Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-02-2006, 23:42
Xander85 Xander85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Neden???

Dinleri uzun uzun tartışmaya gerek yok aslında.Çelişki yada mantık hatası bulmaya da gerek yok
Dinlerin saçma olduğunun anlaşılması için çok basit bir mantık gerekli.
-Tanrı kendi yarattığı şeyden neden intikam alsın?Neden ona kin beslesin?
-Tanrı dinlere göre milyonlarca insanı cehennemde yakacak ve onlara sonsuza dek acı çektirecek.Bu kadar insana acı çektireceğine yaratırken kötülüğü yaratmasaydı olmayacak mıydı?
-Her doğan insan eşit midir?Eşit değilse öbür dünyada nasıl eşit yargılanacak?
Cennet-cehennem kavramı dinden çıkmak için yeterli, ötesine gerek yok zaten.
Hiç boşuna müslümanlar "inananla inanmayanlar arasında bir fark olmalı" demesin.

Gün gelir rüzgar, fırtına olur
Dertleri gönül kendisi arar da bulur
Her gülüş cevap, her cevap günah
Olmuyor ne yapsan, içinde kopar bir isyan

Tanrı unutmuş olsa da
Vur durma vur yüreğim vur
Olan olmuş ne olur
Hayata bir daha vur
Alt 19-02-2006, 00:28
aura aura isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah Allah..
Demek herşey bu kadar basitti ha.. Yıllar boyu insanlar boş yere inanmışlar boş yere ibadet etmişler.. Oysa hiç biri bu kadar basit düşünememiş. Deselermiş "Tanrı madem beni yarattı neden intikam alsın benden demekki cennet cehennem yok." İki dakikada bitirdin Allah'ı.. öylemi..

Allahın yarattığı insanlardan kendi belirlediği kurallara uymayanları cehennem ile cezalandıracağına inanılır hemen hemen bütün dinlerde. Bu cezanın Allah'ın kini olarak nitelendirmek dinlerin saçmalığını ispatlamaz. Sadece sağ kulağını sol elinle göstermiş olursun.

Kötülüğü yaratmasaydı iyiliğin ne olduğunu nerden bilecektin. Kötülük olmasa sen bu dünyada hiç bir şeyden zevk almayacaktın. Nefsin olmayacaktı. Bunu istediğini hiç sanmıyorum.

İnsanların eşit olup olmaması eşit yargılanmaya nasıl bir engel teşkil ediyor anlamadım açıklarmısın.

Müslümanların ne diyeceğine karar verebildiğine göre sen dinler üstü bir olay olmalısın. Cehennemi ve cennetide kaldırmış olman da galiba bu gazla mümkün oldu. İnanlar ile inanmayanlar arasında zaten fark var. Cennet ve cehennemi kaldıracağına bence inanan ile arandaki farkları kaldırmaya bakmak gerekir. O zaman cennet ve cehennemi ortadan kaldırmak gibi bir ihtiyacın kalmayacaktır.
Alt 19-02-2006, 01:45
Xander85 Xander85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Demek herşey bu kadar basitti ha.. Yıllar boyu insanlar boş yere inanmışlar boş yere ibadet etmişler.. Oysa hiç biri bu kadar basit düşünememiş. Deselermiş "Tanrı madem beni yarattı neden intikam alsın benden demekki cennet cehennem yok." İki dakikada bitirdin Allah'ı.. öylemi..
İnsanlar binlerce yıl da çok tanrıya inanmışlardır, Mısırlılar 3000 yıllık medeniyetleri boyunca Ra'ya Horus'a taptılar.Onlar da mı doğruydu?
Allahın yarattığı insanlardan kendi belirlediği kurallara uymayanları cehennem ile cezalandıracağına inanılır hemen hemen bütün dinlerde. Bu cezanın Allah'ın kini olarak nitelendirmek dinlerin saçmalığını ispatlamaz. Sadece sağ kulağını sol elinle göstermiş olursun.

Kötülüğü yaratmasaydı iyiliğin ne olduğunu nerden bilecektin. Kötülük olmasa sen bu dünyada hiç bir şeyden zevk almayacaktın. Nefsin olmayacaktı. Bunu istediğini hiç sanmıyorum.

İnanan neden inanır, inanmayan neden inanmaz?Çünkü ikisi de başka yapıda yaratılmıştır yoksa tamamen aynı yaratılmış iki kişi farklı görüşte düşünemez.Yani inanmak veya inanmamak kişinin özgür iradesi değildir.
inşallah burayı anlatabilmişimdir.

İnsanların eşit olup olmaması eşit yargılanmaya nasıl bir engel teşkil ediyor anlamadım açıklarmısın.
İslama ve diğer dinler kurtuluşu sadece kendidinlerinde görürler ama herkes farklı bir dinin hakim ıolduğu bir coğrafyada doğar.İslama göre hrsitiyan bir inasanın düşünerek islamı bulması gerekir çünkü allah ona akıl vermiştir, peki müslüman ülkelerde doğanlar torpilli midir?

Cennet-cehennem olayına gelinceinlerin mantıksızlığı burada başlar, çünkü Tanrı kendi yarattığı bir şeye neden acı çektirsin?inanmayanlar da allahtan dolayı inanmazlar, inananlar da ondan dolayı.
Daha fazla anlatamam çünkü düşündüklerimi tam anlamıyla yazamıyorum,, benim anlatmak istediklerim çok farlı aslında ama yazınca farklı anlaşılıyor.

Gün gelir rüzgar, fırtına olur
Dertleri gönül kendisi arar da bulur
Her gülüş cevap, her cevap günah
Olmuyor ne yapsan, içinde kopar bir isyan

Tanrı unutmuş olsa da
Vur durma vur yüreğim vur
Olan olmuş ne olur
Hayata bir daha vur
Alt 19-02-2006, 02:08
gameover gameover isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Xander85 dostum sen merak etme senin anlatmak isteyip anlatamadıklarını yüreklerinde hisseden çok kişi var.senin düşüncelerinle uykularını kaçıran çok kişiler var.kimi açıklar kimi açıklamaz.ölüme de yaşama da hazırız ve inan ki gerçeği araştırma da hazırcı değil sancılıyız.

saygılar.
Alt 19-02-2006, 02:16
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sana saçma gelen dinler ve dinlerin açıkladığı cennet-cehennem..
Tanrı inancını devam ettirdiğin takdirde , ölüm ötesine ait inançlar da zorunlu olarak gelecektir..
Reankarnasyon veya cennet-cehennem inancı da , Tanrı inancının bir devamı olarak oluşacaktır.
Yani Tanrı varsa , ölümden sonrası da vardır..
Ölüm ötesi varsa hesap günü de vardır..
Hesap varsa , mükafat ve ceza vardır..
Mükafat ne olabilir : güzel-mutlu bir yaşam = cennet
Ceza ne olabilir : kötü-çileli bir yaşam = cehennem
ceza almamak için dünya hayatında ne yapmak gerek : iyilik
Mükafat alabilmek için dünya hayatında ne yapmamak gerekir : kötülük
İyilikler nelerdir : ......................
Kötülükler nelerdir : ..................
Bu böyle uzar gider ve sonucunda din ya da dinler oluşur..
Tabi inanç farklılıklarına göre ve uyarıcıya-bildiriciye göre farklı dinler..
Dolayısıyla dinlerin varlığı , Tanrı inancından doğan bir zorunluluk..
Tanrı inancının olmadığı bir din ise sadece bir yaşam felsefesi , tarzı..
Tanrılı dinsizlik ise bugünün insanlığının kabullenebileceği bir özellik değil..
Ateizmin ise , değil bugün , gelecekte de kabul göremeyeceği açık..
Ölüm , kaçınılmaz son oldukça , Tanrı inancı daim olacaktır..
Alt 19-02-2006, 02:36
Üye

panteidar düşüncelerin islamla harmanlanmış düşünceler.islama yabancı başka kültürlerde harmanlansaydın bugün söyleyeceklerini yine söyler miydin? TANRI yı hangimiz bilebiliriz ? herkes hissedebildiği ölçüde tanımlar TANRI yı. bir daha düşünelim nedir TANRI ? islami önyargılar olmadan yüreğimizin hatta yüreciğimizin hissedebildiği önyargısız TANRI nedir?

saygılar.
Alt 19-02-2006, 02:39
aura aura isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsanlar binlerce yıl da çok tanrıya inanmışlardır, Mısırlılar 3000 yıllık medeniyetleri boyunca Ra'ya Horus'a taptılar.Onlar da mı doğruydu?

Ben doğru yada yanlış diye bir yorum yapmadım. Benim ifade ettiğim şey Allah'ı inkar etmek senin sandığın kadar basit bir mantık yürütme ile olaacak kadar mantıksız olmamalı.

İnanan neden inanır, inanmayan neden inanmaz?Çünkü ikisi de başka yapıda yaratılmıştır yoksa tamamen aynı yaratılmış iki kişi farklı görüşte düşünemez.Yani inanmak veya inanmamak kişinin özgür iradesi değildir.
inşallah burayı anlatabilmişimdir

Demek istediğini anlayabiliyorum ama sana katıldığımı söyleyemem. İnsanın inanması yada inanmaması tamamen kendi elindedir. Kaderi yanlılş yorumlayıp cuzi iradeyi reddetmek ayrı karaktere sahip insan tezini desteklemez. Aksine bu yorumla tam tersi bir durum ortaya çıkar.

İslama göre bir hristiyan 80 yaşında müslüman olsa ve 1 saat sonra ölse geçmiş günahlarından hesaba çekilmez. Bir rekat namaz kılmadan cehennemden kurtulur. Ben 80 senede 2 rekat namaz kılmamış olsam hesaba çekilirim. Şimdi burda nasıl bir adaletsizlik var ben anlamadım. Yada müslüman olmak avantajmı.

Cennet-cehennem olayına gelinceinlerin mantıksızlığı burada başlar, çünkü Tanrı kendi yarattığı bir şeye neden acı çektirsin

Cennet ve cehennemin inkarında başlar asıl mantıksızlık. Madem cennet ve cehennem yok Allah seni neden yaratmış olsun. Yesin içsin helaya gitsin mantığımı. Hiç zannetmem.. Cennet ve cehennemi kabul etmeyen insanın zaten Allah ile bir münasebeti kalmaz. Ha varlığı ha yokluğu. Sevsede olur sevmesede. Allah bunumu istiyor acaba senin mantığına göre..
Alt 19-02-2006, 02:47
Üye

nedir gerçek ? TANRI nedir ? önyargılı dayatmalar olmadan yüreğimize sorduğumuz mudur yoksa belirli toplumsal dayatmalarla beynimize işlediğimiz midir ? kimse benimle bunu konuşmayacak mı merak ediyorum.hep önyargılar mı olacak beyinlerimizde.biri bunu söylemiş toplumda bize bu söylenenleri öğretmiş bu gerçektir mi diyeceğiz hep.incinmişliğimizle ölümü beklemek suç mu sayılacak hep ? ölmek güzeldir.çünkü ihtiyacımız var ölüme.
Alt 19-02-2006, 15:44
sodomo sodomo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

gameover, öyle bir tanrı tanımı yapalık ki hiçkimse ona itiraz edemesin, öyle bir sözcükle açıklayalım ki onu ateistide, şeriatçısıda, hiristiyanıda herkes ama herkes itirazsız kabul etsin.

peki ne olabilir o sözcük ?

AŞK

evet AŞK tanrının bizzat kendisidir. Diğer herşey ancak sıfat olabilir ama O olamaz O AŞK dır veya AŞK O dur.
Alt 19-02-2006, 17:21
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Gameover Diyor ki
"panteidar düşüncelerin islamla harmanlanmış düşünceler.islama yabancı başka kültürlerde harmanlansaydın bugün söyleyeceklerini yine söyler miydin? TANRI yı hangimiz bilebiliriz
?"

Genelde yazdıklarımı kastediyorsan , haklı olabilirsin..
Ancak yukarıda yazdıklarım , dünyadaki tüm dinsel inançlar açısından bir yorumlamaydı..Göksel dinlerin de uzak doğu dinlerinin de inançlarındaki ortak noktalardır..Cennet-cehenneme inanmayanlar , reankarnasyona inanır..Hepsinde de toplum ahlakı ile , iyilikler-kötülükler vardır..

Gameover kardeşim ;
Şunu önce anlamalıyız..Sipariş üzerine Tanrı olmaz..
Herkes kendi görüşüne , isteğine göre bir Tanrı biçimlendiremez..
Ortak Tanrı biçimlendirmeleri , ortak dinleri oluşturmuştur zaten..

"Alemin bir yaratıcısı olmalı" inancına vardığında , o yaratıcının bilinebilen özellikleri sıralanır..
Örneğin ; Tanrı varsa eğer , ölümsüz olmalıdır..Ezeli olmalıdır..İlmi , kudreti , iradesi sınırlı olmamalıdır gibi..İnsanı ve tüm varlıkları o yaratmıştır gibi..
Bundan sonraki özellikleri , ancak dinlerde bulabilirsin..
Dinlerin tanımladığı özelliklerden kimisi aklına , mantığına ters gelebilir..
Bu durumda kendi düşüncelerin devreye girer..
"İster Tanrı aşk'tır" dersin , "İster Tanrı zalim'dir" dersin..
Ölümün gerekli olduğu fikrine katılıyorum..Geriden gelenlere de yer açmak lazım..Ama bu dünya için geçerli olabilir..Tanrı inancında olan bir insanın "ölüm ötesi hayat" a gerek olmadığını söylemesini gerçekçi bulmuyorum..Çünkü bu , insanın yaratılışına , doğasına terstir..Böyle düşünenler geçici bir doygunluk yaşamaktadır ve bir süre sonra bu fikirleri değişecektir..

Önerilen Siteler