Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 14-06-2017, 15:19
Cadiz Cadiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Sorgulama Süreci

Öncelikle herkese merhaba ilk mesajım onuda sorgulama süreci başlığı altında yapmak istedim, ne kadar yazarım bilmiyorum gelişi güzel ilerleyecek.
Yaklaşık "1" yıl kadar önce sorgulama isteği ile uyanan bu süreç birkaç aydır hız kazandı ve ramazan ayında yükselişe geçti.
Bir şeylere inanıyoruz peki bunu neden okumadan yapıyorum dedim kendi kendime ve okumaya başladım okudukça aklımın karıştığını hissettim ve ara verdim. Tekrar başladım ve bu ay içinde oruç tutmaya başladığımdan beri içimde tutuyorum ama doğru olsa bile acaba inanarak mı yapıyorum dedim. 2 gün önce bıraktım tutmayı ve okumayı belli bir yere kadar ilerlettim gerçi düşüncelerimi okumakta etkiledi fakat ben daha öncesinde kendime sorular sorarak bundan uzaklaştığım dönemler oldu. Sorduğum sorulara geçersek :
- Peki bir yaratıcı var ve bizi yarattık peki o ? (Yaş 15 civarı ilk soru)
- Yaratılmadan olunuyorsa bizde belki yaratılmadan olduk?
- Bir kader var ve her şey belli sonunda gidilecek yer, sonucu belli ise neden film izler gibi izleyici modundayız?
- Yada müslüman değil örn: binlerce çocuk okutuyor, yardımlar yapıyor vs çeşitlendirebilir iyi kalpli insanlar benim şuanda onlardan daha kötü insan olmama rağmen yanıma bile ulaşamayacak olmalı neden?
- Belli bir yıl aralığında sürekli güncellenen peygamberler bir dönem sonrası neden kesildi? Her gelişen olay sonrası gelen mesajlar şu aşamada dünyada yaşanılan akıl almaz tüyler ürpetici olaylar sonrası niçin gelmiyor?
- Şeytan ile biz üzerinden niçin bir oyun dönüyor? Yaratıcısı zaten o iken neden buna biz alet olduk. Yolun sonunda hapsedeceğini söyleyip ne gibi bir yarışın içerisinde olabilir?
- Cenneti anlatırken huriler kadar gereksiz bir bilginin olması çok saçma değil mi?
- İnanç sahibi olmayanların kötü kişiler olduğunu söylemesi tuhaf değil mi? Öyleyse yaşayanların %75i kötü mü?

Bunları söyleyen biri olarak profilimi de açıklamak isterim. Öyle okumuş biri değilim lisede 2 sene kaldım şuan açıktan liseyi bitirdim üniversite sınavından 250-300 arası bir puan bekleyen 23 yaşında bir insanım.

Daha uzatılır ama kısa keseyim sıkılmayın.
Tek ricam "LÜTFEN" bir kaç yorumda olsa birşeyler yazmanız ben henüz daha yeni sayılırım çünkü içimde 'korku' yaşıyorum sorgulamaya ve orucu bıraktığımdan beri.
Daha tam koptuğum söylenir mi net cevap veremiyorum ama bir şeylerin koptuğu gayet açık.
TEŞEKKÜRLER.

Önerilen Siteler