Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2006, 17:32
mcin mcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah olayların ne zaman olaacağını bilmez demeye meylettim

allah olayların ne zaman olaacağını bilmez demeye meylettim, konuşalım bunu (0layları bilirde zamanını bilmez demeye meylettim:

* *** soru: allah olayların hangi vakitte olacağını ezelde bilir mi? evet denirse, "ezel + şu kadar süre" şeklinde mi olayın ne vakit olacağını bilir? yani ezeliyetin başlangıç noktası olmadığına göre, "bu olay şu vakitte olacaktır" şeklinde bilmek nasıl açıklanabilir?

***dedi: Zulm Eder diyorsun Yukardaki Yazida Peygamberimizin Hadislerini ve Kur'an Ayetleri ni Yalanliyormusun?
cevap: peygamber bunu bilmiyordu. ayetlere gelince kullarını ayetlerle de saptırıyor.
dedi: ALLAH Merhametsizdir diyorsun gene yukardaki delilleri yalanliyormusun?

cevap: ne merhameti? onları o hale koyan kendisi zaten böyle merhamet mi olur? hem çocuğu açlıktan öldürecek, hem de merhamet edecek öle mi?

ve Öteki Tarafta Şefaat Meselesi ni de mi yalanliyorsun?

cevap: şefati yalanlamıyom. olabilir. müslüman bir peygamber varsa o şefaat edebilir.

dedi: ALLAH yaptıklarından pişman olmaz diyorsun ama kul gunah isledikten sonra uzuluyor ve pisman oluyor eger gunahı zorla isleten ALLAH ise Zorla Pisman edende odur
cevap: doğru, zorla pişman eden de O'dur.

dedi: oysaki Hak Teala yaptıklarından pisman olmaz oluyorsa Noksanlik ifade eder (Allah'in tenzih ederim)
cevap: ya kendi pişman olmuyo, sadece kulunda pişman olmayı yaratıyo.
dedi: Allah yalan Atar mi ya demisin haber olarak atar Hâsâ Sümme Hâsâ Bu Küfür degilde nedir? ben sana sorayim

cevap: allah kuran da imtihandan bahsediyor (mülk 2) halbuki ne yapacağımızı önceden biliyor. böle imtihan olmaz. imtihan demek yalandır. demek ki allah yalan olarak da haber veriyor. insanları bu ayetlerle saptırıyor. siz de diyonuz ki: bak imtihanmış! o halde hür irademiz olmalı..
Alt 26-09-2006, 17:58
Üye

Standart Re: allah olayların ne zaman olaacağını bilmez demeye meylet

*** Kitap: Metafizik * * * * * *yazar: Aristoteles
_Sh. 66: Ancak ortadan kalkabilir olmayan iki şey vardır: Değişme ve zaman. Zaman ne varlığa gelmiş olabilir, ne de varlıktan kesilebilir. Çünkü bu, zamanın var olmasından önce, bir zamanın olduğu veya zamanın ortadan kalkmasından sonra bir zamanın olacağı anlamına gelir.
_Sh. 497: Zaman ezeli – ebedidir. Çünkü önce ve sonra kavramları zamandan bağımsız olarak tasarlanamazlar. Zamanın dışında ne önce ne sonra vardır. Zaman hiçbir zaman başlamamıştır ve hiçbir zaman ortadan kalkamaz. Çünkü eğer başka türlü olsaydı, zamandan önce bir zamanın olduğunu ve zamandan sonra bir zamanın olacağını söylemek gerekirdi.
Alt 26-09-2006, 19:57
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Mcin, anlayana epey derin gidiyorsun ama, gördüğüm doğru tanımlardan yanlış sonuçlar çıkartman.
Birde sırf fikrini tebliğ edip gidiyorsun, sanki mycin gibisin

Aşırı bir içe kapanma belirtisi olarak, ne zamanki kendini ifade edebileceğin satır araları bulmaktasın, her yere yazıp yazıp gitmişsin. Oysa fikirlerin en temel dayanak noktası, onları ele alırken olduğu kadar, ifade ederkende, edilen yerde ve noktada tutarlı olabilmendir. Üstün körü her yere yazıp yazıp gitmek sanki bir iç kapanıklığın dışa vurması gibi. Oysa her yerde olan hiç bir yerdedir, burada olmayıda başarman gerekiyor. İlah konusunda bu şekilde ilerler isen, sonuçta onu kaybedeceğini görüyorum. Bana öyle olacak gibi geliyor

"O kadar düşündüm ki seni,
gerçekliğini yitirdin.
Robert Desnos"

Zaman konusunda ise, doğru ifade etmişsin, daha doğrusu aktarmışsın. Salt yanıt ve soru olarak değil, mantıkla içsele inmiş yorumlarında olursa tartışma şansımız doğar, eğer tartışma ve başka insanların fikrine kapalı bir biçimde salt tebliğ etme yönteminden vazgeçmez isen, satır aralarında kaybolup gitme riskini göze almışsın demektir.
Zaman geçiyor, doğayı kokla, insanlar ile kaynaş, her ne kadar salt şu fikirlerinle yaklaşmayacağın, zıtlarla değil, insanlarla ortak olan paylaşımdan yola çıkarak bir çoğulluk sağlaman gerekir. Güncel bir yığın konu var, salt kendin dünyandan değil, herkesin içinde olduğu dünya ve konularada ortak ol. Sadece isminle açılmış başlıklar değil, tartışılan binlerce konuda, imkanın ölçüsünde fikirlerini belirt. Bir çok sitede yazılarını okudum, word formatına aldığın kitabınıda!, forumlarda ise sana karşı gösterilen tavrı, salt bir oda ve bilgisayar başında olan yalnızlığını gördüm üzüldüm. Bir kez dene, tartışalım, konuşalım, hiç kimsenin ne benliğini ama nede bencilliğini öne çıkarmayacağı, ismi ile değil fikirleri ile varoldukları platformlarda olmaya çalış. Aksi taktirde satır aralarında ve sosyal yaşamda bir sen olarak kalacak ve kaybolup gideceksin.
Alt 26-09-2006, 23:14
Üye

kaybolup gitmedim mi
Alt 26-09-2006, 23:28
Üye

Dedi: Ben sana sorayım: Hz. Muhammed iyi insan olduğu için mi peygamber yoksa peygamber olduğu için mi iyi insan?
Cevap: Ben iyi insan demiyorum. Kaderi inkar edici sözleri var. Mesela "sadaka belayı defeder" ve "akrabayı ziyaret ömrü uzatır"
halbuki ömür uzamaz ve bela engellenemez bunlar zaten Allah’ın ilminde bellidir.
Alt 27-09-2006, 19:11
Üye

dedi: ve o verdigin Tren ve gunes meselelerinde. Treni süren gelip dag basındaki adami sen söyledin bende kaza yaptim suclu sensin diye bilir mi? hayir. yada gunes gelip sen oraya yazdin diye ben tutuldum diye bilir mi gene hayir...

cevap: farkı şu: insan geleceği tahmin eder. kesin olarak bilemez. ama allah tahmin etmez, bilir! fark budur
Alt 27-09-2006, 20:32
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir daha mcin in actigi forumlara girersem iki olsun !))))

iki kurusluk aklim vardi onuda alip goturuyo !

Yok ya bir dahi ile yada bir deli !))) ile karsikarsiyayiz ama dur bakim sonu ne olacak !)0

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 28-09-2006, 13:35
M.onur M.onur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ya mcin arkadaşım baya bir döktürmüşsün falan da tercümesi yokmu bunun? Hem soranla cevap veren aynı adammı? Ya da o adam kim senmisin? Bir de son olarak kafan güzelmi onu sormak istiyorum.

Lay beside me, tell me what they've done. Speak the words I want to hear, to make my demons run. The door is locked now, but it's open if you're true. If you can understand the me, than I can understand the you.
Alt 28-09-2006, 13:42
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mcin *ferasetine kurban olayım
Alt 28-09-2006, 15:00
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Mcin'in kullandığı yöntem dialog yöntemidir. Yani uç noktalardan sorulan sorular ve ona verilen yanıtlar şeklinde. Ben bu yöntemi çok severim bu arada Deli olma ihtimalim mi vardır yoksa deli anlatımlara meyilmi ediyorum bilemem
1994-1996 Yılları arasında 40-70 arası değişen kitleye toplamı 1(her yıl 6 ay, 2 yılda 12 ay) yıl olmak üzere Felsefe ve Toplumlar Tarihi üzerine seminerler vermiştim. Mcin'de ise, metafizik(fizik ötesi, yani fizik kuralları ile açıklanamaz ve onların dışında) felsefenin, yaratıcı konusunda en canlı ve tutarlı örneğini gördüm.

Harun Yahya'nın aldatmaca kitabını okuduğumuzda(Evrim Aldatmacası) son bölümde şunu ifade eder. Der ki, çoğunluk Allah'ı bir kez yarattı ve insanlarda kaderlerini kendileri belirler olarak bilir. Bu yanlış bir anlayıştır der aldatan H.Yahyanın aldatmaları kitabında(sayfa 110 da başlayan ve 114 den devam eden bölüm). Orada, Yaratanın sürekli yarattığı konusu egemendir. Çünkü aslı böyledir, yani yaratan sürekli yaratır, hiç durmadan yaratır, yaratmak zorundadır. Ve insanlar kaderlerini kendileri çizmezler, Allah önceden bildiği şeyleri yaratmak zorunda olduğu için, insan kendi iradesi ile değil ancak Allah yarattığı için fiiliyat gösterebilir. Bu konuda Kader ve yaratım konusunda, kutsal olan olmayan dini düşüncenin(felesefesini) burada en yansızını Mcin ifade etmektedir. Yani H.Yahya da bu temcit pilavını sanki ilk söyleme edası ile ifade ederken, o insanlığa binlerce kere sunulmuş bir temcit pilavıdır. H.Yahyaya göre mesala biz evrenin içinde değiliz, aksine evren bizim kafamızın içindedir(beyin), kafamızın içide bir algıdır ve böylelikle kafamızın içide yoktur, evrende, madde de, salt bir düşünsel(elektrik sinyali var, başka bir şey yok) alan olarak vardır ki, bu alanda yaratıcının varlık alanıdır. Yani kara bir, küçük miniminnacık, miksroskobik bile olamayan ışığa kapalı, bir nokta kadarız, yani aslında evrende bu kadar denebilir, tabiri caizse, insan 1 nokta kadardır(o kadarda değilde anlaşılsın diye), ne algılıyor ise aslında o yoktur, samanyolu bile yoktur o sadece algılamda vardır, sadece beynimizin içindedir samanyolu der. Yani varlık olarak bizde bir hiçiz!!! Yani her şey biz algıladığımız için değil, Allah tarafından algılatılan şeylerdir, rüya gördüğümüz gibi bir şeydir, ama o gördüklerimiz(algıladıklarımız) ise sürekli yaratılır, bizde varmış gibi sanırız..... Bu düşünce tarihin çeşitli evrelerinde hatra sayılır alanlar elde etmiştir. Neyse H.Yahyanın bu düşüncesi ve aldatmacası hakkında, izin dönüşü kitaplığımdan kitabı alıp sayfa ve içerik belirterek göstereceğim, ve düşünce ve eleştirilerimide etraflıca açıklayacağım. Mcin yaratıcı sürekli yaratmak zorundadır, insan kaderini kendisi belirleyemez, kötülük de Allah'tandır çünkü, bir iyiliğin oluşması için yaratılması zorunlu ise, kötülüğünde fiiliyat kazanması(oluşması) için yaratılmak zorundadır yönlü açıklamaları, inanca göre doğrudur. Zaten H.Yahyada toplumun çoğunluğu Allah ve kader konusunda yanlış bilmektedir demektedir. *(not: Bu anlayış felsefi olarak kutsal dinlerden daha evveldir, orada ise Allah yerine RUH faktörü vardır)

Ben biraz Mcin deki dialoglara 2 örnekte açıklık getireceğim. Bu açıklık o düşünceye göre olacaktır.

1. Allah'ın özgür iradesi yoktur.
Çünkü Allah olacakları olmazdan evvel bilirken, herhangi bir şeyin oluşması için Allah'ın yaratmasına(iradesine) ihtiyacı vardır der bu düşünce. Yani insan eylemde bulunamaz, bulanabilmesi için eylemin Allah tarafından yaratılması, dilenmesi, irade etmesi gerekir. Mesala insan bir şey yapmaya irade edemez, edebilmesi için Allah tarafından irade edilmesi ve ettirilmesi gerekir...
"76 - İNSAN SÛRESİ
76:30. Allah'ın dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir."
Kısaca her an her şey sürekli yaratılmaktadır. Sürekli yaratıldığına göre, sürekli yaratan da yaratmak zorundadır. Burada bir zorunluluk olduğu gibi, evvelce bildiği gibide yaratmak zorundadır. Mesala ben bu yazıları kendi başıma yazmıyorum, yazma fiilim yaratılmış bir şey olarak, Allah tarafından yaratılıyor. Çünkü yaratılmayan hiç bir şeyin fiiliyatı yada oluşması mümkün değildir. Bana bunları ise Allah yazdırıyor, o yazdırmamış olsa idi bende yazamazdım. Allah onu kabul etmediğimi dahi şuraya yazarken, bunu bildiği halde yaratmaktadır. Yani evvelce bildiği bir şeyi Allah değiştiremez, böylesi bir eylemde bulunur ise, Allah evvelce yanılmış olur ki, buda sonuçta Allah'ın yanılması anlamına gelir. Kısaca Allah güncel hiç bir değişiklik yapamaz çünkü evvelce ne olacağını bilmektedir, bildikleri dışında hareket edemez, özgür olmadığı gibi böylelikle görürüz ki özgür iradeside yoktur, evvelce bildiklerine mahkumdur.

2. Kader insan iradesi ile belirlenemez, İnsanın özgür iradesi yoktur.
Kader sadece Allah tarafından belirlenir ve kişi ancak Allah'ın iradesi, dilemesi, irade etmesi dahilinde bir iş yapabilir, fiiliyatta bulunabilir. Bu şartlarda insanın özgür iradesi olmadığı gibi kendi adına bir kaderde belirleyemez.
....
Ne yapalım düşünce ve inanç böyle...
MCİN daha güncel, daha derli toplu, doğru düzgün dialoglar kurarak, bizlerlede iletişimde olarak, her yere üstün körü yazıp geçmeden var isen kaybolup gitmemişsin demektir. Ama bak, başka konularda var, onlarada katılmak, fikirlerini belirtmek zorundasın, yoksa salt tebliğ ile hiç bir şey anlatamazsın!

Önerilen Siteler