Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-06-2009, 23:50
Davudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Davudi Davudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Question Şiddetle Doğan Şiddetle Büyüyen

İslam dinine inanan müslümanlara karsı ,sözel olsun yazılı olsun sert bir usluplamı yoksa normal bir usluplamı mücadele edilmelidir ? her iki durumun avantaj ve dezavantajlar ne olur ?
Alt 18-06-2009, 23:54
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ayrinti;

Mucadele, dusunceler arasi olmalidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-06-2009, 00:16
Üye

evrensel-insan ,sadece müslümanların değil ibrahimi dinlere mensup tüm kişilerin iyilikten güzellikten anlayacak tipte insanlar olduklarına inanmıyorum

mesela önümüzde lenin örneği var hele ki stalin adam kaba kuvvetle yobaz gerici rusları hizaya getirdi ,şimdi rusya dünyanın en gelişmiş en güçlü devleti

bunlara kalsak yok cehenneme gidecez yok carpılcaz diye sefalet içinde cehalet içinde yasamaya devam edecez ve öylede
Alt 19-06-2009, 00:49
Kıdemli Üye

Saygideger ayrinti;

bunlara kalsak yok cehenneme gidecez yok carpılcaz diye sefalet içinde cehalet içinde yasamaya devam edecez ve öylede -ayrinti-

Sizin nasil yasayacaginiza neden baskalarinin karar vermesine izin veriyorsunuz? Siz kendiniz, nasil yasayacaginizi bilmiyormusunuz? veya nasil yasamaniz gerektigi hakkinda bir fikir sahibi degilmisiniz? Yasaminizin nasil olmasi gerektigine siz karar verip; siz yonlendirmiyormusunuz?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 20-06-2009, 14:15
Üye

yani evrensel insan şimdi ne diyim ben sana
ben ne diyorum sen ne yazıyosun hayretsin yani

umarım bidahakine sorduğum soru üzerine değinecek cinsten mesaj verirsin
Alt 20-06-2009, 17:38
Kıdemli Üye

Saygideger ayrinti;

"Bunlara kalsak", konu bu. Kalma bunlara. Sen kendi oz iradenle kendi degerlerini olusturacak; bireysel bilince sahip ol. Dedigim bu.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 20-06-2009, 20:57
Üye

evrensel insan eğer forumdaki yazılarını reel hayattada aynı sekilde yansıtıyosan
ve bigün peygamberim dersen sana ilk inanan ben olacağım

bizdende saygılar
Alt 20-06-2009, 21:24
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Ayrıntı

Olayı İslam ya da islam dışı diye adlandırmadan evvel daha geniş bir perspektifde düşünmekte fayda var. O da insanlar arasındaki ilişki nasıl olmalıdır sorusudur.

İnsanları hayvanlardan ayıran özelligimiz düşünme kapasitemiz ve beynimizin ürünleri. Ancak beyin bu evrime konuşma sayesinde vardı, demek ki konuşma ve komünikasyon insanı insan yapan temel halkalardan bir tanesi. O halde bu halkayı iyi kavramak gerekiyor.

Bu halka insanlık tarihinde ne zaman kırıldı ve şiddet ortaya çıktı, mülkiyetle. Semavi dinler de mülkiyetin bir ürünü. Aslında ilk çıkışları mülkiyete karşıdır ama sonuçta mülk sahibi sınıflar tarafından gasp edilmiş ve devlet dinleri haline gelmişlerdir.

Bizim dinlere karşı olma temelimiz insanlık adına ise o halde insanlıgın temelini uygulamamız ve konuşarak anlaşabilmemiz gerekir. Ama bazı ırkçıların yaptıgı gibi Arap milliyetçiliginin yerine Türk milliyetçiligini ve mülkiyetini koymaksa amaç, zaten şiddetsiz olamaz olay.

Sonuçta tatlı dil yılanı deliginden çıkarır diyorum ve her zaman diyalog ve iknayı tavsiye ediyorum.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 20-06-2009, 21:37
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Bir Ateistin, inanıyor diye bir Müslümanı öldürdüğünü duydunuz, gördünüz mü?
Ama Ateistler, sırf ateist olduğu için öldürülüyorlar. İntroyu tekrar izleyiniz.

Bence herkesin anladığı dilde konuşmak lazım ya, şimdi yine uyarı gelir.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 20-06-2009, 21:39
Kıdemli Üye

Sygideger ayrinti;

Gercegin tum resmi icinde ve gercekci temelde yansitiyorum.

ve bigün peygamberim dersen sana ilk inanan ben olacağım-ayrinti-

Gene olmadi. Benim mucadelem, bireysel; toplumsal degil, o yuzden; toplumlari kendi bildiklerim dogrultusunda pesimden surukleme gibi bir amacim yok. Bunun ana nedeni; her kisi ayridir ve kisiliklerini olusturan soyut ve somut degerleri farklidir. Dogal dusuncenin icinde yer alan bu degerlerde boyunduruk tutsakligidir. Her bir kisi; kendi boyunduruguna tutsaktir. Bu tutsakliktan kurtulmak istemek yeterli degildir. Onemli olan boyundurugu, boyundan cikarip atmaktir. Buda; ancak bir kisinin, birey olabilmesi; bireysel bilince; bireyci akilciligin egoizmine sapmadan; evrensel-insansal butunluk temelinde erisme mucadelesi vermesi ve bu mucadeleyi; kendi oz degerleriyle basarabilmesidir.

Eger benden bir oneri istiyorsan; once kendini ve kendinin ne oldgunu, yani seni sen yapandogumundan itibaren sana verilen degerleri kendin ortaya koy. Sonrada seni sen yapan tum degerleri masaya yatir ve kendi oz iraden ile bu degerleri sorgula ve de kendi benligini kendin olustur ve gerekirse bu degerleri koruma mucadelesi ver. Bu birey olmaktir. Sonra; bu birey olmayi; dusunce ve davranista; turunun temeli olan insana ve mekanin en genisi olan evrene kadar genisletmeye cabala. Bunu basardigin olcude; dusunce ve davranista insanlasacak ve evrenselleseceksin.

Tabi; bu denilenlerin ne kadarinin yapilip yapilamayacagi; her kisinin simdiye kadar onu olusturan degerlerinin duzeyi ve bu degerlerin; kiside; hangi ideolojik inancsal dogru olarak yansidigi ve bu dogrudan rahatsizlik duymasiyla paraleldir. Oyuzden, ben benim; sen sensin, o o.

Beni veya baskasini degil; kendini degerlendir ve takip et.

Bu konuda acilim istiyorsan; kosedeki yazilari oku ve herhangibir yazi hakkinda da; fikir belirt ya da soru sor. Cunku hangi kavramin neyi ifade ettigini; "evrensel'in kosesi" n de bulabilirsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler