Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-11-2021, 16:09
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart "ENCODE doğruysa, evrim yanlıştır"

"ENCODE doğruysa, evrim yanlıştır" -- ENCODE, DNA ve genom hakkındaki anlayışımızı nasıl değiştirdi?

"Genom %10'dan fazla işleve sahipse ve ENCODE'a göre bu işlev %80'den fazlaysa, o zaman genom yalnızca bozunabilir ve kör evrimin bir ürünü değildir."

https://www.researchgate.net/publica...and_the_genome

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 18-11-2021, 12:16
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"ENCODE doğruysa, evrim yanlıştır" -- ENCODE, DNA ve genom hakkındaki anlayışımızı nasıl değiştirdi?

"Genom %10'dan fazla işleve sahipse ve ENCODE'a göre bu işlev %80'den fazlaysa, o zaman genom yalnızca bozunabilir ve kör evrimin bir ürünü değildir."
https://www.researchgate.net/publica...and_the_genome
İnsanı çamurdan, xbirisi tasarladı(yarattı) üfledi, hokus- pokus yaptı, diyorsun yani.

O zaman bu çamurdan insana evrimi de açıklayıver bi zahmet.
Alt 19-11-2021, 15:18
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanı çamurdan, x birisi tasarladı (yarattı) üfledi, hokus- pokus yaptı, diyorsun yani.
Demiyorum ya da demedim

O zaman bu çamurdan insana evrimi de açıklayıver bi zahmet.
İnsan çamurdan evrimleşmiş gözükmüyor, çamurla daha çok işi var-mış gibi gözükmekte...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 19-11-2021, 17:09
Üyeliğini Sonlandırmış

"ENCODE doğruysa, evrim yanlıştır"

E tamam sen demiyorsun, alıntı yapdığın aşı karşıtı kişi diyor. Sen de o ingilizce şeyi alıp buraya nakletmişsin. Corona da yoksa kanıtlasın, göstersin bize, aşı işe yaramıyorsa gene göstersin görelim madem öyle. Deney ve gözleme karşı değiliz. Kimsenin bilgilerini koşulsuz kabul eder değiliz sonuçta. Sana çok güzel belgesel linki attım. İzlemedin. İzleseydin grip ve aşı çalışması hakkında bilgilenmiş olurdun. Ama sen inadım inatsın. Sen bilirsin. Neyse,

Sen demiyorsan bile, evrim yoktur demek bu manaya gelir.
Topraktan yaratılma meselesine takılma. Malum coğrafya' da din' e göre gerçek bu nihayetinde.

Bir müdahale varsa, yapıcı varsa, tasarımcı varsa döksün ortaya da biz de aydınlanalım. Görelim bu muhteşem tasarımcımızı değil mi?

Dünya' nın hiç bir yerinde bir tablo' yu görüpde bunu insan dışında bir cins yaptı diyen var mı? Yok.

Ama envai çeşit evreni yaratan tanrı(cins) çeşiti var. Tabloyu yapanda %100 hem fikir bu insanoğlu. Tanrı/lar veya tanrı yok hususunda ise uzlaşı sağlayamamış? Nonteistler olmayan şey yok diyor. Diğer envai çeşit tanrı icad edenler ise var diyor. Hadi put öne sürenleride es geçelim. Nihayetinde adamların öne sürdükleri bibloları, heykelleri var yani. Ama işlevleri yok. Onlarda işlevi var diyor, diğer hayali tanrı iddiacıları gibi.

Bu durumda olmadığını kanıtla gibi zırva argüman acizliğine düşenlere sen ne diyorsun? Olmayan şeyin olmadığını kanıtla(sözdekutsalkitap var diyor, o halde varmış) denebilir mi? "Yaşar ne yaşar ne yaşamaz" romanında geçenin mantığına ne kadar benziyor değil mi?
Alt 20-11-2021, 18:57
Üye

E tamam sen demiyorsun, alıntı yapdığın aşı karşıtı kişi diyor.
Öyle birinden alıntı yapmadım, öyle biri yok..

Alt 20-11-2021, 19:09
Üye

Öncelikle ENCODE hakkında bilgim yok. Ben buna rastladım ve bir tür polemik için bunu getirdim başka bir amacı yok

Corona da yoksa kanıtlasın,
Coronavirüslerin olmadığını iddia eden kim?

Sen demiyorsan bile, evrim yoktur demek bu manaya gelir.
ENCODE doğuysa evrim yoktur (olmayabilir ) o makalenin başlığı, içeriği

Bir müdahale varsa, yapıcı varsa, tasarımcı varsa döksün ortaya da biz de aydınlanalım. Görelim bu muhteşem tasarımcımızı değil mi?
Benim bu konudaki fikirlerim eminim bu başlığı ilgilendirmez daha önce bir kaç kez verdim sanıyorum, kozmik aktörler.
Köpeği doğadan alan, köleleştiren ve sonra onu kurtla kırarak melezleyen ve bundan bir bekçi çoban tür melezi inşa eden kozmik bir aktör olan insana inanıyorum..
İnsanın köpek ve kurtların tanrısı rolüne soyunarak çamurdışı bir biçimlendirici oluşu oldukça kozmik bir gözlem..
Sanırım bunu köpekler (kurt köpekleri) inkar edemez ve evrim ürünü olacaklarını öne süremezlerdi

Dünya' nın hiç bir yerinde bir tablo' yu görüpde bunu insan dışında bir cins yaptı diyen var mı? Yok.
Kurt köpekleri bizi insan yaptı diyor mu?

Bu durumda olmadığını kanıtla gibi zırva argüman acizliğine düşenlere sen ne diyorsun?
Corona da yoksa kanıtlasın,
Olmayan şeyin olmadığını kanıtla
Bununla ilgili "Evrene Varlıka Uçurumlara" gönderimde ve bir gönderime daha oldukça yazdım. O notlar biraz dağınık , o notları sevmiyorum ve istediğim seviyede değil. Onları karaladığım zaman ve dönemlerde mental olarak iyi değildim (şimdiye nazaran)

Alt 20-11-2021, 19:40
Üyeliğini Sonlandırmış

Coronavirüslerin olmadığını iddia eden kim?

He, siz virüsün varlığını kabul edip, aşının verilere rağmen zararlı olduğunu iddia edenlerdensiniz. "evrim yoktur" iddiası doğru olsaydı(evrim yanlışlansaydı), şimdiye çoktan bu şahıs tarihe adını yazdırırdı değil mi? Buda o misal. Salla ya tutarsa...

Benim bu konudaki fikirlerim eminim bu başlığı ilgilendirmez daha önce bir kaç kez verdim sanıyorum

Anlamadık, kendinizi tek cümle ile tanımlayın lütfen; ateist, deist, panteist v.b. gibi.

Kurt köpekleri bizi insan yaptı diyor mu?

Güzel soru gibi görünebilir. Maksadınızı anlamasaydık tabii.

Beni annme babam yaptı. Ben kimin yaptığını söyledim bak. Köpek de bizdeki hard diskten olsaydı ve bizim dilimizden konuşsaydı. Belki söylerdi kim bilir.

Onu kim yaptı bunu kim yaptılarla, gelinmek istenen nokta: "tanrı, din" dir. Onu geçiniz. Yemezler.

Seni uzaylılar yaptı. Sen uzaylı dini ile, kendine modern tanrı, modern bir din arayışındasın.

Dediğim gibi olmayan, hayali şeylerle uğraşmıyorum. Olanları kavramaya çalışıyorum.
Alt 20-11-2021, 21:05
Üye

"evrim yoktur" iddiası doğru olsaydı(evrim yanlışlansaydı), şimdiye çoktan bu şahıs tarihe adını yazdırırdı değil mi?.
Evrim yoktur demedim (diyenlerden değilim). Bu gönderiyi onun özel polemiği için getirmedim/açmadım makaleye rastladığım için ara ara uğradığım 3-5 ortama doğal olarak postladım.
İlle de tartışması yapılacaksa bir evrim vardır ama varlıksal bir ilk başlangıca temellenemez çünkü ilk tekillik ve ilk oluş yoktur bu durumda evrim bir tür çevrim döngüsellik -süreklilik- içeren sonsuz oluş-lar-a dair bir kavram. Varlık başlamaz ve bitmez bu anlamda evrim oluşu açıklamaz.

He, siz virüsün varlığını kabul edip, aşının verilere rağmen zararlı olduğunu iddia edenlerdensiniz.
Tam öyle denemez

Anlamadık, kendinizi tek cümle ile tanımlayın lütfen; ateist, deist, panteist v.b. gibi..
Bir kelime ya da cümle ile kendini tanımlamak zor. Örneğin non-dualistim desem non-dualizme ilişkin web de bulunabilecek tüm tanımlamalar çelişkili o halde tekrar tanımlamam gerekir.

Panteistim desem kısmen uyumlu ama bir tanrı barındırıyor bu anlamda tezimi doğruluyor, teizm içeriyor daha geniş bir tanımı gerekir.

Ne düşünüyorsam o'yum...

kendine modern tanrı, modern bir din arayışındasın.
Ben bir şeyin arayışında değilim bu saçma.

Dediğim gibi olmayan, hayali şeylerle uğraşmıyorum. Olanları kavramaya çalışıyorum.
Bana göre ben öyleyim ve sen tersisin..

Ben olmayan hayali şeylerle uğraşmıyorum ve tam da dediğin gibi tam olarak olanları kavramaya çalışırken yolda bulduklarımı paylaştım ve paylaşıyorum.
Bunları öyle ya da böyle sınıflamak senin sorunun.

Bu forum ya da başka yerler, gruplar ve ortamlar yaklaşık aynı şeyi yazıyorum.

İletişimi çıkmaz umduğum için tekrar aynı şeyi yazıp durmak istemedim..

Alt 20-11-2021, 21:09
Filozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Filozof Filozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hiçbir şey "yanlış" değildir. Tanrı ile evrimi, evrim ile tanrıyı yanlışlamaya çalışmak beyhude ve çocukça bir iştir. Zira ikisi de yalnızca "gerçek"tirler Ancak tanrı, evrende değildirler. Tanrıyı evrende yani kendi nefsinizde/kibrinizde aramaya devam ederseniz tanrı dediğiniz yalnızca kendi "kibriniz"dir ve evrim yani evren hakkında çocukça saçmalamaya devam edebilirsiniz Çünkü hiçbir şey "yanlışlanmak" için değildirler
Alt 21-11-2021, 00:46
Üye

Filozof´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiçbir şey "yanlış" değildir. Tanrı ile evrimi, evrim ile tanrıyı yanlışlamaya çalışmak beyhude ve çocukça bir iştir. Zira ikisi de yalnızca "gerçek"tirler Ancak tanrı, evrende değildirler. Tanrıyı evrende yani kendi nefsinizde/kibrinizde aramaya devam ederseniz tanrı dediğiniz yalnızca kendi "kibriniz"dir ve evrim yani evren hakkında çocukça saçmalamaya devam edebilirsiniz Çünkü hiçbir şey "yanlışlanmak" için değildirler
Bu gönderi özelinde evrim yanlışlanmadı ya da tanrıyla evrim yanlışlanmadı, webde rastlanan bir makale başlığı ve bir cümle özet çevirisiyle sunuldu.

Ne evrimi ne de ENCODE'yi derinlemesine araştırmadım. Ben katkı ya da yorum olur diye umuyordum ya da sadece sundum diyelim.

Kişisel ontoloji fikrimi bu foruma aralarda defalarca kez açtım. Başlamamış ezeli bir varlık ve dolasıyla hiç bir zaman oluşmadı, doğmadı. Görüngüsel bir evrime katılıyorum ya da bengidönüş/bengiçevrim gibi bir fikre katılıyorum. Yani varlık döngüsel/çevrimsel bir hareketle sonsuz olur, ne başlar ne biter. Kabaca tekillik/ilk tekillik açıklamlarına ve varlığın böyle geliştiğini öne süren açıklamalara karşıyım. Tanrı da böyle konumlanırsa haliyle tanrıya da karşıyım.

İlk madde ilk varlık (tanrı), ilk tekillik aynı şeydir, aynı çıkmaz. Varlık doğmadı, gelişmedi, belirmedi, sonradan zaman içinde oluşmadı ve ortaya çıkmadı diyoruz. Bu konu dışında genel ontoloji yorumum.
Bunun dışında bir evrim, süreç, zaman vb deneyimlediğimizin farkındayım.

Önerilen Siteler