Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-12-2008, 17:25
AteistTürk AteistTürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cool Herkesle Herşey Olmuş Aziz Pavlus

Herkesle herşey olmuş Aziz Pavlus 1Kor:"19 Ben özgürüm, kimsenin kölesi değilim. Ama daha çok kişi kazanayım diye herkesin kölesi oldum.
20 Yahudileri kazanmak için Yahudilere Yahudi gibi davrandım. Kendim Kutsal Yasa'nın denetimi altında olmadığım halde, Yasa altında olanları kazanmak için onlara Yasa altındaymışım gibi davrandım.
21 Tanrı'nın Yasasına sahip olmayan biri değilim, Mesih'in Yasası altındayım. Buna karşın, Yasa'ya sahip olmayanları kazanmak için Yasa'ya sahip değilmişim gibi davrandım.

22 Güçsüzleri kazanmak için onlarla güçsüz oldum. Neyapıp yapıp bazılarını kurtarmak için herkesle her şey oldum."

Bazı müslümanların iddiasına göre bu ayetlerde "samimiyetsizlik" vardır...

Günün kültürü ve iletişim yolları bu metod o zamanki kültürde samimiyetsizlik olarak değil iyi bir komünikasyon yöntemi olarak adlandırılıyordu....Bu konu ile ilgili bazı Tevrat ve yahudi tarihi uzmanları da aynı şeyleri söylemektedir...(1)

Bu iletişim yöntemi Pavlus'a özgü değildi ondan çok daha önce de vardı..Samimiyetsizlik yapmanın değil iyi bir iletişimci olmanın gerekliliği idi....Benzer metod Pavlus doğmadan önce YAHUDİ TALMUDUNDA da anlatılmıştı...

"yasa altındaymışım gibi davrandım" ya da benzeri ifadeler " herkese yasa altında olduğumu söyledim bazılarına yahudi bazılarına Grek olduğum söyledim" gibi anlamlar TAŞIMAZ..Zaten böyle bir ifade ayetlerde yoktur.."Gibi oldum" , "gibi davrandım" anlamları Pavlus'un bu kültürlere göre örneğin yahudi ise Yahudilerin anlayabileceği şekilde yani sanki onlardan biri imiş gibi onların kültürüyle hareket biçimleriyle davranarak istediğini anlatması anlamı taşır...

Buna şu örnek verilebilir..

Hindistan'daki bir Hindu'nun Hinduizmi müslümanlara anlatırken "gusül abdesti,peygamberlerimiz miraçta bu bilgileri aldılar.....vs" gibi TERİMLERİ kullanarak MÜSLÜMAN GİBİ konuşması ve müslümanların anlayabileceği şekilde ve biçimde dini müslümanlara anlatmaya çalışması gibidir......İşte Pavlus'un yaptığı da bundan ibarettir" iyi bir iletişimci olmak"

Mesela Pavlus'un Elçilerin işleri bölümünde geçen bir konuşmasında Greklerle konuşurken ya da Greklere Tanrı'yı anlatmaya çalışırken şöyle dediğini görüyoruz:

Elçilerin işleri 17:

28 Nitekim, `O'nda yaşıyor ve deviniyoruz; O'nda varız.' Ozanlarınızdan bazılarının belirttiği gibi, `Biz de O'nun soyundanız.'

29 «Tanrı'nın soyundan olduğumuza göre, Tanrısal özün, insan düşüncesi ve becerisiyle biçimlendirilmiş altın, gümüş ya da taştan bir nesneye benzediğini düşünmemeliyiz."

Bu ayetler konuya iyi bir örnektir..İşte Pavlus Greklerle grek olmuştur..Grek gibi "davranmaktadır" Greklerin anlayabileceği dilden onlara doğruları anlatmaya çalışmaktadır...Onların anlayabileceği terimlerle anlatmaya çalışmaktadır..İşte bu anlamda Greklerle Grek olmuştur samimiyetsizlikle uzaktan ya da yakından ilgisi yoktur..

(1)http://www.jewsforjesus.org/answers/...ulspersonality

http://www.jewsforjesus.org/answers/paul/pauldeceiver
Alt 15-12-2008, 18:01
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Pavlus İseviliğin gerçek kurucusudur. Saul adında Roma'ya bağlı bir subayken "yasaya bağlı" olanlara karşı savaşmış sonra nedamet(!) getirip yeni bir dinin yaratılmasına soyunmuş ilginç bir karakterdir.

İsevi inancının şekillenmesinin Anadolu- grek mitolojisinin etkisinin başat biçimde görülmesinin, mitraizmden yahudiliğe geniş bir inanç sentezi gibi ortaya çıkmasının onun yukarıda özetlenen "gibi" yapmasının etkisi büyüktür.

Ama daha ilginç olan nick name'i ateisttürk olan birisinin Turan Dursun forumlarına bu ve benzeri iletileri asarak ne yapmaya çalıştığıdır.

Yoksa ateisttürk pavlus(saul) gibi yapmak niyetinde midir ?

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 15-12-2008, 18:11
AteistTürk AteistTürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çünkü ben tam ateist değilim

Hristiyanlık-Ateizm arasında kaldım

Ve kayıt olurken düşündüm nickim ne olsum diye? Çünkü,ateistler dinlere hep karşı çıkarlarmış diyorlar düşüncesi vardı

Sonra nickimi bu yaptım.Amacım düşünceleriniz öğrenmek

Hatta bu konuyu burada iyi tanınmışlır kişilerle konuştum
Alt 15-12-2008, 18:15
Onursal Bedirhan
Üye Değil

sen hristiyanlık ve atezm arasında bocalamıyorsun. Resmen Hristiyansın ve burada din boşluğunda olan kişileri etkilemeyi amaçlıyorsun.
Ama bekle hristiyanlığın eleştrisi bölümü yakında açılacak o zaman seni sitede görecekmiyiz merak ediyorum..
Alt 15-12-2008, 19:57
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili Hazreti, hiristiyanlik elestirisinin ilk bölümü yayinda. Ikinci bölümü hazir, ama HTML bilgisi olan birinin biraz ugrasmasini bekliyor. Ne yazik ki, yayinlanan bölüme simdiye kadar nerdeyse hic elestiri gelmedi.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 15-12-2008, 20:01
Onursal Bedirhan
Üye Değil

verin bana html bilgim var. 5 dk halledeyim hemen.
Alt 15-12-2008, 20:09
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Aziz Pavlus

Aziz Pavlus elçidir.Rabbin elçisidir.Hazreti cephe ve frodonun birşey bilmediği ve müslüman olduğu çok açık.İkinizde çok cahilsiniz.İseviliği kuran Mesih İsadır.Daha doğrusu Ana kaynağı.Ateisttürk dostum.Bu kişilerin amacı çamur atmak.Çamur at izi kalsın.Bilge kişi cahillerle tartışma demiş.Gerçektende çok güzel demiş.
Alt 15-12-2008, 20:13
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Karar ver sayın cahil olmayan üyemiz. İseviliği kuran Pavlus mudur yaşayıp yaşamadığı belli olmayan İsa mı ?

Alt 15-12-2008, 20:16
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder

Mesih İsa yaşamıştır.Biraz zahmet edip araştırsanız bulacaksınız.Pavlus elçidir.Rab onu kullandı kendi müjdesini yaymak için.İnancınızı öğrenebilir miyim?
Alt 15-12-2008, 20:19
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

İnancım mı ? Ben inanmayı bırakalı 35 yıl oldu. Bilmeyi tercih edenlerdenim. Şu mesih İsa'nın yaşadığına dair bağımsız kaynaklardan bilgi parçacıkları sunsanız da cehaletimizden kurtulsak ?

Önerilen Siteler