Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2008, 14:17
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Türban , islam ve bir santim

"Bugün türban dediğimiz, omuzlara kadar inen başörtüsü ilk defa 1970'lerin başında Lübnan'da ortaya çıktı. Modanın yaratıcısı bir din adamıydı, Lübnanlı Şiilerin lideri Hacetülislam Musa Sadr. Hayır, bu din adamı, bir moda tasarımcısı, yaratıcısı değildi.
Şiiler Lübnan'ın güneyinde yaşıyorlardı, ama o bölgeye sivil Filistinlilerle Kral Hüseyin'in Ürdün'den kovduğu Filistin gerillaları da geldi. Şiiler ile Filistinliler arasında çeşitli sorunlar çıktı. Şii kadınların, Filistinliler tarafından taciz edildikleri de oluyordu. Hacetülislam Musa Sadr, Şii kadınların güvenliği için, bu biçimde örtünmelerini söyledi. Yani şimdi bizim türban dediğimiz başörtüsü bağlama biçimi, inanç değil, güvenliğin gereği olarak ortaya çıktı ve hızla yayıldı. Hacetülislam Musa Sadr, 1975'te yaptığı açıklamada bu başörtüsü modelini bizzat hazırladığını söyleyecek ve ilhamını Batı dünyasının kilise resimlerinden ve Lübnan'daki Katolik rahibelerin kullandıkları başörtülerinden aldım diyecektir'' (murat bardakçı)

İslam, Yahudi'lerden nefret eder. Onları taklit etmekten kaçınır. Görmüşsünüzdür ,müslüman sakal bırakır ama bıyığını traş eder. Burda amaç ''sakalı'' *Yahudi sakalından *ayırmaktır.
Hrıstiyanlık ve Yahudi dininden ve Yahud'ilerden bu kadar nefret eden islam, hrıstiyan rahibelerinden bozma bir
örtünme şeklini ''Türkiye islamı ''kendine ''bayrak'' yapmıştır.
Bu gün Türkiye'de türban ,islamın bütün farzlarının önüne geçmiştir.
Akp , türban sayesinde , kendine yeni arka bahçeler yaratma derdindedir. Yaptığı ''islama hizmet'' gibi görünsede
Kendine ,iki dönem daha ''iktidar olma ''fırsatı yaratma peşindedir.
Her zaman söylerim, din bu dünyada, en kolay para ve menfaat kaznılacak, en iyi sektördür. Türkiye
Akp.nin sayesinde, bu para ve emnfaatin tadına vardı.
Artık Akp, *Halife Osmanın yaptıklarını tekrarlıyor. Eş ,oğul ,damat , yaran imparatorluğu kuruldu. Buraya gelen müslüman arkdaşların ,üzerinde ısrarla *durduğu *''allah korkusu'' şu anki iktidarın yanından bile geçmiyor.
mhp ise ''milliyetçi mukaddesatçı kimiliğine bir de ,''araplık' ı'' ekledi. oda pastadan pay alma derdine düştü

İslam doyarmı? *Kesinlikle hayır. Aldıkça isterler.
Çünkü *müslüman görünme aşırılıkları bitmez verdikçe isterler. Herkes, birbirinin namus bekçiliğine
soyunur , ve bu tutum , toplumdaki sosyal barışı bozar.
Şeriatçı düzenlerin ,temel fikri '' Ey halk ,siz her zaman yoldan çıkmaya *hazır insanlarsınız. Biz tedbirler alarak,
sizi hem cehennem ateşinden koruyacağız hemde sizi zorlada olsa, namuslu yaşatacağız'' şeklindedir.

Ne hazindirki ,yıkanan beyinler sayesinde ,kadın erkeklerin kölesi olmaya ,gönüllü asker olarak yazılıyor.
Ve yine ne hazindirki ,dünya, topyekün bir ekonomik krize doğru yol alırken ,biz bir bez parçasının peşine takılmışız ,ne önümüzü nede arkamızdaki ''kurdu'' görmüyoruz.

İslam, hep bir santim daha sokmanın peşindedir. Tıpkı fıkrada olduğu gibi.
Çocukluk arkadaşı ,iki kadın dul kalır. Biri ikinci defa evlenir. Bir müddet sonra ,diğeride, ikinci defa evlenir.
İlk evlenen ,arkadaşının evine, hem tebrik etmeye, hemde hal hatır sormaya gider. Hoş beşten sonra, ilk evlenen arkadaşına sorar.
- İkinci kocandan memnunmusun?
Kadın cevap verir
- Allah belalarını versin, erkek milleti değil mi? Hepsi, bir santim daha fazla sokmanın peşinde.

Ya islam ? O,neyin peşinde?

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 25-01-2008, 14:36
vgm.1 vgm.1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Türban , islam ve bir santim

Sevgili Özgür yazın çok güzel ve zamanlaması mükemmel, kendi adıma türbanın nasıl çıktığını bilmiyordum, ama çoğu insan aşağıdaki fıkraya takılacak ve yazından çok fıkra tartışılacak.

Saygılarımla;
Alt 25-01-2008, 14:44
Kıdemli Üye

fıkrada anlatılmak istenen. islam tavizlerden bıkmaz. hep ister. uçakta uçağı kıbleye dönmesini, kadınların gittikçe dar alana kapanmasını sopayla oruç tutturup camiye götürme........ bu histerik zorlamalr bitmez.

umarım fıkradan bu zorlamalar daha masumdur.
sevgili peker mizah hapsedilemeyen büyük bir güçtür. diktatörler bile gücü yenememişlerdir.

bu fıkrada edepsizlik yok. sadece bir ''zihniyeti '' mizah gücüyle hicvediyor

Alt 25-01-2008, 14:47
Kıdemli Üye

sevgili peker ,bu karikatürün anlattıklarını bir kitap anlatabilir mi?

(not- karikatür Cumhuriyet'te yayınlanmıştır)

Alt 25-01-2008, 16:50
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Lübnan modasından bir enstantane;

http://www.hizliresim.com/2008/1/25/433.jpg
Alt 25-01-2008, 17:49
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Froyd'un psikanalizinde; ruhsal sorunların kaynağı, hastaların bastırdıkları ve bilinçaltına ittikleri sorunlarda aranırmış. Hastaların bilinçaltındaki duygularını yüzeye çıkarmaya dayalı psikoterapi yöntemle de iyileştirmeye çalışılırmış.

Değerli ağabey ozgur_beyin,

Zannımca, her bir santimin sorumlusu, tamamıyle insani bilinçaltlarımız. İnandığımız düşüncelerimizin izminde sürdüremediğimiz yaşamlarımızın bilinçaltı görüntüsü; yaşamlarımızın izmine uydurduğumuz düşüncelerimiz olmakta. Ve de santim santim olmakta.
Psikoterapi ile tedavi vereceğimiz hastalara, Sn. Murat BARDAKÇI' yı da dahil etmenin bir sakıncası, en azından bu yazıyla birlikte yoktur. Bu düşüncemi de Sn. Hiramusta belgelemiştir.

Bu belgenin üzerine şu savunma gelebilir.
-Şekli farklı şekli...
Bu savunmaya da cevap;
-Santimde fark görmeyen şekilde nasıl gördü.
(Benzetmeler konusunda kusuruma bakmayın)

Hatalarım, cehaletimdir...
Alt 25-01-2008, 18:27
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

cocuklugumda 19 mayis genclik bayrami, okullarin da katilmasiyla muhtesem bir resmi gecit seklinde olurdu. Ataturk gencligi okullarda kendini gelecege hazirlar, resmi gecitlerde de kizlar sortlarla yuruyebilirdi. Sulh ve asayis, bugunkunden cok daha iyi bir noktada oldugunu hatirlarim.
* *O zamanlarda tek tuk gordugumuz basit bir basortuyle basini kapayanlarin, tekrar geriye donmus olmalarini gormek benim icin yurekler acisi. Hiramusta'nin kopyaladigi resim bile, 100 sene oncesine ait olmasina ragmen, simdikinden cok daha masum gorunuyor. Bu tur kiyafetlerin secim ozgurlugunden ziyade din baskisinin artmasi neticesi olduguna hic suphe yok. Cehennemde yanma korkusu, zaten seytan sinifina sokulan kadinin, kendine cennet umidiyle verdigi, dunyasal bir ceza oldugunu zannediyorum. Namusu bir elbise parcasi, insan gibi yasamayi gunah ilan eden bu zihniyeti hep kinadim ve kiniyorum.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 25-01-2008, 21:58
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

mhmmd";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Froyd'un psikanalizinde; ruhsal sorunların kaynağı, hastaların bastırdıkları ve bilinçaltına ittikleri sorunlarda aranırmış. Hastaların bilinçaltındaki duygularını yüzeye çıkarmaya dayalı psikoterapi yöntemle de iyileştirmeye çalışılırmış.

Değerli ağabey ozgur_beyin,

Zannımca, her bir santimin sorumlusu, tamamıyle insani bilinçaltlarımız. İnandığımız düşüncelerimizin izminde sürdüremediğimiz yaşamlarımızın bilinçaltı görüntüsü; yaşamlarımızın izmine uydurduğumuz düşüncelerimiz olmakta. Ve de santim santim olmakta.
Psikoterapi ile tedavi vereceğimiz hastalara, Sn. Murat BARDAKÇI' yı da dahil etmenin bir sakıncası, en azından bu yazıyla birlikte yoktur. Bu düşüncemi de Sn. Hiramusta belgelemiştir.

Bu belgenin üzerine şu savunma gelebilir.
-Şekli farklı şekli...
Bu savunmaya da cevap;
-Santimde fark görmeyen şekilde nasıl gördü.
(Benzetmeler konusunda kusuruma bakmayın)

Hatalarım, cehaletimdir...
Aklım almıyor sevgili mhmmd. Ne kadar empati yapmaya çalışsam da, ne kadar inancın o
kendine özgü irrasyonal özelliklerini bilsem de kadınlar üzerinden sürdürülen bu basit ve çirkin
politikaya şu ya da bu biçimde destek veren "akıllı" insanları anlamıyorum.

Eğer dinsel bir gereklilik olarak bakıyorsanız, yani sorgulamadan kabul ediyorsanız neden
sadece türban ? Hiramusta'nın bakışını biliyorum ama senin de aynı şeyleri söylemen gerekmez mi ? Mesela 4 eş konusunda tutumun nedir ? Kadınların mirasta 1/2 oranını kabul edip savunuyor
musun ? Kadınlar eksik midir ya da erkekler onlardan üstün müdür ? Bunlar çok daha açık emirlerken, türbanda, hele hele son derece çirkin uygulaması olan katolik rahibelerden çalınma garip *örtü olarak türbanda bu inat neden ?

Kadınları günah objesi olarak görüp onları kapatmayı düşünenler nasıl demokrat olabilir ?

Hiramustanın resmi neyi ispatlıyor ? Murat Bardakçı ya da bir başkası bu coğrafyada kadınlar
başlarını hiç örtmezlerdi diye bir iddiada bulunmuş ?

Ne zaman uyanacaksınız ? Birileri bize doğunun tevekkülle boynunu eğen, miskin, cins ayrımcısı
köhne kültürünü kabul ettirmeye çalışıyor. İstediğinize inanın ama bu toplumun giderek daha
kötü durumlara düşmesinde sizin gibi aydın olma sorumluluğu olan insanların seyirci kalmaması
gerek. İslam akıl dinidir diyorsunuz. Hiç akletmez misiniz bu koskoca evrenin yaratıcısı kullarının
saçı ile neden uğraşsın ?

Şekil farkının önemli olmadığını bilenlere öneri:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:...im/carsaf1.jpg

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 25-01-2008, 22:07
vgm.1 vgm.1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"mhp ise ''milliyetçi mukaddesatçı kimiliğine bir de ,''araplık' ı'' ekledi. oda pastadan pay alma derdine düştü " Özgür_beyin

Türk İslam sentezi ağam, ya nereye varacaktı, arap milliyetçiliğinden başka. Rüzgara bağlı yarında Yanki olurlar.

Valla bu tespiti ben senden önce yaptım. *

Saygılarımla;
Alt 26-01-2008, 10:13
Titan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titan Titan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinsel akımlardan etkilenen ve bunu kullanarak toplum üzerinde *baskı oluşturanlara Osman Bölükbaşının aklımda kaldığı kadar şu sözünü hatırlatmak istiyorum,

"Hayatım boyunca birçok meslek gördüm ama din ticareti kadar karlı bir meslek daha görmedim"

Önerilen Siteler