Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-07-2008, 01:50
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Standart Allahın D vitamininden Haberi Yok mu?

Önce D vitamini ile ilgili bazı bilgiler.
D vitamini eksikliği sadece Raşitizm hastalığına yol açmaz. D vitamini eksikliğinden bağışıklık sistemi ve sinir sistemi de etkilenir. Bunun için kış da olsa çocukların güneş görmeleri gerekir.
Ülkemiz güneşten zengin bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen D vitamini yetersizliği gebe kadınları, bebekleri ve ergenlik çağındaki çocukları etkileyen önemli bir sorundur. Raşitizm, D vitamini yetersizliğinin büyüyen kemik dokusunda oluşturduğu tablodur. Bununla birlikte D vitamini yetersizliği raşitizmden ibaret değildir. Son yıllarda D vitamininin kemik ve kas dokusu dışında prostat, meme, bağışıklık sistemi ve sinir sistemi gibi değişik dokularda da fonksiyonu olduğu anlaşılmıştır.

Bebeklerin ne kadar süre güneş görmeleri gerektiği annelerinin D vitamini düzeyine göre değişmektedir. Buna göre düşük serum D vitamin düzeyine sahip annelerin bebekleri üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 10-30 dakika, baş açık, gövdeleri giyinik iken haftada 30 dakika-2 saat arasında güneş ışığı almalıdır. Annelerin D vitamin düzeyleri normalse, bebeklerin bez varken 10 dakikadan az, güneş görmeleri yeterli olmaktadır. Güneş koruyucu kremlerin D vitamini sentezini % 97 oranında azalttığı ve camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadığı bilinmektedir. Düşük D vitamini düzeyine sahip annelerin yaşam şekilleri (ev içinde daha çok zaman geçirmek, kültürel nedenlerle çocukların ev dışına çıkarılmaması, evlerin balkonsuz olması veya güneş ışınlarını engelleyen sık apartmanlı mahallelerde yaşamak gibi) bebeklerinin de yetersiz güneş görmesine neden olmaktadır. Bu faktörlere kentsel hava kirliliği nedeniyle yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının D vitamini sentezini sağlayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir. Ülkemizdeki gözlemler de ailelerin özellikle kışın çocuklarını ev dışına çıkarmaması ve kundak gibi güneş ışıklarıyla karşılaşmayı önleyen giyim şeklini tercih etmesinin D vitamini riskini artırdığını göstermektedir. Güneş ışığıyla yetersiz karşılaşmanın yanında, prematüre, uzun süre anne sütü verilmesi, beslenme desteğinin yetersiz olması ve annenin eğitimsizliği bebeklik döneminde D vitamini yetersizliği için risk oluşturmaktadır.

* Annelere beslenme eğitimi verilerek, kendileri ve çocuklarının yeteri kadar kalsiyumdan zengin besin tüketmeleri sağlanmalıdır.

* Bütün hamile kadınların ve bebeklerin günde 10-15 dakika süre ile öğle saatleri dışında güneşe çıkartılması teşvik edilmelidir. Çocuklar güneşlendirilirken doğrudan güneş ışınlarına temas etmesi gereklidir ve camdan geçerek gelen ışığın D vitamini sentezi bakımından bir yararı yoktur. Güneşlendirme sırasında çocuğun başında şapka olması ve kol-bacakların çıplak olması gereklidir.

Bunlar anne ve cocuklar işin Ya diğer kadınlar, D vitamini eksikliğinden Osteoporoz ve Osteo Artroz oluyorlar... Allah Örtünün demiş, Ya Allahın D vitamininden haberi yok, yada Muhammet sahte kitap yazmış. Sizce hangisi.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Konu walla tarafından (03-07-2008 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-07-2008, 01:59
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allahın D vitamininden Haberi Yok mu?

Cevabım: her ikisi de doğru.
Alt 03-07-2008, 02:04
Aydınus
Üye Değil

Sevgili Walla !

Hani senin imzanda şöyle bir söz geçiyor ya , hani güya Tanrı ayeti , gerçekte ise Muhammet'in sözü :

- Size yakında âyetlerimi göstereceğim . Şimdi acele etmeyin .

Bence de acele etme ; yakında Muhammetçiler bu konunun da hakkından gelir , Kuran'dan senin iddiana ters bir ayet bulurlar evvelallah .
Alt 03-07-2008, 02:14
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Bana kurandan değil BİLİMSEL KİTAPLARDAN cevap lazım, heh heh he.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 03-07-2008, 02:20
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bence vitaminlerin hiçöbirinden haberi yok ilaç şirketleri bile çözdü olayı ayıp......

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 05-07-2008, 20:27
sanalmerak sanalmerak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili walla!!!
ayıp ediyorsun bak allahın haberi yokmu diye söylerken..hiç olmazmı?
cennete gönderdiği hanımları düzenli olarak cehennemde solaryuma sokacaktır .. o değilse güneşe 1 haftalık tatil verir..zor olmasa gerek allah için
Alt 09-07-2008, 23:45
galapagos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
galapagos galapagos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

walla
açtığın konular ve üslübun , avatarın ve imzan çok hoşuma gidiyor birşeyler öğreniyoruzda üstelik

hatasız cool olmaz !!!
Alt 10-07-2008, 10:48
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

http://www.kurumsalhaberler.com/inte...i-ve-zararlari

Desteksiz atanlar için bakılması gereken bir link gibi duruyor.
Alt 10-07-2008, 14:35
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sevgili mhmmd verdiğin linke göre özellikle ozon tabakasının incelmesinden sonra güneşin
zararlarının arttığı yazıyor. Bu durumda kadınların "kapanmasını" isteyen Allah aslında bu
özel durumu işaret etmektedir sonucuna mı ulaşmamız gerekiyor.

Kızkardeşim d vitamini eksikliği nedeniyle "kemik erimesi" sorunu yaşıyor. Doktorun tepkisi
siz hiç güneşlenmediniz mi olmuş. Dünyamızda yaşayan canlıların çok büyük bir kısmı güneşe (ışınım yoluyla ondan gelen enerjiye) bağımlıdır. Sizce kadınlar örtünmeye emrolduklarına göre bir muafiyet sözkonusu olabilir mi ? Kadın kısmı d vitamini sentezini farklı yollardan mı gerçekleştirir.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 10-07-2008, 14:49
Yakın gerçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yakın gerçek Yakın gerçek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Günde alıcagınız sadece 10dklık güneş ışını yeterlidir. bilimsel olarak. Ama 40-50 derecede alıcagın dik güneş = beyin kanaması kanser / ee ?? Ayrıca örtünün der o ayetlerde hala tartışılr. nasıl bir örtünme koskoca ayetler indirenler Saçınızı örtün yüzünüzü örtün diyemezmiydi ? bunu hep derim hiç bir dilde bir dilin tam karşılığı kelime yoktur.ona benzer ifadeler var buda bazen böle handikaplara yok acıyor.örtünemden kast fazla gösteriş olmaması altınlar takılar vs yada göğüs etc acıkta olmayacak sekılde. kol ve bacaklar yeterli seninde yazdıgın gibi ee buna engel nerde.
arabistanda kadınlar islamiyet yokkende sıcaktan örtünürdü e erkeklerde örtünürdü bunun kuranla islamla alakası nerde :SS bağnaz kafaları yüzünden her yerini örtenler hasta oluyorsa ben onlara acımam.

E genel olarak sahilde değiliz bikini yada heryerimiz açık gezersek o saçma olur. Deniz kıyısı etc e tamam açın adabınızla illa açınıp saçınıp millete sahilde petrol kuyusumu kazdıracaksınız?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil