Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-11-2007, 03:34
totman totman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Halâ inananlar için bir hikaye...

Bir kafese beş maymun koymuşlar. Kafesin tepesinde ise bir hevenk muz asılı imiş. Tam muzların altında da bir merdiven varmış. Maymunlar hali ile muzları alabilmek için merdivene yönelmişler. Ama kafesin dışındaki bir hortumdan, merdivene yaklaşan maymunlara buz gibi su sıkılıyormuş.
Zaman içinde maymunlar muzlara yaklaşılmaması icap ettiğini aksi takdirde buz gibi su ile ıslatılacaklarını öğrenmişler. Aralarında bu durumu unutan olduğu takdirde diğer maymunlar onu döverek muzlara çıkan merdivene yaklaşmasına mani oluyorlarmış.
Bir gün kafesteki maymunlardan bir tanesini dışarı çıkartıp yerine yeni bir maymun koymuşlar. Yeni maymun kafese girince ilk işi muzlara doğru gitmek olmuş. Ama eski maymunlar buna izin vermemişler ve maymunu dövmüşler.
Ertesi gün eski maymunlardan biri daha kafes dışına alınıp yerine yeni bir maymun konmuş. Bu maymun da hemen muzlara doğru gitmek istemiş ama o da diğer maymunlardan dayak yemiş. En şiddetli dayağı atan da daha bir gün önce kafese girip hiç ıslanmamasına rağmen muzlara yaklaşılmaması lazım geldiğini öğrenen maymunmuş.
Bir eski maymun daha yenisi ile değiştirilmiş. O da muzlara gitmek isterken dövülmüş. Ve tahmin ettiğiniz gibi en şiddetli dayakçılar da bir ve iki gün önce kafese konan maymunlar olmuş.
Geri kalan iki eski maymun da birer gün ara ile kafesten alınıp yerlerine yenileri konmuş. O yeni maymunlar da muzlara gitmek istediklerinde diğer maymunlar tarafından dövülmüşler.
Artık içerideki maymunların hiç birinin buz gibi su ile ıslanmamış olmasına rağmen maymunlar muzlara yaklaşmıyorlarmış.

* * *işte böyle dostlar....insanoglu yüzyıllardır sadece sartlandırılmıs.tabular ve dinler olusturulmus.sadece yasaklar...aslında bir cesaret edip özgürlüge elini bir uzatsan muzlar o kadar yakındaki.lütfen bir kere düşünün.
Alt 16-11-2007, 04:54
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: hala inananlar için bir hikaye

Ozgurluge *elini uzatanlar da tarih boyunca dovulup hatta oldurulmemis mi? Sartlandirilan maymunlar sadece dovmekle yetinmis. Bu hikayeden cikan sonuc, maymunlar ancak dover, insan dovmekten de ote, kendi bildigine aykiri davrananlari, *oldurur.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 16-11-2007, 10:18
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

Standart Re: Halâ inananlar için bir hikaye...

Çok anlamlı bir hikaye. Emin olun şimdi dayakçılar özgürlükten bahsedenler için aynı şeyi düşünüyorlardır.
Bir taraf neden dayak yediğini düşünürken,buna mana veremezlerken,dayak atanlar da bunlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar da ikidebir muzlara uzanmaya çalışıyorlar diye düşünüyorlardır.
Alt 16-11-2007, 23:42
EZ_TuDu EZ_TuDu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Burada sanki ıslanan sonrada dayak yiyen maymunlar yada hiç ıslanmadan dayak yiyen maymunlar değilde dikkati çeken muzu oraya asan uyanıkta... Pis pis sırıttığını görür gibi oluyorum. *İşte asıl onu al aşağı etmek gerektiğine inanıyorum. O zaman kimsenin muzlara uzanmak gibi bir emeli olmayacaktır. Göstermelik hedefler yerine gerçek yaşam hedefleri yaratılması gerekiyor sanırım. Bunun içinde göstermelik hedefler yaratanlara asla fırsat vermemek.

Bize dayatılmak istenen yaşamı kendi elimize almanın bir yolunu bulmalıyız. Yoksa birilerinin istediği şekilde yaşamak zorunda kalırız. Buda aşağılamak istemiyorum asla ama hayvanlardan farkımız olmamasına yol açacaktır...

Hikaye güzel, anlamlı ama ders alana...

Saygılar...

YARATICIYA KİMİN ÜFÜRDÜĞÜNÜ VE ONUN KİMİN HEYKELİ OLDUĞUNU ÇÖZEMEDEN, ORTADA DOLANIP DURMAYA BAŞLAMIŞ.
Alt 17-11-2007, 01:09
Üyelikten Ayrılanlar

Suç Muzu asanda değil de muza uzanmak gibi masum ve doğal birşeyi yapmaya çalışanlara buz gibi su sıkanlarda ya da böyle birşeyle tehdit edenlerde.
Alt 17-11-2007, 01:40
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

belli ki muzu asanlar, suyu da sikmayi onceden planlamislar. Tabi ki misaldekiler sadece maymun, insan olsaydi icinden bir tanesi muzu indirmeye calisacagina dovulmek pahasina da olsa, digerlerine itiraz edecegine ben inaniyorum. Nitekim tarih boyunca boyleleri sayesinde gunumuze ulasabildik.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 17-11-2007, 01:47
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ne gerek var bu kadar tantanaya, indir bir tane peygamber ver eline bir kitap, muz yemek yasaktir , haramdir yazsin olsun bitsin bu is *

Ya bi dakka bu da tutmaz, bu sefer de bak kitapta haram yaziyor *diye dovmeye kalkarlar *
Alt 17-11-2007, 02:31
Üyelikten Ayrılanlar

o zaman muz yemek çok sevaptır yedirmeyen *eşektir diye yazarsın kitaba

bir de,

A’râf *166 *
(Mekkî 39) *Kibirlenip de kendilerine yasak edilen şeylerden vazgeçmeyince onlara: Aşağılık maymunlar olun! dedik. * *

Bu maymunlar o maymunlar mı acaba?
Alt 18-11-2007, 06:09
totman totman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilginiz için tesekkurler...
bu deneyi duydugumda cocuklugum aklıma geldi.o yuzden sizlerle paylasmak istedim.kucukken bazem kafayı kırardım.hergün bizimkileri sıkıstırıcak sorularla gelirdim
1)baba allahı kim yarattı
2)anne cennette ne yiycez.cehennemdekiler ne yiycek...falan. buyudukce sorularımda zorlasmaya basladı
1)baba ya ben hristiyan ailede dogsaydım.?
2)seytan allaha karsı geldiyse niye allah onu cezalandırmamıs... okudukca dahada zorlastı.artı din hocalarını sıkıstırıyordum..
1)seytan ayetlerinin aslı nedir hocam
2)hocam camel savası niye cıktı?.....

* * ve hep aynı cevaplarla karsılastım....
--bunları düsünme kafayı yersin
--boyle konusma gunha girersin
--allah bilir.biz bilmeyiz...vb

* *işte bir gün tüm bu korkutmalara karsın *ne olursa olsun dedim.merdivenin sonuna tırmanmalı ne oldugunu gormeliyim.merdivene cıktıgımda 'orada din bu 1'adlı bir kitap vardı......

* * saygılar....

[Karanlığa söveceğine kalk bir mum yak.
Alt 18-11-2007, 06:56
mer-orh mer-orh isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende Din bu 4 den basladim,sirayi bozmayayim diyede 3,2,1 diye devam ettim,galiba bu yüzden imanim zayifladi.

Gercekisim,bende bu maymunlara sonra ne oldu diye düsünüyordum.Buldugun icin tsk.

Güzel bir paylasimdi totman,tsk.

Önerilen Siteler