Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2015, 13:16
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Turan Dursun sayfasında yer alan İlhan Arsel makalelerinden özellikle etkilendiğimi belirtmeliyim..

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu
Alt 30-08-2015, 13:22
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turan Dursun sayfasında yer alan İlhan Arsel makalelerinden özellikle etkilendiğimi belirtmeliyim..
turan dursunu lise yıllarında okumaya başlamıştım ama ilhan arselin kitaplarını okumak kısmet olmadı hiç.
Alt 02-09-2015, 15:48
Feleksiz Feleksiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ellerini ovuşturarak cennet hayalini kuranlar tomurcuklu memeleri nah bulursunuz.
Alt 02-09-2015, 16:18
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Boolean´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eskiden yaptığın sataşmalardan ve hakaretlerden insanların sana bir gıcığı var şu an

Onun için;

Ne yazarsan yaz, okuyan kişide bir sinir fırlaması yaşanacaktır.
Sevgili Boolean alakası yok.
Neden?
Çünkü üye forumdan bahsediyor, inanmayanlara ödül, inanana ceza dağıtan bir yanı, yönü yok ki? İnsan nasıl düşünür? Elbette kaynağıyla, bilgi edindikçe. Bu kitaplar olabileceği gibi forumlar, bir dolu benzer kaynaklar da olabilir. Burası forum chat ortamı olsa kabul... Diğer taraftan ise "Kur'an'dan' ayet örneği vermemi de yanlış anladı, orada kasıt ödül, ceza bir şey dağıtmıyor bu forum, yani bir düzey kıyası idi, madem basitleşmekten bahsetmiş. Yani insanlar düşünmeden, ahha bana ödül, ceza veriyor demiyor ki! Site bir araçtır, vesiledir bu bakımdan, insanlar okur, değerlendirir, düşünür, işte forum tam da bunu sağlıyor...

Asıl bu kadar basitleşmeyin derken Bedevi basitleşiyor. Yoksa yerli yerinde bir ifade kullansın, altına imza atarım, kimse de sanmam ki yazdığıyla değerlendirmesin.
Yazdığın bir şekilde doğru aslında. Eğer kişi kafasında sorgulamadan ve düşünmeden okuduklarını doğru kabul edip dine giriyor veya çıkıyorsa yarın bir İslam'i siteye üye olur, bu sefer müslüman olur.

Tam doğru cümlenin "sayesinde" değil, "yol göstermesiyle" veya "aracılığıyla" olması gerekir.
Sonuç olarak yazdığı doğru değil, gereksiz, yersiz bir yaklaşım, yakıştırma o kadar...

En tabi insanlar inanç merkezli forumlara girerek de inançlarını pekiştirebilirler. Bu gündelik sosyal hayat açısından da böyle değil mi? Camilere gidenler, imamları dinlemiyor mu, bir çoğu inanç dediği şeye önce aileden ve sosyal ilişkileri üzerinden sahip olmuyor mu-sonuçta bir aktarım var-? Forumlar sosyal iletişimin dışında olan araçlar değil ki. İçerik tartışılabilir burası ayrı ama sonuçta olumlu ya da olumsuz(kime, neye göre) etkisi yok sayılamaz, hatta cami imamı vaazlarından daha değerlidir(vaaz vermez, nutuk atmaz).

Ha o forumlar insanalrı ne düzeyde özgürleştirir, özgür düşündürebilir, ödül, ceza, tehdit içermeksizin insanlara bir şey verebilir, işte orası tartışılabilir. Kişilerin çoğu düşünmeden, gerçekten objektifçe sorgulamadan inanıyor, çünkü aşılanıyor(doğuştan gelmiyor ki), bu tür forumalr se-heleki içinde binlerce görüş, kaynak barındıran- forumlar, tabiki şartlı, enjeksiyona maruz kalan insanlara alternatif düşünme açısından bir önayak olabiliyor, asıl mesele de burada. Bunun böyle olması DOĞAL iken, bunda beis görmenin ne anlamı var, gidip hıyara tapmaktan bahsedilebilinsin... (Demagoji özünde)

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 02-09-2015, 18:17
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sonuç olarak yazdığı doğru değil, gereksiz, yersiz bir yaklaşım, yakıştırma o kadar...
Sevgili Spartacus, (Sen sevgili dedin, ben de sevgili diyeyim)

Spartacus yazcaktım, kaba olur diye yazmadım.

Dinden çıkmak için 100 tane topiğe, satırlarca ayete gerek yok ki yani. Sitede zaman geçirip, dinden çıkan insanlar muhtemelen telkinle dinden çıkıyorlar. Telkin kelimesi yerine başka kelime aklıma gelmedi.

Sürekli Peygamberlerin gerçek olmadığına dair yazılar okudukça bu sefer tersini düşünmeye başlıyorlar.

Bedevi'nin söylediği cümle bence doğru. (Sence doğru olmayabilir)

Dinden çıktıktan yıllarca sonra Turan Dursun'un adını duydum, daha sonra da Forumu gördüm.

Tanışalım bölümünde de gözlemlediğim kadarıyla insanlar önce farkediyorlar düzmeceyi, sonra geliyorlar buraya.

Akıl faktörünün de böyle işlemesi lazım normalde bence.

Onun için;

Buradaki yazılarla dinden çıkan, başka sitedeki yazılarla yine inanabilir bir şeye düşüncesi bence yanlış değil. (Katılmayabilirsiniz tabi)

Diğer olarak;

Bedevi'nin forumdaki davranışları, kelime ve cümle seçimleri ise değişik sahiden. Hıyara tapmak, basit olmak falan Bedevi'nin klasik tarı trol yarı ciddi cümlecikleri. Sert, dengesiz, anormal fakat beni rahatsız etmiyor. Sen forumun bir nevi her şeyi olduğun için, zaman emek ve para harcadığın, ayrıca tecrübeli olduğun için, o konularda bir şey diyemiyorum.
Alt 03-09-2015, 16:44
ozgur canlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur canlar ozgur canlar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hoşbulduk sayın spartacus yazdıklarında bisey yoktu galiba aşamaya takıldık diye düşünüyorum
Alt 03-09-2015, 16:56
Üye

Sayın bedevi basit olan sizsiniz bu kadar çok saçmalıklara inanmanız basitliktir zaten turan dursun sitesi gözlerimi açtı doğruyu bulmamı sorgulamayı araştırmayı düşünmeyi ve doğruları ogrenmemi sağladı .Aramızdan binlerce yıl önce birini seçip onunla gizlice görüşen ve kişinin söylediklerini yapmayı emreden yapmayanları cezalandıran bir din ve allah inanci insan aklına hakarettir.
Alt 03-09-2015, 17:45
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili Spartacus, (Sen sevgili dedin, ben de sevgili diyeyim)

Spartacus yazcaktım, kaba olur diye yazmadım.
Nefretli değilim, o nedenle dilediğin gibi yazabilirsin. saygısızlık olmaz, ulan spartacus da diyebilirsin, yeri gelirse taşı gediğe koy
Bedevi'nin söylediği cümle bence doğru. (Sence doğru olmayabilir)
Bence diye bir durum yok sevgili Boolean-renkler ve zevkler meselesi değil ki-, sosyal bilim açısından dibine kadar yanlış. Açıkladım daha ne yapayım?
Tanışalım bölümünde de gözlemlediğim kadarıyla insanlar önce farkediyorlar düzmeceyi, sonra geliyorlar buraya.
Yani bu insanlar uyurken gökten zembille bir tomar giriyor kafalarına. Sonra bir sabah kalkıyorlar ki, ulaaaa diyorlar dün başkayım, şimdi başka... Öyle mi hayat? Nasıl gelip gelmediğine karar veremezsin, Turan Dursun'da müftü idi, ne sayesinde bir noktaya ulaştı? KAYNAK, kaynakları neler Kur'an'dır, hadis külliyatıdır, resmi islam tarihidir, kısaca insan sorgular ama masabaşında kıçından yapamaz bunu, eldeki ve elindeki kaynakla yapar

Bedevi avare dingil, oturduğu yerden masabaşında, afedersin kıçından provakatif söylemler üfürüyor. Yine de dozajı çoktan kaçırmış, yani bunun bile bir şanı, şerefi olmalı, hiç olmazsa iler, tutar bir düzeyde kalmalı. Pusulası bozulmuş kayık gibi olmamalı, bir saat önce dediğinin aksini bir saat sonra diyen bir avare dingil durumu olmamalı..
Buradaki yazılarla dinden çıkan, başka sitedeki yazılarla yine inanabilir bir şeye düşüncesi bence yanlış değil. (Katılmayabilirsiniz tabi)
Katılmam çünkü diğer sitelerde dine girebilir de, ya da o siteler armuttur, burası elma, böyle kıyas olmaz. Örneğin insanlar İslam'dan çıkıp hıristiyanlığa geçebiliyor ve KAYANĞA ihtiyaçları var değil mi? Dahi Hıristiyanlığı öğrenmesi dahi bir kaynak girdisidir değil mi? Gökten cebrail filan ayet indirmiyor ki!. Bu tarz kıyas doğru değil, bu site bir ARAÇTIR, o sitelerde araçtır. El insaf, sayesindedemek araç, vesile düzlemidir! Belkide kişilerin o ana kadar hiç düşünmedikleri ya da görmedikleri ya da önemsemedikleri kaynakları içeriyordur. İnsana neden bu düzeyde gökten zembille paket halinde inmiş birey gibi bakıyorsun ki? Sosyal bilime ters. En önemlisi kararsızlık durumu olur, kaynaklar ise bir karar verme aracı olurlar, kişiler doğuştan kodlanmış robot değil ki

Heleki din konusunda böyle bir site, başlı başına bir uğrak yeri iken, bunca insan ya da mesaja rağmen Bedevi gibi biisinin bunu basite indirgemesi, gerzeklikten ielri gelir, objektif hiç bir dayanağı yok.
Bedevi ne zaman doğru söyler, eğer site botanik üzerine bir site olsaydı ve insanlardan birisi böyle bir argüman dile getirseydi, işte o zaman Yani? Provakatörlük yapacağım diye zaten kendisi bilerek ve isteyerek çarpıtıyor..

Hiç kitap okumadın mı? Bilinç, bilgi özünde toplumsal karakterlidir, bunu unutmamak gerekir. Yoksa şimdi ıssız bir adaya bırakacağın bir bebek büyüyüp kitaplardan, köhnemiş dinlerden filan bahsetmez, ya da sana ait olan bir çok şeye sahip olmaz-demek ki sen ayrıcalıklı filan değilsin, kaynaklar ortasındasın-..

Şimdi bırak Bedevi'yi, bu ifadelerim de-bilhassa evvel yazımda- yanlış nerede? Bunu ele almalısın ki, ben de değerlendirmemi düzeltebileyim, ya da bir değerlendirme de bulunduğunu görebileyim-şu doğru demiş, dememiş bir anlam taşımaz ben çıakr sebep diye sorarım-

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 03-09-2015, 21:31
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur canlar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yaklaşık 1yıldır bu sitedeyim bu benim 2. üyeliğim ilk uyeligim yasaklanmıştı.Bu site sayesinde sorguladım araştırdım ve gerçekleri öğrendim uykudan uyandım yıllarca uyutulmus ve kandırılmısız simdi ateist düşünceye yakın buluyorum kendimi umarım bu sitede insanların gerçekleri öğrenmelerine katkım olur
Hosgeldin özgür canlar,uyandigina ve budaki insanlarin emeginin
bosa gitmediyine sevindim,arasira birinin uyandigini görmek cok sevindirici,,cünkü halka dört koldan saldiriyorlar,televizyonu gazetesi mahalle baskisi nefes aldirmiyorlar,beyinleri son hücresine kadar esir almislar,,arasira birini uyanirken görmek tek tesellimiz,simdi herseyin farkindasin,sen yasiyorsun,bundan sonraki yasamin daha zevkli olucak,insan farkinda olsun ekmek suyla bile hayatin en güzelini yasar,,
Bazen burdaki degerli yazarlari peygambere benzetiyorum,,hani bazi mallar önüne bir heykel alir derdini ona anlatir ya,,ondan akilli biride gelir ve yahu sen ne yapiyorsun bu yaptigin apacik akilsizlik der,,bu insanlarda ayni hesap.saygilar basarilar.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 03-09-2015, 23:36
Üye

Teşekkürler anti-ka hoşbuldum umarım hep birlikte daha fazla kişinin gerçekleri görmesini sağlarız

Önerilen Siteler