Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-12-2011, 18:01
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

terekeme´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Antalyada otellerde 12 saat çalışıp aylarca para alamayanlarını gördüm.Agari ücretle geçinmek için insanların nelere katlandıklarına yakından tanık oldum.Yergin kardeşim sizin tembel dediğiniz insanlar işten çıktıktan sonra başka işlerde çalıştıklarını,akılalmaz hakaretlere uğradıklarını gözlemledim.Ülkemizde devlet kurumlarında yada başka alanlarda beş kişilik işe yüzlerce insanın başvurmasını hangi mantıkla açıklayabilirsiniz,nasıl tembellik bu.Alışveriş merkezlerinde gezen işçilerin bir de ellerine baksaydınız ,kaç poşet gördünüz.
Kısa ve net, sürüsü ile. Ayrıcana şunu da ekleyim. Çalıştığım iş yerinde neredeyse kredi çekmeyen çalışan yok.

Ben burada milyonlar kazananlar der iken gerçek anlamda kazananları kastettim. Elbette ki, kısa yoldan veya halk dili ile kara para ile kazananlardan bahsetmiyorum. Ben burada, akıllı olan, işçisine köle gibi değil de, insan gibi davranan ve bunun karşılığında milyonlar kazanan kişilerden bahsediyorum. Bu kişiler, milyonda kazansa, altında Porsche'da olsa hakkıdır. Benden daha fazla çalışan, benden daha fazla emek sarfeden bir iş veren herşeyi hakediyordur.
Zaten, doğru düzgün işleyişi olan bir firmada tek bir iş veren olmaz, tüm çalışanlar o firmanın sahibi gibidir. İşçi çalıştığı yeri sahiplenecek, iş veren de çalışanlarını.

Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı, yeri geldiğinde az ile yetinmeli ama her zaman çok kazanmak için çaba göstermeli.

Khaos Diyor ki
yergin faiz hakkında ne düşünüyosun.
Müslüman olduğumu biliyorsunuz. Faiz haramdır. Hiç bir zaman da faiz ile işim olmadı. Faiz ödemişliğim olmuştur ama hiç almışlığım olmamıştır...

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 23-12-2011, 20:24
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu konunun farklı konuların da ele alınmasını gerektiren bir konu olduğunu düşünüyorum. Asgari ücretin gerçek yaşama ne kadar yansııdığı konusundan başlayarak gelir dağılımdaki adaletsizlik, eğitim ve nüfus sorununa kadar giden bir yol izlenebilir. Ayrıca asgari ücret artışının gerçek yaşama yansıdığı hangi sektörlerde hangi nitelikte firmaların batabileceğinin de ele alınması da gerekebilir. Daha da irdelediğimizde kapitalist sistem ve sistemin sürekliliği-ücret ilişkisinin de değerlendirilmesi gerekebilir.

Kısaca aktarmak gerekirse asgari ücretin miktarı kadar o ücretin satın alma gücünün göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum. Belli bir zamanda emekçi 1000 TL ücretle evine ayda 1 Kg et götüremiyorsa, bir diğer zamanda 650 TL ücretle evine ayda 10 Kg et götürebiliyorsa, yani gereksinimlerini insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılayabilecek düzeyde bir ücret olarak 650 TL yeterli ise, 650 TL ücret, o emekçi açısından insan onuruna yaraşır bir ücret olarak görülecektir.
Alt 27-12-2011, 17:30
perfect_storm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
perfect_storm perfect_storm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aslında yapılabilecekler var ama devlet ve halk , geçmişte bu yana üretim teknik sanayi gelişimi ve tüm bunları insanıyla buluşturabilecek bir zeka geliştirmemiş

ben türkiye için, işin aslı hiçte iyimser değilim ve acilen yapılması gereken ilk şeyin eğitim sisteminin anaokulundan profesörlüğüne kadar külliyen değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum
nedense hiçbir hükümet buna yanaşmadığı gibi halk da buna karşı sağlam bir duruş da sergileyebilmiş değil
iktidarlarda halkın içinden çıkan insanlar onların hiçbirini uzaylılar yetiştirmedi, insanlar kaliteli bir nesil isteyecek ve yetiştirecekki sıra devlete gelebilsin ama bu da mümkün gözükmüyor eşeğini yürüten sesini kısıyor , yürütemeyende isyan ediyor ama sesi kısık ve yinede insan eti yemeye alıştırılmış patronların üç kuruşluk maaşına mecbur kalıyor

devletin, halkını karıştırmasını anlayabilirim, bu bir nebze olsun anlaşılabilir ama insanların da birbirine körkütük kini var
farklı görüşten insanların birbirine tahammülünün bu denli aşağılarda olduğu bir memleketten bundan daha iyisini beklemek bence 0 ın altında bir ihtimaldir
saygılar

Konu perfect_storm tarafından (27-12-2011 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.
Alt 31-12-2016, 13:08
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnternet Adil Kullanım Kotası 2018 Sonunda Kaldırılacak.
Osman Gazi Köprüsünün 89 lira olan geçiş ücreti, bu gece itibarıyla 65,65 liraya düşürüldü.

Üstteki 2 olayın asgari ücretle yakından ilgisi var. 2017'de tüm yıl boyunca asgari ücretin 1404 TL olmasına karar verdi akp. Hen de tüm yıl için geçerli olacak 1404 TL. Bugün 1404 TL'nin dolar karşılığı 398 USD - United States Dollar. Bir yıl sonra bugün 1404 TL kaç USD olacak, o güne tanık olan anımsasın bunu. 2016 yılı başında asgari ücret 1300 TL karşılığı 433 dolar idi. 2017 yılında asgari ücret 1404 TL yani 398 dolar. Demekki her yıl TL, Dolar karşısında 135 lira eksiliyor. Bugün 398 den 135 eksiltince asgari ücretin 263 dolar olacağı sonucuna varıyoruz 2017 aralık ayında.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 22-02-2017, 22:55
Cercis Hz Circis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cercis Hz Circis Cercis Hz Circis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2017'nin son ayına gelindiğinde 1404 TL yarı yarıya değer kaybedecektir. Dolar kuru referandum ay'ı nisanda 4 TL olacaktır ve her ay doların değeri kabaca 5 kuruş artacağına göre asgari ücretli çalışanlara 2017 pek de iyi gelmeyecektir.
Alt 01-03-2017, 00:35
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Asgari ücret ile maaş aynı şey değildir ki.

Cebinden sigarasını eksik etmeyen, hafta sonları kahvaltılarını dışarıda 40-50 TL ye yapmak için mekanların önünde sıra bekleyen, hafta içi iş yerinden izin alıp eşi ile alışveriş merkezlerinde gezen çok işçi tanıdım. Türkiye'de ki asıl işşizlik sorununun sebebi asgari ücretin azlığı, çokluğu değil, insanların tembelliği.

Saygılar
Milleti soyup soğana çevirenlere tek kelime etmeyip , fakirin bir paket sigarasına laf etmek, hafta sonu ailesi veya evli değilde arkadaşı ile sabah keyif kahvaltısına laf etmek, ailesini diline dolamak.&/#@^&*((&/$#$/&&***** dır.

Vay be asgari ücret alıyorsun ve bunları yapıyorsun haaaaa, asgari ücret size fazla diyen bir Müslüman varmış burada.

Emeğin asgari ücretimi olur ulan.

Asgari ücretin beşde biri allahın deyin kurtulun. Allahın 1400 senedir ganimet ihtiyacı halen tükenmedi. Peygamberde piyasada yok . Kuranda güncel.

Çökün emekçinin parasına

Hakkınız.

AHZAB DAN ÖNCE Zeynep mhmd'in GELİNİYDİ AHZAB DAN SONRA Zeynep mhmd'in KARISIYDI .
Alt 04-06-2017, 23:37
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Japonya'da asgari ücret aylık 220,000 Yen, Türkiye'de 1,404 TL.

Japonya'da sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 3 katı; 660,000 Yen. (220,000 Yen X3 =660,000)

Türkiye'de sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 16 katı; 22,464 TL. (1404 TL X16 =22,464 TL)

Japonya'da 1 saatlik çalışma 932 yen X günde 9 saat çalışmak = 8,388 yen X 26 gün = 220,000 yen.

100 Japon Yeni 3,2 TL. 100,000 yen 3,200 TL yapıyor. 220,000 yen 7,040 TL yapıyor.

Japonya'da kasiyerlik saatliği 950 yen X 9 saat çalışmak = 8,550 yen X 26 gün = 222,300 yen.

Japonya'da bir hanede asgari ücret ile çalışan birisi rahatlıkla kendi arabasına binebilirken, Türkiye'de bir hanede asgari ücret ile çalışan 3 kişi varsa ancak bir araba alabiliyorlar. Bu nedenle Japonya'da bir kasiyer kendi arabası; toyota corolla, honda civic, nissan pulsar markalı orta sınıf arabalarına rahatlıkla binebilirken, Türkiye'de bir kasiyer 1,404 TL maaşını ancak bir evin kirasına ve faturalarına yetiştirebiliyor.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 04-06-2017, 23:56
hoatzin hoatzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Japonya'da asgari ücret aylık 220,000 Yen, Türkiye'de 1,404 TL.

Japonya'da sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 3 katı; 660,000 Yen. (220,000 Yen X3 =660,000)

Türkiye'de sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 16 katı; 22,464 TL. (1404 TL X16 =22,464 TL)

Japonya'da 1 saatlik çalışma 932 yen X günde 9 saat çalışmak = 8,388 yen X 26 gün = 220,000 yen.

100 Japon Yeni 3,2 TL. 100,000 yen 3,200 TL yapıyor. 220,000 yen 7,040 TL yapıyor.

Japonya'da kasiyerlik saatliği 950 yen X 9 saat çalışmak = 8,550 yen X 26 gün = 222,300 yen.

Japonya'da bir hanede asgari ücret ile çalışan birisi rahatlıkla kendi arabasına binebilirken, Türkiye'de bir hanede asgari ücret ile çalışan 3 kişi varsa ancak bir araba alabiliyorlar. Bu nedenle Japonya'da bir kasiyer kendi arabası; toyota corolla, honda civic, nissan pulsar markalı orta sınıf arabalarına rahatlıkla binebilirken, Türkiye'de bir kasiyer 1,404 TL maaşını ancak bir evin kirasına ve faturalarına yetiştirebiliyor.
Çok güzel bir açıklama olmuş, önemli olan asgari ücretin miktarı değil ki.

Önemli olan asgari ücretin alım gücü.

En fazla para karşılığı okunan sure olan Yasin'in 21. ayeti: "Sizden ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."
Alt 05-06-2017, 02:37
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

önceden bulunduğum şehirdeki bir fabrikanın islamcı sahibi "asgari ücret vererek iyilik yapıyoruz, para olunca içkiye hovardalığa para harcar insan, bunun önüne geçmiş oluyoruz" demiş. utanmaz pezevenk. dalga geçer gibi insanları böyle sömürüyorlar..

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 29-12-2017, 22:59
Tumagü İskicap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tumagü İskicap Tumagü İskicap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sürücüsüz metro hattı Üsküdar - Çekmeköy arasında ve diğer metro güzergâhlarına 20 dakikalık yürüme mesafesindeki semtlerde 1000 TL'den aşağıya ev kirası olmamasına rağmen ve 2018 yılına girildiğinde 1000 lirayı da aşacağı muhakkak iken, 2018 yılı için AKP hükümetinin belirlediği asgari ücret 1603 TL olacak. 1850 TL olmasa bile 1750 üstü bir miktar bekliyordum ben ve tanıdığım AKP'li iş arkadaşlarım. Biz hayal kırıklığına uğradık.

2017'de 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 5.238 TL, Açlık sınırı ise 1.544 TL olarak belirlenmişti.
Demek o ki 1603 TL asgari ücret, açlık sınırına uygun bir maaş!

Önerilen Siteler