Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-03-2006, 14:22
-MEV- -MEV- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart ANKEBUT 48 ???

ANKEBUT 48

Bundan once sen hic kitap okuyan degildin ve onu sag elinlede yazamiyordun.Boyle OLSAYDI,batilda olanlar kuskuya kapilirlardi.

bu ayetteki anlami tam cikartamiyorum...eger peygamber okuma-yazma bilmiyorsa ve bu batildakilerin kuskusuna engelse soyle yazmasi uygun olmazmiydi haddim olmayarak....

Bundan once sen hic kitap okuyan degildin ve onu sag elinlede yazamiyordun.Boyle OLMASAYDI,batilda olanlar kuskuya kapilirlardi.

sanirim ben yanlis bir meal sectim yada dilbilgim zayif...yada peygamber okuma-yazma biliyordu....ayet inkarcilarin agzindan cikan iftiralarida vurgulamis olablirmi........ yani ayeti soyle algilarsak eger.....

HANI Bundan once sen hic kitap okuyan degildin YA ve HANI SEN onu sag elinlede yazamiyordun YA.(olurmu hic oyle sey)Boyle OLSAYDI,batilda olanlar kuskuya kapilirlardi.(kapilazlarmiydi???)

boyle bakildiginda peygamberin okuma-yazma eksikligi ona atilmis iftira gibi duruyor....

kaldi ki peygamber okuma-yazma bilmedigi halde batildakiler kuskuya kapilmamislarmiydi.....

Kurana inanan arkadaslarimdan cok ozur diliyorum....beni yanlis anlamasinlar.......ayete kelime eklemek degil amacim......konusarak degil maalesef yazisarak anlastigimiz icin baska bir yol bulamadim.....affola...

yukardaki konu hakkinda beni aydinlatirsaniz sevinirim......
Alt 03-03-2006, 15:19
master master isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart yazan

Neden yanlış bişey yapıyo olasın anlamaya çalışıyosun insandaki en büyük fazilet insandaki ama

Bundan önce sen hiç kitap okuyan değildin ve onu sağ elinle de yazmıyordun. Öyle olsaydı, batılda olanlar kuşkuya kapılırlardı.
(Ankebut/48)

Tefsir

Halbuki sen bundan önce yani bu indirilmezden önce kitap okur değildin hala elinle yazmazsın da. O vakit, yani ümmi olmayıp da okuyup yazsa idin batıla uyanlar, yani batıl peşinde giden, yahut iptal etmeye sebep arayan o haksız kâfirler şüphe edebilirlerdi. Gerçi hakkı arayan insaflı hak arayıcı kimseler, yine şüphe etmezlerdi. Çünkü icaz için ümmilik şart değildir. Nitekim diğer peygamberler ümmi değillerdi, ancak öyle olsaydı, gerek müşrikler ve gerek ehl-i kitap'tan olan haksızlar için hiç olmazsa şüpheye bir sebep bulunmuş olurdu.

ÜMMÎ: Anasından doğduğu gibi kalıp, okuyup yazma öğrenmeyen kimse

Öyle olsaydı bölümündeki anlam okusaydın ve yazsaydın denmek isteniyo
Alt 03-03-2006, 15:27
Üye

sagol kardesim

benimde takildigim nokta o zaten bak.......cok ama cok ince bir ayrinti var

OYLE OLSAYDI demiyor.......BOYLE olsaydi diyor.......yani BOYLEnin oldugunu acikliyor ilk cumlede

-------Bundan once sen hic kitap okuyan degildin ve onu sag elinlede yazamiyordun----------

sonrada BOYLE olsaydi diyor......ben yanlis bir mealden okuyor olabilirim cok ozur dilerim.....sadece anlam karmasasi varmis gibi geldi.....anlayamadim......yada dikkat edilmesi gereken baska bir seyde olabilir.....paylasmak istedim....
Alt 03-03-2006, 15:52
oguz oguz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ankebut-48 Sen bundan once, ne bir yazi okur, ne de elinle onu yazardin. Oyle olsaydi, batila uyanlar kusku duyarlardi.

Bir ceviri de boyle.. Digeri ile aralarinda anlam farki yok.. Soylenmek istenen acik; "sen okuma yazma bilmiyordun, eger biliyor olsaydin sana karsi cikanlari hakli durumuna getirirdin."

Muhammed Kuran Allahtan geldi deyip Ayet'leri soyledikce, karsi cikanlar "Muhammed bunlari eski kitaplari okuyup uyduruyor, bunlar eskilerin masallaridir" demektedirler. Bu iddialar karsisinda Allah Muhammed'in yardimina yetisip, Muhammed'in okuma yazma bilmedigini soyluyor.. Boylece Muhammed eski kitaplari okumamistir, bunlari da oradan kopya cekmemistir denilmek isteniyor... Olay budur, Ayet bunu aciga cikartmak icin soylenmistir..

Aslinda Ayet durumu kurtaramiyor. Cunku Muhammed'in okuma yazma bilmemesinin onemi yoktur. Hali vakti yerinde Hatice ile evlidir ve bu nedenle bir suru kolesi vardir. Bu koleleri icinde okuma yazma bilen Yahudi ve Hiristiyan koleler de vardir. Muhammed diger kitaplari bunlara okutturup, o kitaplarin icerigini ogrenmistir. Zaten Kuran'da bu kitaplardan alinma (araklanma) bir suru masal vardir...

Netice olarak Muhammed'in ummi olmasi, bu kitaplari ogrenmemis olmasi anlamina gelmez...
Alt 03-03-2006, 15:57
Üye

savunmani cok net anladim dostum...tesekkur ederim.....sonucta bu ayetin bir gecerliligi kalmamistir diyebilirmiyiz peki......cunku okuma yazma bilmedigi halde bile baska bir savunma var.....senin yukarda aciklik getirdigin savunma......yani peygamberin okuma-yazma bilmeyisi kuskuyu ortadan kaldirmamistir.....cikardigimiz sonuc bu olabilirmi....
Alt 03-03-2006, 16:09
Üye

Muhammed'in okuma yazma bilmemesi, bu nedenle diger kitaplari okumasi olanaksizdir seklindeki bir savunma zayiftir.. Dedigimiz gibi okuyamiyor bile olsa, okutturup ogrenir..

O gun durumu bu Ayet kurtarmismidir, karsi cikanlari ikna etmismidir bilemiyoruz ama, bizim dusunduklerimiz de elbette dusunulmustur...

Ankebut Sure'si Mekke'li bir Sure'dir. Yani Islam'in basina ait ve Islam'in gercek oldugunun savunuldugu doneme ait bir sure'dir.. Bu Sure'den kisa bir sure sonra hicret gerceklesmistir.. Hicretten sonraki donemlerde gelen Sure'ler icinde, Muhammed'in okuma yazma bildigini gosterir bir Ayet yoktur. Bu nedenle Ayet'in gecerliligi devam eder. Nesh olmamistir.. Yani Kuran'a gore Muhammed ummi'dir..
Alt 03-03-2006, 16:14
Üye

anladim......tesekkur ederim.....yani hz.muhammedin daha sonralari okuma-yazma ogrendigi gercek degilmidir......hayati boyunca ummi olarak mi yasamistir.....
Alt 03-03-2006, 16:32
Üye

Muhammed Kuran'a gore ummi'dir dedik. Cunku bunun aksini belirtir bir Ayet yoktur. Fakat gercekte Muhammed okuma yazma bilirmiydi, bilmezmiydi tartisilir. Pek cok gorus onun okuma yazma bildigi yonundedir. Ornegin Muhammed tuccardir. Bir tuccarin okuma yazma bilmeden bu isi yapmasi oldukca zordur.. Bunun disinda, yapilan anlasmalarin veya Islam'a davet icin yazilan mektuplarin altini bizzat imzaladigi seklinde aktarimlar vardir...
Alt 03-03-2006, 16:42
master master isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart tüccar

Dedem tüccardır ama ilkokula bile gitmemiş 6 7 yaşında çalışmak mecburiyetinde kalmış

Allah a şükürler olsun muazzam derecede tüccarlık yapmıştır okumamasına rağmen

İmza derken mührünümü kastetmek istedin acaba?
Alt 10-03-2006, 17:14
ella ella isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: ANKEBUT 48 ???

Merhaba Mev,
Bu peygamberin ümmiliği konusunda daha önce bir yazı yazmıştım. Ümminin kelimesi Kuran’da okuma yazma bilmeyen değil, daha önceki kitapları ( Tevrat ve İncil) okumamış anlamında kullanılmaktadır. Bununla ilgili yazıyı bu linkten okuyabilirsin:

http://www.kurandaceliskiyoktur.com/?p=84

Ankebut suresinde verdiğin meale gelince, diğer meallerle karşılaştırmalı bakalım:

Ali Bulaç
48- Bundan önce sen hiç kitap okuyan değildin ve onu sağ elinle de yazmıyordun. Böyle olsaydı, batılda olanlar kuşkuya kapılırlardı.
Diyanet Vakfı
48. Sen bundan önce ne bir yazı okur, ne de elinle onu yazardın. Öyle olsaydı, bâtıla uyanlar kuşku duyarlardı.
Edip Yüksel
48. Sen daha önceki kitaplardan hiç birini okumuyordun ve onları elinle de yazmıyordun. Bu durumda, yanlışı savunanların kuşkulanması için bir bahane oluşacaktı.
Elmalılı Hamdi Yazır
48-Sen bundan önce kitap okur değildin, hala da elinle yazı yazmazsın; öyle olsaydı batıla uyanlar şüphelenebilirlerdi.
Süleyman Ateş
48. (Ey Muhammed) Sen bundan önce bir Kitap okumuyordun, elinle de onu yazmıyorsun. Öyle olsaydı o zaman (Allah'ın sözlerini boşa çıkarmaya çalışan) iptalciler, kuşkulanırlardı.
Yaşar Nuri Öztürk
48 Sen bundan önce herhangi bir kitap okumuyordun; onu sağ elinle de yazmıyorsun. Eğer öyle olsaydı bâtıla saplananlar mutlaka kuşku duyacaklardı.

Burada peygamberin kitap okumadığı anlaşılıyor. Fakat Kuran’da kitap kelimesinin ne anlamda kullanıldığına bakmanı ayrıca tavsiye ederim. Mesela Hıristiyan ve Yahudilerden söz edilirken onlara “kitap Ehli” diye hitap edilmektedir. Daha detaylı incelersen burada kitap kavramının Allah’ın daha önceki peygamberlere vahiy olarak gönderdiği kitaplar olduğunu anlarsın.
Peygamberimiz daha önceki kitapları ( Tevrat ve İncil) okumamış bir ümmidir. Bu okuma yazma bilmediği anlamına gelmez. Aksine ayetlerdeki ifadelerden onun okuma yazma bildiği anlaşılmaktadır.
Selamlar

Önerilen Siteler