Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-04-2022, 10:36
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İHL'ler Arap Azınlık Okulu mu?

Sabah gene yürüyerek işe gidiyorum, o arada arkamdan 4-5 tane imam hatipli kız konuşa konuşa gelip yanımdan geçtiler. Dikkat ettim harara murara filan konuşuyorlardı. Arap olduklarını düşünüyorum, hatta Suriyeli olduklarını düşünüyorum. Sonra mesela aklıma şu geldi, bu kızlardan bazısıyla aynı otobüse biniyoruz, kız en az bir ilçe öteden geliyor. İyi de, İmam Hatiplere bu kadar ilgi yokken bu Araplar neden bu kadar ısrarlılar? O zaman, acaba, acaba dedim kendi kendime, İmam Hatipler din eğitimi maksadıyla değil de, Arapça eğitim verdiği için, Suriyelilerin eğitim alması için önceden planlanmış, -nasılsa eğitim Arapça ağırlıklı- olduğu için planlanmış olabilir mi? Bu soru kafamı kurcaladı. Öyle ki, bu sorunun çözümünü bulmadan hiç bir iş miş yapamam diye düşündüm ve araştırmaya başladım. Şimdi bu araştırma sonucunu şey edecem.

MEVCUT DURUM

Oha. İHL' yasası çıkıp da İHL'ler artmaya başladığı aynı yıl Suriye savaşı çıkmış. Ars'lannnn bırak! dediğinizi duyar gibiyim, ama şaka değil. 2010'de CB referandumu olmuş ve CB yetkiyi almış. 2011 yılı Mart ayında Suriye savaşı çıkıyor. Ve tesadüfe bakın, İHL'leri normalleştiren ve sayılarını artıran yasa 2011 yılı içinde hazırlanıp 2011 Aralık ayında resmi gazetede yayınlanmış. Bu kadar tesadüf olabilir mi? Bence olmaz. Ha dersen ki işte eskiden hiç bir şey yoktu, sonra random olarak yokluk yoklukla çarpışıp varlık oluştu dersen o zaman bu işin tesadüf olmadığını ve Suriyeliler için açılan "Arap Okulları" olduğunu da göremezsin.

Şimdi müsadenizle, bu okullarda eskiden ve şimdi ne kadar öğrenci okuyor şöyle kısaca göz atalım.

TEKNİK VERİLER

Bu konuda bir çok istatistik çalışma var ve malesef çoğu manipülatif. Bir kısmı da olayı anlamadığı için yanlış noktalardaki veriye odaklanmış. Bakın ben şimdi burada nokta atışı yapacağım.

MEB'in kendi raporuna göre 2006 yılında İHL öğrenci sayısının genel öğrenci sayısına oranı = %2,5.

Kaynaksız kalmasın diye hemen hesabı nasıl yaptığımı yazıyorum. 2006 yılında ÖSYS'ye başvuran ğrenci sayısı 1.678.326, bunların 41.106 kişisi İHL çıkışlı. Oranlarsan, %2,5 çıkıyor. Zaten eskiden öyleydi. Her sokakta ya da mahallede bir tane İHL öğrencisi vardı ya da yoktu, oranları bu kadardı.

Yıl oldu kaç? 2021. En son istatistik bu.

MEB'in kendi raporuna göre 2021 yılında İHL öğrenci sayısının genel öğrenci sayısına oranı = %10,5.

Kaynaksız kalmasın diye hemen bu hesabın dayanağını da gösterelim. 2021 yılında Ortaöğretim'de toplam 6.318.602 öğrenci var ve bunların 666.963 tanesi İHL'de okuyor.

KAYNAK: https://sgb.meb.gov.tr/meb_iys_dosya..._2006_2007.pdf

Gördüğümüz gibi arada %8 oransal farklılık var. Benim düşüncem, İHL için Suriyeliler hariç genel ihtiyaç %2,5'tir. Bunların bir kısmı İmam Hatip olmak, bir kısmı İlahiyat okumak için bu dalı seçerken az bir kısmı da ailesi tarafından dinini öğrensin, okumasa da olur mantığıyla İHL'ye gönderilen gençlerdir. Bu oran bu halk içinde %2,5'tir, ve hatta belki bu günlerde bunun da altındadır. Malum, dinin son yıllarda artan şekilde istismar edilmesi ve halkın dinden iyiden iyiye kopması nedenleriyle.

Sonuçta bu aradaki fark olan %8'in, gerçekten bir Suriyeli varlığını temsil edip etmediğini sayısal olarak ortaya koymamız gerekmektedir, koyalım o zaman.

Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre 6 yaş ve üzeri Suriyelilerin

a) Okuryazar Değil: %23
b) Okur yazar: %14
c) İlkokul: %26
d) Ortaokul: %15,8
e) Lise: %12,4
f) Üniversite: %8,4

KAYNAK: https://www.afad.gov.tr/kurumlar/afa...rmasi_2017.pdf

Oranları yaklaşık olarak anladık. Eğer Türkiye'deki Suriyeli sayısını da bulursak, o zaman bu yüzdeleri yorumlamamız daha kolay olacaktır.

SÖZCÜ GAZETESİ Diyor ki
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye'de halen 3 milyon 700 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığını söyleyerek, "325 binin üzerinde farklı uyruklardan uluslararası koruma altında yabancıya ek olarak, 1 milyon 200 binden fazla ikamet izni sahibi de ülkemizde yaşamaya devam ediyor" dedi. source: https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem...landi-6835742/
Demek ki 3 milyon 700 bin Suriyeli var. Bu rakama inanıyor muyuz? Elbette hayır. Ben daha fazla olduğunu, 5-6 milyon olduğunu düşünüyorum ama neyse, hesabımızı bu resmi rakama göre yapalım. Sonuçta resmi olarak ülkede görünmeyen Suriyeli çocuğunu da okula kayıt ettiremeyecektir. Geri kalanlar bizim açımızdan yok hükmünde olmuş oluyor.

RAKAMSAL KANITLAR

Şimdi ilk önce Suriyeli sayısının Bakan Yardımcısının da ifade ettiği şekliyle 3 milyon 700 bin olduğunu varsayalım.

Yukarıda bir hesap yaptık, şimdi tekrar edelim. İHL öğrenci sayısı 2006 yılından 2021 yılına kadar %8 artmıştır. Bu rakam Suriyeli sayısını ifade ediyor -varsayımıyla- hesap yapıyoruz şu anda. Çünkü halk dindarlaşmadığına, hatta dinden koptuğuna göre en makul açıklama budur. O halde, bu rakam nasıl bir nüfusu ifade etmektedir.

Türkiye'nin nüfusu: 83 milyon 600 bin.

Suriyelilerin sayısı 3 milyon 700 bin.

Suriyeli oranı: % 4,4

İHL liselerindeki öğrenci artışı yüzde kaçtı? = %8.

Türkiye'deki "KAYITLI" Suriyelilerin oranı yüzde kaçtı? = %4,4. Arada fark var.

Fark neden kaynaklı? Eğitim durumu tabiki. Yukarıdaki verilerden Suriyelilerin %12,4 lise okuduğunu, %8,4 üniversite okuduğunu görüyoruz. İkisini toplarsak, o halde Suriyelilerin %20,6'sı liseyi bitirmektedir. Bunu normal Suriyeli sayısına oranlarsak şu anda kaç Suriyelinin liseli olduğunu da bulabiliriz.

LİSELİ SURİYELİ SAYISI= 3 milyon 700 bin x %20,6 = 762.000

Yukarıda İHL okuyan Suriyeli sayısını kaç hesaplamıştık? Hesaplamamıştık. Toplam 666.963 İHL öğrencisi var, bunların beşte biri gerçek İHL, beşte dördü Arap Azınlık Okulu maksadıyla geldi demiştik. Buradan 533.000 sayısını hesaplıyoruz.

O halde;

Türkiye'de Lise okuyan Suriyeli sayısı: 762.000

Bu liselilerden;

İHL Arap Azınlık Okullarında Okuyan Suriyeli Sayısı: 533.000

Örgün Öğrenim'de okuyan (Türkçe bilen ya da Türklerle kaynaşması için ailesinin Türk okuluna gönderdiği) Suriyeli sayısı: 229.000

Yapılan bir çalışma İHL (Arap Azınlık Okulu) sayısının her yıl düzenli artmasına rağmen öğrenci sayısının azaldığını ortaya koyuyor. Peki bu neden? Bakın hemen burada şrrak! diye cevaplayabiliyoruz. Suriyelilerin sayısının artması nedeniyle İHL sayısı da azar azar artıyor, fakat Suriyeliler aynı zamanda ne yapıyor? Türkçeyi öğreniyor, entegre oluyor ve entegre oldukça İHL'ye (Arap Azınlık Okulu) gitme oranları azalıyor. Onun yerine bir kısım Suriyeli, çocuğunu T>ürklerle okusun diye diğer okullara gönderiyor.

Hemen oransal olarak bakalım, bu sayede Suriyelilerin % kaçının entegre olduğunu da bulabiliriz.

Normal lisede okuyan Suriyeli oranı: 229.000/762.000= %30

İHL Arap Azınlık Lisesi'nde okuyan Suriyeli oranı: 533.000/762.000 = %70.

SONUÇ:

Türklerle entegre olmak isteyen Suriyelilerin oranı: %30

Arap kalmak isteyen Suriyelilerin oranı: %70

Gördüğünüz gibi tüm veriler birbiriyle uyumlu, makul, mantıklı ve anlaşılır olmaktadır.

Sonuç olarak "Araplar için açılan" İmam Hatip Liseleri, Türklerle entegre olmak istemeyen, kendi dinini, dilini, kültürünü yaşamak isteyen Suriyeli Arapların gettolaşmasına, klanlaşmasına, bu sayede azınlık sorunun Türkiye içinde büyümesine ve kalıcı hale gelmesine yaramaktadır. Türkiye'de kalmak isteyen Arapların entegrasyon sürecini uzatmaktadır.

Ve sanıyorum ki "İHL'leri Suriyelilere Azınlık Okulu Olarak Açtılar" mantığıyla yapılan ilk ve tek çalışma budur. Vatana millete hayırlı olsun. Ya da olmasın, ya da bana ne. Biriniz şu ramazan ayını gönderebilir mi. Teşekkürler.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.

Konu LEVH tarafından (28-04-2022 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-04-2022, 12:21
Üye

Yukarıdaki hesapta bir hata var, onu düzeltmek istiyorum. Yukarıdaki çalışmada Suriyeli okuma oranları "6 yaş ve üzeri için" verilmiştir. Oysa 3 milyon 700 bin "toplam" Suriyeli sayısıdır. Bu sayının ne kadarının 1-6 yaş arası olduğunu bulup İHL'de okuyan ve okumayan Suriyeli öğrencilerin gerçek sayısını oradan hesaplamak lazım.

Aynı kaynağa göre Suriyelilerin yaş aralığı şu şekildedir:

1 yaş ve altı 3,60
2-6 yaş arası 13,70

7-12 yaş arası 13,00
13-18 yaş arası 13,00
19-54 yaş arası 52,20
55-64 yaş arası 3,20
65 yaş ve üzeri 1,20
----
Toplam 100

1 yaş ve 2-6 arası yaşın oranı: 3,6+13,7= %20,3

Dolayısıyla geri kalanların oranı = %79,7

Liseli Suriyeli sayısı: 3 milyon 700bin x %79,7 x % %20,6 = 607.000 * (düzeltilmiş veri)
İHL Arap Liselerinde okuyan Suriyeli sayısı: 533.000 ** (önceki veri)
Türk okullarında okuyan sayısı: 74.000 * (düzeltilmiş veri)

Örgün eğitim alan Suriyeli oranı: %12
İHL Arap Liselerinde okuyan Suriyeli oranı: %88

Bakın bu daha gerçekçi oldu, öyle değil mi?

Hatta bir düzeltme daha yapalım. Bu aradaki 74.000 de, İHL'ye ilgisi azalan Türkler olabilir. Ne demiştik? Dine ilgi azalmıştı, daha az Türkiyeli İHL'ye gidiyordu. O halde, bu 74.000, o azalmayı temsil ediyor olabilir.

İHL'de kaç kişi okuyordu? 666.000 öğrenci. Arap liselilerin hepsi İHL'de okuyor dersek; 607.000 eder. Geri kalır hala babalar gibi 667.000-607.000 = 60.000 Arap hariç İHL öğrencisi. Ben durumun bu olduğunu, İHL'lerin Araplaştığını düşünüyorum. Bunu teyit etmek için bir gün iş çıkışı bir İHL'nin yakınında durun, öğrencilerin çoğunlukla hangi dili konuştuğunu takip edin, Arapça konuştuklarını, öğrenme anlamında değil, anadil anlamında Arapça konuştuklarını göreceksiniz.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Alt 01-05-2022, 02:55
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahbap, gene komplo teorisinde nirvana yapmışsın... Akşener aday olur ve seçilirise seçimden sonra "Arapçı" ları zro günler bekler. .) Kılıçdaroğlu' nun veya herhangi bir CHP' linin aday olmasının bu din soslu toplumda Erdoğan' a karşı, bütün bu olumsuz ortama rağmen, karşılığı olacağını sanmıyorum, maalesef...
Alt 09-05-2022, 12:54
Üye

Bu sabah işe gelirken minibüse bindim, tam önümde bir tane İHL'li var, telefonu çaldı, "taal taal, baarif" filan diyordu, kesin arap. Hatta telefonun yazıları bile Arapçaydı. Şaşırdım mı? Elbette hayır.

Bilmiyorum artık, Akşener mi el atar, Yavaş mı yavaştan tekme atar bilemiyorum ama birinin bu Suriyeli gettolaşmaya müdahale etmesi lazım. Sen ben yabancı ülkeye gitsek Türk okulu için çuvalla para vermemiz lazım, adamlar gelmiş, ooh, kebap, hazır azınlık okulu. Ana dilinde eğitim imkanı. Ne ala memleket. Asimile olmaya bile gerek yok. Ondan sonra geçen hafta sonu çocukları parka götürdüm, geri kalan 99 çocuk "mabarif mabarif" diye konuşuyor. Bu ne kardeşim? Rezalet. Hep bunlar İHL'lerin suçu. İHL'ler zaruri olanlar hariç kapatılsa, Araplar İHL azınlık okuluna değil de normal okula gitse, asimile olsa, daha iyi değil mi? Madem vatanınızı düşmanlarınıza teslim ettiniz, hiç değilse asimile olun bari.

Almanya'daki Türkler bile daha fazla asimile oldu. Üstelik Almanya'daki Türkler vatanını terk etmek için gitmedi, ekmek parası için geçici gittiler, buna rağmen tamamına yakını çocuklarını Almanca eğitim veren okullara gönderdi. Berikine bakıyorsun, adam ülkesini üç beş eşkiyaya teslim edip kaçıp gitmiş, aman sen asimile olma diye devlet imkanları ayaklarının altına paspas edilmiş. Yazıklar olsun böyle dünya düzenine be.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Önerilen Siteler