Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-06-2010, 19:22
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Elektromanyetik ışımaların ortak özellikleri şunlardır;
Boşlukta düz bir doğrultuda yayılırlar.
Hızları ışık hızına (yaklaşık 300.000 km/sn) eşittir.
Geçtikleri ortama; frekanslarıyla doğru orantılı, dalga boylarıyla ters orantılı olmak üzere enerji aktarırlar
Enerjileri; maddeyi geçerken, yutulma ve saçılma nedeniyle azalır, boşlukta ise uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak azalır.

Gezegenlerin yörüngelerinin biliniyor olması önce gezegenin ne olduğu ve özeliklerinin bilinmesiyle ilgilidir. Gezegenler gözle görülürler. Ne oldukları hakkında bilgimiz vardır. En azından prototipleri mevcuttur. Göremesek dahi gezegen denen kavramın ne olduğu hakkında somut veriler olduğundan haklarında yörünge tespiti yapabilmemiz için matematiksel formüller kullanabiliriz. Güneşin tüm hareketlerini, doğuş ve batış yönlerini, güneşi duyularımızla algılayıp gözlerimizle görebildiğimiz için, bilinen bir modeli olduğu için tahmin edebiliriz. Milyonlarca ışık yılı ötedeki galaksilerin hareketlerini elimizdeki somut veriler ışığında değerlendirebiliriz. Görmemiz gerekmez ama somut verileri ve prototipleri vardır.

Bir allah nedir? Hakkında ne gibi somut veriler vardır? Kendisiyle ilişkiye geçebileceğimiz fiziksel bir ortam var mıdır? Elimizde onu anlatan enini boyutunu tahmin edebileceğimiz temel model var mıdır? Allahın özellikleri nelerdir? Matematikle ya da fizikle bulunabilir mi? Hızı var mıdır? Onu oluşturan bir madde var mıdır? Gözle görmekten geçtim bu şekilde analiz edilebilir mi???

Elbette yoktur. Çünkü bu kadar zaman ve mekandan soyutlanmış, duyularımızdan ve algılaırımızdan uzak uçuk bir fikir hakkında ne ateistlerin ne de dindarların birbirlerinden daha fazla bilgileri yoktur. Bu kadar temel bilgiden ve veriden yoksun bir fikre vardır demek kuruntudur. Sosyal çevreyi ve toplumsal statüyü kaybetme korkusudur.

Sonsuz ve zamandan münezzeh bir varlık ne görülebilir ne yoklanabilir, ne de formüle edilebilir. Bir hiçtir. Hiç bile değildir. Zaten varlık olması demek sınırlı olması demektir. Alllah yoktur da demek bir açıklama getirmez.

En iyisi düşünmemektir.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (23-06-2010 Saat 19:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-06-2010, 10:09
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart tekno

taylan74 derki:
Bir allah nedir? Hakkında ne gibi somut veriler vardır? Kendisiyle ilişkiye geçebileceğimiz fiziksel bir ortam var mıdır? Elimizde onu anlatan enini boyutunu tahmin edebileceğimiz temel model var mıdır? Allahın özellikleri nelerdir? Matematikle ya da fizikle bulunabilir mi? Hızı var mıdır? Onu oluşturan bir madde var mıdır? Gözle görmekten geçtim bu şekilde analiz edilebilir mi???

Elektromanyetik ışımaların özelliklerini yazıp bizi bilgilendirdiğiniz için tesekkür ederiz. Lütfen şu bilgiyide yazarmısınız ? Bu elektromanyetik ışımaların özellikleri hangi yılda keşfedildi. Peki atıyorum (bilmiyorum) bu keşif 1930lu yıllar ise bundan önce şöyle diyebilirmiydiniz, 1930 dan önce:

Elektromanyetik ışıma diye bir şey yokdur, olsaydı onun hakkında bir sepktro analiz yapabilirdik, yada teraziye koyup tartabilirdik...

Peki eskiden yani bu kesif yapılmadan 1500 yılllarında misalen; şöyle bir şey deseler;
elektromagnetik ışıma dalgalar formüle edilemez, yoklardır, derdik dimi?

Bu şu demek:
Allah var, ilimsel olarak da var, senin veya benim veya tüm insanlığın teknolojisi bilgisi buna yetmeyebilir, bu bunu göstermez, Allah ın yeri ve mekanı var, oraya gidebilirmisin? hangi teknoloji ile? biz daha okyanuslarda 9000 mt derinliklere inemiyoruz, oraya nasıl gitcez, öyle bir uzay gemisi yapmalıyız ki ya insan ömrü yetecek kadar kısa bir sürede gitmeli, yada bu süre fazla ise, uzay gemisinde bir koloni oluşturmalı, bir topluluk oluşturmalıyız, acaba bu süre 1000 yıl ise varmaya 1 yıl kala 999 yıl gecdiken sonra, ya insanlık bu mesafeyi 1 günde aşacak bir teknoloji keşfederse ? peki 1000 yıl yetecek su, hava, yiyecek saglanabilirmi ?

Andromeda ya gidebilirmisin?
yada pulsar (tarık yıldızı) yıldızına ?

insanoğlunun hala çözemediği o kadar çok şey varki,
ama bilimsel mantık diye bir şey var, mühendissiz olamayacak şeyler var, tüm insanlık birleşdi ve allah ın bir ayetine benzer bir şey getirebildimi?
bir damla kan yapabilirmiyiz, bir damla süt? yada bir damla bal?
yada DNA yı biz yapabilirmiyiz?

o kadar teknolojik şeyler kendine kendine olabilirmi?

bi zamanlar kristof kolomb amerika ya ilk geldiğinde hindistan ne acaip yermiş demişdi ?

şimdi sen galileye olanlarıda bilirsin, dünya yuvarlak dediydide. ee biz bugunun teknolojisi ile eskideki inanışlara gülmüyormuyuz, neden? çünkü aydınlandık, şimdi bilim ilerledi, ama bundan 100 200 yıl sorakiler bize gülecekmi sence,

Alt 24-06-2010, 12:01
ertin ertin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Allahın Gücü Herşeye Yeter O 6 Günde yarattım Diyorsa Yaratmıştır 1 Günde yarattım diyorsa Yinede inanırım

Her resimin Bir resamı vardı Evreninde tabiki tasarımcısı Var O tektir O Alemlerin Rabbidir

Konu ulpian tarafından (24-06-2010 Saat 12:09 ) değiştirilmiştir. Sebep: normal yazı tipine dönüştürüldü
Alt 24-06-2010, 13:36
Kıdemli Üye

Klasik yaratılışçı argümanları.

Hayat Değişimdir...
Alt 24-06-2010, 14:32
Herkesi Sev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Herkesi Sev Herkesi Sev isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hiçkimse hiçbirşeye inanmak zorunda değil fakat saygı göstermek durumunda.aynı sizlerin hoşgeldiniz mesajınızdaki gibi.fakat sizlerin bunu burda yapmadığınızı görüyorum.bu tavırlar propogandacılık olarak görüyorum.

taylan74 derki:
Alıntı:

sevgiyi tarif edermisiniz_?mümkünse 250 gr sevgi alabilirmiyim? diye birşey nekadar saçmaysa görmediğim şeye inanmam mantığıda bi okadar saçmadır.sevgiyi görebiliyormusun?he bu elektriksel içsel faaliyet diyeceksiniz.peki 250 gr elektrik paketlermisiniz bana?buda bi okadar saçma elektrik görülmez hissedilir diyeceksiz.peki gözle göremediğimiz elektriksel faaliyetlere inanabiliyorsak otomatik olarak görmediğin şeye inanmış oluyorsun ve dolayısı ile görmediğim şeye inanmam mantığı çok havada bi felsefe oluyor.yine başka örnek vereyim.Tarihte yaşamadığınız halde tarihten konuşuyorsunuz ve tarihteki sizin inandıklarınızı yazıyorsunuz.Tarihi gördünüz mü ki inanıyorsunuz? Hani görmediklerinize inanmıyordunuz _?Zaten Allah yoktur demek bile saçma çünkü Allah yoktur diyebilmek için önce varlığını sindirmelisiniz.aksi halde Allah yoktur diyemezsiniz.
Alt 24-06-2010, 15:04
Kıdemli Üye

Görmediğim bir şeye inanmamak değil mesele. Bir olguyu görmeden de tanımlayabiliriz. Yukarıda da bahsettim zaten. Örneğin bir uzak yıldızın özelliklerini elimizdeki uzak yıldız modelinden anlayabilir ve aklımıza sığdırabiliriz. Tüm bilinmeyenleri akla sığabilecek şekilde açıklayan olguya bilim diyoruz zaten.

Sevgi, üzüntü, vs gibi soyut anlamlandırmalar organlarımızın gözle görülür faaliyetleri sonucu oluşan etkilere taktığımız soyut isimlerdir. Organları olmayan bir canlı ne sevinebilir ne de üzülebilir. Burada sevginin kendi başına bir anlamı olmasa dahi çıkış noktası kimyasal beden aktiviteleridir. Sevgiyi değil belki ama feromon hormonunu şişe içine koyabiliriz. Elektrik de kontrol altına alınabilen, fiziksel modeli olan, tanımlanabilen hatta aşırı yüklenmelerde veya yıldırım gibi olaylarda gözle de görülebilir bir kavramdır.

Tarihi görmüyoruz, evrimi görmüyoruz. Görmediğimiz halde doğruluğundan kuşku duymuyoruz çünkü tüm bunların akla sığabilen açıklanabilir modelleri ve kuramları vardır. Doğruluğundan kuşku duyduğumuz kavramlara ise bu şüpheyi giderecek açıklamalar getirmeye çabalıyoruz. Aklımıza sığdırabilmek için.

Allah fikri tamemen bu açıklamaların dışında modelsiz ve akla sığmayan bir fikirdir. Mesele onu görmemek değildir onun ne olduğu hakkında kimsenin fikir sahibi olmamasıdır. allah hakkında yapılan tanımlar onunla asla somut anlamda bir ilişkiye geçilemeyecek oluşunu gösteriyor. Çünkü onu tanımlayan özellikler aklen birleştirilebilecek özellikler değildir. (Mesela hem sonsuz kötülük hem de sonsuz iyilik sahibi olması.)

Sonsuz ve zamanın dışında denilen bir şeyin akla sığması mümkün değildir. Bu şeye var ya da yok da denilemez. Ki ben yoktur da demiyorum zaten. en iyisi bu kavramı düşünmemektir. Allah fikri düşünülmemesi gereken gereksiz bir fikirdir.

Bu gereksiz fikre değil ama buna inanan ve yaşamını buna göre düzenleyen insanların yaşamına saygı duyarım. Bu konu hakkında da toplum içinde kesinlikle görüş bildirmedim hayatım boyunca. Fikirsel forumlar hariç.

Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (24-06-2010 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-06-2010, 15:35
Herkesi Sev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Herkesi Sev Herkesi Sev isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tarihi görmüyoruz, evrimi görmüyoruz. Görmediğimiz halde doğruluğundan kuşku duymuyoruz çünkü tüm bunların akla sığabilen açıklanabilir modelleri ve kuramları vardır. Doğruluğundan kuşku duyduğumuz kavramlara ise bu şüpheyi giderecek açıklamalar getirmeye çabalıyoruz. Aklımıza sığdırabilmek için.

Demişsiniz ki

Sadece aklınıza sığabilen şeylere inandığınız cevabını çıkartıyorum.Cep telefonunun nasıl çalıştığı ve devresi hakkında bilgim yok ama kullanıyorum.aklıma sığmıyor çok karışık devreler o yüzen olabilir.Amaan ne düşünüyorsun al kullan işte o görevi görmüyor mu?Acaba Allah da böle birşeymidir?
Bizde Allahı çok çok farklı bilmiyoruz zaten.Zaten seni yaratabilicek güçte olan varlığı nasıl hayal edebilirsin ? Elektronik bi karınca yapalım ve bu karıncayı bi sokağın içine bırakalım ve o karıncanın bizi algılayabilmesini sağlıyalım.Bi misal bizim Allahı Anlıyabilmemiz.Peki o karıncaya kamera ekleyince bizi tanımlayabilicek mi a dan z ye ? ona keza 5 duyu organımız var.Belkide dünyayı Allahı hisleri tam anlamıyla doğru şekilde algılayabilmek için 15 duyumuz olmalı.Buda bu oyunun bi parçası diye algılıyorum ben.

Bir olguyu görmeden de tanımlayabiliriz demişsiniz.illa mantıklı bi açıklama getirme zorunluluğun yok.bu zorunluluğu beynimiz yaratıyor.önemli olan onun kölesi mi yoksa efendisi mi olduğumuz.İnsan sadece bilimden ibaret değildir.

Sonsuz ve zamandan dışarda denilen bir kavramın akla sığması mümkün değildir. Bu kavrama var ya da yok da denilemez. Ki ben yoktur da demiyorum zaten. en iyisi bu kavramı düşünmemektir. Allah fikri düşünülmemesi gereken gereksiz bir fikirdir.

Demişsiniz peki neden var yada yok diye 2 seçeneğin varken yoka yöneldin?Yani olumsuza.Var demek olumlu yani artı.neden eksiyi seçtiniz?

Tarih ve Tarihçiler konusunda halen açıklama alamadım.görmek istediklerinizi mi okuyorsunuz ?Onun Dışındaki tüm tarihçiler ve dünyada okutulan kitaplar vs yalan mı ? Tarihte Sadece sizin okuduklarınız mı doğru ?
Alt 24-06-2010, 17:14
Kıdemli Üye

Cep telefonunun nasıl çalıştığı ve devresi hakkında bilgim yok ama kullanıyorum

Elbette. Ama açıklanabilir ve modeli olan devre şemaları ve elektronik bilimi var. Öğrenmek isteyen herkesin aklına gayet rahat sığabilir. Yine duyularla tanımlanabilir bir model.

Zaten seni yaratabilicek güçte olan varlığı nasıl hayal edebilirsin

Etmiyorum zaten. Bunu hayal ettiğim an bu hayal ya da varsayım benim kendi iç gerçekliğimi bağlar. Karınca örneğinin bununla hiç ilgisi yok. Doğal süreçlerle oluşmamış bir mekanik oyuncaktan bahsediyorsun. Ama kendi kendini kopyalamayı başarabilirse o da mutlaka kendini tasarlayan süreç hakkında fikir sahibi olabilecek bir kademeye ulaşabilir.

Belkide dünyayı Allahı hisleri tam anlamıyla doğru şekilde algılayabilmek için 15 duyumuz olmalı

Konu hakkında fikir üretmem mümkün değil. Çünkü 15 duyulu bir algılama hakkında fikir sahibi değilim olmam da imkansız.

Bir olguyu görmeden de tanımlayabiliriz demişsiniz

Açıklanabilir ve tanımlanabilir modeli varsa.. Bir model oluşturabilecek her kuram akla sığabilir.

Demişsiniz peki neden var yada yok diye 2 seçeneğin varken yoka yöneldin?Yani olumsuza.Var demek olumlu yani artı.neden eksiyi seçtiniz?

Benim için bu sorun varlık ya da yokluk sorunu değildir. Düşünüp düşünmeme sorunudur. olumlu ya da olumsuz bir fikir belirtmedim.

Hayat Değişimdir...
Alt 24-06-2010, 17:37
Kıdemli Üye

Bir bahçıvanın bahçedeki çiçekleri rahatça sulayabilmek için bahçeye açtığı yolu bahçede dolanan iki küçük karıncanın "kendilerinin rahatça geçebilmeleri için açılmış bir yol" olduğunu söylemeleri me kadar tutarlı olabilir?

Bu spekülasyonu kendimize uyarlayalım. Kendi kendimizi avutuyor da olabiliriz bu iki karınca gibi. Ben bu evrende tamamen yalnız ve kendi başımıza olduğumuzu düşünüyorum. Çok ürkütücü ama gerçek bu malesef.

Hayat Değişimdir...
Alt 24-06-2010, 18:38
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Büyük meseleler;;;

Büyük meseleler;;;

(Mesela hem sonsuz kötülük hem de sonsuz iyilik sahibi olması.)
dior sayın taylan74

Sayın ertin bey de demişki:
Allahın Gücü Herşeye Yeter O 6 Günde yarattım Diyorsa Yaratmıştır 1 Günde yarattım diyorsa Yinede inanırım

Her resimin Bir resamı vardı Evreninde tabiki tasarımcısı Var O tektir O Alemlerin Rabbidir
Ertin Bey, birincisi şu kaideyi unutma: "Allah ın gücü ile örnek verilemez."
Neden ?
Allah kuran da demişki: "Allah ın adetinde bir değişiklik bulamazsın." Yani bilimi Allah yazmışdır, ve Allah ın yaratması bilime aykırı değildir, ve bilimsel olarak açıklanamaz da değildir, mucize ise Allah ın bizim teknolojimizle anlayamıyacağımız üstün teknolojik olaylarıdır. Dolayısıyla Allah 1 günde yaratabilir denemez. Mesela Allah isterse duvardan bir adam çıkarır ve o seninle konuşur. Bu cümle saçma, çünkü Allah ın gücü senin elindeymiş gibi konuşursun, ve İslam bu yüzden derki; "Allah ın gücü ile örnek verilemez."

Bir Öğretmen, öğrencilerinin aklını karıştırmak için:
- Çocuklar, Allah hepimizin cennete gitmesini istediği halde, neden bizi dünyaya göndermiş?
Çocuklardan biri, soruya karşılık vermiş:
- Öğretmenim, demiş. siz bizim sınıf geçmemizi istiyorsunuz. O zaman neden hepimize birer on verip sınıfı geçirmiosunuz

..............

Peh yani

Şu noktadan sorakiler, allah ı kabul etmiş ama anlyamamışlar için

nokta > .

Kötülük sahibi derken azap sahibimi kötülük sahibi mi ?
Burda azap ile kötülük arasında fark var..
Merhamet derken, ise, allah gerçekden merhamet sahibidir, öyle olmasaydı eğer, Allah bazılarının yapdığı gibi Allah a küfrler hakaretler edenleri hiçbeklemeden cezalandırmazmıydı. Yada bu kötü olanları seçip onlara fakirlik hastalık verirdi, ama vermior. Yani buna bakarak vermior. Allah dünya hayatında kimseye inancından dolayı bir lavukluk yapmıyor. . Ama bir mühlet vermiş, ayrıca tövbe diye bir şey yapmış, yani pişmanlık yasası BUndan yararlanabilirsiniz demiş. Allah bize kötülük etmek istemez, sadece biz bazı şeyleri hak ederiz veya etmeyiz.

Yer o şiddetli sarsıntı ile sarsıldığında, Ve yer ağırlıklarını çıkardığında, Ve insan sorduğunda "bize ne oluyor" diye..

İşde mühlet gelince inkar ettiğiniz gün gelince ne olacak, kaçabilecekmiyiz, ölüp kurtulabilirmiyiz,

Bu dünya cehennem olacak ve cennet ise dünya dışında bir yer olacak.

başka şeylerde var ama ne önemi var, herşey organize edilmiş, sadece vakit bizim açımızdan.

Sonsuz ve zamanın dışında denilen bir şeyin akla sığması mümkün değildir. Bu şeye var ya da yok da denilemez.
Allah insana bilmeyi verdi ama sonsuz ömrü vermedi.

Önerilen Siteler