Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-11-2010, 14:01
Jek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jek Jek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Dinazorların bu kadar hızlı evrimleşmesinin sebebi nedir ?

Bir anda ortaya çıkıp,bir anda yok olmuşlar.Acaba sebebi nedir bunun.Bir anda dememin manası diğer canlılara oranla çok daha hızlı evrilmişler.
Alt 07-11-2010, 17:30
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hiç bir canlı bir anda ortaya çıkıp bir anda kaybolmaz. Dinozorlar 390 milyon yıl önceki anfibilerden türemişlerdir. İlk reptiller de bu koldandır. Sürüngen camiası bir çok dala ayrılarak evrilmiştir. Kuşlar ve memeliler de dinozorların içinde bulunduğu sürüngen gruplarından türemiştir.

Kertenkele, timsah, kaplumbağa, yılan vs gibi tüm canlılar bu grubun bir üyesidir. Evrimde her tür kendi içinde farklı yönlere evrilen gruplar oluşturur. Dolayısıyla aslında bir türün tamamen yokolduğunu görmeyiz. Sadece atasal gruplar zaman içinde yokolup farklı türlerde genetik miras bırakabilirler.

Dinozorlar diye tabir ettiğin sanırım reptil grubu. 390 milyon-65 milyon yıllık bir dönemde hüküm sürmüşlerdir. Dolayısıyla çok da kısa bir süre sayılmaz. BU süreç içinde oldukça fazla çeşitililik arzeden varyeteler, alt türler ve türler oluşmuştur.

Kuşlar da dinozorların theropod sınfının devamı niteliğindedir. Therapsidler ise memelilerin ön grubunu oluşturur. Dolayısıyla memeliler de dinozorların içinden evrilmiştir.

Şu an neslini sürdüren tek dinozor grubu kuşlardır.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 07-11-2010, 18:45
EL_AkSa_ŞeHidLeRi EL_AkSa_ŞeHidLeRi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

taylan74´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuşlar da dinozorların theropod sınfının devamı niteliğindedir. Therapsidler ise memelilerin ön grubunu oluşturur. Dolayısıyla memeliler de dinozorların içinden evrilmiştir.

Şu an neslini sürdüren tek dinozor grubu kuşlardır.
dinozorlar nasıl kanatlanıp uçmuşlar?

ya zoolojik big bang te denilen Kambriyen Patlaması?
Alt 07-11-2010, 19:07
Kıdemli Üye

Dinozorlar kanatlanıp uçmadı. Kanat ön koldur. Kanat koldur. Bildiğimiz ön kol yani.

Dinozorların hepsi uçmadı. İçlerinden Theropod denilen, kolları bedenlerine göre daha büyük olan ve bedenleri ufak olan bir tür uçma eylemini geliştirdi.

Bu nasıl oldu????

Theropodların ilk atalarında tüyler ısı yalıtımı, cinsel seçilim ve denge unsuru olarak bulunuyordu. Bu türün avcılık eyleminde kolların yoğun kullanımı görülüyor. Büyük bir ihtimalle böcek yakalamak için ön kollarını yerden belli bi süre havalanabilecek şekilde çırpabiliyorlardı. Canlının tüm gün bu uğraş içinde olduğunu düşünürsek bu yeteneğin zaman içinde daha da fazla havalanabilen ve daha iyi av yakalayabilen bireylere doğru evrilmesi kaçınılmazdır. Ayrıca uçma eylemi öncelikle kısa süreli süzülmelerle başlamıştır. Muhtemelen düşmanlardan korunmak amacıyla yüksek ağaçlar ve kayalık bölgeleri tercih ettiler. Kuşlar bu theropodların torunudur.

Ön kollarıyla daha uzun süre süzülebilen canlılara kuş diyoruz. Bunlar bildiğin dinozordur aslında. Ama dinozorların bir türüdür. Mesela tavuk kuş değildir. Reptildir. Başka bir türdür. Hindi, devekuşu, kivi, moa vs bunlar da dinozordur. Kuş diyen biziz bunlara. Yol hepsinin tüylerini bildiğin dinozoru görürsün zaten.

Kambriyen ise patlama değildir. 25 milyon yıllık bir süreci kapsar. O dönemde sadece bugünkü canlıların vücut formlarının başlangıç aşamalarını görürüz. Bu dönemin Devonien kısmındaki ilk omurgalılar bize giden sürecin ilk kısmını kapsayan devonien in zırhlı balıklarıdır. Bunlar yumurtlama bölgelerine ulaşmak için küçük kara köprülerinden geçerlermiş. Mevzu burdan başlıyor. İlkin böcekler karaya çıktı sonra bu devonien in balıkları. İşte anfibi denilen canlı burda meydana gelir.

Saygılar

Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (07-11-2010 Saat 19:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-11-2010, 20:44
SonAkbaba SonAkbaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili Taylan74 ben de kafamdaki bir soruyu sormak istiyorum. Bilgin varsa ve aydınlatırsan sevinirim.

Şimdi sibiryada bulunmuş soğukta korunmuş bir mamut var. Kopyalanan koyun Doly gibi bu mamutun da genlerinden bir kopya dişi bir filin rahmine yerleştirilerek mamutun doğumu gerçekleştirilebilir mi ? Aynı şekilde bir dinozorun da kopyalanması mümkün mü ? yoksa bunlar biraz bilim kurguya mı kaçıyor bilginiz var mı ? Belki de gizli olarak araştırmalar sürdürülüyor olabilir.
Alt 07-11-2010, 21:23
Kıdemli Üye

Sayın Protoss, mamutun soğukta nasıl korunmuş olduğuna bağlı. Acaba donmuş bedenden sağlıklı bir DNA parçası alınabilir mi? Ya da DNA bugüne kadar kopyalanabilecek bir konumda korunagelmiş olabilir mi? Ayrıca bir file aşılansa dahi mamut fil karışımı melez bir tür elde edilir. Çünkü saf bir mamut üretmek bu yolla pek mümkün görünmüyor. İşin kimyasal kısmını AERA üstadımız açılayabilir.

Dinozorun kopyalanması ise tamamen bilim kurgu olacaktır. Bir T-Rex'in bugün yaşayabilmesi mümkün değil. Çünkü onu yumurtlayacak kadar geniş rahme sahip bir sürüngen yok ortalarda.

Konu ile ilgili çok fazla bilgim yok. Bu kısmı moleküler biyoloji ve genetik bilen arkadaşlar detaylı şekilde cevaplayacaktır.

Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (07-11-2010 Saat 21:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-11-2010, 22:09
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Protoss´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Taylan74 ben de kafamdaki bir soruyu sormak istiyorum. Bilgin varsa ve aydınlatırsan sevinirim.

Şimdi sibiryada bulunmuş soğukta korunmuş bir mamut var. Kopyalanan koyun Doly gibi bu mamutun da genlerinden bir kopya dişi bir filin rahmine yerleştirilerek mamutun doğumu gerçekleştirilebilir mi ? Aynı şekilde bir dinozorun da kopyalanması mümkün mü ? yoksa bunlar biraz bilim kurguya mı kaçıyor bilginiz var mı ? Belki de gizli olarak araştırmalar sürdürülüyor olabilir.
Değerli Protoss Dostum ;

Bahsettiğiniz mamut Moğol Tungalarında bulunan yavru bir mamut olsa gerek. National Geographic de izlemiştim ve bende merak etmiştim. Lakin konunun uzmanı şahıs mamuttan dekompoze olmamış bir DNA bulunup alınsa bile, bir mamut rahmindeki döllenmiş yumurtanın DNAsı ile değiştirilmedikçe, bu klonlama işinin olamayacağını anlatmıştı. Ne yazık ki ortada yumurtası döllenmiş bir mamut yok. Hal böyle iken o DNA bulunsa da işe yaramaz.

T-Rex hususunda Taylan74 dostum haklıdır. Ortada ne T-rex kaldı, nede o büyüklükte bir yumurta yumurtlayacak canlı. Kaldı ki herhangi bir dinazorun bozulmamış (dekompoze olmamış) bir DNAsı da yok sanırsam.

Esen Kalınız.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 08-11-2010, 00:07
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

T-Rex hususunda Taylan74 dostum haklıdır. Ortada ne T-rex kaldı, nede o büyüklükte bir yumurta yumurtlayacak canlı. Kaldı ki herhangi bir dinazorun bozulmamış (dekompoze olmamış) bir DNAsı da yok sanırsam.

Sayın aera

öğrenmek için soruyorum

kopyalama konusunda

teknoloji ne durumda bilmiyorum

x insanının DNA sı alınsa ve kopyalansa

kopyalanan benzerlik olarak aynen x gibimi olur

eğer böyle olursa tarihte yaşamış kişileride aynen kopyalamak mümkün mü
Alt 08-11-2010, 00:27
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kemaloğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın aera
öğrenmek için soruyorum kopyalama konusunda teknoloji ne durumda bilmiyorum.. x insanının DNA sı alınsa ve kopyalansa kopyalanan benzerlik olarak aynen x gibimi olur eğer böyle olursa tarihte yaşamış kişileride aynen kopyalamak mümkün mü
Değerli dostum kemaloğlu ;

Kopyalamanın temelinde hamile bir bireyde (dişide) var olan yumurta içindeki DNA nın değiştirilmesi söz konusu.

X : Herhangi bir birey
A : Bir erkek birey
B : Bir dişi birey

Bu noktada, herhangi bir X bireyinin DNA'sı B dişi bireyinde ki A kişisince döllenmiş yumurtaya enjekte edilirse, sadece X kişisi kopyalanır. A değiştirilen yumurtayı döller, B değiştirilen yumurtayı taşır. Ortaya çıkan sadece X kişisinin klonu olur.

Görüldüğü üzere, döllenmiş bir yumurtaya ve X kişisi ile aynı türe sahip bireylere (A-B) ihtiyaç halen var.

Bu metot ile tarihte yaşamış birini aynen kopyalarsınız. Ama unutmayın yeni bireyin DNA kodu ve dış görünüşü eskisine benzer. Başka hiç bir şeyi değil. Kaldı ki dış görünüş bile çevresel etmenlerle değiştirilebilir (beslenme alışkanlıkları mesela). Birde kalıtımsal bozuklukları varsa yenisine aynen geçer.

"Bu neye yarar?" derseniz eğer, kalıtımsal hastalıkların DNA üzerindeki yerlerinin belirlenmesini sağlar. Sürekli belirli kodları değiştirilen canlılar klonlar ve uygun değişimin (hastalığın yok olduğu) gerçekleştiği DNA yı, zararlı olan ile kıyaslarsınız.

Bende bu kadar biliyorum

Esen Kalınız.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 08-11-2010, 00:34
Kemaloğlu Kemaloğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli dostum kemaloğlu ;

Kopyalamanın temelinde hamile bir bireyde (dişide) var olan yumurta içindeki DNA nın değiştirilmesi söz konusu.

X : Herhangi bir birey
A : Bir erkek birey
B : Bir dişi birey

Bu noktada, herhangi bir X bireyinin DNA'sı B dişi bireyinde ki A kişisince döllenmiş yumurtaya enjekte edilirse, sadece X kişisi kopyalanır. A değiştirilen yumurtayı döller, B değiştirilen yumurtayı taşır. Ortaya çıkan sadece X kişisinin klonu olur.

Görüldüğü üzere, döllenmiş bir yumurtaya ve X kişisi ile aynı türe sahip bireylere (A-B) ihtiyaç halen var.

Bu metot ile tarihte yaşamış birini aynen kopyalarsınız. Ama unutmayın yeni bireyin DNA kodu ve dış görünüşü eskisine benzer. Başka hiç bir şeyi değil. Kaldı ki dış görünüş bile çevresel etmenlerle değiştirilebilir (beslenme alışkanlıkları mesela). Birde kalıtımsal bozuklukları varsa yenisine aynen geçer.

"Bu neye yarar?" derseniz eğer, kalıtımsal hastalıkların DNA üzerindeki yerlerinin belirlenmesini sağlar. Sürekli belirli kodları değiştirilen canlılar klonlar ve uygun değişimin (hastalığın yok olduğu) gerçekleştiği DNA yı, zararlı olan ile kıyaslarsınız.

Bende bu kadar biliyorum

Esen Kalınız.
teşekkür ederim aera

hayal olduğunu bilmesem insanların tepkilerini bilmesem

peygamberi görmeyi ne çok isterdim

Önerilen Siteler