Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-02-2020, 18:20
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

barudi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanların kendi kendine yaptığı kötülüklerle yaratıcıyı suçlamak tam bir ahmak düşüncesinden başka bir şey değil.
hahaha ben buna yorum yapamam, bunu beceremem sanırım.
spartacus üstat iyi sabırla açıklama yapıyor bunlara.

yani ben de müslümandım bir zamanlar ama bu seviyede yorumlar yazmıyordum.
trollük mü yapıyorsun yoksa.
Alt 17-02-2020, 09:59
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslı olmayan suçu ateistlere isnat eden siz değil miydiniz? Biliyorsunuz işte bütün kötülükleri Allah yarattı. İyiliklerle birlikte yaratması bir şey ifade etmez. Halen bütün kötülükleri Allah yarattı.
Çok gülünç bir hamle Evet kötülükleri de Allah yarattı.

Sen sınava giriyorsun doğru şıkların yanında yanlış şıklar da var, yanlış şıkları seçtin sınıfta kaldın diyelim öğretmen kötüydü anlamına mı geliyor Yoksa sen mi kötüydün??

Kötülük var diye Allah'ı suçlamak ancak ateist mantığıdır, marş o kadar basıyor işte ne diyeyim
Alt 17-02-2020, 10:06
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sınav kelimesinin mahiyetine zerre uymadığı halde, Sınav diyen sensin ve bu kılıfına uydur söylemi de, özünde bir yönüyle sahtekarlığın diğer yönüyle salaklığın icadıdır. Nalına, mıhına...

Nasıl ifade edilir, insanın ya başkalarıını ya da kendini kandırması için uydurduğu gerekçelerden birisi.

Hala bıkmadın mı?

Bu kadar inada, lakırdıya, inanıp, şartlandığınız mitolojileri, başkalarına empoze etme çabası, şirke girmenize gerek yok...

Sınavı (test) yapan ve buna ihtiyaç duyan kurum, merci neresi? Veya kim? Bir dolu kılıf uydurmanın, bunlara da cevap demenin anlamı yok...

Basit bir soru
Masal kahramanı, -ki tabi ki burada böyle bir irade, kendisi olmaktan veya isteminden söz edilemez -masal ürünü-, yine de senaryoya göre sorarsak, Allah kendisine inanılmasını istiyor mu?
Masal? Daha bir tane ayeti çürütememişsiniz aradan kaç yıl geçmiş ve hala geçmekte.

Asıl sizin inandıklarınız masal ama işinize gelmiyor işte.
Alt 17-02-2020, 10:08
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hahaha ben buna yorum yapamam, bunu beceremem sanırım.
spartacus üstat iyi sabırla açıklama yapıyor bunlara.

yani ben de müslümandım bir zamanlar ama bu seviyede yorumlar yazmıyordum.
trollük mü yapıyorsun yoksa.
Emin ol sen zaten müslüman değildin, keşke ahiret olmasa da canımızın istediği gibi yaşasak kafasındaydın, ve zamanla senin gibi kafada olanlarla rastladığın için gerçek kimliğini açıkladın. Olay budur yani.
Alt 17-02-2020, 11:34
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Barudi Kötülük var diye Allah'ı suçlamak ancak ateist mantığıdır, marş o kadar basıyor işte ne diyeyim

Ben ateist im ama böyle düşünmüyorum.

Bu insan aklını anlayamamaktır. İnsan melek te olabilir Şeytan da. Kötü de olabilir İyi de. Bu onun tercihidir. Allah ı bütün kötülüklerin veya bütün iyiliklerin aracı yapmak İnsanı da Allah ı da tanıyamamaktır.

Ne ararsan ara İnsanda ara.
Alt 17-02-2020, 11:53
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Barudi Kötülük var diye Allah'ı suçlamak ancak ateist mantığıdır, marş o kadar basıyor işte ne diyeyim

Ben ateist im ama böyle düşünmüyorum.

Bu insan aklını anlayamamaktır. İnsan melek te olabilir Şeytan da. Kötü de olabilir İyi de. Bu onun tercihidir. Allah ı bütün kötülüklerin veya bütün iyiliklerin aracı yapmak İnsanı da Allah ı da tanıyamamaktır.

Ne ararsan ara İnsanda ara.
Allah zaten kibatında, insanların da şeytan olabileceğini bildiriyor, bu mantığı savunduğuna göre Allah'ın dinini ret etmene gerek yok, biraz daha objektif ve geniş düşünerek aklınızı doğru yola sevkedebilirsiniz.
Alt 17-02-2020, 13:54
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Masal? Daha bir tane ayeti çürütememişsiniz aradan kaç yıl geçmiş ve hala geçmekte.

Asıl sizin inandıklarınız masal ama işinize gelmiyor işte.
Çürütmek mi? Çürütmek dediğin bilimsel, nesnel ve bilgiye, gözleme dayalı ifadeler için mümkün. Masal nasıl çürütülecek?

Ben herhangi bir şeye inanmıyorum.

Süperman uçuyor! Uçuyor işte, bunun nesini çürüteceksin.

Zeus yarattı, buna inanıp, buna dayanıyorsun, akıl-mantık dışı...

O zaman öğreneceksin, sen siyaset yapıyorsun aklın sıra, masal tutuyor, sonrada tuttğun masal-takımına başkalarının inanması için dayatıyorsun.

Garabet bir durum.

Bunları geç, bunlar hikaye, sen soruma cevap ver;

Allah inanmamızı mı istiyor?

Çürütmekten söz ediyorsun, masal o kadar bariz mantık dışılıklara sahip ki.

Teğâbun Suresi 8. Ayet
"Artık siz Allah'a, peygamberine ve indirdiğimiz nûra (Kur'an'a) iman edin. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır."

Bu tür propagandalar ancak masallarda, acziyetle, politik çaresizlikle olur...

İnanmak, güvenmek, lafla, sözle olmadığı gibi, ödülle, cezayla da, yaptırımlarla da olmaz. Neyse, lafı olmuş, "İnanın, iman edin" demiş, dilemiş, istemiş, bitti, sana laf düşmez, zira inandığın masal kahramanı, ne dilerse, dilediği anda gerçekleşiyormuş, yine aynı masal beyanında geçer... O halde demek ki böyle bir talebin, buyruğun anlamı yok, çürütmekse karşılığı yok, demek ki dilediği, istediği, an'da gerçekleşmiyormuş, ya da tuttuğun takımın(din) ilgili tanrıyla alakası yomuş, zamanın iktidarları kölelerini yönetmek için bu tür emir-buyuk, ağa-maraba, efendi-köle iktidarlarını kumak, ayakta tutmak, kullanmak için bu tür politik şebekeler örgütlemişler...

O sebeple diyorum, inanç başka, ekonomi-politik çıkar, şer kurumu, geçmiş zamanların siyasi partisi olarak işlev gören din başkadır. İnananlara göre, inanırların tanrısının, sizin inanmanıza ihtiyacı yoktur, aracıya, tereciye de ihtiyacı yoktur, kimseye birşey kanıtlamaya da ihtiyacı yoktur, her türlü insanı zaaflar, beğenilmek, tapılmak, hizmet beklemek gibi gereksinimleri yoktur ve azadedir, ne dilerse o gerçekleşir, nasıl dilemişse öyledir, her şeye gücü yetendir. Her şeye gücü yeterken sana mı muhtaç oldu ki, propaganda yapıyorsun, ağa edasıyla konuşuyor, şirk ediyorsun, inandığın masal kahramanın sıfatlarına karşın, sen kimsin ki, O'nun adına konuşuyorsun. O ne dilerse, ne isterse an'da gerçeklemiştir, olmuş, bitmiştir, olan, biteni ve tanrının dilediğini beğenmemek senin haddine değildir...

Gerçek başka, din gibi şer kurumlarının masal dünyası başka. Yine inançlı birisinin inanç sömürüsü ve istismarı üzerine kurulu dinlerle, kalıplaştırmalarla işi yoktur, dine giren, sermayesi din -inanç sömürüsü, istismarı olan politakalara alet olduğu an, inançları bu denli çıkar ilişkilerine konu edilip, ayağa düşürüldüğü, proganda, siyaset, takımcılık, pazar malına indirildiği, piyasa yapıldığı, pazarlıklara konu edildiği an(ki gerçek inanırın tanrısının pazarlıklarla, basit aldatmacalara meyil vermek, aldatılmaktan mutlu olmak vb, işi mi olur), inancından olur-sapar ve senin inancın senden gayrısını bağlamaz kimse de senin gibi düşünmek veya inanmak zorunda değildir!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 17-02-2020, 18:02
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çürütmek mi? Çürütmek dediğin bilimsel, nesnel ve bilgiye, gözleme dayalı ifadeler için mümkün. Masal nasıl çürütülecek?

Ben herhangi bir şeye inanmıyorum.

Süperman uçuyor! Uçuyor işte, bunun nesini çürüteceksin.

Zeus yarattı, buna inanıp, buna dayanıyorsun, akıl-mantık dışı...

O zaman öğreneceksin, sen siyaset yapıyorsun aklın sıra, masal tutuyor, sonrada tuttğun masal-takımına başkalarının inanması için dayatıyorsun.

Garabet bir durum.

Bunları geç, bunlar hikaye, sen soruma cevap ver;

Allah inanmamızı mı istiyor?

Çürütmekten söz ediyorsun, masal o kadar bariz mantık dışılıklara sahip ki.

Teğâbun Suresi 8. Ayet
"Artık siz Allah'a, peygamberine ve indirdiğimiz nûra (Kur'an'a) iman edin. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır."

Bu tür propagandalar ancak masallarda, acziyetle, politik çaresizlikle olur...

İnanmak, güvenmek, lafla, sözle olmadığı gibi, ödülle, cezayla da, yaptırımlarla da olmaz. Neyse, lafı olmuş, "İnanın, iman edin" demiş, dilemiş, istemiş, bitti, sana laf düşmez, zira inandığın masal kahramanı, ne dilerse, dilediği anda gerçekleşiyormuş, yine aynı masal beyanında geçer... O halde demek ki böyle bir talebin, buyruğun anlamı yok, çürütmekse karşılığı yok, demek ki dilediği, istediği, an'da gerçekleşmiyormuş, ya da tuttuğun takımın(din) ilgili tanrıyla alakası yomuş, zamanın iktidarları kölelerini yönetmek için bu tür emir-buyuk, ağa-maraba, efendi-köle iktidarlarını kumak, ayakta tutmak, kullanmak için bu tür politik şebekeler örgütlemişler...

O sebeple diyorum, inanç başka, ekonomi-politik çıkar, şer kurumu, geçmiş zamanların siyasi partisi olarak işlev gören din başkadır. İnananlara göre, inanırların tanrısının, sizin inanmanıza ihtiyacı yoktur, aracıya, tereciye de ihtiyacı yoktur, kimseye birşey kanıtlamaya da ihtiyacı yoktur, her türlü insanı zaaflar, beğenilmek, tapılmak, hizmet beklemek gibi gereksinimleri yoktur ve azadedir, ne dilerse o gerçekleşir, nasıl dilemişse öyledir, her şeye gücü yetendir. Her şeye gücü yeterken sana mı muhtaç oldu ki, propaganda yapıyorsun, ağa edasıyla konuşuyor, şirk ediyorsun, inandığın masal kahramanın sıfatlarına karşın, sen kimsin ki, O'nun adına konuşuyorsun. O ne dilerse, ne isterse an'da gerçeklemiştir, olmuş, bitmiştir, olan, biteni ve tanrının dilediğini beğenmemek senin haddine değildir...

Gerçek başka, din gibi şer kurumlarının masal dünyası başka. Yine inançlı birisinin inanç sömürüsü ve istismarı üzerine kurulu dinlerle, kalıplaştırmalarla işi yoktur, dine giren, sermayesi din -inanç sömürüsü, istismarı olan politakalara alet olduğu an, inançları bu denli çıkar ilişkilerine konu edilip, ayağa düşürüldüğü, proganda, siyaset, takımcılık, pazar malına indirildiği, piyasa yapıldığı, pazarlıklara konu edildiği an(ki gerçek inanırın tanrısının pazarlıklarla, basit aldatmacalara meyil vermek, aldatılmaktan mutlu olmak vb, işi mi olur), inancından olur-sapar ve senin inancın senden gayrısını bağlamaz kimse de senin gibi düşünmek veya inanmak zorunda değildir!
Ben sana masal mı çürüt dedim? işiniz gücünüz cümlenin neresini cımbızlarım da karşı tarafı zor duruma sokabilirimin üzerine, uzun uzun yazınca da millet bir şeyler anlattın sanıyor, her şeyi masal kabul ediyor senin kafa demek ki, ondan sonra masal üzerinden politika hahh işte senin yaptığın gibi oluyor, kendini tarif etmişsin.

Siz günümüz politikacılarını örnek edinmişsiniz kendinize, islamiyette sömürü düzeni yoktur, bilakis paylaşmak vardır iyilik ihsan vardır, kötülükten kaçınma vardır, fakiri doyurmak vardır, ana-babaya hürmet vardır vb. Sen önce islamiyeti yeterince öğren ondan sonra tartışalım.
Alt 17-02-2020, 18:16
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Siz günümüz politikacılarını örnek edinmişsiniz kendinize, islamiyette sömürü düzeni yoktur, bilakis paylaşmak vardır iyilik ihsan vardır, kötülükten kaçınma vardır, fakiri doyurmak vardır, ana-babaya hürmet vardır vb. Sen önce islamiyeti yeterince öğren ondan sonra tartışalım.
Kime göre iyilik kime göre güzellik?

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 17-02-2020, 18:35
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah zaten kibatında, insanların da şeytan olabileceğini bildiriyor, bu mantığı savunduğuna göre Allah'ın dinini ret etmene gerek yok, biraz daha objektif ve geniş düşünerek aklınızı doğru yola sevkedebilirsiniz.
Red etmek için çok sebebim var. Ama inananlar için sözüm yok tercihleridir.

Benim meselem kötülük İyiliktir.

Cennet istemem Cehennem de. İsteyenlere İstedikleri versin. Beni ilgilendirmiyor.

Ben insanın bütün canlılara ve doğaya nasıl davranmaları ile ilgileniyorum. Bana göre cehennem insana dönen kötülük cennet se iyiliktir.
Ölmek toprağa kavuşmaktır (başka gelenekler de olabilir).
Objektif düşündüğümde İnsanı ve İnsanın yarattığı Tanrıyı görüyorum İhtiyaç duymuş yaratmıştır

Zamanımızda gerekli midir bence zamanını tamamlamıştır. İnsanın bilip bulduğu şeyler tanrının kileri açmıştır.

Önerilen Siteler