Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Müslümanlar en çok hangi savunmayı yapar?
Bu ayetler zamanaşımına uğradı yani bugün geçersiz! 24 15,48%
Bu ayetleri her okuyan anlayamaz yani yanlış anlaşılmaya müsait! 119 76,77%
Bu ayetler çağdışı yani İslam'da reform yapılması lazım! 15 9,68%
Bu ayetlere inanmak mümkün değil ama yine de müslümanım! 14 9,03%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 155. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-02-2015, 15:54
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

gur91´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunlar sonradan uydurulmuş şeyler ne zaman bu şekilde çevrilmeye başladığını araştırırsan sende görürsün , cennet bahçe demektir zaten özel bir isim değil , Nisa 34'e gelince http://www.kuranmeali.org/4/nisa_sur..._mealleri.aspx buradan bakabilirsin çevirilere baya kişi çevirmiş Edip Yüksel gibi vahiy aldığını iddia eden adamdan başka hiçbirisi "dövün , vurun" tarzı kelimelerden başka bir şey kullanmamış

6 günü ne zamandan sonra 6 dönem diye çevirmeye başlamışlar araştırırsan görürsün

İri gözlü olduğu 2 ayette yazıyor , ayrıca eş olduğu da yazıyor , çarpıtma yok asıl çarpıtanlar yeni yeni ortaya çıkanlar kaynaklara bakarsan görürsün

Altından ırmaklar akan bahçe demektir , tam çöle uygun bir tabir bir kaç yerde bu tarzda cümleler var cenneti betimleyen , sıcaktan bunalmada yokmuş cennette(Taha 119) dediğim gibi çöle uygun betimlemeler
Hangi mealcinin nasıl çevirdiği pek umrumda değil.
Ben kurana bakıp kendi kararlarımı verebilirim.
Nisa-34'deki darabe fiili kuranın içerisinde başka yerlerde de geçiyor ve dövme anlamı olduğu gibi ayrı kalma anlamı da var ve kuranın başka ayetlerinde ayrı kalma anlamında kullanılmış üstelik.Dövün de diyor olabilir.Dediğim gibi agnostik kalınabilecek bir ayet.

Yevm kelimesinin sözlükteki anlamı dönem ve gün şeklinde.Yani uydurulmuş bir şey değil.Ayrıca kuranda bin yıl ve elli bin yıl süren günlerden bahseder.Demek ki gün kelimesi 24 saatlik ifadeyi kastetmiyor.Çok açık bu.

Kuranın her dönemde farklı yorumlanması da çok doğal bir durum.Eskiden yapılmış hatalı insan meallerini ve yorumlarını düzelterek gerçek anlamına kavuşturmuş olunuyor.
Mesela alak kelimesi eskiden kan pıhtısı olarak düşünülmüş.Çünkü herkes kan pıhtısı zannediyordu.Halbuki kuranda kan pıhtısı yazmaz.Ama şimdi alak kelimesini embriyo olarak çevirdik.Artık embriyo anlamına geliyor.Yani o kelimeye anlamları veren insanlar oluyor.Tanrının yolladığı kelime birçok anlama müsait olabiliyor.Müteşabihlik meselesi.

Cennette bizim yeniden farklı bir surette yaratılacağımız yazar kuranda.Şimdiki gibi fiziki bir vücuda sahip olmayacağız..Aklımıza gelmeyecek bir vücutta yaratılabiliriz.Huriler de o boyuttaki eşlerdir.Ne olduğunu hayal bile edemeyiz.Cinsellik benzeri bir şey yaşanması da gayet doğaldır.Kuranda cinsellik geçmez.Ama yaşanılabilir.
Hurileri bize eşlik edecek varlıklar olarak dşünüyorum.

Cennetle ilgili çöle uygun tasvirlerin olmasını iki şekilde yorumlayabiliriz.
1- Kuran uydurma bi kitaptr.(sonuçta ben burada taraf tutarcasına kuranı savunmuyorum, gerçekleri konuşmaya çalışıyorum.)
2- İndiği coğrafyaya göre cennet tasvirlerinin yapılmış olması doğaldır.Çünkü öncelikle indiği ilk insanlara hitap etmelidir.Bu durum kuranın evrenselliğini engellemez.
Hatta eğer kuranı Muhammed uydurmuş olsaydı cennetle ilgili tüm coğrafyalardan örnekler vermesini beklerdim.Çünkü amacı islamı dünyaya yaymaktı.Öyleyse dünyadaki diğer insanların yaşadığı coğrafyayı da dikkate alması gerekirdi.Bu kadar kapsamlı din uydurmayı becerebilmiş bir insandan böyle bir meseleyi kaçırmamasını beklerdim.!
Alt 26-02-2015, 16:11
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dini yontup durmak zorundalar zira insanlar bu dini saf haliyle yutamazlar. O sebeple kelime anlamlarından tutun her şeyi değişebilir. İnsanlar kendisini dine göre ayarlamak yerine, dini kendisine ayarlamak zorundalar. Çünkü insan yapımıdır dinler.

Evrensel de olamaz zaten. Bu dinin orjinali Arap kültürü ile yoğrulmuştur mesela. Her toplumdan Arapların yaptığının aynısını bekleyemezsin. Bir kere doğaya, canlılığın çeşitliliğine hakarettir tek düzen olmak, tek yasa olmak, tek inanca sahip olmak.

En basiti Türk toplumu laiklik ile dini yontmuştur, adam etmeye çalışmıştır.
Alt 15-03-2015, 02:11
Üye

Beni müslümanlıktan çıkartacak bir ayetle karşılaşmadım henüz.

Kuran çok iyi hazırlanmış bir kitap. Aptal ve cahil bir arabın nasıl bu denli kapsamlı ve felsefi sorulara cevap veren kitap hazırladığını merak ediyorum. Belki de gerçekten tanrı vahyetmiştir. O derece kapsamlı bir kitap.

Bence dinlerin felsefesinde problem var.

Size kurandaki tanrının bazı tanımlarını yapayım.

1- Akıllı insanların çoğunu cehenneme, aptal insanların çoğunu cennete koyacak bir sistemin sahibi.

2- Yaptığı teste fazla yanlış seçenek ekledikten sonra doğruyu bulmamızı bekleyen ve bunun sonucunda haksız yere cezalandıran kötü bir tanrı.

3- Her şeyi belirsiz yaptıktan sonra ''hadi beni bulun'' tarzı bulmacalar üreten ve bundan zevk alıyormuş gibi görünen tanrı.

İşte dindeki bu felsefe dinleri çürütecek kadar güçlü.
Ayetler beni dinden çıkarmıyor ama bu maddeler gerçekten güçlü argümanlar.
Alt 15-03-2015, 10:47
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beni müslümanlıktan çıkartacak bir ayetle karşılaşmadım henüz.
Hicr süresinin son ayetine bak istersen.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 15-03-2015, 13:10
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hicr süresinin son ayetine bak istersen.
Rabbine ibadet et falan diyor, sorun ne ?
Alt 15-03-2015, 13:17
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Hangi mealcinin nasıl çevirdiği pek umrumda değil.Ben kurana bakıp kendi kararlarımı verebilirim.
Nisa-34'deki darabe fiili kuranın içerisinde başka yerlerde de geçiyor ve dövme anlamı olduğu gibi ayrı kalma anlamı da var ve kuranın başka ayetlerinde ayrı kalma anlamında kullanılmış üstelik.Dövün de diyor olabilir.Dediğim gibi agnostik kalınabilecek bir ayet.
Diğer ayetlerde ''fi'' veya ''mesel'' kelimeleriyle beraber kullanılıyor. Ayrılmak veya örnek vermek anlamlarına gelmesi için bu kelimeler kullanılmalı. Diğer anlamlarında da aynı şekilde. Nisa 34 ' te drb fiilinin başında ''fi'' kelimesi yok. Her şey apaçık ortada. Kelimenin asıl anlamı vurmak. Seyehat ederken ayaklarımızı yere vurduğumuz için bu fiil kullanılıyor.
Alt 15-03-2015, 13:30
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Diğer ayetlerde ''fi'' veya ''mesel'' kelimeleriyle beraber kullanılıyor. Ayrılmak veya örnek vermek anlamlarına gelmesi için bu kelimeler kullanılmalı. Diğer anlamlarında da aynı şekilde. Nisa 34 ' te drb fiilinin başında ''fi'' kelimesi yok. Her şey apaçık ortada. Kelimenin asıl anlamı vurmak. Seyehat ederken ayaklarımızı yere vurduğumuz için bu fiil kullanılıyor.
Arapça uzmanlığım olmadığı için söylediklerinin doğru olduğunu bilemem. Birileri insanları yanıltmak amacıyla bu söylediklerini uydurmuş da olabilir.

Ayrıca ayette son çare olarak dövün diyorsa bile müslümanlıktan çıkartacak bir ayet değil.
Tanrı var ama dövün diyor, tanrıyı inkar etmemiz mi gerekiyor?
Tanrı hoşumuza giden kurallar koymak zorunda değil.
Alt 15-03-2015, 13:54
Üyeliğini Sonlandırmış

Arapça uzmanlığım olmadığı için söylediklerinin doğru olduğunu bilemem. Birileri insanları yanıltmak amacıyla bu söylediklerini uydurmuş da olabilir.

Ayrıca ayette son çare olarak dövün diyorsa bile müslümanlıktan çıkartacak bir ayet değil.
Tanrı var ama dövün diyor, tanrıyı inkar etmemiz mi gerekiyor?
Tanrı hoşumuza giden kurallar koymak zorunda değil.

Programdaki Ali Rıza Demircan da yazdıklarımın aynısını söylüyor. Uydurma felan değil. Gerçekler.

Kadınların hoşuna gitmeyeceği kesin.

Tek bir ayetle inkar edilmez zaten.Bunun gibi yüzlercesi var.

Akla mantığa uymayan ayetleri Tanrı nasıl göndermiş olabilir ?
Alt 15-03-2015, 14:03
Üye

Ali Rıza tarzı hocalara hiçbir zaman güvenmem.

İslam alimleri genelde zeki olmayan mantıksız insanlar.

Onların yorumlarını pek dikkate almam.

Caner Taslaman felsefeci olduğu için biraz daha mantıklı.
Alt 15-03-2015, 14:09
Üyeliğini Sonlandırmış

Ali Rıza tarzı hocalara hiçbir zaman güvenmem.

İslam alimleri genelde zeki olmayan mantıksız insanlar.

Onların yorumlarını pek dikkate almam.

Caner Taslaman felsefeci olduğu için biraz daha mantıklı.
Bu şekilde düşünenlerin sadece dinsizler olmadığını görmen için söyledim. Kimin görüşünü kabul etmek istersen et.

Zeki olmak önemli değil. Akıl önemli.

Soruya da cevap vermemişsin.

Önerilen Siteler