Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-12-2018, 12:38
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sen çinde mi yaşıyon, trde baskıda yokmuş şu anda editlenip tekrar basçaklarmış.
Ben böyle bir şey demedim sen yanlış adrese mektup göndermişsin.
Alt 07-12-2018, 12:43
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kokunun ecele faydası yok. Ya reform yapacaklar ya gelişmeye yetişemeyip esaret altında yaşayacaklar.

900 yüz 1300 lü yıllar arasında İslam daha çok akla hitap ediyordu Sorular sorulup cevaplar aranmakta idi, bu fırsatı kullanamadılar diğer dinler (halklar)bunu kullandı düşünce biçimini Aristo dan başlatıp Kant Hegel e ulaştırdılar ama İslam İmam Gazali yi aşamadı ve çürümüşlüğe doğru gitmekte.

Bu günlerde TV lerde bu konu çok tartışılmakta bir çok kitapta yazılmakta ama buna en büyük engel devletler. Çünkü saltanat güzel altta aptallaştırılmış ( boş bir inanç a inandırılanlar) insanlar üstte egemenliğini (aslında dinsizler) kaymağını toplayan bir avuç uyanık.
Haklısın.
Erdoğan ara sıra dinde reformu çıtlatsa da onun reform yapması mümkün değil. Gitmesi, görevi bırakması da mümkün değil. Bıraktığı anda rahat bırakılmayacak ondan korkuyor. Yerine birini koyacak gitmeden. Türkiye'de dinsizlik patlama yaşıyor. Dinciler itiraz edecek ama; saçmalama benim tanıdığım hiç dinsiz yok diyecekler, bunun sebebi Türkiye'de dinliler ve dinsizlerin sosyal hayatta pekte karışmamaları. Çünkü bu kişiler sosyoekonomik olarak farklılar ve kaynaşmıyorlar. Buna sebep olan dinsizlerin dinlileri içlerine almamaları değil, dinlilerin dinsizlere öcü gözüyle bakması. Şimdi bu patlama yaşayan kesim kim? Hali hazırda sorgulayan kesim. Yani ülkenin yarısından biraz daha fazlası. İmam Hatiplerde, üniversitelerde dahi başörtülü ateistler türedi. Bana 1 sene önce sorsan ben pekte dinsiz olacağımı tahmin etmezdim. Dinsizler iş hayatında ve sosyal hayatta dinlilere hoşgörü gösterselerde, dinliler aynı hoşgörüyü göstermiyor.

Dinsizden kastım daha hafif dini görüşleri olan sorgulayan kişilerdir. Dinciden kastımda katı inancı olanlardır.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 25-12-2019, 14:02
Filozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Filozof Filozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tanrı yarattı masalı ile bilim çelişir. Evren yoktan var olmamıştır, yaratılmamıştır. Bunun bilimde bir yeri yoktur. Ayrıca canlılar da evrim süreciyle meydana gelmiştir ancak ortaçağ arap masalı olan islam, ellah çamurdan yarattı ruh üfledi der. Ruh, ahiret gibi masalların da bilimde bir karşılığı veya gerçekliği yoktur.
Alt 13-01-2020, 22:33
vitus werdegast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vitus werdegast vitus werdegast isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Her din, bir doktrindir. Doktrin de iddia taşır.

Dinin dünyanın ve insanın kökenine dair çeşitli iddiaları var. Kozmolojiyle ilgili iddiaları var. Hatta gerçeklikle karşılaştığında epey absürt görünen iddiaları (Muhammet'in show için parmağıyla Ay'ı ikiye bölmesi gibi) iddiaları var.

Eh, manzara bu. Bilimi bu çerçeve içine nasıl sokacağımız belli.
Alt 14-01-2020, 12:52
Üye

Din İnanmak ve İnandırmak üzerine temellendirilmiş bir idolojidir. İnandırılanlar ve inandıranlar gibi 2 sınıfa ayrılır.Bu 2 sınıfın yaşam biçimi hayat tarzı bile farklıdır.
Bilim soru sormak cevap aramakla oluşur İnanç sa sabittir ne soru sorabilirsin ne cevap arayabilirsin.
Ama dini farklı yorumlayanlar var

Şöyle Din yoldur bu yolun sonu Allaha çıkar yani eninde sonunda Allahla karşı karıya geleceksin Asıl mesele buna inanmak buna inandığında Allahın karşısına ter temiz (pür i pak) mı çıkacaksın kirlenmiş pislik içindemi çıkacaksın.Buna karar vermek.
Eğer Ter temiz (pür ü pak) çıkmaya karar vermişsen yaşadığı sürece yalandan haramdan elini dilini çekeceksin Eğer pislik içinde Alahın karşısına çıkacağım ve yargılanacağım cezamı çekeceğim diyorsan bunun yansımaları yaşadığın dünyadır Yani iyi insan iyilik yapan insan mı olacaksın ya kötü insan kötülük yapan olacaksın.

Tercih inanan lar ın dır. Veya hangi insanın yanında duracak insanlarındır. Bu işin dünyalık ve ahretlik yanı bu.
Ben pisliğe bulaşmış insanla bir arada olmam deme hakkı vardır veya tersi.
Her kes kendini dara çekecek
Alt 11-04-2020, 20:39
Otoriter Kemalist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Otoriter Kemalist Otoriter Kemalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence doğru soru "İslam ile bilim neden uyuşsun ki" şeklinde olmalıydı.
Alt 12-04-2020, 17:37
Üye

Bilim insanı bir üst aşamaya yükseltir sonunda insan daha az çalışır daha rahat yaşar Amaç insanın işini kolaylaştırmaktır.

Bilim insan için olduğunda insanın işi kolaylaşır Ama bilim kar için olduğunda sistemi ekonomiyi devleti elinde tutanın işi kolaylaşır diğerleri de ona çalışır. Yani bilim kimin elinde ne amaçla kullanıldığı çok önemlidir.

Din veya İslam dini . Bir yaratan olduğuna inandırılır ve bütün dikkatin o yaratana dır. Sana nasıl yaşayacağını o söyler Yani sen sen değilsin bir yaratanın kulusun.

Fakat İnsan diğer canlılara göre en akıllısıdır aklını kullanır ve sorgular iyiyi güzeli bulur İşte insan Tanrıyı da sorgular ve düşünür. Acaba ben mi tanrı yı yarattım Tanrı mı beni. Bu sorgulamada bir çok tanık vardır geçmiş bu gün ve gelecek.

Tanrı var ama bana zarar vermiyor hatta o yüce gönüllü benden bir şey istemiyor Sadece bana şunu diyor kendinde dahil hiç kimseye hiç bir canlıya zarar vermeyeceksin mümkünse faydalı olacaksın. Dediğinde . İşte o zaman İslamda dahil dinin bilimle çelişmez olduğunu anlar ve görürsün.

Çünkü BİLİM insan yaşamını kolaylaştıran buluş. Sende insan iyi olsun rahat etsin dediğinde bütün çelişkileri ortadan kaldırmış olursun.

Yani Din de bilimde insan için insanlar tarafından yaratılmıştır zararlı veya faydalı olması insanın elinde ve aklında.
Çelişmesi Çelişmemesi de İnsanın Elinde.
Alt 12-04-2020, 23:09
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

iste böyleee.
S.kartopu,yazini beyendim güzel yazmisin,

tesekkürler.
Dedeniz
Alt 13-04-2020, 13:05
Üye

Dinsizlerin dinle uğraşması mantıksız değil . Ama sorun insanda dediğinde çözümü de insanda arar bulursun. Çünkü dinsiz olmak kötü insan olmayı yasaklamıyor. Barış içinde insana yaraşan biçimde bütün canlıların doğada yaşam ve üremesi sağlanabilir.
Bunu bir tek yapabilecek canlı insandır. Bu dengeyi bozabilecek canlı da insandır. Sonunda bir yol tercih yoludur. Ya Kendinle birlikte bütün dünyayı yaşanmaz yapacaksın ya bütün canlılarla birlikte yaşam kuracak ve nesillerin devamını sağlayacaksın

İki yol var tercih etme şansı olan sadece insandır.
Alt 20-04-2020, 21:23
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

iste böyleee,
Dinlerin BiLiM düsmani ayetleri.
-
BİLİMDIŞI AYETLER… – nuribabablogDiese Seite übersetzen
https://nuribabablog.wordpress.com/2...imdisi-ayetler

Bilim ise, bilgilerin ve hafızanın beyinde saklandığı kanıtlamıştır. Yine Bakara suresi 260. ayetinde İbrahim’in kalbinin tatmin olması için Allah’tan ölüleri nasıl dirilttiğini göstermesini istediği yazılıdır.
Islamiyet ve Bilim - Bilimdisi Ayetler ve HadislerDiese Seite übersetzen
https://islamgercekleri.blogspot.com...miyet-ve-bilim...

Evet, yukarıdaki ayetlerin tümünde, yer ve göğün altı günde yaratıldığı söyleniyor. Halbuki, aşağıdaki ayetlerde ise, yer ve göğün sekiz günde yaratıldığı anlaşılıyor ki, bu ayetlerle yukarıdaki ayetler bir çelişki içindedir.. Fussilet/41:9. De ki: Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkâr edip O'na

Dedeniz Tolonbeg

Önerilen Siteler