Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-11-2004, 18:18
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Forumdaki iletişimsizlik

Başka bir başlıkda kaybolmasın diye buraya açıkça yazıyorum.
Bu forumda olma amacımı yazıyım da daha rahat anlaşalım.
-Kuran-ı kerimdeki çelişkiler ve mantıksızlıkları hiç bir hadise ve tarihe dayandırmadan yorumlamak.
-Bu yorumlamalarda asla eklemeler yapmamak.
-Olayı her boyutda incelemek.Allahın demek istediği her ihtimali ayrı ayrı incelemek
-Sadece çelişkili ayetlerden bahsetmek.

İslam dini bütünüyle ele alınırsa Kuran-ı kerimden daha barışcıl daha evrenseldir.Yazılan tüm islam eserleri bunu gösterir.Ancak amacımız kurandaki çelişkileri bulmak.Diğer arkadaşlardan ricam eğer ben hadislere dayandırmıyorsam bir şeyi sizinde dayandırmanız.

Bir tek ella bu konuda duyarlı ancak o da yorumlara bilmeden olsa gerek eklemeler yapıyor.Yani ayet
şu nu demiş olsa şu şu sonuçlar çıkar.Buda gayet mantıklıdır
şu şu sonuçlar çıkarsa şunları söyleyebiliriz vs..

Ben böyle cevaplar istiyorum.Ancak alpacino ve diğer inancını savunan arkadaşlar ayetlerde malesef söz konusu ayetin zıttı ayetini gösteriyor.Savunduğumuz bir ayet yada olaydaki mantıksızlık.

Kuranı kerimde güzel,barışcıl,mantıklı ayetler vardır.Bunların sayısıda çelişki ayetlerden fazladır.Bu kondua yanlış anlaşılma olmasın.Güzel ayetlerden örnekler ilgili ayetin mantıksızlığını açıklamaz.

Örnek vermek için ayetler kullanılabilir.ancak "bak burdaki ayet başka diyor islam sırf o ayetden ibaret değil" tarzındaki örneklemeler konulardan cevaplar alamamıza neden oluyor.

Şimdiye kadar istediğim cevaplar verilmedi.Sorulan sorularda cevapsız kaldı.Bu yüzden konusu geçen ayetden konuşmamız daha verimli tartışmalara sebeb olacaktır..

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alt 27-11-2004, 18:33
haci haci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Forumdaki iletişimsizliğin nedenleri arasında arada ortak bir paydanın olmaması gibi ilginç bir durum söz konusudur. Tanrı’nın varlığına inananlarla inanmayanlar arasında Tanrı ortak payda değildir. Çünkü inanırlara göre var olan Tanrı, ateistlere göre yoktur. Bu durumda Tanrı ortak payda olamaz. Bu iki grubun aralarında sağlam bir iletişim kurmasi elbette mümkün değildir. Bu nedenden dolayı, ileltişim konusunu abartmayalım.. Bizim ezeli ve ebedi sorunumuzdur.

Kur’an’nın yorumunda da bu sorunla karşılaşılmaktadır. Kur’an’ın Tanrı’nın sözleri olup olmadığı konusunda ortak payda yoktur. İnanırlar Kur’an’ı Tanrı’nın sözleri olarak kabul ederler ve öyle yorumlarlarlar. Ateistlerin yorumu ise çok farklıdır. İnanırların gözünden kaçan sayısız çelişki ve sapkınlık, ateistlerin gözünden kaçmaz..

Kur’an ayetelerinin yorumunda da, arada bir iletişim kurmak mümkün değildir.

Ama buna çaba göstermek gerekir. Bazı durumlarda iletişim kurmak mümkün bile olabilir. Ama onların çok az olduğunu itiraf etmeliyiz..

Selamlar

HACI
Alt 01-12-2004, 10:56
kul kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

forumu okuyabildiğim kadarıyla ayetlerde çelişki yada insafsızlık yada savaşa davet yada gaddarlık vs. tespit ettiğini iddia eden arkadaşlar;

- ya bir surenin içinden bir ayeti cımbızla çekerek onun üstünden yorum yapıyorlar. yani özelden genel için çıkarım yapıyorlar.

- ya ayetlerin indiği tarihi ve insani şartlari göz ardı ediyorlar. ve bizler bunu savunduğumuz zaman "e hani kuran evrenseldi?" sorusu şıp diye geliyor.

şimdilik aklıma gelen arızalar bunlar...

ama böyle bir forumda iletişimsizlik hastalığının kaçınılmaz oldugu da bir gerçek...

ben daha çok üsluplara dikkat edilmesini isterdim..

saygılarımla...
Alt 02-12-2004, 01:03
ella ella isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella - MSN üzeri Mesaj gönder

Merhaba Quicksoul,
Bazı noktalarda yaptığın yorumlara katılmasam da mantıklı bir insan izlenimi veriyorsun.
Bu yazında da bir iddia var. Kuran''ın saldırgan bir üslubu olduğunu düşünüyorsun. Şöyle bir şey yapalım. Karşılıklı ayetler üzerine teker teker tartışalım. Sen iddianı söyle ben de cevabını yazayım. Bizlerin fikirleri değişmese de forumu izleyenler konuyu daha iyi öğrenirler.
ama bunda ricam, konu net anlaşılması açısından ayetleri teker teker verilip, üzerinde tartışmamız.
Mesela saldırganlık var diye bakara suresinden 191.ayet söylemiştin. Ben de sana ayetin gidiş ve gelişini ve diğer ayetlerle konuyu açıklamıştım. bu şekilde ayetlere bakarsak, Kuran''ın genel mantığıyla olayı değerlendirirsek olayın senin düşündüğünden farklı olduğunu görürüz.
Kuran''da bırak saldırgan üslubu, aksien barışçıl bir üslup vardır. Ama bir saldırı olduğunda, savaşmak kaçınılmazsa Müslümanlar en iyi karşılığı vermleri yönünde tavsiye edilir.
Eğer bu şekilde senin düşündüğün ayetleri değerlendirirsek daha kolay gerçeği açığa çıkartabiliriz.
Selamlar.

Önerilen Siteler