Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Tercüme Çalışmaları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-05-2008, 11:16
kodoman kodoman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ortak Ata ve Makroevrimin Kanıtları

Karakter sınırlaması nedeniyle metnin orijinalinin tamamını ekleyemedim, parça parça atmak ise okunulurluğunu düşürecekti... bu yüzden metni google document üzerinde yayınladım: http://docs.google.com/Doc?id=dfdq65tj_46df5n72f9

Çevirdiğim kısmın ingilizcesi ve türkçesi:

Evidence for Common Descent and Macroevolution

Microevolution can be studied directly. Macroevolution cannot. Macroevolution is studied by examining patterns in biological populations and groups of related organisms and inferring process from pattern. Given the observation of microevolution and the knowledge that the earth is billions of years old -- macroevolution could be postulated. But this extrapolation, in and of itself, does not provide a compelling explanation of the patterns of biological diversity we see today. Evidence for macroevolution, or common ancestry and modification with descent, comes from several other fields of study. These include: comparative biochemical and genetic studies, comparative developmental biology, patterns of biogeography, comparative morphology and anatomy and the fossil record.

Closely related species (as determined by morphologists) have similar gene sequences. Overall sequence similarity is not the whole story, however. The pattern of differences we see in closely related genomes is worth examining.

--------------

Ortak Ata ve Makroevrimin Kanıtları

Mikroevrim üzerine doğrudan çalışılabilmesine rağmen, makroevrimde bunu yapamazsınız. Ancak, akraba olan biyolojik popülasyon ve gruplar arasındaki "ortak benzerliklerden"(ç.n. pattern) makroevrim üzerine çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Mikroevrim üzerine yapılan gözlemler ve dünyanın bir kaç milyar yaşında olduğu bilgisi sayesinde makroevrim kabul görebilmektedir. Ancak bu çıkarım tek başına, günümüzde gördüğümüz biyolojik çeşitliliğe açıklama olarak kabul edilebilir yapmaya yeterli değildir. Makroevrim'in veya ortak ata ve öncülünden değişimin kanıtı pek çok çalışma alanından gelmektedir. Bu alanlara şunlar dahildir: Biyokimya karşılaştırmaları ve genetik çalışmalar, gelişim biyolojisi karşılatırmaları, biyocoğrafya şablonları(ç.n. pattern), morfoloji ve anatomi ve fosil kayıtları karşılaştırmaları.

Morfolojistler tarafından belirlenen yakın akraba türler, benzer genetik dizilimler taşımaktadırlar. Ancak, elbette, bir uçtan diğer uca benzerlik sözkonusu değildir. Çalışmaya değer olan, yakın akraba olarak gördüğümüz genomlardaki farklılıklardır.
---------

İlk paragraf içime sinmedi... anlaşılmaz geliyor. Önerilerinizi bekliyorum.
Alt 09-05-2008, 11:30
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

arkadaşlar

kodoman arkadaşımız bir süre önce www.evrimteoeisi.org için bu tercümeyi üstlenmişti, daha dogrusu bu tercümeyi ben siteden alıp kendisine göndermiştim ama iletişimsizlik sonucu ancak şimdi irtibat kurabildik. Bu tercüme evrim sitesine ait bir tercüme ve oradan talep gelmişti.

Kodoman ın ise her halde türkçelendirmede biraz sorunu var, ve kendisine bizim tercüme grubunun yararlı olabilecegi fikrini önerdim. Dolayısıyla gruba üye oldu ve bu tercümeye sizin de katkılarınızı istedi.

Her şey biraz şu aralar karışık oldugundan herkesin de bir katkı yapabilecegini umuyorum.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 09-05-2008, 11:38
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bence Kodoman arkadaş iyi gidiyor,makalenin tümü üzerinde daha sonra küçük değişikler yapılabilir.Önemli olan bire bir çeviri olması değil biz türkçe çevirideki cümle düşüklüklerini veya düzenlemeyi daha sonra yapabiliriz.
saygılar

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 09-05-2008, 11:52
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili kodoman,

Çevirinin ham hali üzerinde konuşabilmek için yazının tamamının çevirilmesi gerekecek gibi. Metni bütünlüğü içerisinde kavrarsak daha sağlıklı sonuçlara ulaşırız.
Çevirdiğin kadarı ile evrimde temel sorunlardan birisine odaklanmış bir yazı bu. Tek
tek bakıldığında evrimin bireysel canlı üzerindeki etkileri ve mekanizmaları izlenebilir. Ancak bu günkü çeşitliliğe nasıl ulaşıldığı sorusu, kavranmasının güçlüğü nedeniyle bize hâlâ anlaşılmaz gelecektir. Yani mutasyonlar ve doğal seçilim mekanizması dünyada yaşayan tüm insan popülasyonunda nasıl aynı sonuçlara ulaşır ? Ya da
zehirli hayvanların tehlike işareti ve uyarıcı olarak aynı renkleri seçmesinde hangi
mekanizmalar etkili olmuştur gibi...

Sonuçta güzel bir yazıya kavuşacağımızı hissediyorum.

Ellerine, emeğine sağlık.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 09-05-2008, 12:11
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bekleyelim

Saygideger arkadaslar;

Once cevirinin tamamen bitmesini bekleyelim.Sonra ana metin ile cevirilisini-cevirinin anlamini verme temelinde-gozden geciririz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-05-2008, 12:19
Üye

Konunun bütünlüğü konusunda ben de katılıyorum, ancak benim cümlelerim çoğunlukla genel bütünlüğü bozar. Çok fazla düşük cümle kurarım.
Neyse, çevirinin güncel haline: http://docs.google.com/Doc?id=dfdq65tj_47dcbj43cq adresinden ulaşılabilir. Çeviriyi google docs üzerinden yaptığım için, yaptığım değişiklikler doğrudan oraya yansıyacak.
Alt 15-05-2008, 09:04
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

kodoman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ancak benim cümlelerim çoğunlukla genel bütünlüğü bozar. Çok fazla düşük cümle kurarım.
Sevgili Kodoman,

Sen başka bir şey mi söylemek istedin yoksa ben mi anlayamadım, bilmiyorum.

Linkteki yazıda ne belirgin bir cümle düşüklüğü var ne de anlamsal bozukluk. Mükemmele yakın duruyor...

İmza: Ailenizin editörü...

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 11-06-2008, 00:08
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

çeviri gayet başarılı bencede yada ben türkçeyi unuttum

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 18-08-2008, 14:14
Üye

Tatilde olduğum için bu metnin çevirisini yapamıyordum. Gecikme için gerçekten çok özür dilerim. Ama artık döndüm, en geç bir hafta içinde çeviriyi tamamlamayı planlıyorum.

Madem tatildeydin, neden orada çevirmedin diyebilirsiniz; Haklısınız. Ama tatile pc götürmüyorum, çünkü götürürsem tatil olmaktan çıkıyor, Kağıt kalem ise okul havası veriyor. Tatilde sadece okuyorum

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil