Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-05-2009, 01:03
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

seyirci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... gerçi öyle bişe olsa ters dönen gezegen diye siz ona bişey bulurdunuz, onlarda başka şeylere başka şeyler... yine yerdiniz birbirinizi...

korkuyom ara dayağı yiyecem bi gün...
Valla yemeyiz ya, sen bana inan. Kimseyi de dövmeyiz meraklanma.

Ama gerçekten şu mükemmel mekanizma içinde tek birşey yok ki olması gereken yerde olmasın. Kimi bunu görünce "ulan bu dangalaklar da Allah yok diyo, olmasa şu mükemmel evren olur mu?" diyo, kimileri de "yav ne mükemmel, hiç bi acaiplik yok, herşey dahice ve akılcı, bi de diyolar ki Allah'ın işi" diyo.

Bu tür işaretlere bakarak Allah var mı, Muhammed paygamber mi gibi tartışmalar zırvalıktan öteye gitmez. Tartışılacak tek konu kitaplar, inançlar ve bunların gerçek kaynaklarıdır. Burada genelde yapılan da budur.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 03-05-2009, 01:17
seyirci seyirci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

doğrudur, bir okuyayım dedim hepsi birbirine girdi... tarafsız bir göz için çok karmaşık... bi de arada benim gibi bilmeden yazanlar var... (ama taraflı olarak) onlar da dikkat dağıtıyo... satranç oyununa benzetiyorum artık... sürekli hamleler var...

bazen birinin sabrı tükeniyor, satranç tahtasını ötekinin kafasına geçirmeye hamle yapıyor... küfürlü yasaklanmış yazılar da var yani, çok görmüşsündür...
Alt 03-05-2009, 01:23
Üye

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz:
Kuklacı Felek usta, kuklalar da biz.
Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer ikişer;
Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz.

Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme; eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana "kötü" demelerinde.

Dedim: artık bilgiden yana eksiğim yok;
Şu dünyanın sırına ermişim az çok.
Derken aklım geldi başıma, bir de baktım:
Ömrüm gelip geçmiş, hiç bir şey bildiğim yok.

Cennette huriler varmış, kara gözlü;
İçkinin de ordaymış en güzeli.
Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz:
Bak, bir yanda şarap, bir yanda sevgili.

Sen sofusun, hep dinden dem vurursun;
Bana da sapık, dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam oyum:
Ya sen? Ne görünüyorsan o musun?

Varlık yokluk derdini aklından sil;
Bırak öteleri de kendini bil.
Doldur şarabı, geniş bir nefes al:
Kaç nefes alacağın belli değil.

Bir elde kadeh, bir elde Kuran;
Bir helaldir işimiz, bir haram.
Şu yarım yamalak dünyada
Ne tam kafiriz, ne tam müslüman!

Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur boş!
Bırak onu bunu da gönlünü tut hoş!
Şu durmadan kurulup dağılan evrende
Bir nefestir alacağın, o da boştur boş!

Leyla isteyen kişi Mecnun olmalı;
Kendinden de, dünyasından da geçmeli.
Sevenlerin sofrasına çağrılınca
Ben körüm, ben dilsizim demeli.

Öldürmek de, yaşatmak da senin işin;
Bu dünyayı gönlünce düzenleyen sensin.
Ben kötüyüm diyelim, kimde kabahat?
Beni böyle yaratan sen değil misin?

aha sana asırlar ötesinden canı yanmış bir arkadaş...
Alt 05-05-2009, 16:51
selanikli selanikli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Aşağıdaki hadisler Kuran ayetleri kadar sağlam sayılan Buhari'den aktarılmıştır.

‘’Muhammed’den şöyle buyurduğunu işittiği rivayet edilmiştir: Biz meaşir-i Arab; ümmi, (anadan doğma sıfatta) bir cemaatiz: ne yazı yazarız, ne de (nücumun seyrini,) hesab (ını) anlarız. (Bize lazım olan) bir ay (kah) şöyledir, (kah) böyledir. (Ravi der ki Muhammed, bununla bir defa ay yirmi dokuz, bir kere de otuzdur, demek ister ( gibi mübarek parmaklarıyla işaret buyur)du.’’
( Buhari, hadis no:908 )
‘’Rivayet olunduğuna göre, müşarün-ileyh, güneş battığı sıra Muhammed bana: - Ey Ebu Zer, güneş nereye gider, bilir misin? diye sordu. Ben: Allah ve Peygamber’i bilir, dedim. Muhammed: Güneş gider ta arşın altında (ki karargahında) secde eder (gibi Allah’a inkıyad eder) ve (mutad üzere maşrıktan doğmak üzere) izin ister de ona destur verilir. (Ve şarktan doğar. Bununla beraber güneş Ademoğullarının günahkarları üzerine doğmayı fena görür) ve bu halde secde etmeğe yaklaşır. Fakat secdesi kabul olunmaz. (Matla’ına gitmeğe) izin ister de izin de verilmez. Ve ona: artık nereden geldinse oraya dön! denilir. O da battığı taraftan doğar. Muhammed’in güneş hakkındaki bu ihbarı, Allah’ın: "Güneş, onun devrine tayin olunan makarrinde seyr eder. Güneşin (en ince bir hesap üzere) makarrindeki bu seyri, kudreti her şeye galip, ilmi her malumu muhit olan Allah’ın takdiridir" mealindeki kavli (nin mazmunu) dur.’’ ( Buhari, hadis no:1321 )
‘’Şöyle demiştir: (Bir defa) Muhammed’in yanında idik. (Derken) güneş tutuldu. Muhammed (acele ile ve) rida-yı şerifini ardından sürükleye sürükleye (kalkıp yürüdü) ve (Mescid-i Saadet’e) girdi. Biz de girdik. Güneş zulmetten sıyrılıncaya kadar (orada) bize iki rekat (namaz) kıldırdı. Sonra: "Güneş ile ay hiçbir kimsenin mevtinden dolayı münkesif olmaz. (Bunların böyle münkesif olduklarını) gördüğünüzde başınıza gelen bu hal zail oluncaya kadar (hemen) namaza durup duaya koyulunuz" buyurdu. Yine Ebu Bekir’den gelen bir rivayete nazaran: "Lakin Allah bu iki ayet ile kullarını tahvif (etmeği murad) eder." buyurulmuştur. Küsuf hadisi Buhari’de çok tekerrür etmiştir. Nitekim Mugire İbn-i Şube’den gelen bir rivayette şöyle denilmiştir: Muhammed’in zamanında (necl-i mükerremleri) İbrahim vefat ettiği gün güneş tutuldu. Halk: "Güneş İbrahim’in mevtinden dolayı tutuldu" dediler. Bunun üzerine Muhammed: "Güneş ile ay hiçbir kimsenin ne mevtinden, ne hayatından dolayı tutulmazlar" (Bunu) görünce (hemen) namaza durup Allah’a duaya koyulun" dedi.’’
( Buhari, hadis no:547 )
Şimdi iki seçeneğimiz var:
1- Kuran bugünkü buluşları bin yıl önce bildirmiş Muhammet bile neden bunları bilmiyor?
2-Muhammed Allah'ın kendine verdiği bilgileri ayet ve hadis diye aktardığına göre, Allah mı yanlış bilgi aktarmış, Muhammet mi yalan söylemiş? Hangisi?
Cevap isteyenlere işte cevap.
Dahası da çok emin olun.
Alt 05-05-2009, 22:11
Üye

[quote=selanikli;172931]Aşağıdaki hadisler Kuran ayetleri kadar sağlam sayılan Buhari'den aktarılmıştır.

‘’Muhammed’den şöyle buyurduğunu işittiği rivayet edilmiştir: Biz meaşir-i Arab;

birisöylemiş, biri işitmiş, biri de bunları aktarmış... kaynağı belli değil ki tutarlılığını düşünesin... buhari... adam ne söyledi bu güne ne geldi ...

bence ne geldiyse sağlam gelmedi...
Alt 05-05-2009, 22:51
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu durumda tüm bir islam tefsiri boşa çıkmış olmaz mı?

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 05-05-2009, 23:46
Kıdemli Üye

Standart ya hadisler ayetlerle uyumlu ise

[quote=seyirci;173067]
selanikli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşağıdaki hadisler Kuran ayetleri kadar sağlam sayılan Buhari'den aktarılmıştır.

‘’Muhammed’den şöyle buyurduğunu işittiği rivayet edilmiştir: Biz meaşir-i Arab;

birisöylemiş, biri işitmiş, biri de bunları aktarmış... kaynağı belli değil ki tutarlılığını düşünesin... buhari... adam ne söyledi bu güne ne geldi ...

Hadislerle ayetler uyumlu ise, ayetler için de hadisler için söylediğiniz bu sözleri söyleyebilecek entellektüel etik'e sahip misiniz? Dikkatle izleyeceğim.
İşte aktardığım hadis ile uyumlu ayetler:
‘’Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir…’’Yasin (sıra no:36, shf no:439, ayet no:38 )
‘’O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler.’’
Enbiya (sıra no:21, shf no:321, ayet no:33 )
‘’Güneş ve ay bir hesaba göre hareket etmektedir.’’Rahman (sıra no:55, shf no:530, ayet no:5 )
Güneşin yörüngesi varmış, hadiste aynı şeyi söylüyordu.
İkinci olarak hadisleri inkar etmek sizin sandığınız kadar kolay değil. Hadisleri yok sayarsanız İslam'ın beş şartından biri olan namazı bile nasıl kılacağınızı bilemezsiniz.
Üçüncüsü, binbeşyüz yıl boyunca bütün İslam aleminin ayet kadar sağlam saydığı hadisleri ilk sıkışmada inkar edivermek sadece sizin entellektüel tembelliğinizi ve kolaycılığınızı ortaya koyar.
Dördüncüsü de, gerçekleri görseniz bile yanlışlarınızdan vazgeçme konusundaki yüreksizliğinizi kanıtlar.
Beşincisi de, aslında insanların ortaya koyduklarıyla hiç ilgilenmediğiniz halde, çok ilgiliymişsiniz gibi davranıp insanları boşa uğraştırdığınızı düşünüyorum ve hiç te etik bulmadığımı belirtmeliyim.
Biz burada sirk oyuncuları değiliz, kendinize gelin lütfen.
İnceden alaylarınıza derhal son vermezseniz ben de sizinle aynı ölçüde alay edeceğim.
Alt 06-05-2009, 00:02
Kıdemli Üye

Tanrı'nın tasarımına işaret eden bir çok örnek, hatta sonsuz örnek mümkündür, ancak biz sadece birkaçını verebileceğiz:
Dünya . . . boyutu mükemmeldir. Dünyanın boyutu ve yer çekimi, oksijen ve nitrojen gazlarından oluşan ince bir tabakayı, yerden 50 mil yukarıya kadar tutmaktadır. Eğer dünya daha küçük olsaydı örneğin Merkür gibi, bir atmosferi olması imkansız olacaktı. Eğer dünya daha büyük olsaydı örneğin Jüpiter gibi, atmosferi özgür hidrojen içerecekti. Dünya, hayvan, bitki ve insanları yaşatabilen, doğru bir karışımdan oluşan atmosfere sahip tek gezegendir.
Dünya, güneşten en doğru bir mesafede durmaktadır. Eğer dünya, güneşten daha fazla uzakta olsaydı, biz tamamen donardık. Daha yakın olsaydık hepimiz kavrulurduk. Dünyanın konumunundaki küçük bir değişiklik bile yaşamı imkansız hale getirirdi. Dünya, güneş etrafında 67,000 mil/saat hızıyla dönerken bile bu mükemmel mesafeyi korur. Bunu gerçekleştirirken aynı anda kendi ekseninde de dönmektedir. Böylece yüzeyinin ısınmasını ve soğumasını sağlar.
Ayın boyutu ve dünyaya olan uzaklığı, dünya ile olan yerçekimi açısından mükemmeldir. Ayın önemli okyanus gel-gitleri ve hareketleri ile sular ne durgunlaşır ne de kıtaların üzerine tırmanır.

cevap olarak link kabul edilir
Birincisi;
dünyadaki sıcaklığı belirleyen dünyanın güneşten uzaklığı değildir. Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesiyle açısı ( bu açı değiştiği için mevsimler vardır.İlkokul kitaplarında ayrıntısıyla anlatılır.) ve atmosferin yapısıdır. Sera gazları lafını duymamış olamazsın sanırım. Sera gazları dünyaya gelen güneş ışığının dünyadan ayrılmasını engelleyerek dünyanın ısınmasına sebep olmaktadır.Ve insanlık bu işe bir çare bulamazsa dünyada hayatın sönunu bile getirebilecektir.
İkincis;
Kesin olarak ölçülmüştür ki,ay dünyadan her yıl 3cm uzaklaşmaktadır.Bu da dünyanın yaşı yanında kısa sayılabilecek bir sürede dünyadan kopacak demektir. Yani ayın dünyaya olan uzaklığı bugün mükemmel ise, birkaçbin yıl sonra mükemmel olmayacaktır.
Dolayısıyla mükemmel ve değişmez uzaklık konusundaki görüşleriniz hakkında şu sözü söylemeye hakkım var: ÇUVALLADINIZ
Şimdi lütfen, hayatınızda ilk kez yanlışlarınızla yüzleşme cesaret ve tutarlılığını gösteriniz.
Sizden bunu istemeye hakkım var.
Bekliyorum.
Alt 06-05-2009, 00:15
Kıdemli Üye

Standart haberiniz var mı?

fırtınalı havada inşaatın dibinden yürürsen kafana tuğla düşer... bunun allah la peygamberle alakası yok ki... illa zıt kutuplar birbiriyle kapışacak yani...

muallak taşı mı ne vardı ya yav azizim gezegen yok alma ... gerçi öyle bişe olsa ters dönen gezegen diye siz ona bişey bulurdunuz, onlarda başka şeylere başka şeyler... yine yerdiniz birbirinizi...

korkuyom ara dayağı yiyecem bi gün...
Ara değil ana dayağı çoktan haketmişsin.Ama senin anladığın gibi sille tokat değil, bilgilerle döveceğim seni,tükürdüklerini bir bir yalatacağım, emin olabilirsin.
Şimdi aşağıdaki ayetleri oku, sonra benim gibi dinsiz mi olursun yoksa tövbe edip tekrar müslüman mı olursun bilemem. Ama önce yukarda yazdıklarınla ayetleri yalanlayıp kafir olduğunu bir iyice anla, sonra bakarız.
‘’Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılıdır. ‘’Hud Suresi (sıra no:11, shf no:220, ayet no:6 )
‘’Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın...‘’Hadid Suresi (sıra no:57, shf no:536, ayet no:22)
Bu ayetlerden başka, Kalem 47. , Kamer 52, 53. , Yasin 12. , Fatır 11. ,Ta-ha 52. , Neml 75. , İsra 58. , Yunus 37. , 61., En’am 59. , Sebe 3. , 4., Zuhruf 4. , Nebe 29. , Rad 39. , Hac 70. ayetlerde de aynı ifade defalarca tekrarlanarak bu konuya vurgu yapılmıştır.
Alt 06-05-2009, 01:23
one
Üye Değil

[quote=selanikli;173122]Ara değil ana dayağı çoktan haketmişsin.Ama senin anladığın gibi sille tokat değil, bilgilerle döveceğim seni,tükürdüklerini bir bir yalatacağım, emin olabilirsin.
Şimdi aşağıdaki ayetleri oku, sonra benim gibi dinsiz mi olursun yoksa tövbe edip tekrar müslüman mı olursun bilemem. Ama önce yukarda yazdıklarınla ayetleri yalanlayıp kafir olduğunu bir iyice anla, sonra bakarız

birader

bilgi dayak atmak için kullanılmaz . neden kullanılmaz çünkü bilgiyi kullanarak

dayak niyetine onun içine pis sıkıntılar sokmak manasına gelen bir tavıra

işaret eden bir davranışınız varki bu tür bir fenalıgı hiç bir dinin allahı ve hiç

bir dünyevi etik anlayışı onlaylayamaz

Önerilen Siteler