Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2017, 02:50
percival percival isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

(MrKuvarts)Her şey siyah-beyaz değil bu dünyada.Onca yıl inandıkların yalan olunca sonuçları da oluyor bunun.Ya siz çok mantıklısınız ya da ben duygusalım
Alt 31-08-2017, 02:54
Üye

Teşekkürler düşünceleriniz için.
Alt 31-08-2017, 03:23
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bunca yasayı tanrı mı koymuş beni tanrı mı yapmış varetmiş?
bilmiyorum/artık hiç sanmıyorum bende.. bunu aştım.. yeni yasalar ve yasakoyucular buldum nispeten..
varlığıma yaslanık ve varoluşuma içerik oluşum gibi...

evreni tanrı üretmemişse ve evren kendi kendine dönüyorsa?
bizler tesadüf zincirleri miyiz?,
belki de öyle ne farkeder

---
tanrı yoksa diye üzülmedim
tanrının varlığı benim için korku sevgi neydi bilmiyorum ama yoksa diye üzülmedim
belki yokluğuna sevindiğim değilse de başka türlü anlamlandırdığım da olmuştur
ya da bu/tanrının olmayışı herşeyi daha da anlamlı -çok ama çok daha anlamlı da- kılmıştır bazen

karma anlayışını inceleyin ve belli başlı anlayış edinin
doğu mistikleri bu sorunu karma ile çözmüşler

ağaçlar kuşlar her şey dönüyor evren dengede ve işlere çekidüzen verilmiş gibi gözüküyor

başlangıçta böyle olabilir. yanlışların çanına ot tıkayacak olan tanrı sonra başka ihtiyaçlara yönelir
keşke tanrı iyi olsa-
sizi günah çelişmeleri/ikilemleri ile bir başbaşa bırakıp acılayan bir tanrıya ihtiyacınız kalmaz.
gcehennem olgusunu gerçek bir mantıkta, anlamla aklında canlandıran tümelleyen kismenin kafasında tanrı manrı kalamaz
insan değildir o!

tanrı o kadar sorumsuz ki!

cehennem kavramıyla -onun varlığıyla- savaştığım kadar hiç bir şeye savaşmadım.
cehennem iyi bir kavram değil. sırf bu yüzden insanca din yıkmak-tanrı inancı yıkmak
ki ben bir günahkar değilim ama küçücük şeylere abdeste namaza herşeye karışan burnunu sokan tanrı ..bunun bir matematiği olmalı
ama matematik çelişmeleri arandığında tutarlılık zincirleri birbirini takip ediyor ve tutarsızlaşıyor sonuçta

ama her sonuçta yakma mantığını aklım doğrulamıyor. kitap aralarında satır arıyorlar ve çelişme..örn. ayet mayet
ayet mayete gerek yok.cehennem ayettir.
insanı yakımla tehdit eden bir tanrının varlığında (kitapsal bir düsturdan) nasıl bir çelişme aranır ben artık hayret ediyorum. Ona nefret kin, intikam ve ucubelik hisleri duyulmalı beslenmelidir bırakın bir kenara
cehennem söyletisi tanrının varlığını reddetmeme tek başına yeterlidir
ben sonra kendi fikirleri destekledim oysa yokluğu konusunda güçlendirdim ve geliştirdim
olmayacağına kati/kesin ikna oldum kendimce ancak yine de mantık, duygular tutarlıdır yeterlidir.
bırakın olmasını oluversin o cehennem öğretisi ile varlığına da ben tükürür kafa tutarım şimdi..
iyilik kötülük nedir?

insanları sözde cehennem ateşiyle tehdit eden tanrı sözde kötü bir insandan erdemli midir?/barışçıl mıdır?
----
bir diğeri kimseyi yakamaz
akıl mantık ereğinde yakım olgusunu bir gözünüzde canlandırın. değil böyle bir tanrıyı böyle bir düşünceyi onamıyorum
böyle bir düşünceyi tanrı gibi yaratmacı ,kuşatmacı-dengeleyici bir adlandırma ve olgu ile yanyana getirmek -sanmıyorum
sanmam

anlatılan cehennem olgusu evrene barış ve denge getirecek güzel bir tanrıyı mı tarif ediyor?
insanların yakılacağı yer cehennem mi? bunu tanrı mı diyor muş?
bunu belki de yüreği hırpalananlar acılarını hafifletmek için diyor. bilmiyorum

kendinize şunu sorun? yakar mıydınız? acılar içinde yakar mıydınız?

tanrı insanlara ders verebilir.
iyicil bir tanrı geliştirmek
biz bunu yaptık bir zamanlar..
sonra -gerçekte- olmadığını bulduk...

iyicil varlıklar varsa evrende ne yazık ki kaplanların zebra yemesini seyreder ve buna doğal çalkanlanma deyip gülerlerdi sanırım acımazlardı
sanmıyorum

varoluş eğer doğal döngüselse;
evrimini tamamlamış hiç bir varlık doğal koşulara ve doğal evrime müdahil olmazdı- hiç bir bilinçli varlık tanrılığa soyunmazdı
işte buna tanrı/tanrısızlık diyoruz
ben ce yalnız değiliz.iyiler var..

tanrının olmayışıyla bir çok kez barıştım/söndü varlığı yokluğu şimdi
hiç yanmıyor istemi ya da karşıtı;
tanrıdan daha büyük ve geçerli yasalar/çekimler-istençler bulabiliriz belki
varoluşun kendi doğal çekirdeğinde

tanrı olmaması bizi anlamlı kılar...varoluşa/herşeye ait ve dair olursunuz-özgür ve özgün..
tanrı sınırları belli bir patikadır

cehennemin tanrısına -düşünsel- lanet okunmalıdır. ta ki o düşünce sönene kadar. batana ve bitene, hiçene kadar

--
çocuğum bir tanrıdır. Eğer 8 katrilyon yıl ötede bir torununun yüzlerce binlerce tirilyon göbek öteden bir evrimi varsa sanırım o tanrı olmuştur. beni gelir bulur
gerekirse_güven...

birileri evrimleşmiştir-eğer ona inanıyorsak? diğeri ise?
torunlarım tanrıdır-zaman içinde zaman yolcusu

sentilyon ve sentilyar diye sayılar varmış.. şimdi baktım.... orda, o kadar uzakta- zaman yolcusu- olması olası- torunlarım var.. olmalı...
onlar bilirler kan kadir kıymet öyle düşünüyorum şimdi ben.. tanrıdan daha cazip...
Alt 31-08-2017, 04:28
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili percival hoşgeldiniz.

--/--

Binlerce yıldır sistemli bir şekilde sürdürülen bir yalandan uyandınız. Elbette sarsıldınız, bu normal.
Daha ne yalanlar var. Yeni başladınız, okudukça, düşündükçe, tartıştıkça, bir bir farkına varacaksınız, her seferinde daha az sarsılacaksınız. "Hayatımızda ne çok dogma varmış, insanlar dogmaların zombileştirdiği sürüler haline gelmiş, ne çok yük taşıyormuşuz meğer" diye düşüneceksiniz. Bu yükleri bir bir atacaksınız, attıkça hafifleşecek, özgürleşeceksiniz.

Bu süreç zorlu mudur? Evet.

Ekonomik özgürlük önemli. Ekonomik bağımlılık, bağımlı olduğunuz kişilere söz-karışma hakkı verir.
Böyle bir durum varsa, öncelikle bunu aşın.

Yaşamınızda bilim ve felsefe dozunu arttırın. Üretin, ne olursa.

Her şey daha güzel olacak.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 31-08-2017, 06:50
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

percival´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kısacası boşluktayım ve bilmeme rağmen kabullenemiyorum.Bu dünyaya ait olmadığımı hissediyorum.Ailem olmasa intihar ederdim diyorum.
Hoşgeldin.

Daha şu kısacık hayat algında, olanı yaşamayı başaramazken(intihar!), hayatın senin namına sonsuz olmasını istiyorsun...

Diğer sorun ise; diyorsun ki bunca bir dolu kötü insan var, onların öldükten sonra(??) cezasız kalacağını düşünmek beni kahrediyor, bu sebeple bir tanrıya inanmak istiyorsun! Oysa eğer tanrıya inanıyorsan, bunca kötülük orada, işte tanrıya rağmen orada, öldükten sonra neyin daha farklı olacağını düşünüyorsun ki? İnsanların şu ya da bu çıkarları uğruna diğerlerine zarar vermesi-ki kötülük diye alıyorsun- öyle aman, aman, olağanüstü, illa bir tanrısallık zemini gerektiren bir durum, davranış değil ki.

Eğer bir ceza bekliyorsanız, siz hukuku hayatın dahilinde arayacaksınız, yani mümkün mertebe toplumların aydınlanması, hukukun gelişmesi, mümkün olduğunca suçlunun, hukukun, yargının önünden kaçamaması için çalışacaksınız, eğer gerçekten derdiniz, bu kişilerin ceza alması ise! Siz cezayı, eylemin, fiilin gerçekleştiği ortamda düşünemez iseniz, zaten temenni ve beklentilerinizinde anlamı kalmaz, siz kendi ellerinizle kendinizi çaresiz bırakırken, hayali tatminler türetmiş oluyorsunuz bu sitem ettiğiniz kötülüğü azaltmıyor aksine farkında olmadan destek sunmuş da oluyorsunuz.

örneklersem;
Bu forumda yasaklanmış bazı üyeler de mevcut, eğer bizler bunca zaman, ilgili şahısların eylemlerinin, sorumluluğunu, bir biçimde davranışlarının olumsuzluğuna tepkiyi, senin ifadenle cezayı, tanrıya havale etseydik, ne olurdu?

SON OLARAK;
Size, HESAP NUMARAMI VERECEĞİM, sizden sadece 100.000 TL istiyorum, SÖZ, SİZ ÖLDÜKTEN SONRA, bunu ise tam, 1.000.000.000.000 TL olarak geri ödeyeceğim(elbette cennetten arsa satmadığım gibi bal akan ırmaklar, huri, nuri de satmıyorum, BORCUMU FAZLASIYLA ÖDEMEK İSTİYORUM!)...

Peki bana İNANIRSANIZ, ne yapardınız? İnanmak ve aldanmak bir paranın iki yüzü gibidir, birisi olmadan, diğeri olmaz.

Bu ifadelerim size mantıklı geliyorsa, öldükten sonra bir tanrıya havale etme inancınız-beklentiniz de öyle olsun. peki öyle olacak mı? Ya da ne bileyim dileyim senden ne dilersem, fazlasıyla siz ölünce size ödeyeceğim, dilerseniz notere bile gidebiliriz, söz vereceğim, ama ödemeyi SİZ ÖLÜNCE yapacağım!.

tecrübe etmediğiniz, edemeyeceğiniz şeyler üzerinden bu kadar fazla yargı oluşturmayın, kendinizi(zihninizi) serbest bırakın ve tüm önyargı ve inançlarınızı bir an olsun bir kenara bırakın, birde onların etkisi olmadan düşünmeye çalışın. Kötüler cezasız kalacak, ya kalırsa gibi önsel şartları da kurmayın, yine bu tür şartlanmalarda sağlıklı düşünmenize engel olacaktır, sizi beklentilerinizi yargı haline getirmeye zorlayacaktır ve beklenti, insan hayal gücü ve hayallerinin esas alındığı her türlü yargı, geçersizdir, şans eseri gerçekleşse dahi, geçerisz olan düşünme yargı modelidir. Bende yarın çok zengin olmayı ümit ediyorum->öyleyse yarın zengin olacağım gibi yargı nasıl ki geçerli değilse, bu dünyadaki suçluların öldükten sonra(neden ölmeden önce değil ayrı mesele) cezalandırılmasını ümit ediyor, bekliyorum. Öyleyse tümü de öldükten sonra cezalandıracak yargısı da o kadar geçersiz, çürüktür.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-08-2017, 12:47
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Üniversitelerin Psikoloji sahasında eğitim veren fakülteleri, psikiyatri alanında uzmanlık için çalışan doktorlar için bu tip forumlar ve adına "sosyal medya" denen bataklık son derece elverişli birer "laboratuvar" gibi görünüyor.

Samimi olarak içine düştükleri açmazları anlatan, paylaşanlar.
Böyle bir görüntü verip geyik muhabbeti üzerinden kafa bulup eğlenenler.
Kimliklerini gizleyip etnik-dinsel düşmanlık sergileyenler.
Reelde bir halt olamadığı hâlde forumda üç-beş satır mesajla "karizma" elde edeceğini sanan kifâyetsiz müsterihler.
Münâkaşa edilen konu ile ilgili bulunmayıp, hemen her konuya sazan gibi dalarak, ne kadar "zeki" olduğunu göstermeye çabalayanlar.
Her düşünce için bir fikri-eleştirisi olduğu halde kendi fikrinin ne olduğu bilinmeyenler. (Böyle olunca da kolay-kolay eleştiri almazsınız. Elverişli bir "tam siper" durumudur.)
Zeki ve dahi birikimli olduğunu kanıtlama adına özellikle ve bilerek ağdalı bir üslup kullanıp "anlaşılmaz"ı oynayanlar.
Psikolojik problemleri olan ve fakat "tımarhânelik" olmayan akıl hastaları, psikopatlar, manyak depresifler.
Ateizm ve deizm arasında sıkışıp kalanlar.
"Düşen uçak" durumu yaşamadığından işkembe-i kübrâdan sallayan - sözüm ona - ateistler. (Çünki; sağlam bir inancı deneyimlemeden sağlam bir atesit olunmaz. Kişinin etrafında gördüğü dinsel abukluklara tepki koyması, onun ateistliğinin göstergesi değildir. )
Eski bir üye olmasına rağmen, başka bir üyeye "gıcık" kaptığı için, farklı bir müstear ile tekrar kaydolup, sürekli aynı üye ile uğraşanlar.
Etrafından duyduğu dinle ilgili anlatıları papağan gibi ezberlemiş olmaktan maadâ bir hüneri olmadığı hâlde, ömrünü dinleri - ya da İslâmı - araştırmakla geçirmiş bilgili ve birikimli insanlara "Ders" vermeye yeltenenler.

Daha neleeerr neler...
Ben, bu maddelerin "Reelde bir halt olamamış" kısmındayım.
Ne var ki "karizma" gibi bir derdim yok.
Kanalizasyon ehli'nin dediği gibi "bir yerlerimin kılı" ağardığından, artık ihtiyaç duymuyorum.

Bu arada; yukarıda sıraladığım maddelerin sonuncusunu betimleyen bir fıkra aktarayım da latife kâbilinden gülelim.

Seçenin biri bir fil'e dadanmış.
Her gün gelip fil'in hortumuna konar ve "seni becereceğim" dermiş.
Önceleri bu durma gülen fil'in - Serçenin ısrarlı takibi sonucu - artık canı sıkılmaya başlamış.
Günün birinde serçe'ye "Hadi ne edeceksen et de başımdan uzaklaş." demiş.

Serçe mâlum tarafa geçip sürtünmeye başlayınca fil, gıdıklanıp bir homurtu sesi çıkarmış.
Bu homurtuyu duyan serçe daha da iştaha gelip bağırmış.

"Acıttım mı cicim ?"
Alt 31-08-2017, 13:47
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Özel hayatta karşılaşmadığımız ve kusar gibi birbirimize küfretmediğimiz sürece sorun yok.şahsen ben insanlarla genelde anlaşamam.internet ortamında çoğu zaman arada mantıklı lafda etsem zırvalamamın tek nedeni ,suclusu gerçek hayatta karşılaşmaktan bıktığım b.ku boncuklu kendini beğenmiş ikiyüzlü kabasaba insanlardır.akıl hastaları için internet bulunmaz fırsat.burda onları ciddiye alanlar olabilir.
Dahiler burda zaman kaybetmesin memleket hayrına çalışsın. Kitap yazsın. Bi işe yarasın.
Yapamıyorsan psikoloğa gidersin.kelin merhemi olsa kafasına sürermiş.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 31-08-2017, 13:57
Üye

Teşekkürler arkadaşlar.Forumdaki yazıları okudukça yalnız olmadığımı anladım ama bu hayatımı pek değiştirmeyecek.Yarın bayram bildiğiniz gibi babamı üzmemek için camiye giderim her sene olduğu gibi.Durumumu onlara anlatırsam hasta olduğumu söyleyeceklerini adım gibi biliyorum��
Alt 31-08-2017, 14:03
Üye

Mrkuvars,bir arkadaşım ailesine inanmadığını anlatmıştı.Ailesi onu psikoloğa götürdü ve psikolog antidepresan tedavisine başladı.Çocuk şuan ruh gibi dolaşıyor.Bu mu çözüm?Ben istemiyorum böyle çözüm.Ateizmi hastalık olarak mı görüyorsunuz?
Alt 31-08-2017, 14:13
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

percival´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
(MrKuvarts)Her şey siyah-beyaz değil bu dünyada.Onca yıl inandıkların yalan olunca sonuçları da oluyor bunun.Ya siz çok mantıklısınız ya da ben duygusalım
Bence bütün dinlerden uzaklaşarak Tanrıyı ara sonunda göreceksin aradığın şey yanı başında ve İnsan.

Şeytanda öyle çünkü birlikte geziyorlar.

Önerilen Siteler