Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-06-2008, 22:35
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Buyur burdan yak

Yav az önce baktığımızda Sn. evrensel-insanın orta uzunlukta bir yazısı vardı ve biz o yazıya takıldık.
Yazdığımız yazıdan sonra baktığımızda iki kısa yazı çıktı. Düzenleme uyarısı da olmadan.
Bu nasıl oluyor.
Yönetim bu konuda bir açıklama getirecek mi?
Alt 09-06-2008, 22:37
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger mhmmd;

Felsefede, onculu verip o oncul temelinde sonuclandirma yaptiktan sonra; geriye daha once ortaya atilmis varlik ve kavram ideolojilerini curutmek kalir.Bu konuda daha detayli bilgi istersen verebilirim.Ama ben zaten yazilarimda bu curutmeye deginmistim.
Bu ideolojiler,idealizm, materyalizm, pozitivizm, nominalizm, realizm, conceptualizm v.s,

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-06-2008, 22:40
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. evrensel-insan,

Teşekkür ediyorum.
Şimdilik bunları hazmetmekle yetineceğim.
Alt 09-06-2008, 22:47
Kıdemli Üye

Saygideger mhmd;

Ben bu konudaki gorus ve curutmeleri oz ve kisa olarak evrensel'in kosesi'nde belirttim.Eger ilgilenir ve orayi okuduktan sonra acmami istediginiz yerler olur; ve bunlari bana o kosede iletirseniz; yazismalarimiz daha anlasilir, algilanir ve saglikli olur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-06-2008, 23:16
Kıdemli Üye

Standart Yazi nerede?

Saygideger vgm;

Senin yazmis oldugun 04/06/08 ile bugun saat 9.00 da yazdigin yazin arasinda; benim yazmis oldugum bir yazi vardi.

Bu konuya mhmd' de deginmis.O yazima ne oldu?, bir bilgin varmi?

Cunku ben senin yazini, bugun gorup cevap yazdim. 04/06/08 tarihli yazina daha once cevap yazmistim.

O yazim, su anda sitede yok.Eger gene sandik odasina kaldirildiysa, nedenini belirten bir aciklama yaparmisin?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-06-2008, 05:10
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın mhmmd soyut ve somutu zıtlıklar yada birbirinin alternatifi gibi almazsanız söylediklerim çok açıktır ve anlaşılırdır.

Açıklamaya gerek görmedim, eğer karşıt görüşlerinizi yazarsanız yanıtlarım.

Selamlar.
Alt 10-06-2008, 05:20
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Soyutlama
Bir nesnenin herhangi bir yanını öbürlerinden ayırarak tek başına ele alan ansal işlem. Soyutlama, bir bilgi yöntemi olarak, insan zihninde yapılır. Ne var ki idealist soyutlama anlayışı ile diyalektik soyutlama anlayışı birbirinden tümüyle karşıttır. İdealist soyutlama, soyutlama sonucu olan kavram ve düşünceleri saltıklaştırır ve bunları nesnel gerçekliğin yerine koyar. Soyutlama, gerçekte, yeniden somuta varmak ve somut bütünü parçalarında da birbiri ile olan ilişkileri içinde tümüyle kavramak için kullanılan bir yöntem, bir araçtır. Soyutçuluk, bu amacı araçlaştırır ve somuta varmak amacını unutarak soyutta kalır. Felsefenin bütün yanlış sonuçları, bu aracı amaçlaştırmaktan doğmuştur. İnsanın karnını doyuran, ekmek düşüncesi, değil, ekmeğin kendisidir. Ekmek düşüncesini nasıl ekmek yerine koyamazsak, özdekten soyutlanan öz düşüncesini de özdeğin yerine koyamayız. Gerçekte soyutlama, bilme sürecinde zorunlu bir yöntemdir. İdealizme düşmeksizin gerçekleştirilen soyutlama, bilimsel soyutlamadır. Kavramlar, soyutlamalarla elde edilirler. Ama nesnel gerçeklerle denenir ve doğrulanırlar. Soyut kavram ve düşüncelerin hakikiliklerinin ölçütü insansal pratiktir. Soyutlamada aşırılığa varmaya ya da soyutlamaları kötüye kullanmaya soyutçuluk denir.

http://www.sozcukara.com/felsefe-s.html

Konu qw19 tarafından (29-09-2008 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-06-2008, 07:22
Kıdemli Üye

Saygideger vgm;

Soyutlama ile ilgili bu yaziyi asman cok isabet oldu.Artik rahatca, evrensel dusuncenin siniri ve sorunu temelindeki, son curutmemi yapabilirim. Hazir misin? Bu curutmeyi senin vermis oldugun ekmek orneginden yapmak, herhalde daha saglikli olacak.

İnsanın karnını doğuran, ekmek düşüncesi, değil, ekmeğin kendisidir. Ekmek düşüncesini nasıl ekmek yerine koyamazsak, özdekten soyutlanan öz düşüncesini de özdeğin yerine koyamayız.-vgm

Ekmegin yansisini algilayan dusunce, ona ekmek kavrami vermistir.

Yani ekmek kavramiyla, ekmegin yansisi ozdeslesmistir. Burada cok onemli bir nokta vardir.Ekmek kavrami, dusuncenin yarattigi bir kavramdir Neden yaratmistir? Cunku ekmegin yansisini algilamistir. Peki ekmek kavramiyla ozdeslesen, ve dusunceye algilansin diye yansi veren sey nedir?

Iste curutme buradadir. Ekmek, insanoglunun, dusuncesinin yansisini algiladigi BILINMEZ dir.

ISTE INSANOGLU HICBIR ZAMAN NE YANSISINI ALGILADIGINI NE DE SEZGISINI HISSETTIGINI BILEMEZ, SADECE ONUN YANSISINI VEYA HISSINI KAVRAMLAR. BU KAVRAM DA YANSIYI VERENIN VEYA HISSI VERENIN USTUNU ORTER VE ONU KAMUFLE EDEREK KAVRAMIN KENDISINE DONUSTURUR.

Iste bu temelde yansisi algilanan ve sezgisi hissedilenin ne oldugunu bilmek mumkun degildir.

Soyle dusun;insanoglu kendi dusunce temelinin algisiyla, algiladigini yine kendi diline cevirir.

Soyle bir varsayim yapabiliriz. Diyelim ekmek kavramini veren ile dusuncenin algisi iletisim kurabilse ve ayni dili konussalar iste o zaman, insanoglunun kavramlastirmasi tek tarafli olmaz.

iSTE O YUZDEN DUSUNCEYE YANSI VE HIS VERENIN INSANSAL TANIMI-KAVRAMI-EKMEKTIR.

Dolayisiyle, insansal algi his ve duyu disinda kalan kavramla ozdeslesendir. Bu yuzden benim felsefem, neyin ne oldugunun kavramsal ozunu degil; neyin ne olarak olusturuldugunun dusuncesinin evrensel sinirini ve sorusunu verir.

Bu yazim, umarim fazla karisiklik yaratmaz, cunku benim felsefemin ozu bu son curutme de yatmaktadir.

Kisaca ne dersek diyelim, ister yansisal, ister sezgisel olsun, sonucta alginin verdigi kavramdir ve insanoglunun bir urunudur. Ne yansi vereni, ne de his vereni baglamaz.

Ayrica ne yansi veren, ne his veren kavram olmadan algilanamaz. Iste bu tek tarafli iletisim, iliski insanoglunun en buyuk sorunudur. Cunku bu sorunun ana ozu, iki insanoglu iliskisinde ve iletisiminde tamamen aciga cikar.

Insanoglu tek tarafli kavramlandirmaya alistigi icin, dili de sorundur. Cunku tek tarafli kavrama dayanir.

Yani istesende bir seye hem dogru hem yanlis diyemezsin, cunku dil yapisi musade etmez.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-06-2008, 07:48
Kıdemli Üye

Saygideger vgm;

Kavramlarin curumesi demek, dilin de curumesi demektir.Ekmek kavramini, bu kavrama yol acan yansinin turevi olarak algilarsan ve bu kavramsal algidan,yansiyi da cikarirsan geriye kalan nedir? Soyle sorayim MADDEDEN MADDEYI CIKARIRSAN GERIYE NE KALIR? HALA YANSISI ALGILANAN NEDIR?

ekmekten ekmegi cikarirsan, ve hala yansi almaya devam edersen, aldigin yansi neyin yansisidir?

Sevgiden sevgiyi cikarirsan ve hala sezin devam ederse, sana gelen bu sezgiyi veren nedir?
Masadan masayi cikarirsan, hala bir yansi almaya devam edersen, dusunceye yansiyi veren nedir?

Ki bu sorular daha da cogaltilabilir.

KISACASI INSANOGLUNUN VERDIGINI, UZERINE VERDIGINDEN CIKARIRSAN GERIYE NE KALIR?

Aritmatikte bilirsin, bir elmadan, bir elma cikinca sifir elma kalir.Yani elma hala vardir.Cunku o elma diye kavramladigin hala yansimakta ve bir algiya yol acmaktadir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-06-2008, 11:43
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Aritmatikte bilirsin, bir elmadan, bir elma cikinca sifir elma kalir.Yani elma hala vardir

2-2=0 yani yok o 2 degil

4-4=0 yani yok 0 dört degil

Matematiksel işlelerle kavramları içiçe sokmayalım, gerçi bunda da başarısızsınız ya. Elmadan elma çıkmaz. Elmadan elma çıkması demek elmanın yenmesi demektir ( bir seçenek ) Elma yendigi zaman kaç elma kalır.

Burada temel mesele şudur ki siz de oranın peşindesiniz.

Gerçek olan düşünce midir, madde midir. Madde mi düşünceyi belirler, yoksa düşünce mi maddeyi. Bizim düşüncelerimizin dışında madde var mıdır, yoksa herşey bizim düşüncelerimizin ürünü yani bir görüngü müdür. Aslnda bu tartışmaya katılmada geç kaldınız, çünkü tartışıldı ve idealizm mahkum edildi.

Daha da somutlarsak evrensel insan benim düşüncem haricinde var mıdır, yoksa evrensel insanın olmasının şertı benim onu algılamam mı dır. Ben algılamasam evrensel insan gerçek degil midir.

İzmlere, algılara, soyuta ,somuta dalmadan evrensel insanın benim düşüncelerimin dışında varolmadıgını bana ispatlarsanız, haklısınız derim

Ricam ingilizce kelimelere de girmemeniz.

İkinci ricam konuyu öteye beriye çekmemeniz. Soru çok basit. Sizin felsefenize göre evrensel insanın benim düşüncem ve algım haricinde var olmaması gerekiyor. öyle midir. Daha da açıkçası ancak ben onu algıladıgım için var olması gerekiyor.

Onu da geçtik. 3,8 milyar sene evvel yaşam başladı diyor bilim. Ama o zaman bu yaşamı algılayacak akıllı yaratıklar yok henüz. O zaman bu yaşam ya da o zamanki madde bir yanılsamama mıdır.

Son soru; evrensel insanın yoklugu, dünyanın, evrenim ve felsefenin de sonu mudur.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com

Önerilen Siteler