Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-09-2006, 19:43
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: HADİSLERDEN İNCİLER

sevgili aldostu
* * *uslubun insana yaraşır bir uslup neyi savunduğun senin için değerlidir
* * * ve savunursun ve bundada doğal olarak özgürsün .
* * * *önemli olarak insan gibi savunmak ama savunmada belgelerle olmalı afaki olmamalı.
Alt 30-09-2006, 19:45
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

nefisto toprak dag dediyse orjinal metne bakmak lazim.toprakdan kasit tum evren olabilir.ilk yaratilis itibariyle.dag 'dunya yokken evren tek malzama idi gibi yani.
Alt 30-09-2006, 19:57
Kıdemli Üye

sevgili *deniz
* * *yazdıklarını harun yahyaya gönder orda itibar görür.
* * *orda kurandan alınma en az 100 nobel alacak kura,ani bilgi var.belki seninkinide değerlendirmeye alırlar .
* * * lütfen *ALDOSTU oku ne dediğimi daha iyi anlarsın.
Alt 30-09-2006, 20:05
mep
Üye Değil

Soro abim şimdi yine şaşırdım.
* Bilimsellik konusundaki anlamazlığım depreşti.aynı şeyler karşıma çıktı orjinal metinlere bakmak lazım yada şunu yada bunu demek istemiştir belki dediğin zaman.ben hepten çuvallıyorum abi.biz niye akıl erdiremiyoz abi bu allahın işlerine.yaptıkları bile anlaşılır değil valla.sanki herşeyi biz akıl erdiremiyelim diye yapmış sonrada,size herşeyi açık açık anlattım demiş.hadi ben kalın kafalıyım anlıyamıyomda,sizler gibi büyüklerimde anlıyamıyo ya şaşırıyom kim anlıycak bunları abi.hele 1400 yıl önceki insanlar nasıl anlamışlar yav pes valla ne kafa varmış adamlarda.dimi abi saygılarımla.
Alt 30-09-2006, 20:13
Kıdemli Üye

ittihadı islamcı abi sen bu kadar fitıbbun nebeviyi biliyorsan bir hastane açta laklakai gureba faydalansın faydalansın hemde bu keferelerin açtığı medicaller hem iflas etsin hemde imana gelsinler.

* vema yentiku anil heva in hüve illa vahyun yuha.
Alt 30-09-2006, 20:20
Kıdemli Üye

deniz abi ismin gibi denizsin valla .abi ezherde okumuş olman lazım çok okuyup araştırdığın belli oluyor ummanlardan büyük deniz abi
* * * saygılar *deniz abi rabbulalamin bizim gibi zındıklara hidayet
* * * habibullahlara şefaat varsin.
Alt 01-10-2006, 09:52
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

nefistom,
bak kardesim.
turkce tercume uzerinden din bilimi arastirmasi yapilmaz.
tercume ile din alimi olunmaz.olunsa tum araplar da ve belki arapca bilen yahudiler de islam alimi olurdu.

ben arapca bilmem ama gunaydin nasilsin gibi kelimeleri bilirim.
arapcada gunler'cumartesiden baslar ve adi,"birinci gun" diye turkce manasina gelir.
ikinci gun
ucuncu gun gider

hafta sonu cuma gunudur ve tatildir.

tercumede gunlerin turkce isimleri yazilmistir.bence yaratilisin evrelerine belirtiyor hadis.
yani liopun evrim teorisinin bizim ifadelerimizdeki karsiligi,yani bir yartatilis sirasi gozetilmis.basitten komplekse dogru.
yani duz kainat hamuru=toprak
gezegenler veya diger olusumlar=dag
ilk hayat=agac
mekruh ve nur=bilmiyom
hayvanlar=bitkiden sonraki hayat asamasi
adem=hayvandan sonra hayat asamasi

vs.

bu ana maddelerde bir sira *olduguna gore,en ince teferruattaki sirayi da goze alirsak,demek cok yakin benzerlik icindeki turlerin evrimci arkadaslarca gereksiz yere bosluklari doldurma *yontemiyle bu tur su turden evrilmistir sozlerinin aslinda pespese yaratilistaki siralamayi ifade ettigini ama ifade de tek hatanin evrilme zanni oldugunu goruruz.yakin yaratilmayi evrim sanmislar.

hadisler bir manayi kasdediyorsa once ilk muhataplarinin anlama ve sosyal seviyelerini goze alarak bahseder.zira bizi muhatap alsa o ilk muhataplar anlamaz birsey.o zaman oyle bir cumle kurarki hem onlar hem biz anlariz seviyemize gore.iste benim anladigim budur bu hadisten.
sirada bekleyen var nefistocum,sana bu kadar vakit ayirabildim.devam ederiz yine.
Alt 01-10-2006, 14:07
mep
Üye Değil

V2.0 Abim
*Allah sana sabır versin abi ,avatarımdaki sevimli hayvanın inatçılığı ve kalın kafalığına sahip bu kardeşini aydınlatıcam diye zaman ayırıp cevap veriyosun ya, allah tuttuğunu altın etsin abim.

turkce tercume uzerinden din bilimi arastirmasi yapilmaz. *demişsin.arapların bilime herhangi bi katkısı olmuş olsaydı bu da türkçe üzerinden o bilimin araştırmasının yapılamayacağınımı gösterirdi.

tercume ile din alimi olunmaz.olunsa tum araplar da ve belki arapca bilen yahudiler de islam alimi olurdu. *
arapça bilmekle bile çözümlenemeyen bir dinden bahsediyoruz abi.yani dili bilmek bile yeterlilik değil demekki doğma büyüme arap olmak gerekiyo bu ilimi anlamak için.o zaman bu din olayı arapları ilgilendirir bize ne yahu dersek yanlışmı olur.arapların dışında arapça bilenlerin bile ilmine varamadıkları bir din nasıl evrensel ve bilimsel olabiliyoki?

muhammedin aklına geldiği bi anda söylediği bu hadiste,onca ayrıntı onca bilimsel yaklaşım,incelik, detay filan aranacağına yav muhammet o anda havvayı düşünememiş deyip kestirilip atılamazmıydı.

hadisler bir manayi kasdediyorsa once ilk muhataplarinin anlama ve sosyal seviyelerini goze alarak bahseder.zira bizi muhatap alsa o ilk muhataplar anlamaz birsey.o zaman oyle bir cumle kurarki hem onlar hem biz anlariz seviyemize gore
İyide sevgili abim öyle cümleler kurmuşki,ne o zamanki muhatapları nede bu zamankiler anlamıyo,o zamandan bu zamana anlamaya çalışılıyo
bunun daha kolay bi yolu yokmuydu.hani biliyorum allaha hiç birşey zor gelmez ama,daha kolay bi yol bulamazmıydı sonuçta sen insanları doğru yola çağırıyosun,tebiliğ yapiyosun.daha düzgün bir biçimde olamazmıydı.saygılarımla abim.
Alt 01-10-2006, 17:09
kuvvaci kuvvaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

“Erkeklere kendimden sonra kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım."( Buhari, Nikah 17; Müslim, Zikr 97, (2740) zor bu kadınlarımızın işi vesselam saygılarımla
Alt 01-10-2006, 18:58
mep
Üye Değil

İşlerine geldiğinde hadisi,sünneti ellerinden bırakmayanlar.sıkıya geldiklerinde,banane kardeşim ben kuranı tanırım başkası beni ilgilendirmez mantığıyla dini ve günü kurtarma çabası veriyor.hatta yine *tu kaka dediği halde hadislere dayanıp islamı cici cici göstermeye çalışıyor.kendi çelişkilerini çözemeyen insanlara dinlerinin çelişkilerini sunmak ne derece çözüm getirir bilemiyorum.kabedeki bütün putları yıkıp,kabedeki putların en büyüğü allahı kendine ilah edinen bir dinin inanırları gerçekte putperestlerle aynı allahı allah bildiklerini ne zaman kabul edecek.tek farklarının aradaki ufak tefek putları kaldırıp.yerini hocalarla doldurdukları,aynı arap inancının değişmiş bir şekli olduklarını göremiyeceklermi.

Önerilen Siteler