Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2010, 20:55
hakgeldi hakgeldi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

hakgeldi - MSN üzeri Mesaj gönder

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
???

sanırım anlaşamayacağız sayın hakgeldi...

Eğer diyorsanız ''sizin yazdıklarınız beni tatmin etmedi. ben hala bu ayette mucize olduğuna inanıyorum", ona da birşey diyemeyiz tabii... inanç bu... ne diyelim...

ulpıan forma, bakıyorum islamiyet aleyhinde bir konu açıyosun mesela evrenin genişlmesi örneği gibi, diorum ki sana bak ayetin açılımı şöle, şöle, sen evet öyledir diosun kabul etmiosun nasıl bi olay seninki ben anlamdım.
Alt 25-01-2010, 21:02
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

hakgeldi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ulpıan forma, bakıyorum islamiyet aleyhinde bir konu açıyosun mesela evrenin genişlmesi örneği gibi, diorum ki sana bak ayetin açılımı şöle, şöle, sen evet öyledir diosun kabul etmiosun nasıl bi olay seninki ben anlamdım.

''Metni okumadım'' diyorsunuz yani... Hala...

Ben ne yapayım şimdi bu durumda?
Alt 02-02-2010, 23:10
sidarta_kalyani sidarta_kalyani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Wink

hakgeldi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ÖRNEK OLARAK EVRENİN GENİŞLEMESİNİ VERMİŞSİN!
kuranda bir mucize uydurulur ve tefsirciler artık o mucizeye yakın tefsir yapmaya başlarlar mesela evrenın genişlediği edwın hubble tarafından ispatlanınca tefsirlere bu ayetler yerleşmeye başladı:
47-Ve sema; Biz onu büyük bir kudret ile bina ettik. Ve muhakkak ki (onu) genişletici olan elbette Biziz.
ama evrenın genışlemesi ispatlanmadan önceki yanı muhammed hamdi'nin tefsirinde zariyat 47 böyle yazıyordu..
47- Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik (rahatlık) ve kudret sahibiyiz.
şimdi sen diyorsun ya ulpiana kabul etmiyorsun diye..kabul etmemekte haklı..100 yıl önce mesela zariyat 47 yi bi hocaya sorsan ikinci ayetteki gibi açıklardı şimdi gidip okumuş bi hocaya sorsan ilk ayetteki gibi sana açıklar!!! arapça zengin bi dil olduğundan herkes işine gelecek şekilde ayetlere yorum yapabiliyor!..ben bu turan dursunun sitesini yıllardır takib ediyorum bir konuda kanıt olarak ayet vereceklerse harfi harfine doğru ve islami kaynaklardan alıntı yaparak veriyorlar! sen gidip taraflı yorum yapan harun yahya nın sitesinde bakarsan ve islama inanmak istediğin için harun yahya yı haklı bulmaya çalışırsın..ama istediğin haklı olamaz gerçeği gösterenler haklı olur..
Alt 05-02-2010, 23:04
lida lida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Aşağıdaki mealler
http://www.kuran.gen.tr
sitesinden alınmıştır.

DİYANET MEALİ: Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.
E.HAMDİ YAZIR: Bir de göğe bakın Biz onu kuvvetle bina ettik ve şüphe yok ki Biz onu genişletmeye de malikiz.
Y.NURİ ÖZTÜRK: Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz.
SUAT YILDIRIM: Göğü Biz çok sağlam bir şekilde bina ettik, onu genişleten Biziz. Çünkü Biz geniş kudret ve hakimiyet sahibiyiz.
MUHAMMED ESED: EVRENİ (30) [yaratıcı] güc[ümüz] ile inşa eden Biziz: ve, şüphesiz, Biziz onu istikrarlı bir şekilde genişleten.

Sayın Ulpian,
1. Yukarıdaki meallerden gördüğünüz gibi günümüz tefsircileri kainatın genişlemesinden bahsediyorlar. (Diyanet meali hariç)
2. Şimdi Sayın Ulpian;
Kuran genişliyor diyor, bilim de öyle diyor. Burada zorlama bir mana yok. Sadece itiraz edecek bir noktanız var: O da niçin eski tefsirciler Kuranı böyle yorumlamadılar diyebilirsiniz.
3. Takıldığınız nokta: Eski tefsirciler kainatın genişlemesinden niçin bahsetmemişler. Niçin önceden bahsedip bilimsel gelişmelere ön ayak olmamışlar.
Bilim, atomu bir zamanlar üzümlü bir keke benzetmişti. Kainatın sadece yıldızlardan oluştuğunu zannediyorlardı. Ama zamanla bilim gelişti ve hatalarını anladılar. Kimse o bilim adamlarını yerden yere vurmadı, çünkü o zamanki bilim o kadar gelişmişti.
Şimdi niçin, fizikçi, kimyacı, matematikçi, biyolog, astronom olamayan tefsircilerin, kainatın genişlemesinden bahsetmesini bekliyorsunuz? Bırakın tefsircileri, kimse kainatın genişlemesini bilmiyordu hatta tahmin bile edemiyordu.

4. Reddiyelerinizin çoğunda eski tefsircilerin söylediklerini delil olarak gösteriyorsunuz. Maalesef Onlar Kuranı anlayabildikleri kadarıyla açıklamışlar. Bilim adamları da kainataki olayları anlayabildikleri kadar açıklamışlar ve açıklamaya devam ediyorlar!!!

5. Sizden alıntı: Mucize iddiacılarının yaptığı ise şuna benzemektedir: Mesela Türkçe bir eserde (aslında cömertlik anlamında) “onlar ki elleri geniştir” gibi bir cümle yer alıyor ve varsayalım ki günün birinde uzayda elleri gerçekten de (maddi anlamda) geniş/enli olan akıllı varlıklar bulunuyor. Bu durumda birisinin çıkıp da “Bakın işte, bu eserde “eli geniş” ifadesi geçmekte. Demek ki eserin yazarı bunu ta o zamandan bilmiş. Bu bir mucizedir”demesi ne denli gülünç ise “kuvvetli, takatlı” olma ve “bol bol nimet vererek sıkıntıları, darklıkları açma, çözme” anlamında kullanılan Arapça bir ifade kalıbını -günümüzün bilimi, evrenin genişlemesinden yola çıkıyor diye- sözlük anlamıyla yorumlamak o denli gülünçtür.

Burada mûsiûne kelimesinin kuvvetli, takatlı” olma ve “bol bol nimet vererek sıkıntıları, darklıkları açma, çözme” anlamında olduğunu savunuyorsunuz. Eğer kelimenin birinci manası sizin dediğiniz gibi ise haklısınız. Yok eğer kelimenin birinci yani açık manası genişletmek ise o zaman kaybedersiniz.
Alt 01-09-2012, 23:15
bymehmet bymehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bütün mücize yalanları konularını okudum, inançlı biri olarak kimisine hak verdim. Ancak bazı konularda o kadar zorlama yapmışsınız ki dayanamadım üye oldum.

Arapça benim ikinci ana dilimdir, yani herhangi bir islami yerde eğitimini görmedim, kendimi bildim bileli ana dil olarak konuşuyorum ve kendi çabamla geliştirdim. Musiun kelimesine gelince;

ves' kelimesi genişlik anlamındadır aynı kökten gelen musi' kelimesi de genişleten anlamındadır. Musi'un ise kuranın hakim anlatım biçimi olan çoğul halidir. Bu anlamlar tevilsiz imasız mecazsız yorumsuz kelimenin ilk anlamıdır. Halen günlük hayatta arapça konuşurken "genişlik" için aynen bu kelimeyi kullanırız. Çeviri ve tefsir yapan din adamları çağlarında yaşayan insanlara ayetlerin açıklamasını yaparken evrenin genişlediği bilinmediği için kendilerinin ve insanların anlayabileceği çekilde tevil etmişlerdir. Aşağıdaki linkten görebileceğiniz üzere 31 mealin 22 si "genişleticiyiz" şeklinde çevirmişlerdir. Bazıları ise genişlik kelimesini kullanmış ancak başka şeylere yormuşlardır

http://www.kuranmeali.org/51/zariyat..._mealleri.aspx

7.yy da uzay kavramının bugünkü gibi algılanması mümkün olmadığından, allah bilmedikleri bir kelime kullanmamış ve uzaydan halkın bildiği ve pek çok ayetten de anlaşıldığı gibi uzay anlatılırken sema kelimesi kullanılmıştır.

Bu durumda bu ayetin evrenin genişlemesine işaret ettiği en kuvvetli yorumlanma şekli olacaktır. Aksi iddalar ise kişinin kendini tatmin edebilmesi için zorlanmış teviller olacaktır.

Umarım katkıda bulunabilmişimdir.
Alt 02-12-2012, 16:54
orcotusi5 orcotusi5 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilen arkadaşlar için soruyorum

arkadaşlar bu arapça lego misali; cümle içinde kelimeyi ve eki kafana göre dilediğin yere koyalabileceğimiz kadar kuralsız bir dil mi? (yani eki istediğin kelimeye ekle, kelimeyi de cümlenin ister başına ister sonuna istersen ortasına ekle gibi)

diyelim 500 sene önce türk peygamber gelmiş olsun evrenin genişlmesi hakkında ayet yazdığını düşünelim

bu ayette "Ben tanrı uzayı büyük bir kudretle inşa ettim ve uzayı sürekli genişletiyorum" diye yazsaydı uzayın genişlediğini bilim adamları keşfetmeden de önce bilebilirdik
Alt 02-12-2012, 17:59
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bymehmet´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bütün mücize yalanları konularını okudum, inançlı biri olarak kimisine hak verdim. Ancak bazı konularda o kadar zorlama yapmışsınız ki dayanamadım üye oldum.

Arapça benim ikinci ana dilimdir, yani herhangi bir islami yerde eğitimini görmedim, kendimi bildim bileli ana dil olarak konuşuyorum ve kendi çabamla geliştirdim. Musiun kelimesine gelince;

ves' kelimesi genişlik anlamındadır aynı kökten gelen musi' kelimesi de genişleten anlamındadır. Musi'un ise kuranın hakim anlatım biçimi olan çoğul halidir. Bu anlamlar tevilsiz imasız mecazsız yorumsuz kelimenin ilk anlamıdır. Halen günlük hayatta arapça konuşurken "genişlik" için aynen bu kelimeyi kullanırız. Çeviri ve tefsir yapan din adamları çağlarında yaşayan insanlara ayetlerin açıklamasını yaparken evrenin genişlediği bilinmediği için kendilerinin ve insanların anlayabileceği çekilde tevil etmişlerdir. Aşağıdaki linkten görebileceğiniz üzere 31 mealin 22 si "genişleticiyiz" şeklinde çevirmişlerdir. Bazıları ise genişlik kelimesini kullanmış ancak başka şeylere yormuşlardır

http://www.kuranmeali.org/51/zariyat..._mealleri.aspx

7.yy da uzay kavramının bugünkü gibi algılanması mümkün olmadığından, allah bilmedikleri bir kelime kullanmamış ve uzaydan halkın bildiği ve pek çok ayetten de anlaşıldığı gibi uzay anlatılırken sema kelimesi kullanılmıştır.

Bu durumda bu ayetin evrenin genişlemesine işaret ettiği en kuvvetli yorumlanma şekli olacaktır. Aksi iddalar ise kişinin kendini tatmin edebilmesi için zorlanmış teviller olacaktır.

Umarım katkıda bulunabilmişimdir.
Diyelim ki 30 sene sonra evrenin GENİŞLEMEDİĞİ kanıtlandı.

Siz hemen bütün ayetleri düzeltirsiniz, "Orada aslında öyle demiyordu, genişlemediği yazıyordu, işte bu da 1400 yıl önce bildirilen bir mucize." dersiniz.

Yani yaptığınız işin adı "sallamasyon"dur...

Sizin yaptığınız şuna benziyor bak:

Maide suresi
Araf suresi
Rad suresi
Sebe suresi

İşte Kuran, 1400 yıl öncesinden, insanların Mars'a ulaşabileceklerini haber vermiştir.

Yaptığınız şey bundan farksız değil.

O yüzden, Kuran ile ilgili cevaplanmayı bekleyen ve niyeyse bir türlü somut cevaplar alınamayan yüzlerce konu varken; 2-3 tane "sallamasyon" tuttu diye (ki o da gerçekten tuttuysa artık) kimse fikrini değiştirmez.

Hinduların konusunu açmıştı bir arkadaş, okuyun da mucize görün.
Alt 23-01-2013, 00:58
david caine david caine isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart selam

sizin bahsettiğiniz ayetlerden yerin düz olduğu değil döşek gibi serildiği manası daha açık çıkıyor.ve döşek gibi sermek demek aynen döşek nasıl üzerine yatmak için seriliyorsa yeryüzüde insanların üzerinde yaşaması için serilmiştir.
Aynı zamanda evet gökler, eğer Allah c.c. kudretiyle dileyip evrenin tüm yasalarından genişleme ve merkez kaç kuvvetini yaratmasaydı yer çekiminin etkisiyle (ki bu yer çekimi deyince sadece bizim dünyamız değil evrendeki tüm nesneler için geçerli) her biri birbirinin üzerine kapaklanırdı.
Ayrıca kuranı bir bütün olarak ele aldığında evrenle ilgili keşfedilmiş bilgilerle karşılaşırsın ki bir taneside göklerin kat kat yaratılmış olmasıdır ve güneşin ayın ve yeryüzünün belirlenen yörüngelerde akıp gittiği gerçeğidir.
Birde evet ayetlerin açıklamasında zamanla değişiklikler olacaktır çünkü insanoğlunun bilgi birikimi yeni keşiflerle artıp ufku genişledikçe bu şekilde yeilini anlamlar verilmesi doğaldır.ayetlerle ilgili her açıklama doğrudur diyemeyiz ama o zaman böyle denmiş şimdi neden böyle yorumlanmış demek bence biraz yavan duruyor.Misal bilim dünyasında kabul görmüş teoriler yeni teknolojik gelişmelerle gözlemlenme imkanı bularak kökten değişebiliyor.Ve Yüce Allah c.c. elbette kitabı söylediği gibi tüm zamanlar için gönderdiğini düşününce haliyle insanlığın gelişmesine bağlı olarak kitabın farklı yorumlanacak bölümleri de bu gelişimin etkisiyle yeniden yorumlanabilir.Ve bir çok konuda aslında yapılmaya çalışılan kuranı kerim ayetlerini çürütme çabasının kökeninde kibirden ve eziklikten öte birşey göremiyorum.çünkü ayetleri tek tek ele alıp kuran bütünlüğünden ayırmaya çalışmak batı emperyalizminin böl parçala yönet taktiğine benzemektedir.Buda elbette iman kavramını anlamamaktan geçiyor.
uzun zaman önce yapılan meal ve tefsirlerin bilgi eksikliğinden hatalı olabileceğini kabul etmek yerine zorlama çıkarımlarla ispat edebilecek tek şey aslında hiçbir şeydir.
Alt 01-03-2013, 10:28
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evrenin genişlemesi duracak mı ya da evren kendi üstüne çökecek mi...Bunları bilmiyoruz ama eğer bunlar olursa, bu sefer bu ayeti nasıl yorumlayacaklar

Müslümanların kompleksini anlamakk mümkün değil.Bilimde geri kaldılar.Bunu kapatmak için Kuranı kullanıyorlar.Biz bilimde geriyiz ama Kuran, bilimden ileri mesajı veriyorlar.
Alt 01-03-2013, 16:11
Pirate Pirate isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrenin genişlemesi duracak mı ya da evren kendi üstüne çökecek mi...Bunları bilmiyoruz ama eğer bunlar olursa, bu sefer bu ayeti nasıl yorumlayacaklar

Müslümanların kompleksini anlamakk mümkün değil.Bilimde geri kaldılar.Bunu kapatmak için Kuranı kullanıyorlar.Biz bilimde geriyiz ama Kuran, bilimden ileri mesajı veriyorlar.
Diyorum ya hocam. Bundan 30 sene sonra, evrenin genişlemediği ortaya çıksa, bütün Müslümanlar, Zariyat suresinin o ayetininin yorumunu hemen düzeltip 'Aslında bu ayette evrenin genişlemesi yoktur, bu da 1400 yıl önce bildirilen bir mucizedir.' diyecekler.

İslam yalandan ibarettir.

Önerilen Siteler