Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-03-2019, 10:58
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ben mi yanlış anladım, yoksa Mustafa Öztürk "Kuran Allah'ın birebir sözü değil, Muhammed'in vahiyden anladığını anlattığı sözlerdir" mi diyor?

Buradan "Kuran'da Allah'ın insan gibi tasvir edildiği cümleler Muhammed'e ait" sonucuna varılır. Eski Mutezile akımı da bu sonuca varmış, aralarından bazıları Muhammed'i yermişler, "neden daha akıllı-bilgili birine vahiy inmemiş" diyenler bile olmuş. Bunu Aleviliğin İslami kökenini anlatan bir kitaptan okumuştum.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 18-11-2019, 23:45
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart yeni bir şey öğrendim

Sevgili Şüpheci dinsiz teşekkür ederim.
Mustafa Öztürk'ün konuşmasını dinlerken yeni bir şey öğrendim. Kurandan ve islamdan bahsederken, ayet veya hadis temelli saçmalıklar için, ne yapacağız anlamında "aklıngözü sitesi" çocuklarının sorularına nasıl cevep vereceğiz dedi.

Ben de böyle bir site mi var diye hemen aradım. Karşıma, @aklıngözü isimli bir Twitter hesabı çıktı. Biraz inceledim, hakikaten hoca haklı; oradaki kişiler eğip bükmeden, genelde dinlerin özelde İslamın saçmalıklarını dile getiriyorlar.

Bundan sonra arada bir bakarım artık. sizlere de öneririm.
Alt 19-11-2019, 09:57
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tükenişin başlangıcı Semavi dinler ömrünü tamamladı din para servet edinme ve hakimiyet kurgusu oldu. Bütün sorun ölüm korkusu.
İnsanlar yeni arayışlara girdi Son günlerin arayışı Deizm .Yeni mesheplerde bu doğrultuda olabilir.Yani tanrıyı tarif etme biçimi. Peygamberlerden vaz geçtiler çünkü söyledikleri yaşadığımız çağa uyum göstermiyor hangi kılıfa soksan olmuyor. Yazılan din kitapları da mantığa uymuyor
Bir arayış var belli.

Tanrı ne yerde ne gökte ne suda ne karada. Buna bektaşinin cevabı yok desene be kardeşim olmuş.
Bence de yok deyin kurtulun
Alt 02-12-2020, 19:35
Kıdemli Üye

Mustafa Öztürk'ü üniversiteden attırmak istiyorlar.

#MustafaÖztürkİhraçEdilsin

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 02-12-2020, 19:52
Kıdemli Üye

Mustafa Öztürk hakkında ölüm tehditleri havada uçuşuyor.

cumhuriyet.com.tr

AKP ve İsmailağa'nın hedefindeki akademisyene 'ölüm' mesajı

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Karar Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kuran'da yer alan bir ayetle ilgili yaptığı yorumlar nedeniyle AKP medyası ve İsmailağa cemaati tarafından hedef gösterildi. Öztürk için bir AKP'li sosyal medya kullanıcısı da 'öldürmek gerek' dedi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Karar Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kuran'daki bazı ayetler üzerine yaptığı konuşma sonrası AKP medyasında ve islamcı cenahta hedef oldu.

Prof. Dr. Öztürk'ün bir programda yaptığı ve "Kur'an 23 sene Velid bin Mugire aşağı Asbil Vahil yukarı deyip bütün kadrajını Hicaz-Taif-Medine'ye sıkıştırmış. İnsanlığa son söyleyeceği sözün çapı oradaki 3-5 lavuk müşrik. Ve o müşriğe Kur'an'da öyle küfürler var ki. Hem 'kel' hem 'fodul' ve 'piç' ifadesi kullanılıyor. Bu Allah dili olabilir mi? İnsani dil olamaz mı? Olabilir. Yanmış canı. Feverandır. Olabilir" ifadelerini kullandığı konuşmasını haberleştiren Yeni Şafak, Takvim, Star Gazetesi, En Son Haber gibi AKP yanlısı yayın organları, Öztürk'ün üniversiteden ihraç edilmesini istedi.

ÜNLÜ BOŞ DURMADI: ALLAH SİZE SORACAK
Öztürk'ü hedef gösterenler yalnızca AKP medyası ile sınır kalmadı. İlahiyatçı hocayı linç furyasına İsmailağa cemaatinin "ekran yüzü" Ahmet Mahmut Ünlü de katıldı. Ünlü, sosyal medyada oluşturulan "#MustafaÖztürkİhraçEdilsin" etiketini kullanarak "Kur'ân'ın vahiy olduğunu inkâr eden Mustafa Öztürk'ün ilâhiyatta hâlâ çocuklarımızı zehirlemesine ne kadar daha göz yumacaksınız?" diye yazıp "Vebâldesiniz! Allâh size soracak!" ifadelerini kullandı.

AÇIKÇA 'ÖLÜM' İSTEDİ
Ünlü'nün cemaat müritleri ve islamcılar tarafından çokça paylaşılan bu çağrısına yanıt verenlerden birinin sözleri ise diğerlerinden hayli farklı oldu. Twitter'da @krtll_hf ismini kullanan bir sosyal medya kullanıcısı, Öztürk'e hem ağır hakarette bulundu hem de öldürülmesi gerektiğini yazdı.

ERDOĞAN VE YILDIRIM'LA BOY BOY FOTOĞRAFLAR
Instagram'da da kullandığı asıl ismi Fikret Kartal olan bu sosyal medya kullanıcısı, son dönemde AKP'li gençlerin nasıl lüks ve şatafat içinde yaşadığını ortaya koyan paylaşımlarıyla dikkat çeken "AKP çocukları" isimli hesap tarafından afişe edilmişti.

O hesabın yaptığı paylaşımlarda, Fikret Kartal isimli şahsın AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AKP İzmir Milletvekili ve eski Başbakan Binali Yıldırım'la fotoğrafları bulunuyor. Instagram hesabında bayrak ve elinde tüfekle boy gösteren Kartal'ın bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içerisinde fotoğrafları da yer alıyordu.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 02-12-2020, 23:04
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu sözler bizim açımızdan sadece komik😃

Bu dini bu tarz kişiler ayakta tutuyor,bunun farkında olalım.
Bu ılımlı,bu marjinal söylemler,bu dinin asli yönünü bertaraf ediyor.

Bir tarafta hicret edip,10 sene boyunca cihat adı altında savaşan bir peygamber;diğer tarafta bu dinin kutsal kitabındaki DÖVÜN-KIRBAÇLAYIN-ÖLDÜRÜN söylemleri,bu tarafta da ilahiyatlarda para karşılığı bu dini farklı şekilde anlatmaya çalışan ilahiyatçılar.!

Azıcık DÜRÜST olsalar,TURAN DURSUN'un yolundan giderler ama bunu yeğlemiyorlar,çünkü para tatlı.!
Ben islamı anlatıp para kazanmak istemiyorum,bu işleri bırakıyorum,artık deistim veya ateistim demedikleri müddetçe;bu insanların yanında bir dinsizin olması,benim açımdan kabul edilemez..
''Ne şiş yansın,ne kebap'' diyenler,benim en çok şey ettiğim kimselerdir.Ben dürüstçe inandığını yaşayan,mesela bir boko haramlıya,bu ilahiyatçılardan daha çok değer veririm.

Söylediklerine gelirsem;
Mesela duha 7'yi Edip Yüksel şöyle çevirmiş;
''Seni bir sapık olarak bulup doğruya iletmedik mi?''
Duhâ Suresi 7. Ayet (kuranmeali.com)
Burada SAPIK diye çevirdiği kelimenin karşılığına,bu kişiler kendi peygamberlerini koyuyorlar.Yani bu kişilere göre Allah,Cebrail isimli büyük meleklerinden birisiyle,Muhammed isimli sapık bir araba vahiy indirmiş..
Edip Yüksel bunu söylüyor.
Allah kendi/son peygamberine,kendi kitabında sapık demiş.
Olacak iş mi,oluyor işte.
Bu ilahiyatçı da kalem suresindeki bir ifadeye takılmış..Başka işi yok çünkü.Kendine cemaat yaratacak ya.

Mevlana demiş ki,''BİLİNİZ Kİ KURAN'IN SÖZLERİ ÖNEMSİZDİR''
Mevlana ateist değil ha,müslüman.
Kuran'da yazanlar çokta önemli değil.''Zahiridir'' deyip geçebilirsiniz.İslam tarihi boyunca sufilerin veya ismaililerin bu minvalde yorumları vardır.
Bu bağlamda,bu ilahiyatçıya bir savunma yapılabilir ve karşılığında tek kelime edemez.

Yani Kuran'la ve İslam'la ilgili bir laf edecekseniz,önce bir yanımıza gelin,sonra ne dediğinize bakarız.!
Alt 03-12-2020, 09:24
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran da Kurtaran da insandır. Hacı Bektaş Veli.
Alt 04-12-2020, 17:28
Kıdemli Üye

indyturk.com

Kur'an'a hakaret mi, akademik özgürlük mü? İlahiyatçılar, Prof. Dr. Öztürk'ün sözlerini değerlendirdi

Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün sözleri ve sonrasında başlayan tartışmaları ilahiyat camiasını böldü. Tepkiler için "engizisyon" diyen de "Müslümanlar haklı" diyen de var

Abdulhakim Günaydın

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün Kur'an-Kerim'den ayetler okuyarak yaptığı bir sohbetteki sözlerinin neden olduğu tartışma devam ediyor.

Kur'an'daki ifadelerin tam tercüme edilmediği, yer alan bazı kavram ve terimlerin birebir tercüme edilmesi halinde bunun "Allah'ın dili ve insani dil" olamayacağın söylediği için tepkilerin hedefi olan Prof. Dr. Öztürk, dün itibarıyla emekliliğini istedi.

Sosyal medyada ölümle bile tehdit edilen Öztürk, Independent Türkçe'ye yaptığı açıklamada akademiyi bıraktığını belirtti ama ona tepki gösterenlerin öfkesi dinmemişe benziyor.

Öztürk'ün açıklamalarıyla kutsal kitaba hakaret ettiğini savunanlar, reddiyelerini sosyal medya aracığıyla paylaşarak tepkilerini sürdürüyor.

Peki gerçekten Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün sözleri Kur'an-ı Kerim'e hakaret içeriyor mu?

Bir akademisyenin söyledikleri "akademik özgürlük" kapsamında görülemez mi?

Bu konuda ilahiyatçılar arasında da bir görüş birliği yok. Onlar da bu toplumun her ferdi gibi farklı düşünüyor.

Konuyu hakaret olarak değerlendiren ilahiyatçıların yanı sıra Öztürk'ün "lince" maruz kaldığını ve tepkilerin "aşırı" ve "acımasız" olduğu kanaatinde olanlar da var.

Mustafa Öztürk: Rant kavganız sizin olsun artık ben yokum

Prof. Mustafa Öztürk, emekliliğini talep etti: İlahiyat alemine veda ediyorum, artık yeter
"Dinlersiniz, kabul etmezseniz reddiye yazarsınız"

Independent Türkçe'ye konuşan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli, Öztürk'e yapılanların "engizisyon" olarak değerlendirdiğini söyledi.

Öztürk'ün linç edildiğini belirten Azimli, "Bilim adamları konuşur. Dinlersiniz, kabul etmezseniz reddiye yazarsınız. Konuşmasının başı ve sonu da dinlenilmemiş. Kaldı ki söyledikleri kendisine ait değil ve İslam tarihinde söylenen şeyler. İslam tarihinde reddiye geleneği var. Dinlersiniz, beğenmezseniz reddiye yazarsınız" dedi.

Öztürk'e gösterilen tepkilerin tutarsız olduğunu, son zamanlarda Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç'a ait benzer bir videonun da paylaşıldığını ama kimsenin bunu suç saymadığını hatırlatan Azimli, şunları kaydetti:

Kılıç diyor ki 'Kur'an-ı Kerim kalbi Muhammediden akli Muhammediye inmiştir.' Yani Peygamber kendinden kendine vahiy indirmiştir.' Bunu bir tasavvuf bilgini söylediği zaman suç olmuyor. Elbette suç olmaması lazım ama Mustafa Öztürk bir şeyler söylediği zaman birtakım cemaatler toplanıp hurra üstüne gidiyor. Saldıran cemaatler de İbn Arabi gibi bilginlerden naklen benzer şeyler söylüyorlar. Söylesinler. Ama linç edilmesin kimse. Bunlar doğru şeyler değil. İslam tarihinde buna benzer şeyler çok. Bu da bunlardan bir tanesidir.

"Öztürk yanlış düşünüyorsa siz çıkın doğrusunu söyleyin"

Öztürk'ün görüşlerinin yanlış olabileceğini ama tek bir kişinin bile bilimsel yönden neden yanlış olduğunu açıklamadığını ifade eden Azimli, "Herkes 'vay sen şunu yaptın, bunu söyledin' diye saldırıyor. Yapılması gereken eğer yapabiliyorlarsa çıkıp Öztürk'ü bilimsel olarak ret etmeleriydi. Bunu yapmadılar koro halinde sürü mantığı içerisinde saldırdılar" diye konuştu.

Tepkilerden sonra Öztürk'ün 'madem öyle emekli olacağım' dedikten sonra şimdi de 'emekli yapmayın, ihraç edin' saldırısına maruz kaldığını aktaran Azimli, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Böyle bir adam Türkiye'de yaşamasın' demeye getiriyorlar. Batı'ya nispeten yarım yamalak bir özgürlük yönümüz var onun sayesinde kurtuluyoruz yoksa ‘mürtet, dinden çıkmıştır ve idam edilsin' diyecekler. Mesele çok acı verici. Bu noktaya gelmemesi gerekiyordu. İlahiyatçı ve akademisyenlerden ‘Ne yapıyorsunuz? Öztürk bir bilim adamı. Yanlış düşünebilir, çıkın doğruyu söyleyin' diye bir tepki bekliyordum ama herkes siniyor. 2020 yılında bunlar olmamalı. Öztürk'ün gücü, örgütü ve cemaati yok. Elinde sadece kalemi var ve konuşuyor. Ama saldıranlara baktığımızda örgütlü cemaatler ve müritlerini tahrik ediyor. Gerçekten çok acı verici bir olay.

"Allah'a ait olan hiçbir şey tarihsel olamaz"

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ise Öztürk'e tepki gösterenlerden.

Öztürk'ün tarihselci bir gelenekten geldiği için Allah ve Kur'an-ı Kerim'e gerçek anlamda iman etmediğini savunan Bayındır, şunları kaydetti:

Batı'da şöyle bir anlayış var. Hz. Muhammed'i Allah'ın nebisi saymadıkları için İslam'a Muhammedilik, Kur'an'ı Kerim'e de Muhammed'in yazdığı kitap derler. Kur'an tarihsel bir kitap ve zamanla değişime uğradığını iddia ederler. Mustafa Öztürk de Türkiye'de o tarihselcilerin başında yer alır. Tarihselciler her meseleyi tarihçi gibi değerlendiriyor. Elbette bunu kabul edilebilir bir tarafı yok. Allah'a ait olan hiçbir şey tarihsel olamaz. Güneş, toprak, bitki, su ve insan nasıl tarihsel değilse Allah'a ait hiçbir şey tarihsel değil evrenseldir.

"Öztürk'e gösterilen tepkiler haklı ve yerinde"

Hristiyan ve Yahudilerde İslam'a inanma mecburiyeti olduğunu ama bu mecburiyetten kurtulmak için benzer kavramları kullanarak insanları etki altına almaya çalıştıklarını ifade eden Bayındır, devamında şunları söyledi:

Mesele budur. Dolayısıyla yapılan tepkiler haklı ve yerinde. O zaman Kur'an-ı Kerim, Allah'ın kitabı değil herhangi bir kitap olmuş oluyor. Öyle mi? Allah'ın kitabı için bunlar söylenemez. Bir Müslüman'ın bunu kabul etmesi mümkün değil. Tepkiler son derece doğaldır. Kur'an tarihsel bir kitaptır dediğin zaman onu Allah'ın kitabı saymamış olursunuz. Tarihselcilerin başı olan Öztürk'ün gerçek anlamda iman ettiğine inanmıyorum.

"Öztürk Kur'an'a saygısızlık etti"

İlahiyatçı yazar Ahmet Tekin'de Bayındır gibi Öztürk'e tepki gösteren isimlerden.

Tekin, Öztürk'ü yakından tanıdığını ancak Kur'an-ı Kerim için söyledi sözlerini "saçma ve yakışıksız" bulduğunu söyledi.

Söylenenlerin bir ilim adamının ağzına yakışmayacak ifadeler olduğunu aktaran Tekin, "Kur'an-ı Kerim'i iyi anlayabilmesi için daha 50 fırın ekmek yemesi lazım. Bilgili olduğunu zannediyor ve derin düşünmeden ahkam kesiyor. Ancak yanlış yorum yapıyor. Saçmaladığı konular sadece bu ayetten ibaret değil" dedi.

Kur'an-ı Kerim ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak için Fatiha'dan Nas'a kadar tüm süreleri iyi bilmek gerektiğini vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tümünü iyice anlamadan ahkam keserek yorumlamak doğru bir şey değil. Allah'ın zina mahsulü buyurduğu müşrikle ilgili 3 ayet daha var. Doğru bilgileri paylaşarak hizmet etmiş olsaydı belki insanlar faydalanırdı. Maalesef Mustafa Hoca yanlış yolu seçti. İnsan bazen ağaç budarken baltayı ayağına da vurabiliyor. Mustafa Hoca da hem ayağına balta vuranlardan, hem de Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık edenlerden.

Kimsenin Kur'an'ı karşısına alarak tenkit etmeye hakkının olmadığını belirten Tekin, "Hele hele Müslüman bir müfessirin buna hiç hakkı yoktur. Mustafa Hoca, tepkileri hak ediyor. Müslümanların tepkisi yerinde" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu tepkiler, fikre fikirle karşılık veremeyenlerin tepkisidir"

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, fikirlere karşı gösterilen tepkileri tehlikeli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Kırbaşoğlu, meslektaşları Bayındır ve Tekin gibi düşünmüyor. Kırbaşoğlu'na göre tepkiler çok acımasız.

"Tepkileri onaylamak mümkün değil" diyen Kırbaşoğlu, "Bu tepkiler, fikre fikirle karşılık veremeyenlerin tepkisidir. Fikre baskı ve yıldırmayla karşılık verme teşebbüsü ülke için çok tehlikeli bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

"Tepkiler üniversitelerin bilimsel kurum olma özelliğine indirilmiş bir darbedir"

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç da ilahiyat fakültelerinin medrese ve Kur'an kursu olmadığını, orada çalışan akademisyenlerin de belli bir inanca mensup olmasının bir zorunluluk olmadığı görüşünde.

Öztürk'e yönelik ‘ihraç edilsin, görevden alınsın' gibi yaklaşımları doğru bulmadığı gibi yapılanları ilahiyat fakültelerinin bilimsel bir kurum olma özelliğine indirilmiş bir darbe olarak değerlendirdiğini ifade eden Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

Üniversitelerde özgür düşünce olmalı. İlahiyat Fakültelerinde akademisyen olarak sadece inananlar değil, inanmayanlar da yer alabilmeli. Çünkü orası üniversite bütün düşünce ve inançlar özgürce tartışılabilmeli. Mustafa hocanın görüşleri doğrudur veya yanlıştır, benimser veya benimsemeyiz. Herkes en aykırı fikirleri bile söyleyebilme ve dile getirme özgürlüğüne sahip olabilmeli.

"Kur'an'a hakaret suçlaması gerçek dışı ve son derece yakışıksız bir suçlama"

İnsanların hem modern hukuk ve insan hakları hem de İslami açıdan fikirlerini özgürce ifade edebilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

İslami olarak da insanlar Kur'an yorumu açısından fikirlerini özgürce ifade edebilmeliler. Fakat bu özgürlüğün olmadığını görüyoruz. Bir kısım çevreler insanları belli bir inanca mensup olmaya zorluyor. Kur'an'a hakaret suçlaması gerçek dışı ve son derece yakışıksız bir suçlama. Kaldı ki bu suçlamayı yapanların kendi hayatlarında Kur'an'a hakaret anlamına gelebilecek pek çok sözü söyledikleri ve uygulamaya imza attıklarını üzülerek gördük.

Tartışma sosyal platformlarda devam ediyor. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'den İhsan Şenocak'a kadar birçok kişi Öztürk'ün sözlerine karşı reddiye hazırladıklarını açıkladı.

Öztürk'ün sözleri farklı yorumlansa da bu tartışmanın bir süre dana süreceği kesin. Kur'an-ı Kerim koruma refleksiyle gösterildiği belirtilen tepkilerin dozunun sertliğini fark eden kimi ilim adamları ise sükünet çağrısı yapıyor.

Dinler Tarihi Uzmanı Dr. Lütfü Özşahin ise isim vermeden Kur'an-ı Kerim'den ayetlerden örnek gösterdi.

"Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?" ayetini hatırlatan Özşahin, hakaret olmadığı sürece insanların fikir ve kanaatlerini söylemelerinin gerektiğine dikkati çekti.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 04-12-2020, 17:48
Kıdemli Üye

Mustafa Öztürk'ün inançlı biri olması veya kimliği benim açımdan önemli değil, hakim ideolojinin linçine maruz kalması önemli.

Örnek; bir önceki paylaşımda geçen cümlelere bakalım:

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ise Öztürk'e tepki gösterenlerden.

Öztürk'ün tarihselci bir gelenekten geldiği için Allah ve Kur'an-ı Kerim'e gerçek anlamda iman etmediğini savunan Bayındır, şunları kaydetti:

Batı'da şöyle bir anlayış var. Hz. Muhammed'i Allah'ın nebisi saymadıkları için İslam'a Muhammedilik, Kur'an'ı Kerim'e de Muhammed'in yazdığı kitap derler. Kur'an tarihsel bir kitap ve zamanla değişime uğradığını iddia ederler. Mustafa Öztürk de Türkiye'de o tarihselcilerin başında yer alır. Tarihselciler her meseleyi tarihçi gibi değerlendiriyor. Elbette bunu kabul edilebilir bir tarafı yok. Allah'a ait olan hiçbir şey tarihsel olamaz. Güneş, toprak, bitki, su ve insan nasıl tarihsel değilse Allah'a ait hiçbir şey tarihsel değil evrenseldir.

"Öztürk'e gösterilen tepkiler haklı ve yerinde"

Hristiyan ve Yahudilerde İslam'a inanma mecburiyeti olduğunu ama bu mecburiyetten kurtulmak için benzer kavramları kullanarak insanları etki altına almaya çalıştıklarını ifade eden Bayındır, devamında şunları söyledi:

Mesele budur. Dolayısıyla yapılan tepkiler haklı ve yerinde. O zaman Kur'an-ı Kerim, Allah'ın kitabı değil herhangi bir kitap olmuş oluyor. Öyle mi? Allah'ın kitabı için bunlar söylenemez. Bir Müslüman'ın bunu kabul etmesi mümkün değil. Tepkiler son derece doğaldır. Kur'an tarihsel bir kitaptır dediğin zaman onu Allah'ın kitabı saymamış olursunuz. Tarihselcilerin başı olan Öztürk'ün gerçek anlamda iman ettiğine inanmıyorum.
Abdülaziz Bayındır öyle net konuşuyor ki, sanki deneyle gözlemle ispatlanmış bir şeyden bahsediyor. Senin müslüman olman basit bir coğrafi tesadüf yahu, böyle abuk sabuk fetvalar üfürme, kendine gel, haddini bil.

İlahiyatçı yazar Ahmet Tekin'de Bayındır gibi Öztürk'e tepki gösteren isimlerden.

Tekin, Öztürk'ü yakından tanıdığını ancak Kur'an-ı Kerim için söyledi sözlerini "saçma ve yakışıksız" bulduğunu söyledi.

Söylenenlerin bir ilim adamının ağzına yakışmayacak ifadeler olduğunu aktaran Tekin, "Kur'an-ı Kerim'i iyi anlayabilmesi için daha 50 fırın ekmek yemesi lazım. Bilgili olduğunu zannediyor ve derin düşünmeden ahkam kesiyor. Ancak yanlış yorum yapıyor. Saçmaladığı konular sadece bu ayetten ibaret değil" dedi.

Kur'an-ı Kerim ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak için Fatiha'dan Nas'a kadar tüm süreleri iyi bilmek gerektiğini vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tümünü iyice anlamadan ahkam keserek yorumlamak doğru bir şey değil. Allah'ın zina mahsulü buyurduğu müşrikle ilgili 3 ayet daha var. Doğru bilgileri paylaşarak hizmet etmiş olsaydı belki insanlar faydalanırdı. Maalesef Mustafa Hoca yanlış yolu seçti. İnsan bazen ağaç budarken baltayı ayağına da vurabiliyor. Mustafa Hoca da hem ayağına balta vuranlardan, hem de Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık edenlerden.

Kimsenin Kur'an'ı karşısına alarak tenkit etmeye hakkının olmadığını belirten Tekin, "Hele hele Müslüman bir müfessirin buna hiç hakkı yoktur. Mustafa Hoca, tepkileri hak ediyor. Müslümanların tepkisi yerinde" değerlendirmesinde bulundu.
Yahu Ahmet Tekin, Allah kendi yarattığı insan için piç der mi demez mi, soru bu. Mustafa Öztürk piç ifadesini Allah'a yakıştıramamış, sen yakıştırmışsın, kanıt olarak diyorsun ki, Allah 3 yerde daha piç demiş.

--/--

Kimse Kuran'ı eleştiremezmiş, kimse hakaret edemezmiş, e senin Kuran'ın inanmayana dümdüz gidiyor? Buna söyleyecek birşeyiniz var mı? Sizde utanma yok ki sözünüz olsun.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 04-12-2020, 18:19
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mustafa Öztürk'ün inançlı biri olması veya kimliği benim açımdan önemli değil, hakim ideolojinin linçine maruz kalması önemli
.....
Sevgili Şüpheci Dinsiz;hakim ideolojiyi Mustafa Öztürk gibiler besliyor..
İslam dinini,süper bir din gibi lanse edenler kimler?
Işid üyeleri mi,ilahiyatçılar mı?
Bizim dinimiz şöyle süper,böyle süper diyenler kim?
Bunlar işte.

Ben Nietzsche gibi düşünüyorum;

Bir rahiple birlikte aynı masada yemek yemek, çıkarttırır; bununla kişi
kendini doğru-dürüst insanlar topluluğundan afaroz etmiş olur. Rahip, bizim
şandala'mızdır, —onu kanun kaçağı ilan etmeli, açlığa mahkum etmeli, bir tür çöle
sürmelidir.

«Kutsal» tarih, layık olduğu adla, lanetli tarih adıyla anılmalı; «tanrı»,
«mesih», «kurtarıcı», «aziz», sözcükleri küfür olarak, canilere takılan adlar olarak
kullanılmalıdır.

Önerilen Siteler