Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-02-2024, 20:06
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felsefe

Ontoloji varolma problemi.
Problem değil ki ya. Çözmeye çalıştığımız için problem oluyor. Probleme dönüştürüp problem oluşturuyoruz, yaratıyoruz ya

Çözük zaten çözük

Açığı açmaya çalışıyoruz ya
Açığı kapatıp açmaya çalışıyoruz ya

Sonsuz ezeli oluş. Sonsuz zaman, sonsuz varoluş

Bu çözüğü. Zaten ortadaki. Gerisi buna; varsayım, hipotez, yargı, saçma postülat, önkanı-önyargı, öyle olmayan şey bağladığında/dayattığında doğuyor.

Ontoloji bitti. Sanat, hukuk, estetik, aritmetik, doğa bilimleri başlar hepsi felsefedir.

Ontolojide tepinmeye gerek yokrtur. Yani değişmez ki. Ne oluyorsa o olur, kimse bunu değiştiremez ki yani.
Evrenin yasası işler, varoluş neyse odur. Kimse buradan buyruklarla değiştiremez.

Uzlaşma yolu ? Bilmiyorum. İki tarafın da ortaya doğru yönelmesi olabilir.

En iyisini hayal ederiz. En iyisini yaşamaya gideriz. Tüm herkes için bak. Gülüp eğlenmenin ortakça. Ölünce ne olursa olur ne farkeder?

Mutlu yaşa mutlu öl.

Herkesin rızasını alan ve herkesin gönülünü yapan ortak yaşam yolu arayışı.
Bulamadın ülke sınırlarını öyle ayır. Kent sınırlarını öyle ayır. Ortak hayallilere bir ülke ver. Evrenselleş. İleri ki aşama de. Hayal et yaz. Yüzyıl binyıl filozofu ol yol göster.
Ara. Belki de yeterince aramadın.

Mutsuz olmak zorunda değildik!

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 14-02-2024, 20:34
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karmaya, (döngüye) adalete, (hesaba) bağlantıya, sonsuz bağlılığa (ortak bağlı varoluşa- ortak paylaştığımız ortak varoluş-a) buna benzer bir şeye orta/ortak yola inanmadan, yürümeden, geçit vermeden erdem tesis edemezsin çünkü çıkarcılık galip gelecek demek. Birleşemeyiz de ayrışırız.
Dene.
Çıkarçılık, bireycilik bölünüp paramparça olunur, yem olunur.
İyi analiz et
_
Hiç uğruna yaşıyorsun, hiçsin, hiçe gideceksin, hiçten geldin, hiç olacaksın. Ne Mesaj bu ya. Aç oku ya. Bak bak.
Bak şimdi

Hiçiz, hiçten geliyoz, hiçe gidiyoz

Sen bunu bir dindara veremezsin. Doğaya bağlı.
Pagan dediğin aslında animisit doğacı; doğayı birlik bütün varoluşu bütünsel (kendini yapışık parçası gibi gören, resmi bütün gören) yerli asıl ırka veremezsin. O senin kadar parçalanmadığı için öyle. Bireycileşmedi, bölünmedi, mülkiyet fikriyle zehirlenmedi, doğal halinde doğal uyumda. Kuş gibi. Daha kafasına onun din bilgi sokmaya gerek yok. Yani doğal uyumunda.

Dindarın sana ilk soracağı ilahi adalet tesisi. Evrenin yasaları halleder diyeceksin. Döngüler kuantum ortaklık neyse.

İki tarafta çıkış yolu arıyor.

Adama maddesin, hiçsin, dersen senin yoluna gelir mi ya?
Kültürel seçkincilik orta sınıf ideolojsi. Propaganda mamulü.
Üretim makinesi yaratmayla ilgili. Modern toplumu reddetmeyen, rahatı konforu ,bekayı sürdüren dişli çarkı.

Yani doğa birlik özgürlük tanımlasak avcı toplum .Kimsenin kimseye buyurmadığı, üstün gelmediği, emretmediği gerçekte sınıf olmayan tek yapı. Kabilecilik. Bu

Görmek istemiyorsunuz. İnsan doğanın hayvanı. Yeri de bu. Asıl yeri.

Gerisi bunu redden mevcut durumu sürdürme isencinden türer.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 14-02-2024, 20:45
Üye

Ölüm nasıl yapılandırılır?

Aslında bilmiyoruz kabulü ile başlama

Bilmiyoruz, anlamıyoruz, uzlaşamıyoruz, bize karmaşık geliyor, açıklamıyoruz vs bu kabülü koyarız önce.Şimdi

Elimizdekileri derleme, olasılıkları sayma, herkesi mutlu edeni ,bizi birleştirebileni, bölmeyeni seçme. Ortak uyum sağlayabileceğimizi. Bizi barışa götüreceği.

Sonra biz insanlar en mutlu,en barışlı, en neşeli günü üretiriz de yaşam güllük gülistanlık olur da kimsenin ne yaşamla ne ölümle derdi kalır olur. Doya doya da yaşadım der. Öyle bir der ki; fazla geldi ben gideyim der. Daha canı yemek istemeyesiye doyma gibi bir gün doyma yaşama. Barışık. Barışık yaşam.

Daha açalım mı?

a- Biz aslında ortak varoluşu paylaşan bir bütünlüğüz objektif bölüm yok ama subjektif parçalılık olarak deneyimelere ve gerçeğe yansırız deriz
a1- Bu olasılıkta bedeni dünyaya bıraktığımzı gibi düşücenlerin duyguların, deneyimin izini doğaya armağan eder katar bırakırız o katılır deriz

vs vs

Gerisi ya araştırma soruşturma konusu ya da fenomenoloji, din, okült şu bu olur.

İlahi adalet yerine evrensel adaleti nasıl koyacağız?

Şimdi yukarıdakinde hak gaspı, özel seçkincilik olmaz. O zaten herkesin aynı kişi ve sen oluşunu ve zaten bundan sonra doğabilecek herkesinde sen olduğu demek. Geçmişte doğan herkesin de sen olduğu demek. Aynı. Fark yok ki.

Herkesi kendi bilen 40 kişilik kabile düşün. Diğerini kolunu kendi gibi koruyan. Uçan kuş sürüsü gibi birlikte hareket edebilen insan kabilesi düşün.

Şimdi yukarıdakinde uzlaşmadık herkes ben benim, ayrıyım, özelim, ben bana ait kendimim diyorsa; karmalar, döngüler, yeniden doğumarlda eşitlik, ölüm ötesi, ölüm sonrası bölge ,bunların evrenselleştirilmiş versiyonları figürleri işlenir. Hukuk gibi kurulur.

Var zaten doğada. İnsanlar doğacak. Yeniden yeniden insanlar doğacak. Farkı ne?

Bin yıl arayla doğmuş iki kavak ağacının farkı ne?
Yemendeki taşla Hindistandaki taşın farkı ne?

Konu "ictenlik" tarafından (14-02-2024 Saat 22:06 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-02-2024, 21:37
Üye

Elektriğim kesildi ve orjinal taslağı geri alabilir miyim biliyorum. Öyle olursa bu içerik yakın birbirine benzeyen çift dikiş olabilir.

Şimdi kuşların dünyasını düşünelim. Bir adaletsizlik yok. Tanrı ihtiyacı yok. İlahi adalet aramaz çünkü haksızlık yok.

Yani insan dünyasında haksızlıklar olduğu sürece eğer dini tanrıyı kaldırırsak yerine ilahi adaleti tesis eden mekanizma sorar. Bu dünya da hak bulamadı ki! Belki yaşamı haksızlıklarla acıyla dolu. Barışamıyor. Ölüme kalmış çözülmemiş hesabı var. Mutsuzluğu var.

Şimdi bireye dedik ki; tek yaşamlık hiçsin. Ölüp gidip hiç olacaksın. Maddeydin bitti. İşçi, köle, amele. Öbürü patron. Diğeri rahatını çatıyor.

Yani bu kişinin yeniden doğuş , tekrar doğuş ve başka bir yaşamda daha güzel üstün ileri bir yaşam yaşama şansı umudu duygusu elinden alınıp, ortaya koyulmayıp yerine hiçlik verildiğinde. Veren kim?

Orta üst sınıfların egemeni mi?
Kime söylüyor?
Bahçesini temizlettiği işçiye mi?

Batı felsefesi yetersizdir diyorum. İdeoloji propaganda birleşmesi. Bilimi de onu tamamlar. Asıl işleri halı altına süpürür.

Batı ateizmi tamamen İbrahimi monoteizmin zıtlanmasından (terslenmesinden reddiyesinden) doğmuştur. Tersidir yani bir bakıma. Alt sınıfları düşünmez yani. Yazan konfornistlerdir. Tanrıyı kapatalım, bu dini eski moda başımızdan atalım da özgürlük olsun ilericilik olsun da. Bu kadar. Hiç derinleşmedi.

Bil bilme; yeniden yeniden insanlar doğacak, doğuyor. Biz aynı gölün balığıyız. Ne farkeder?

Alt 14-02-2024, 21:45
Üye

Yukarıdaki mesajın ilk biçimi ve oğla olarak tekrarlaması ve önceki, çift dikişi denen mesaj

İnsansal tam bir hakkın, adaletin tesisinde, hukuksuzluk hak gaspı kalmadığında ve olmadığında kimse tanrı ya da ilahi adalet aramazdı. Bunu bir kenara koyalım.

Şimdi ilahi adaletin bir temsilini kurmadan sunmadan insanları dinden çekemeyiz. Barış dünyası değiliz.

Bugünkü temel antimonoteizm orta sınıfların ideolojisi. Bileştiği birleşik alan. İbrahimi monoteizmin zıtlığından (terslenmesinden) ibarettir. Felsefe oalrak temeli tabanı yok, yeterli değil ve dürüst işlenmiş bir mal değil. Tanrıyı reddetmek, dini zıtlamak ve yerine hiç bir şey koymak. Olmasın da rahatımıza bakalım, özgürlük deneyimleyim. Tamam. Alt sınıflar için öyle değil.
Bilgi istiyor ve yok aslında.
Olamaz da. Uygarlık bilgiyi deşifre etse kendini yokeder. Özgürlük eşitlik sağlar.

Yani insan sevgisi, emek bunlar nereye konumlanacak? Çalış köle ol, dişli ol.
İkinci yaşam, ikinci doğum ve tekrar doğum, yeni enkarnasyon hakkı da yok. İkinci şans yok. Bu yaşamda alt sınıf köle. Ezildi ezildi.

İkincisi batı düşüncesi çapsız ve çok abartıldı. Yani günü kurtaran şeylerdi.
Alt sınıfları kim umursadı?
Hiç bir zaman umursanmadılar.

Alt 14-02-2024, 23:00
Üye

Oylamaya sunun.
Yeni düşünne inanç, ideoloji, toplum, ütopya sistemleri modelleri oluşturup oylamaya sunun, yapay zekaya sınatın. Yapay zekaya kurgulatın. Bizi en mutlu edeni arayalım derim. Kendi kendine özerkleşmiş küçük kent modelleri kuralım. Aynı düşünceyi paylaşabilenler taşınsın. Orada küçük model kentlerde ortak yaşamı sınasın. Kendi değerleriyle, idealleriyle. İnsaölığa bir şey verelim. Bizi ortak buluşturan şey ortaktır. Ortak vicdana seslenebilen şey. Hepimizi birleştirecek şey. Tanrı olamayacağını biliyoruz, farketmiş buunuyoruz. Birbirimize hiç demenin bizi buluşturmayacağını ben görmüş bulunuyorum. Felsefede boşluklar var dille dolduramadık,denedik.

Dağlar boş, ovalar boş ,insanlar kımıldayabilir. Benimle giden bir kaç yüz kişi olsa yağmur ormanına yada bir dağa giderdim. Beceremezsek dönerdik.

Kimseye karışmayın derim, özgürlüğe bulaşmayın, bulaşmayalım derim, bu en değerli şey.

Doğada birliğimiz vardı. Kuşlar gibi özgürdük.

Alt 14-02-2024, 23:18
Üye

Ruh/tin fikrini ben kısmen fizikleştirdim.

Fizik karşılığını bilmediğim için açamıyorum .
Atıyorum yani.
Süpernova ışınımı, nebula parçacıcığı vb.den ışın/dalga yayılımı vb bir şeyin tutulumu gibi, odaklanması gibi. Belki (beden) çekim dalgalarını odaklıyor/topluyor bununla işbirliği yapıyor bilmiyorum. Evrimin doğal işlevi. Dna. Beden alıcı toplayıcı anten vb işlevi .

Dalgatutar. Beden.

Bu bilinçle işbirliğimiz. Bilinci temsil eden dağınım. Dalga. Ama çekim ama diğer ışım yayım bilmiyorum. Tam net fizik karşılığı olduğuna inanıyorum. Bilincin. Tarif edilebilir. Dalga işlevi. Çekim ya da diğer ışınımlar ve dalga yoluyla.

Dalgatoplar, dalgatutar, dalgaodaklar beden.

Evrensel. Özel değil. Mülkiyetsiz.

Doğaötesi/üstü olmayan bilinç görüyorum yani bize ait. Yani zaten bizim malımız, oyuz yani
Bilinci temsil eden yapı neyse bilmiyoruz. Işınım dalgası, çekim dalgası. Olasılıklıklar

Ortak ya da geçici subjektif bölünük parçınık bilmiyorum.

Birbirimize bağlıyız, ortak evriliyoruz, nasıl?

Dünya, ay, güneşte bağlı değil. Çekimle bağlı.

Gerçeklik ortak hayal görme gibi. Işık oyunu, ilzüyon, optik, Bilinç yansıyor.

Kurcalayın evrende neler oluyor bakın ve nasıl gördüğün seni ilgilendirir.

Alt 14-02-2024, 23:36
Üye

Ölmeyeceksin, ölüm hayal
Varolmadın. (Hiç yok değildin anlamında, doğmadın anlamında, yoktan varolamdın yoktan gelmedin ;bu hiç başlamdı anlamında; tüm bunlar hiç başlamadı anlamında)
Yaşamda hayal
Sonsuz varolanın içreşik/parçaşıklı/dağınıklı hayalleriyiz
Birbirimiziz ,diğeri yok zaten, öbürü yok, öteki yok ki..
Ne yaparsan yap, kural yok, limit yok
Ölmeyeksin yani doğmadın
Yer de değiştirmeyeceksin yer yok ki
Her yer her yer zaten; hepsi hepimiziz aynı; farketmyor
Kural yok limit yok

Optik, optik. Optik temelli hayal ya. Hepsi. Her şey. Aynı.

Kural yok limit yok
Sonsuz zaman var hiç bir şey farketmiyor, hiç bir anlamı yok.
Yaşanacak sonsuz deneyim, sonsuz kader, sonsuz biçem hepsini oluyoruz. Ahenkle. Sonsuz mümkünlüğün hepsi tamamı. Sonsuz
Bu da sonsuzda bir olasılık. Deneyim. Karmaşık olsa da.
İstediğin herhangi bir türden deneyim gerçeklik ve haliyle içevren mümkün. (mümkün ama içinde tüm herşeyi deneyimleyen tüm herkes ve aynı zamanda herşey sen olursun, şu an benim gibi bir noktada farkedersin) Bu kadar basit. Herkes ve herşey için mümkün. Aynı. Zaten aynı.
Biz hepimiz yaratıcılarız aynı. Parçalarıyız ve kendiyiz aynı.
Başka bi şey yok ki! İkinci öteki yok ki!

Bak istediğin herşeyi yaratabilirsin ama içindeki herşeyi deneyimleyen herkeste her şeyde sen olursun. İyi işte bunu yaparsan nasıl yarattığını, kim olduğunu hatırlayacağın geçit bırak. Onu unutma. Unutmayı seçebilirsin ama mümkün. Herkese herşeyi değil kendine herkrsi ve herşeyi yaşatıyorsun.

Alt 15-02-2024, 09:05
Üye

Varoluşun bir anlamı yok ama bu ortak varoluşu paylaştığımız ya da bağlı olduğumuz ya da özünde/temelde tamamen aynı şey olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

Anlam yok evet. Anlam yok, kural yok, sınır yok. Sınırlayıcı yok. Doğru ama şunu düşün. Bir kuş sürüsü, bir grup at, bir kaplan grubu birlikte ve ortak hareket edemiyor. Kavga eder, birbirine düşer, varoloşuyla uyumsuzlaşırlar. Mutsuzlaşırlar. İçlerinden biri bir şey kazanamaz ki en son kendilerini, türü yok ve dejenere ederler. Kaldı ki birlikte ve ortak hareket edemediğinde yeterince hareket edemezsin. Kavga edersin, anca kavga edersin.

Şimdi insan doğa da doğal durumunda tıpkı hayvan gibi uyumlu ve doğal uyumu sürdürüyor. Atalarının birlgeliği. Doğal evrimini sürdürüyor ve uyumu bozulmadı. Burada ayrıca bir yol, yönteme ihtiyaç yok. Sorun biz doğadan kopup, uzaklaşıp, doğal uyumu bozduğumuzda başlıyor ve başladı. Burada bu durumda yasaları icad etmeliyiz. Biz yasa kavramı çerçevesinde düşünmeliyiz. Yasayı da olabildiğine herkesin uyumu, onamı, seçimi, gönlünü yapanı arayış analmında düşünmeliyiz. Yani bir kural koyucunun tüm herkes adına düşünerek ürettiği kurguladığı ,karar verdiği şeyler olarak değil.

Alt 27-02-2024, 19:30
Üye

Muhtemelen ve çok çok büyük olasılıkla hiç bir sosyalizm komünizme evrilmeyecek.

Ya bir savaşla yıkımla kendimizi yokedeceğiz ya da gelip doğa dersini verecek (tam aynısını yapacak)

İnsanın sınıflar ve yöneticiler olmayan tek düzeni kuram adlarını bir kenara bırakırsak bölüşümcü doğa yaşamı ve doğal birlik. Kabile/klan birliği ve avcı toplayıcı göçebelik vb.

Para, satınalma, diğerlerinin çalışması ve birilerinin hazırı tüketmesi dışında bir düzen kuramayacağız gibi. Doğa gelip yıkacak ve başa döneceğiz.

En adili idealize edelim, orada suç olacak çünkü haksızlığa karışacağız. Bu demektir ki yüce devlet hep varolacak, seçkinlerimiz varolacak. Emreden denetmenlerimiz ve baskı kuranlarımız da varolacak. İnsan öldüren silahlı askerlerimiz de varolacak.

Denildiği gibi felsefe ölü doğmuş çocuk. Felsefe kapanmıştır. Halk faaliyeti değildir. İnsana ulaşmaz. Seçkin orta sınıfın ideolojisi ve nesinsel olarak zihin açıcı, ilerletici ve bu haliyle bir de üste sınırlayıcı tüketim içeriğine dönüştürülmüştür. Çağda felsefeyle dolayısıyla bilgiyle kurulan bütün bağ tüketmedir. Çağın bilinci budur.

https://efelsefe.com/topic/1638/dil-...=1709048508907
https://efelsefe.com/topic/1638/dil-de%C4%9Firmeni/15
https://efelsefe.com/topic/1638/dil-de%C4%9Firmeni/14

Önerilen Siteler