Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-03-2019, 04:33
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sehirliden kastiniz nedir? Kimler var bu sehirlinin icinde? Sehirli kavramini nasil kategorilendirdiginizi aciklar misiniz?
Şehirli deyince ne anlaşılmıyor ki, ben onu anlatamıyorum, şaştım kaldım. 10 sayfa olmuş Şehirlinin ne olduğuna dair soruları soruyorsak, bu işi yokuşa sürmekten başka bir anlamı olmaz.
Daha öncede bu konuda, bir kaç kez daha kastımında kimlerinde ne olduğunu söyledim ama yok sil baştan gene aynı soru.

Kaldı ki Şehirli denilen şey bu kadar karmaşık olmasa gerek, ama içinde yaşadığımız halde oluyor-muş.

Sevgili @Karakedi sanırım bu fasılda sona erdi, artık başka konularda görüşürüz.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 30-03-2019, 11:43
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şehirli deyince ne anlaşılmıyor ki, ben onu anlatamıyorum, şaştım kaldım. 10 sayfa olmuş Şehirlinin ne olduğuna dair soruları soruyorsak, bu işi yokuşa sürmekten başka bir anlamı olmaz.
Daha öncede bu konuda, bir kaç kez daha kastımında kimlerinde ne olduğunu söyledim ama yok sil baştan gene aynı soru.

Kaldı ki Şehirli denilen şey bu kadar karmaşık olmasa gerek, ama içinde yaşadığımız halde oluyor-muş.

Sevgili @Karakedi sanırım bu fasılda sona erdi, artık başka konularda görüşürüz.
10 sayfadır boş yapan
bi tarafından şehirli/köylü karşıtlığı kuran
ekonomiye dair formasyonunun sıfır olduğu zaten belli olan
bilgelikten de nasipsiz olduğu ortaya çıkan
bi kavramı bile açıklamaktan aciz olan
durumunu komik lafazanlıklarla örtbas etmeye kalkan
''köylü zam yapameyyo'' matrası ile
köye vefa borcunu ödeyebileceğini zanneden
kerameti kendinden menkul sezgicilik demek ki buymuş
bi çeşit idealist zırvadan başka bişey değilmiş

nezaket arkasına gizlenmiş erdemlerin ikiyüzlülüğü
sahtekarlığı teslimiyetçiliği temelsizliği yalancılığı
goygoyculuğun ötesine gidemeyen
sözde entelijansiyenin boş muhabbeti

Konu Khaos tarafından (30-03-2019 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-03-2019, 12:06
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nezaket arkasına gizlenmemiş erdemlerle söylemek lazım.

ben köye gidince köylü oluyorum köyden ayrılınca köylü olmuyorum.

Bi sticker yapıp arabalara yapıştıralım Köylü zam yapamıyor diye.
İlk defa böyle bişey görüyom bi sürü köylü tarımcı çiftçiyle konuşuyoz hiç Köylü zam yapamıyor diye bişey duymamıştım.
Hadi lan akşama pattisin kilosuna 15 TL zam yapıyorum deyip zam yapsınlar.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 30-03-2019, 13:38
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
vallahi ben şehirlinin ne olduğunu 10 sayfadır açıklıyorum. 10uncu sayfanın sonunda siz yine diyorsunuz ki köylü zam yapamıyor. çünkü şehirli yaptırttırmıyor. sonra üstü örtülü bir şekilde şehirdeki yoksulların şehirli kapitalistler-siyasiler-zenginler ile işbirliği yaparak köylüyü ezdiğini söylüyorsunuz.

şimdi efendim burada ben dahil hepimiz afaki konuşuyoruz. ben dilim döndüğünce bunu kişisel yargılardan kurtarmaya çalışıyorum. ama görünen o ki beceremiyorum.

TÜRK-İŞ açlık sınırı 2000 TL olduğunu açıklamış. yani asgari ücret. bilimsel konuşmak bu demek. isterseniz açlık sınırının nasıl hesaplandığını, kiranın ve yiyecek malzemelerinin bunun içindeki payını ve bu sınırın tüm türkiye için aynı olup olmayacağını tartışalım.
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 8 TL olarak belirlendi
Türk-İş araştırmasının 2019 Ocak ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 8 TL, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 542,88 TL, evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 451,97 TL olarak hesaplandı.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/t...rmasi-41097311

şimdi 4 kişilik bir aile düşün. hatta erdoğan dedi ki 4 çocuk yapın. ama biz yine aileyi anne baba dahil 4 kişi düşünelim. bu ailenin açlıktan ölerek yok olmaması için bu eve asgari ücret girmesi lazım. ülkede işsizlik var 15% falan. genç işsizlik 25%. benzin 7TL. dolar 6TL. orta ve küçük sermaye iflas etmiş kapatmış. büyük sermaye konkordato ilan ediyor, devlet yoksullardan topladığı işsizlik fonu ile patronları kurtarıyor.

ADAM KARISINA BU ORTAMDA İŞ BULAMAMIŞ. kadın evde yemek yapıp yerleri siliyor. çocuklar eğitim-öğretim için hayat kavgası veriyor.

şimdi bu kadın domatesi 1TL ucuza almak için tanzim kuyruğuna girmiş, saatlerce sırada bekliyor. üstelik kendini de yoldan geçenler tarafından aşağılanmış hissediyor. çünkü toplumda eşitsizlik var, bazıları tanzim kuyruğuna girmezken yoksullar saatlerce bekliyor. günün sonunda domates kalmadı diyorlar. bibere yetişemiyor. soğan alıp eve dönüyor.

şimdi sol elinde boş poşet, sağ elinde 2 kilo soğan taşıyan bu kadın ve ailesi nasıl oluyor da köylüyü sömürüyor? bu aile zaten açlık sınırında yaşıyor, daha nasıl köylüye zam yapsın diye destek olabilir. ne bekliyorsunuz yani gebersin mi?

buyrun dinliyorum. çünkü neyden bahsettiğinizi, nasıl bir mantaliteyi savunduğunuzu gerçekten anlamıyorum artık. o yüzden sordum. siz şehirli kavramı ile ne anlıyorsunuz?

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 30-03-2019, 13:48
Üye

istanbulda kötü evlerin kirası 3000 lira. benim zamanımda öğrencilik için ilk defa ev aradığımızda ahır gibi ev 1500 liraydı.

yaşadığım ilde 1500 liraya, havuzlu villa tutabilirdin. 2 çok büyük avmye 3 km yürüme mesafesinde yapı marketlere teknoloji markete caddelere, devasa bi şehir parkına, orman-dağ sosyal tesisine 5 km. balık çiftliklerine 6 km.

bu şimdi 9 sene falan oldu.

istanbulda 1500 liraya sadece merkezi konum, bodrum kat, badanası dökük ışık almayan bir ev. çevresi tekinsiz.

şehirde sürünen büyük kesimler var bunlara şehirli yerine salak tanımı yapsan daha doğru. 30 yıldır iş arıyorlar. 30 yıldır özendikleri yaşam şartlarına kavuşacaklar bi bakıyorsun etraflarında 10 milyon daha kendileri gibi sürünerek yaşayan insan var.

fakir birisi istanbulda yaşamak yerine küçük bir ilde, ilçede veya köyde çok daha iyi yaşam şartlarına kavuşabilir.

ama evcil hayvanlar gibi şehirli kırması birisini köye bırakırsan orada tarım hayvancılık falan yapamaz.

kendini hazırlaması bilgi edinmesi lazım. kısacası saman beyinli birinden hiç bi şekilde faydalanamazsın anca tüketici olur, ağır işçi olur. yük taşımak bile zeka istiyor çizmeden vurmadan.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 30-03-2019, 15:14
Üye

Blitzkrieg´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
10 sayfadır boş yapan
bi tarafından şehirli/köylü karşıtlığı kuran
ekonomiye dair formasyonunun sıfır olduğu zaten belli olan
bilgelikten de nasipsiz olduğu ortaya çıkan
bi kavramı bile açıklamaktan aciz olan
durumunu komik lafazanlıklarla örtbas etmeye kalkan
''köylü zam yapameyyo'' matrası ile
köye vefa borcunu ödeyebileceğini zanneden
kerameti kendinden menkul sezgicilik demek ki buymuş
bi çeşit idealist zırvadan başka bişey değilmiş

nezaket arkasına gizlenmiş erdemlerin ikiyüzlülüğü
sahtekarlığı teslimiyetçiliği temelsizliği yalancılığı
goygoyculuğun ötesine gidemeyen
sözde entelijansiyenin boş muhabbeti
Eyvallah.

Ben zaten senin kabul etmeni, iltifatını beklemiyorum ki, öyle mi zannediyorsun yoksa, istesen de edemezsin ki çünkü "kişisel" noktasında takılı kaldın, kurtulman da zor. Gel "fikirleri" tartışalım desem, "olayları" tartışalım desem, onu bile tartışamazsın ki, şu noktada bile, mesele "köylüyken" kişiselden beslenmeye çalışıyorsun, hatta uyarıda aldın, mesajlar da silindi ama yok alışkanlıklar değişmiyor... Hedefin bu kadar küçük o çok belli.

Hedefine beni almışsın, tipik avcı içgüdüsü, genetik dürtü.
Ama unutma ki benden av olmaz, bilakis ben de AVCIYIM.

Bende senden besleniyorum, farkında mısın?
Bu söylemlerin anca, benim doğru yolda olduğumun göstergesi olur, anlıyor musun?
Anlayacağını biliyorum...

Beni bu güne kadar bu fikirlerim de esas bu ŞEHİRLER besledi, yaptıkları yanlışlar, egolar besledi, söylediklerine değil yaptıklarına baktım, al tersine çevir doğrularını, ortaya güneş gibi çıksın yanlışlar, HER YER MALZEME DOLU.

Karşımda ki insanın kafasını karıştırmayı severim, çünkü karıştırdıkça o kişinin esas niyeti ortaya çıkar.
Aradığım da odur, onun nerede olduğunu da iyi bilirim.

Mahalle bakkalı alevi bir arkadaş, güyâ Tayyipten filanda nefret eder, aramızda iyidir kendiyle, bir kaç gün önce, konu geldi yiyecek meselesine çok pahalıymış da, aracılar aradan çekilmeliymiş de, maliyetler düşmeliymişte, ucuzlamalıymış da filan dedi. Tıpkı bu konuda ki gibi şeyler işte.
Ben de sen Tayyipçisin galiba, onunla aynı şeyleri düşünüyorsun ve yapıyorsun dedim, köpürdü...
Yok öyle değilde, şöylede demelere başladı, madem Tayyipten farklısın aynı şeyi niye savunuyorsun? dedim.
Bu çözüm değil ki, çözümsüzlük, ithalle, baskıyla bu iş mi çözülür?

Hiç boşa itiraz etme, senin bu dediğini Tayyip zaten yapıyor, emri verdi aracıları aradan çıkarttı, çıkartmaya çalışıyor da, tanzim işi zincir marketlere de girdi, yiyecek fiyatları yarıya indi çoğu kalemde, fakat diğer ürünlerde hiç gerileme yok, hatta hepside iyice zamlandı, bir birleriyle yarış ediyorlar, buna ses etmezsen Tayyipten bir farkın yok ki? dedim.

Aracılar aradan çıkınca, köylü daha mı çok kazanacak?
Tabi ki Hayır...
Böyle bir vaat yok zaten ortada.
Köylünün satış fiyatı aynı kalacak, sadece şehirli bu işten daha kârlı olacak, aracının aradan çıkma meselesi bu.
Hani aracıyı aradan çıkartılıp, fiyatlar gene aynı kalsa tüm kâr köylüye gitse anlarım ama mesele o değil ki, mesele sadece KURNAZLIK.

Arkadaşa dedim ki 1 sene zam yapma bu mallara, seneye sattığın fiyata alabilecek misin? Hayır dedi. Hatta daha da üstüne çıkar, alamam dedi.
Zamlı al, eski fiyattan sat dedim, buna hiç olmaz dedi.
İşte köylüde aynı dedim.
Baktı iyice sıkıştı, "BANA NE KÖYLÜDEN" dedi...

Olay bu.
En dipte yatan bu, BANA NE!

Şehirli kafası sadece kendini düşünüyor, mesele köylüye gelince ondan "fedakarlık" bekliyor.
Ne güzel bir dünya! Ne ûlvî bir düşünüş!

İşin en tuhafıda güyâ aralarında ayrılık varmış gibide, 2 ayrı partiyede bölünüyorlar/bölündüler, oysa temelde aynı şeye odaklılar. Gizli ittifak!
Etki/Tepki bir birlerini varederler... Birbirlerine muhtaçtırlar.

Açık ittifaklar belli oldu, gizli ittifak belli olmadı, Köylünün anlamadığı da bu zaten. Gizli ittifakın kendilerine karşı olduğunu anlayamadılar.
TV ler de açık ittifakları bahsediyorlar, tiyatro güzel tabi onlarda ona kanıyorlar.

ŞEHİR ve KAOS

KAOS kuralları geçerli artık, Şehirli bile şu haliyle köylüyü düşündüğünü sanıyorya, ilginçtir... Öyle söylüyorya öyle zannediyor. Lakin söylemekle işler hallolaydı, filozoflar neler neler söylediydi, kitaplar neler yazdıydı da gene bir şey değişmedi.

TAO'cuların dediği gib, "Herkes aynı şeyi yapıyorsa o KAOS'tur", "aynılaşma KAOS'tur."

Bu karışıklık gibi görünen durum, bir aynılaşma meselesi, yani danışıklı döğüş, yani KAOS.

---

Mesele nerelere gitmiş, kapitalizmi de aşmış, KAOS a da gelmiş, sen de gelmişsin kişisele takılmışın, ne olacak benim kişisel hesabım peşindesin, herkesin derdi ayrı yahu

Getirsene köylüye çözüm? Daha iyisini sen yap? Haydi... Yapamaz mısın... Lafını da edemez misin... Burada yaptığımızda anca "LAF" zaten, tarihe not düşmüyoruz, borsaya etki etmiyoruz, hiç bir şey etmiyoruz, ya ne ediyoruz, paylaşım, paylaşım, paylaşım.
Hepimizde bu hayatta Kİ etkisiz elemanlarız... O yüzden buralardayız, lakin bu işin lafını bile yapamamak tuhaf değil mi?

Ben kişileri bağışladım gitti, işim olmaz kişilerle/kişisellikle, imzama tabiyim.

Kişilerin, fikirlerin, olayların gözlemcisiyim, ortak akılın hastasıyım

Alt 30-03-2019, 15:32
Üye

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
buyrun dinliyorum. çünkü neyden bahsettiğinizi, nasıl bir mantaliteyi savunduğunuzu gerçekten anlamıyorum artık. o yüzden sordum. siz şehirli kavramı ile ne anlıyorsunuz?
Buyuracak bişi yok sevgili karakedi, "uç nokta" deyince sizde bir çağrışım yaptı mı? Ben de DEJAVU etkisi yaptı mesela.

Uç örnek veriyorsunuz yine mesela, verinde, oysa ben daha öncede bunu açıklamıştım, fikrimi söylemiştim, konu dönüp dolaşıp, gene aynı soruları sormaya geliyor. Böyle tartışılmaz ki, böyle bir yere varamayız ki?

Mesela sizde köylüler kapitalist o zaman dediniz, iyi güzel, ben hangi köylü desem, kapitalizm ne desem, bunun sonu gelmez ki?
Okuduğum gibi anladım, anlamamışlık etmedim. Ne anladıysam o, doğru veya yanlış.

Bir iki soru bir sohbette güzeldir, sohbetide açar, lakin sürekli sorular sohbeti bozar, yemeğe atılan fazla tuz gibi bozar, benim için bozuldu zaten.

Sonuçta benim sizi ikna etmek gibi de bir mecburiyetim de yok, ne anlarsanız o, ötesini ben öğretemem ki? Böyle bir misyonum da yok.

Sevgiler

Alt 30-03-2019, 15:52
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felasife emekli falanmı oldun ?
Tavırlar deişti.
Imza deişti.
Kimlik deişti.

Tarlaya konteyner attığın günden beri köylü zam yapsın diyorsun. Hayırdır gardaş. Tarlaya ne ektin.
Alt 30-03-2019, 16:09
Üye

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felasife emekli falanmı oldun ?
Tavırlar deişti.
Imza deişti.
Kimlik deişti.

Tarlaya konteyner attığın günden beri köylü zam yapsın diyorsun. Hayırdır gardaş. Tarlaya ne ektin.
Yo ben hep aynıyım, "Köylü milletin kölesidir" şiirini yazalı bile 15-20 yıl olmuştur. Yeni değil bu söylemlerim.

Ama tabii pek çok şey de var içimde, alanlarım değişir, bir bakmışın Lilith'le söyleşirim, bir bakmışım Zümrüt-ü Anka ile yanışırım, bir bakmışım Vahdeti vücuttan bahsederim, hiç beli olmaz ayarım.

Her gün aynı olmak, o bana uymaz işte.

Sevgiler

Alt 30-03-2019, 16:16
Üye

ya bu falesife dedem bi gitti geldi, çok değişti. hiç hoşuma gitmiyor ya.
bütün fikir dünyasını yok etti dedemmmm ne oldu sana.

Önerilen Siteler