Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-04-2022, 10:57
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ateist yada teist etiketiyle kendisini tanimlayan kitlenin COGU cahildir. Bu cahil kitlenin [ateist/teist] tamaminin da bir fikri, bilgisi, bilmisligi, bilme iddiasi, kesin sonuclari, kesin ifadeleri vardir.

Turkiye'nin en cok urettigi sey cehalettir. Sirf X dinine karsit olmak, X dininden olmamak, X dinine karsit konumlanmak aydinlanma degildir. Cahil insan yine cahildir.

Kimi ateizmi. kimi anti-X dini konumlanmayi, kimi de materyalizmi iman duzeyine cikarip yuceltir, fanatiklesir. Halbuki bilimsel hic bir bilgi/arastirma/yayin uretmemistir, uretilen hakkinda haberi yoktur. Bu kesimlerin tamami da cahildir.
Son zamanlarda okuduğum en kaliteli toplumsal analizlerden birisi. Ve üzücü bir şekilde meyve veren ağacı en iyi ne yapıyoruz, hemen hoop taşlıyoruz.

"Cemaate" laf atan Natan'a ne kadar yüksek sesle hakaret edersek, ya da onu alaya alırsak, ne kasıyoruz? Prim kasıyoruz değil mi? Ehehehe. Ben onlardan değilim neyse ki.

Elbette, sorunu teşhis etmek onu çözmenin yarısıdır, en azından ilkesel anlamda. Bu bağlamda sorunu doğru teşhis ettiğinizi düşünüyorum ama çözümün yarısında değiliz. Çünkü sadece senin, benim, onun sorunu doğru teşhis etmesi yetmiyor. Çoğunluğun sorunu doğru teşhis etmesi lazım. Burada ciddi bir sorun var, burada çoğu kişi hasta. Ancak senin tedavin işe yaramıyor. Çünkü hastayı iyileştirmek için önce hastanın hasta olduğunu kabul etmesi, sonra da tedaviyi kabul etmesi lazım. Baksana bunlar her konuda uzmanlar.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 22-04-2022, 14:39
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu mesajdan cihetle, önemli olan ateistlerin sayısının artması değil, kullanılan argümanların ve kanıtlanmış argümanların sayısının artmasıdır. Şöyle genel olarak baktığınız zaman bir şeyleri bilimsel anlamda kanıtlama telaşında olan bir ateist bulmak çok ama çok zor bir iş. Daha ziyade olan, kendini ateist olarak tanımlayan X bir profesörün peşinde olma yarışıdır. Şimdi bu X kişisi çok okumuş yazmıştır, bir çok araştırmalara katılmıştır, -ki bu araştırmaların ateizmle, teizmle, genel olarak teolojiyle uzak yakın alakası yoktur- , bu kişiyi takip edenler onun inanç şeklini sanki bilimsel bir gerçeklik gibi algılamaya başlarlar. Üstelik bu durum o kişinin sadece inancıdır ve bilimle uzaktan yakından alakası yoktur. Ancak, takipçileri nazarında eğer siz de ateist olduğunuzu ifade etmeyi başlarsanız bu X kişisi gibi bilimsel bir kişilik olarak kabul görürsünüz.

X kişisinin bir şeyi kanıtlamasına gerek yoktur, argüman kullanmasına gerek yoktur. Onun ateist olmasına dair genel geçer bazı düşünceleri vardır ve bu düşünceleri yarı bilimsel yarı tarzanca tuhaf bir dilde ifade eder ve takipçileri tarafından sanki bilimsel bir çalışma yapmışcasına çılgınca alkışlanır. Siz X kişinin söylediklerine karşı herhangi bir bilimsel itiraz geliştirdiğinizde, bir doktrine itiraz eden kişiler olarak hemen o camia tarafından bilimdışı, çağdışı, hatta bilim düşmanı, medeniyetsiz oluverirsiniz. Bir anda o sahnelerde kafa kesen kişi siz olu vermişsinizdir. Ne vakit oldu, nasıl oldu anlamanıza gerek yoktur, meseleyi onlar anlamıştır. Onlar o an sizi gördü, yargıladı, hüküm verdi, gıyabınızda hüküm verdi, ve onların dediğinin doğru olmaktan başka şansı yoktu. Çünkü X kişisi bilim adamıydı ve yanılmazdı, ne dediğinin önemi yoktu.

Bu o kadar tehlikeli bir yanılsamadır ki, kitleleri ölüme sürükler. Örneğin isminin başında profesör olan kişilere karşı duyulan güven böyledir. Çok zengin kişilere karşı duyulan güven de böyledir. Bir kişi aşırı zenginse insanların iyiliğini düşündüğü varsayılır, ama niyeyse ruh hastası olabileceği var sayılmaz. Örneğin Bilgeyts böyledir. Adam Afrika'da aşı yapıyor ve aşı yapmayı kabul eden ülkelere maddi bağış yapıyor. Ne iyi adam değil mi? Kimse 500 bin kadın nasıl kısırlaştı onu sormuyor.

Veya bu profesörler. Sonuçta adam bir konuda herkesten çok şey biliyorsa söylediklerinin doğru olması gerekir, genel kabul budur, ama hiç kimse onun bilgisini satabileceği bir noktaya gelmiş olduğunu ve takipçilerini belirli bir çıkar karşılığı yanlış yönlendirebileceğini düşünmez. Bizdeki ve dünyadaki bilim kurulu üyeleri genel olarak böyledir.

Baktığın zaman, kendin araştırmaktan başka çare yoktur. Üst bilinç düzeye ulaşan kişilerin inanç şekli olduğu varsayılan non teistik akımlara tabi kişiler bu bilince ulaşmadan, bu araştırmaları yapmadan, birilerinden okuyarak, birilerinin akıl yürütmesinin etkisinde kalarak kendilerini ateist, deist, agnostik, vs ilan etmeleri aslında evrenin kütlesek inanç toplamları açısından hiç bir şey ifade etmiyor.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 22-04-2022, 21:13
Tonyukuk Tonyukuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Esenlikler,

Iyi hadtasonlari dilerim....
Alt 23-04-2022, 03:28
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

levh Diyor ki
"Cemaate" laf atan Natan'a ne kadar yüksek sesle hakaret edersek, ya da onu alaya alırsak, ne kasıyoruz? Prim kasıyoruz değil mi? Ehehehe. Ben onlardan değilim neyse ki.

"Memaat" ne alaka onu anlayamadık? Akp(2008 sonrası)+memaat' i gören zaten, bu dine iğreti bakar. Orada haklısın dedik zaten yazara!. Böyle Bak(a)mıyorsa, gör(e)müyorsa normal değildir zaten. Bu lafı buraya ortaya bırakmışsın ama gerçekten "memaat" kel alaka. Burada o dediğin tanıma anca senin zekanda veya bir dinci girer, girse girse... Yani komiksin. Komik duruma düşüyorsun...
Türkiye; Ekonomik, Kültürel, Sosyal, Demografik yönleri ile bir bütün olarak incelenip değerlendirilmeden, hoop felanca mahallede çarşı pazar da gözlem yaptım, işte kişiler şöyle de böyle de üzerinden kesin sonuçlara varmak asıl cehalettir.
Sosyoloji, matematik, biyolojiye ilgi duymayanaları, yabancı dil bilmeyenleri cahillikle suçlayıp, hakaret eden nasıl doğru bir tespit yapmış oluyor? Hakaret eden kendisi körmüsün?
Ateizm ne bir sosyete kulübüdür, ne de matematik/fen seviye seçme sınavı ile kazanılan bir haktır. Dolayısı ile, fakirlerin ve cahilelrinde Ateist olmaya hakkı vardır.
Ortak bir değer, kültür kümesinde buluşanların da içerisinde farklı motifler olacaktır. Bu farklı motif oranları; coğrafyanın, ülkenin şartlarının insanları şekillendirmesine bağlıdır. Bir Almanya, İsviçre, Fransa, Finlandiya da doğup, büyümüş Ateistin öğrenim durumu ve dil bilgisi, statüsü üst birey oranları tavan yapmış iken, elbette Türkiye gibi sözde eğitim verilmiş gübü görülen, ama içi boş eğtim sisteminin doğal sonucu bu olacaktır. Bu insan eğitim kalitesi, yetişilen yerdeki fırsat eşitliği ve ülkelerin ekeonomik-sosyo refah düzeyleri ile doğru orantılıdır. Bu doğal çevre etkeninden etkilemeden yetişen fazlası ile eğitim ve çok çeşitli kültür alabilen azınlık birey ise, zengin birey soydan olanlardır. Kitap okumayı seven, kafasını kitapdan kaldırmayan "nerdy" kişilikler, hayat mücadelesinden sıyrılan istisnalar da olabilir elbette. Velhasılı kelam...
Alt 23-04-2022, 23:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben forumlarda tanimadigim insanlarla tartisarak zaman harcayan biri degilim. [Bir zamanlar oyleydim] Bana Turkce ogretmeye kalkan arkadasin asmis oldugu iletilerde pek cok Turkce imla ve noktalama yanlislari var. Pek cok mantik hatasi, yanlis anlamasi ve Turkce okudugunu anlayamama durumu var. Ustelik hem kisisellestirmeye yonelik hem de duygusal tepki icerigi ile yazilmis. Bunlari burada tek tek yazmak ve kendisine gostermek sadece benim vaktimi ziyan eder. Bu sebeple gerek yazim yanlislarini gerekse de mantik hatalarini siralamakla zaman harcamak istemiyorum. Bunlari gostersem ne olacak, gostermesem ne olacak. Kisisellestirici, duygusal tepki odakli ve kahvehane uslubunu alsin, istedigi uyeyle kendi istegi, arzusu ve seviyesine gore tartissin. Problem degil.

Ben meslegim icabi 38 ulke gezdim, gordum. Pek cok kulturle, inancla ve insanla karsilastim. Bu sitede de yaklasik 10/15 yil yoneticilik yaptim ve binbir cesit uye ile muhattap oldum, binlerce ileti okudum, editledim ve yuzlerce tartismaya dahil oldum ve takip ettim. Pek cok ateist ile yuz yuze konustum, bilgi, fikir paylasimlarinda bulundum. Okudum, ettim. Yani gozlemlerim temelinde olusan algiya yonelik konusabilecek biriyim. Ozellikle Turkiye temelinde ateistlerden bahsedecegim.

Baslamadan once sunu belirtmek gerekir: Ozellikle dinsel ve sosyal icerikli gruplar icin kelle sayisi onemlidir ve onemsenir. Benim de icinde bulundugum pek cok dini ve ideolojik grup KELLE SAYISINA onem vermistir. Muslumanlar, hristiyanlar, ateistler gibi mesela. Bir gruba ait olmak, grubu gelistirmek, paylasmak, grup uyelerinin sayisini cogaltma arzusu hep olmustur.

Genelde dusunsel, inancsal ve ideolojik konumu geregi kendisinin dogru olduguna inanan her birey kendi capinda baskalarini da aydinlatma cabasinda, ugrasinda ve arzusunda oluyor. Konumuz Turkiye'deki ateistlerin orani olduguna gore biraz oradan konusalim. Ben, kisisel olarak kelle sayisi ile ilgilenmiyorum. Kelle sayilarini anlamsiz buluyorum. Nedenini aciklayayim.

Birey, tanri kavram ve iceriklerinin insan tarafindan yaratildigini fark ediyor; butun dinlerin de bu sebeple uydurma oldugunu goruyor. Buna da aydinlanma deniyor. Hatta bilimsel dunya gorusunun de bir parcasi oldugunu iddia ediyor. Sonra ne oluyor?

Hic bir sey. Tanri'yi reddettin mi/ Ettim, Ee sonra, sonrasi yok. Foruma gelip karsit bir uye bulmak ve tatmin olana kadar tartismak…Zihin tatmin oldu mu cekip gitmek. Ister Allah'I reddet, ister Yehova'yi ister Zeus'u, bana ne! Benim icin onemli olan ben, ailem, mutlulugum ve bilim dunyasina kim ne katmis, bu!

Aciklamadan once sunu belirtmek gerekir; cahil demek hakaret yada kufur degildir. Kimileri hakaret olarak kullanir. Ben, o anlamda kullanmiyorum. Cahil, bilmeyen adama denir. Her bilmeyen cahil midir? Hayir, degildir.

Plato'nun Apology ve Euthyphro'da Sokrates'ten aktardigi "cahil" tanimi sudur: Bilmedigini dahi bilmemektir. Sokrates boyle soyler. Sokrates, ben bilmedigimin farkindayim, ama onlar bilmediginin farkinda dahi degiller diyordu. Benim icin ise cahil adam sudur: Kesin inanclariyla, kesin inancsizliklariyla, kesin ifadeleriyle bilme iddiasinda bulunmak, biliyorum havalarinda gezmek fakat aslinda bilgisizliginin dahi farkinda olmamak, bilgisizligini kabul etmemek ve bilgiyi reddetmektir. Ben, Sokratesten bir kac adim daha oteye gidip bir nebze daha actim ki "cahil" nedir, bunu kullanarak ne kast ediyorum gorulebilsin.

Bilindigi gibi felsefenin dili almanca ve ingilizcedir. Bilimin dili ise ingilizcedir. Her yil yaklasik 2 milyon civarinda bilimsel arastirma ve akademik makaleler yayinlanmaktadir. Evrensel onayi olan bilimsel bir yayin yayimlamak isterseniz bunu Turkce degil, Ingilizce yayinlarsiniz. Yine Ingilizce olan bilimsel yayinlarda bunlar dunya insanligi ile paylasilir. HANGI OLCUDE TAKIP EDILIYOR BUNLAR?

Karsima bilme, ve biliyor iddiasinda bulunan aslinda hic bir sey bilmeyen; dunyadan, bilim dunyasindan, edebiyattan, muzikten, tarihten, sanattan hic bir sey anlamayan pek cok ‘ateist' cikmistir. Her konuda bir fikri olan arkadaslarin daha en basit bilimsel olgulara, bilimsel gelismelere uzak olduklari beni sasirtmiyor. Cunku genel Turk ateist profiline gore Turkce'ye ne cevrilirse ancak onu okuma imkanlari var. Turkce'ye cevrilen eserlerin sadece bir kismini okuyabiliyorlar. Dunya; bilim dunyasi, felsefe dunyasi ise Turkce'den IBARET DEGIL. Yani dunyada ne olup bittigini genel olarak bilmiyoruz. Cunku DIL BILMEDEN dunyada neler oluyor takip etme sansimiz yoktur.

Bilim yada bilimsel gelismeler, olgular, bilimsel arastirmalar, bilimsel makaleler basta Nature ve Science olmak uzere New Scientist, Scientific American, Science News, Science Focus gibi bilimsel yayin ve bazi popular bilim dergilerinde yayinlanmaktadir.

Dil bilmeden bu yayinlarda ne yazdigini anlamak daha dogrusu kavramak cok zordur. Iki de bir google translate ile anlamaya calismak da her seferinde yapildiginda ayrica cok zahmetli bir istir.
Bizim ateistlerimiz ise genel olarak bu yayinlari takip etmiyor, edemiyor da. Toplum olarak zaten dil bilen, yabanci dillere hakim olan bir toplum degiliz. Dolayisiyla dunyayi takip edemiyoruz. Bilimsel yayinlara ulasamiyor, onlari TAKIP EDEMIYORUZ. Dolayisiyla bu konularda genel veyahut kollektif bir toplumsal durum temelinde CAHIL'iz.

Milletimiz ancak karnini doyurma savasi icerisindedir.

Gel gor ki, her soruya bir cevabi vardir, her konuda bir fikri vardir, her meselede bir yargisi bir gorusu vardir. Kimse de cikip, ben bilmiyorum, dunyada yayimlanan ve gerceklestirilen bilimsel gelismelerden HABERIM YOK DEMIYOR. Herkes bu forumda oldugu gibi herseyi biliyor ve hemen her konuda fikir sahibi.

Sadece bilim degil, felsefeden de anlamayan, felsefeye dair cok onemli filozoflari ve dusunceleri, akimlari takip edememis fakat buralara gelip felsefi ahkam kesen pek cok ateist var. Pek cogu kalkip da adam gibi Frege, Moore, Wittgenstein, Carnap, Kripke, Popper, Kant, Hobbes, Feyerabend, D'Holbach, P. Kurtz, J. S. Mill, Bentham okumamis, bu filozoflari ve ozellikle analitik ve bir yonuyle de kita felsefi akimlari calismamistir.

Gerek pre-sokratik gerekse Sokrat sonrasi hakkinda adam gibi oturup calismamislardir.

Ben yillardir buradayim, daha adam gibi KANT okuyan ve Kantianisme, Deontolojiye esasli bir elestiri getiren yada tam tersi bir Mill'e, bir Bentham'a , Utilitarianisme, bir Hobbes'a yada bir Peter Singer'a adamakilli gecerli bir arguman sunan bir allahin kulunu gormedim.

Bizim ateistlerimizin felsefi derinligi genel olarak, "allah yok abi, din yalan, Islam palavra ha bi de evrim var, biz evrim urunuyor, tanri urunu degiliz, tanri yok, ben forumlarda takiliyorum" seviyesinde. Ha bir de bilgisizligin mazeretleri de cok. "Para yok, yasam mucadelesi, duzgun bilimsel egitim verilmemesi" vs. Bu mazeretler dogrudur, katiliyorum. Fakat sigaraya para bulan millet kitaba bulamiyor, bunu da hatirlatmakta yarar var.

Biraz kisisel olacak fakat ben 13 yasimdayken bir dugun salonunda garsonluk yapar, dugunden sonra salonu tuvaletine kadar temizler, eve gider Darwin'in Turlerin Kokeni'ni okurdum. Lisedeyken her bos vaktimde okulun kutuphanesinde ansiklopedileri karistirirdim. Bundan zevk alirdim. Hem okuyup hem calistim ben. Babasiz buyudum. Apartman merdiveni dahi temizlerken aklim insani, dunyayi ve evreni anlamakla mesguldu. O yasimda dil bilmiyordum ama daha sonralari kendi cabalarimla o fakir halimle, imkansizliklar icinde ogrendim.

Yani bana imkansizlik mazeretiyle gelmeyin; ben imkansizligin ve fakirligin allahini gordum. Lisede dahi okula bir donem ayakkabim yirtik gittim. Ama mutlaka okumaya, ogrenmeye ve anlamaya calistim. Fakat hic bir zaman ben biliyorum havalari atmadim.

Gelelim sayisi artan ateistlere…

Onlarin sayisi artsa ne olur artmasa ne olur! Cogu dedigim konularda bilgisiz, genel kulturu zayif, ve ustelik psikolojide Confirmation bias denen hastaliktan muzdarip.

Onemli olan sey, duzgun bilimsel bir egitimdir. Toplumu degistirecek olan bir dinamik araniyorsa o da bilimsel egitim olmali. Sokaktaki ve buradaki pek cok ateisttin varligi hic bir anlam ifade etmiyor.
Cogu bos beles insanlar...

Aksini dusunenler toplumu gozlemlesin.

Dunyaya kapali hala milliyetcilik hastaligiyla hareket eden bi dunya cahil ateist var. Dini cikarmis, yerine milliyetciligi, bilmem ne "izmi' koymus. Ne farki var? Ne bilimden, ne felsefeden ne de sanattan haberi olmayan bir dunya insan var Turkiye'de. Bu sebeple ateist KELLE SAYISINI TAKIP EDECEGINIZE, bilimsel egitimin mucadelesini verin.

Ya bilimsel egitimi universitede SIZ verin, yada verenlerin mucadelesine aktif katilin.

Din palavralariyla vaktinizi bosa harcamayin. Yok Muhammed sunu yapmis, yok allah boyle sacmaymis. Birakin bu sacma sapan konulari.

Bilmem anlatabildim mi!
Alt 24-04-2022, 05:23
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Natan: "Bana Turkce ogretmeye kalkan arkadasin asmis oldugu iletilerde pek cok Turkce imla ve noktalama yanlislari var. Pek cok mantik hatasi, yanlis anlamasi ve Turkce okudugunu anlayamama durumu var." Biz kimseye dil öğretmeye kalmıyoruz. Uydurmamamk lazım. Siz bizlere Türkçe cahil' i dediniz. E hal böyle olunca; Türkçe klavye kullanmaktan imtina edenin Türkçe ve dolayısı ile Türklük hakkında ahkam kesip, tespit yapması komiktir. Siz önce Türkçeye saygızılık etmeyin de bir Türkçe klavye edinin. Okuduğunu anlamayan da gene kendisi... Natan: "Kisisellestirici, duygusal tepki odakli ve kahvehane uslubunu alsin, istedigi uyeyle kendi istegi, arzusu ve seviyesine gore tartissin." Kişiselleştiren ve kahvehane kültünü buraya yansıtan gene kendisi. Bile isteye burada kimse ile kişisel polemik yapma gayem olamaz. Burada her seviye insandan bir şeyler "öğrenerek öğretme" amacından başka bir şey güttüğüm düşünülemez. Aksini zul sayarım. Siz aynı üst perdeden hava basmaya devam... Natan:"Aciklamadan once sunu belirtmek gerekir; cahil demek hakaret yada kufur degildir. Kimileri hakaret olarak kullanir. Ben, o anlamda kullanmiyorum. Cahil, bilmeyen adama denir. Her bilmeyen cahil midir? Hayir, degildir." Cahiliz, cahilim. Çünkü bilginin, öğrenmenin ucu bucağı yok. Ben ifade hürriyetinin tıpkı Amerika' da ki gibi uygulanmasından yanayım. Lakin, burada sadece "cahiller" denmedi, üst perdeden insanların aşağılanması söz konusu. bkz: "Turkiye'de kendisine ateist yada teist diyen insanlarin COGUNLUGU hala geri zekalilik seviyesinde cahillige sahiptir; ne bilimsel egitim, ne kultur, ne mantik, ne matematik, ne yabanci dil ne de Turkce'nin kullanimindan haberleri vardir." Yukarıdaki hakaretçi yazınız gayet açık. Okuduğumuzu gayet iyi anladık. İnsan olan hatasını kabul eder. Siz ise yok milyon ülke gezdim, yok 20 senelik yöneticilik yaptım, diye gerinerek, üste çıkmaya çalışarak ılımlı kahvehane üslubunda level atlama peşindesiniz. Herkes sağlıklı bir beyne sahip olup, yabancı dil öğrenmek ister. Herkes gezmek, görmek ister, hepsi imkan meselesi... Bunları anlatmıştık. Bilmem anlatabiliyormuyuz? Natan:"Cunku DIL BILMEDEN dunyada neler oluyor takip etme sansimiz yoktur." İşte tam orada web sayfasını TÜRKÇE' ye çevir. Seçeneği ile bilgi kırıntıları ile yetiniyorsun. Malum biz fakiriz, bilgiye açız, cahiliz, sayın monşer. Ağaç yaş iken eğilir. Dil öğrenmek bir lükstür. Ailen zengin ise çocukluktan itibaren dillenirsin. İyi eğitim alırsın. İstisnalar kaide bozmaz!. Alooo anlatabiliyormuyuz? Natan:"...gecerli bir arguman sunan bir allahin kulunu gormedim." Öyle bir şey yok. Biz olmayan bir şeyin bir şeysi olamayız. Senin kendi düşünen zihnin, fikrin yok mu? İlla birilerinin felsefesini, kitaplarını okuyorsun. Okumayanları ise suçluyorsun. Felsefeciler deney ve gözleme ait kanıtlara dayalı somut öğretilermi sunmuşta. Oturup insanlar kendi düşünceleri yerine başkalarının düşüncelerini özümsesin? İnsanlar din kitapları okuyarak zaten fazlası ile felsefeye manipülasyona maruz kalmıştır. Getir dinlerle ilgili argüman tartışılsın. Yok Kant mantmış. Bunlar din yaratma aşamasına geçmediklerinden, ateizmin ilgi alanının dışında kalan düşüncelerdir. Genel kültür edinmek isteyen edinir. Edinmek istemeyene de yok sen nasıl roman okumazsın, vay cahil vay denmez yani... Anlatabilormuyuz?? Neyse... Hülasa, konu dışına çıkmak zarureti doğduğundan yukarıdaki izahlarımdan dolayı sürcü lisanım olunmuşsa okuyuculardan affım ola. Herkesin kötü/ boşbeleş düşüncesi, lafsalatası, "NERDY" liği kendisine... .)
Alt 24-04-2022, 16:04
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Familya: hominidae
Alt familya: homininae
Oymak: hominini
Cins: hominini
Tür: homo sapiens

Ortalama ömür ve kilo: 70/70

Çok da abartmayın
Rahat bırakın kelimeleri

Yaptığımız bir tek şey var

Sadece ölüyoruz. Hepsi bu.
Alt 24-04-2022, 19:46
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim icin onemli olan ben, ailem, mutlulugum ve bilim dunyasina kim ne katmis, bu!
demiş beyzadem.

Burada , Ailen mutlu olsun diye kasıntı yazılar yazman garip bir hal , bu kadar gereksiz yazman ailenin mutlulugu içinmiydi ?

Görgüsüz , sonradan görme bir tipe benziyorsun .
Fark etmez , eleştirdiklerinle aynı akibeti yaşıyacaksın .ÖLECEKSİN
Alt 24-04-2022, 21:25
Üyeliğini Sonlandırmış

Aziz Nesin Turkiye toplumunun %60'i aptal demis, ben bundan daha fazlasi diyorum. Belki %70'i belki de %80'i aptaldir. Dedigim sey su: Toplumun cogu aptal. Turkiye ozellikle son yillarda en cok CEHALET ve CAHIL URETIYOR! Bunun icinde ateisti de var, muslumani da var, hristiyani da var. Hatta aranizdan kimileri de bu gruba dahil olabilir diyorum.

Bunun nesine karsi cikiyorsunuz? Siz, Turkiyede var olan toplumun cogunun zeki, akilli, caliskan ve namuslu olduguna mi inaniyorsunuz da bu derece bana karsi cikiyor, konuyu kisisellestiriyor ve UZERINIZE ALINIYORSUNUZ?

Niye gocunuyorsunuz

Yok oleceksin, yok gebereceksin bilmem ne sacma sapan seyler yaziyorsunuz burada. Kafayi mi yediniz?

Evet hepbirlikte olecegiz ilahimasal. Yazdigin seyler cok alakasiz, ne dedigimi anlayamiyorsun. Anladiysan benim ne soyledigimi anlat. Ne anladigini anlat bize.
Alt 24-04-2022, 22:30
Üyeliğini Sonlandırmış

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
demiş beyzadem.

Burada , Ailen mutlu olsun diye kasıntı yazılar yazman garip bir hal , bu kadar gereksiz yazman ailenin mutlulugu içinmiydi ?

Görgüsüz , sonradan görme bir tipe benziyorsun .
Fark etmez , eleştirdiklerinle aynı akibeti yaşıyacaksın .ÖLECEKSİN
Burada ne dedigini anlayamadim Ilahimasal.

Biraz acar misin ne diyorsun? Ailem mutlu olsun diye burada yazdigimi mi dusunuyorsun? Yukaridaki cumlemden bunu mu anladin? Bu denli cahil bir cumle kurmana inanmiyorum. O halde bir yerde yanlis anlasilma var. Iletisimsizlik, belki de birbirimizi anlayamama durumundan kaynaklaniyor.

Bu sebeple tekrar ifade etmeni, aciklik getirmeni rica ediyorum. Yada kendi cumlemde ben ne diyorum, onu aciklamami ister misin?

Önerilen Siteler