Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Edebiyat > Kitapkurdu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-12-2010, 00:06
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Georges Politzer - Felsefenin Başlangıç İlkeleri

Georges Politzer - Felsefenin Başlangıç İlkeleri

Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheu'nün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.

Politser; henüz bir tür idealist düşünce içinde çabaladığı 1926'dan sonra gelişmiştir kuşkusuz. Savaşım vermiş, dişini tırnağına takarak ilerlemiştir. Yolun sonunda da marksizmle karşılaşmıştır.

Yayınevi: Arya
(11/2009)
ISBN: 9789758491339
256 sayfa
Dil: Türkçe
Türü: Siyaset Felsefesi

yorum : materyalizmi ve idealizmi karşılaştırarak anlattığı için çok öğretici ve anlaşılır bir kitap.

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 28-12-2010, 01:16
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu ülkede felsefeyi buradan öğrenen çok, solcular arasında çok popüler bir kitap. Ama ben tavsiye etmem buna bağlı kalmayı.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 28-12-2010, 01:17
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu kitabı okuyan var mı hala?
Alt 28-12-2010, 01:20
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili atistsol merak ettim bu kitabı okudun mu ? Çünkü bu kitabı hakkını vererek okuyan kolay kolay "dar kalıplara" düşmez.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 29-12-2010, 00:37
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kitabı iki defa okudum.Küçümsemek için mi sordun sangre ?

Aslında "temel ilkeleri" adlı kitap daha kapsamlı. Bu bir özet niteliğinde

saygılarımla
Alt 29-12-2010, 00:39
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sangre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu kitabı okuyan var mı hala?
Ben okudum..Halada okurum...
Hatta bir alıntısı İslam Forumunda bile yayınlamıştım...

Bilginin modası geçmez bilginize...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 29-12-2010, 01:11
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evet küçümsemek için sordum Natan.. Ama kitabı okuyanlardan değil, kitabın kendisinden bahsediyordum.. Zaten ben de kitabı okudum.

Aşağıda linkini verdiğim 'Diyalektik Materyalizm'e ilişkin tartışmada da bu kitaptan bahsetmiştik.. Ulpian ve Nihilist 'formel mantık' üzerine bir tartışma yapıyorlardı.. Ben de bahsi geçen kitapta Politzer'in 'formel mantık'ı, 'metafizik'in yöntemi olarak sunduğu bölümleri tartışmaya taşımıştım.. Ve Politzer'in bu konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunu göstermiştik.

http://www.turandursun.com/forumlar/...d.php?p=311149

Kitaba ilişkin düşüncelerim bu konudan geliyor.. Yoksa 'Sosyalizm'in veya 'Diyalektik Materyalizm'in manifestosu olduğundan dolayı değil.
Alt 29-12-2010, 01:52
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Güzel tartışma olmuş Sangre dostum, şimdi okudum da ulpian ve sen gereğini yapmışsınız.

Formel mantık tartışması da bir ara yazdığım Mantık 101 yazılarını aklıma getirdi, onu bir ara tamamlayıp toplu halde burada sunmayı planlıyorum.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 29-12-2010, 02:29
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın sangre

politzerin bilgi düzeyinden çok,
diyalektik materyalizmi anlamak istemeyişinizin arkasında yatan şeyin marksizm alerjisi olduğunu gösterebilmiştiniz o başlıkta.

o başlıkta,
niteliği bile tanımlayamamıştınız.
niteliğin kökenine dair bir açıklama denemesine bile girişmemiştiniz.

görüyorum ki kendinizi galip ilan edivermişsiniz.
ancak başlık orda.

kaldığı yerden de devam ettirilebilir gereğinde.

inanıyorsun ! çünkü; saçma..
Alt 29-12-2010, 18:45
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sevgili nihilist,

Sangre'nin yukarda yazdığı ile senin yazdığının ne gibi bir ilgisi var. Tut ki, bizde 'marksizm alerjisi' olduğu için karşı çıkıyor olalım. Ama bu gibi niyet okumalarla tartışılmaz ki. Ne de olsa, karşı çıkışımızı -doğru veya yanlış- bir takım nesnel dayanaklarla açıklamaya çalışıyoruz.

Sangre'nin linklediği bölümde konu formel mantıktı. Söz konusu kitap, genel olarak çok derin, düzeyli, ufuk açıcı vs. olabilir (ben katılmıyorum buna, ama konu bu değil).

Konu (Sangre'nin son iletisinde) sadece, yazarın kitabın bir bölümünde formel mantığı yanlış anlatması ve formel mantıkta olmayan bir takım savları isnat ederek, olmayan bu savları çürütmeye çalışması. Formel mantığın evrene veya evren-'ötesine' dair hiçbir savı olmadığını, sadece tümcelerin biçimsel ilişkileriyle ilgilendiğini anlamak için, matematik fakültesini bitirmiş olmaya gerek yok ki. Birazcık vaktini ayırıp emek veren herkesin kabul edeceği basit ve yalın birşey bu. (Detaylarını Sangre'nin yukardaki linkinde açıklamaya çalışmıştım.)

Mesela de ki, 'tamam, bu konuda yazar, anlamsız bir eleştiride bulunmuş, ama sadece bu nokta kitabın değerini yok etmez'. Ama bu kadar açık-seçik bir konuda dahi, kitabı savunmak garip kaçıyor bence.

sevgilerimle

Önerilen Siteler