.Yüzyılda Basra'da faaliyet göstermiş gizli bir topluluk risalelerini okumuştum.Arada büyük Hermes, yüce Pisagor gibi söylemler var sanki birilerine mesaj göndermişler gibi.

Bu adamların risaleleri ilginç coğrayfa risalelerinde enlem boylam iklim mevsim dünyanın şekli ne ararsan var matematik risaleleri insana matematiği sevdirecek cinsten matematiğin beyinde nasıl algılandığını öğretiyor adamlar.Birde müzik risaleleri varki müziği matematiğe eş tutuyorlar.

Risalelerini okumanızı tavsiye ederim.
Hocam bence İhvanı sefa şeriat yanlısı bir örgüt olduğu için ezoterist Müslümanların baş düşmanı sayacağı bir oluşumdur. Şeriatın Allahı başka, ezoteristlerin Allahı başka.

Siz bayağı ilgilisiniz. İstiyorsanız sıze mail olarak yaptığım çevirileri atayım.
Alt 04-06-2023, 19:00
Üye

Muhyiddin Arabi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam bence İhvanı sefa şeriat yanlısı bir örgüt olduğu için ezoterist Müslümanların baş düşmanı sayacağı bir oluşumdur. Şeriatın Allahı başka, ezoteristlerin Allahı başka.

Siz bayağı ilgilisiniz. İstiyorsanız sıze mail olarak yaptığım çevirileri atayım.
İhvanı Safa'nın kim kimler olduğu bilinmiyor.İhvanı Müslim ile karıştırmayın.İhvanı Safa 10.Yüzyıl Abbasiler dönemi Basra'sı

Alt 04-06-2023, 19:05
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhuyiddin
Şöyle bir baktimda , adem oglu şit e " gizli bilgileri " verirken nuh ta takılı kalmiş , sonrası yok!!

Adem havva ve şit arasinda " gizlilik " de neyin nesi üç kişiler zaten !!!

Bunları yazan kişi hayal dunyasıni sınırlı tutmuş yada sınırları bu kadarmış gibi bir kanaat oluştu bende .
Alt 04-06-2023, 20:50
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhuyiddin
Şöyle bir baktimda , adem oglu şit e " gizli bilgileri " verirken nuh ta takılı kalmiş , sonrası yok!!

Adem havva ve şit arasinda " gizlilik " de neyin nesi üç kişiler zaten !!!

Bunları yazan kişi hayal dunyasıni sınırlı tutmuş yada sınırları bu kadarmış gibi bir kanaat oluştu bende .
Bir de demiurge var. Gizlilik ona karşı. Diğer detaylar nag hammadi metinlerinin diğer bölümlerinde ele alınıyor. The secret book of John'u okurken buralar nasıl bir batakhanedir demiştim. Artifical spirit ifadesi geçiyordu. Bundan iki bin yıl önce artificial kavramının biliniyor oluşu çok ilginç gelmişti. Artifical spirit'i üfleyen kimdi peki derseniz kötülüğün kaynağı yaldabaoth idi. Kötülük kavramına daha orijinal bir açıklama getiriliyor. Maddi alem kötü çünkü yaratıcısı kötü. Aslolan Plato'nun idealar dünyası. Anlıyoruz ki demiurgesi ile, idealar dünyası ile Plato da bir ezoterist. Onun da hocaları antik mısır.
Alt 04-06-2023, 22:24
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Başka kaynaklardan ve senin yukarı astığın yerdende
baktım Nuh hikayesinde " gizlinin " bilgisi son buluyor , ardından olacaklar ve olmuşlar ile alakalı bir bilgi yok.

Nuh dan sonra bir çok hikaye var halbuki !
Bu metinlerin yazıldiğı iki yada dördüncü yy da nuh hikayesi , adem ve havva hikayeleri zaten biliniyordu , bu metinlerde yazılanlar , kendisi açısından bir ayrıcalik ortaya koymuyor.

Tabiki benim fark edemedigim bir şeyler varsa onları belirterek yazabilirsin.

Hikaye nuh da sona ermiş , bunu belirtmek istedim.
Tasavvuf , batınlık gibi konular bende hiç ilgi uyandırmadıgı ićin bilgimde yok , iddiamda , bildiklerim yüzeysel.
Alt 05-06-2023, 21:28
Üye

Arabi

Türkçe kaynak yok demişsiniz.Oysa bu topraklar batıniliğin merkezi bu toprakların kendisi kaynak.Türkiye, İran, Azarbeycan, Arabia ve Kürdistan'da batinilik hala yaşanmaktadır.İstemediğiniz kadar kaynak vardır.Bu topraklar Psigarculuğun doğduğu topraklardır.Hurifilik, Melamilik, Babailik, Hürremilik ne kadar zındıkilik/heretiklik varsa bu topraklarda kök salmıştır.

Avrupalı oryantalistlerin yazdıkları Hollywood hikayelerine benzemektedir.Gnostizmi yani batıniliği, heretikliği avrupalı oryantalistlerden öğrenmeye kalkışırsanız hatalı bilgiler edinirsiniz.

İsmini nick olarak kullandığınız Muhyiddin Arabinin Lübbül Lüb' ünü yani Sırrın Sırrını netten dahi indirip okuyabilirsiniz.Bende netten indirilmiş bu tarz kitaplar var indirmeside çok kolay mesela Pr.Dr.Şinasi GÜNDÜZ'ün Anadolu' da Paganizm/Antik Dönemde Harran Urfa kitabı nette bu toprakların paganistleri diye aratırsanız önünüze onlarca kaynak çıkacaktır.

Alt 05-06-2023, 22:15
Üye

Arabi

Türkçe kaynak yok demişsiniz.Oysa bu topraklar batıniliğin merkezi bu toprakların kendisi kaynak.Türkiye, İran, Azarbeycan, Arabia ve Kürdistan'da batinilik hala yaşanmaktadır.İstemediğiniz kadar kaynak vardır.Bu topraklar Psigarculuğun doğduğu topraklardır.Hurifilik, Melamilik, Babailik, Hürremilik ne kadar zındıkilik/heretiklik varsa bu topraklarda kök salmıştır.

Avrupalı oryantalistlerin yazdıkları Hollywood hikayelerine benzemektedir.Gnostizmi yani batıniliği, heretikliği avrupalı oryantalistlerden öğrenmeye kalkışırsanız hatalı bilgiler edinirsiniz.

İsmini nick olarak kullandığınız Muhyiddin Arabinin Lübbül Lüb' ünü yani Sırrın Sırrını netten dahi indirip okuyabilirsiniz.Bende netten indirilmiş bu tarz kitaplar var indirmeside çok kolay mesela Pr.Dr.Şinasi GÜNDÜZ'ün Anadolu' da Paganizm/Antik Dönemde Harran Urfa kitabı nette bu toprakların paganistleri diye aratırsanız önünüze onlarca kaynak çıkacaktır.

sanaa manuscript, birmingham kuranı, the syro aramaic reading of the quran, pre islamic arab belief, erken dönem İslam inancı.

Bu konularda Türkçe eser yok denecek kadar az. Ama İngiliz dilinde zibil gibi.

Bir videoda Birmingham kuranı elimizdeki kuranlarla büyük ölçüde örtüşüyor diyor ama birebir mukayesesine ulaşamadım. Ulaşabileceğim kaynağın Türkçe olmayacağını biliyorum.

Konu Muhyiddin Arabi tarafından (05-06-2023 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler