Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-01-2008, 02:53
vgm.1 vgm.1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Türban , islam ve bir santim

Bir de biçim özü, öz biçimi belirler açısından bakın.

* * Türban kadınlar üzerinde bir baskı aracıdır. Müslüman kadınlar gerek kuranla gerek türbanla erkeğe itaata ikna ediliyorlar ve özgürlüklerinden vazgeçiyorlar bunun gönüllü yapılıyor olması, doğru olduğunun kanıtı değildir. Demokrasi ve özgürlükler açısından bakıldığında yasalarla teminat altına alınması gereken bir durumdur. Hiç kimse gönüllü olarak dahi temel hak özgürlüklerinden feragat edemez.

* * Bir mazoşiste şiddet uygulayamazsınız. Bu nedenle mazoşizm nasıl tedavi edilmesi gereken bir hastalıksa, türban da öyledir. Türban mazoşizmin en belirgin semptomlarından biridir.

Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 03:28
Üye

Ben de 5000 yıl öncesinden başörtüsünün çıkışı ile ilgili Muazzez İlmiye Çığ'dan bir kaç satırı paylaşayım;

"Kadınların başını örtme geleneği, Sümer tapınaklarında genel kadınlık yapan Sümer rahibelerine dayanır"

"Başörtüsü Sümerlerde mabet fahişeleri tarafından kullanılırdı"

"Sümerler' de 4 bin yıl önce evlilik belgeyle yapılıyordu. Biz* de hala imam nikahı var. Bunu tenkit ediyorum. Her zaman da edeceğim. imam nikahı insan, kadın ve çocuk hakkını hiçe saymak ve Allah'ın adını küçültmektir."

"Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni" Muazzez İlmiye Çığ bu kitabı hararetle öneririm.
Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 03:44
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

tarikatların bir çoğu ,müritlerine ''islami kıyafet'' giydirirler. çünkü gayeleri ''sünnet-i seniyyeye '' uymaktır.
bilinçli mi yapılır bilinçsiz mi yapılır bilinmez ama ortada bir gerçek var.
şu an sünneti seniyeyi uyayım diye *bir çok tarikat ehli ebu cehil (Amr b. Hişâm el-Muğire)ebu leheb gibi
islam düşmanlarını da! taklit etmektedir.
erkekler azılı islam düşmanlarını taklit ederken kadınlar da rahibeleri taklit etmesinin fazla zararı olmaz herhalde.

tabi bu esnada da ,müslüman! isimler hem tabelalarda, hem hanelerde çoğalacak.
eğer islam olacaksak ,arap gibi yiyecek ,arap gibi yatacak, arap gibi giyineceğiz. bundan böyle, sadece
deveye binilecek, hurma yenecek, geniş bahçeli evlerin, bahçelerinie kum dökülecek .otobüs durakları gibi
vaha benzeri, küçük cepler ihdas edilecek.................. ne kadar araplaşırsak o kadar müslümanlaşacağız

''taleal bedru aleyna '' adlı ilahi ,her evin içinden lahuti bir sesle yükselecek, akşamları, ay ışığında pilav üstü deve eti zıkkımlanacak ve sofradan ''elhamdülillahi rabbül alemin'' sadalarıyla kalkılacak.
yemeğin *akabinde, cemaatle yatsı namazı eda edilecek, sabah namazına rahat kalkabilmek için ''mırra'' içilip yatılacak.

yatmadan önce allaha'' allahım ,atatürk denen deccalden, bizi kurtarıp , sonunda küçücük gemileri olan bir emirül mümine kavuşturduğun için sana binlerce sena'' diye dua edilecek

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 27-01-2008, 04:06
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. peker,

Yaklaşımınız ve örnekleriniz bizce yanlıştır.
İnsan hakları beyannamesi,madde 2 der ki;
"Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir akide, milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin işbu Beyannamede ilan olunan tekmil haklardan ve bütün hürriyetlerden istifade edebilir."

Bu maddenin altındaki 12. madde de der ki;
"Hiç kimse özel hayatı, ailesi, meskeni veya yazışması hususlarında keyfi karışmalara, şeref ve şöhretine karşı tecavüzlere maruz bırakılamaz. Herkesin bu karışma ve tecavüzlere karşı kanun ile korunmaya hakkı vardır."

Devamında 18. madde der ki;
"Her şahsın, fikir, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır; bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyeti, dinini veya kanaatini tek başına veya topluca, açık olarak veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle izhar etmek hürriyetini içerir."

Aynı beyannamenin 27., 29. ve 30. maddelerine de bir göz atmanızı önermek durumundayım.
Mazoşistlik ile türban takanları aynı kefeye koyduğunuza göre ya terminoloji eksiğiniz vardır ya vicdani bir hatanız.

Değerli hoca Sn. Muazzez İlmiye ÇIĞ'ın birkaç kitabından faydalanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Tarihten gelen cılız ışığın, sağlam kaynaklarından ve çok değerli emekçilerinden birisidir. Ancak, hocanın üstte verdiğiniz paragraflarındaki anlam, sizin veriş şeklinize göre değildir.
Tarihsel olguların açılımındaki inceliği vermenin yanında, bunca zamana rağmen, hukuksal bir temelin oluşamamasının haykırışıdır. Ve de oldukça içten, gerçek bir haykırıştır. Bir bilenin haykırışıdır.
Bizim gibi cahillerin hezeyanı değil.

Daha önceki pek çok yazınızı büyük zevkle okuyan bir okurunuz olarak son yazılarınızdaki seviyeye şaştığımı belirtmeden yazımı bitiremeyeceğim. Bu düşüncemi bir sataşmadan öte kardeşçe içten bir dilek olarak alacağınızı umuyorum.

Hatalarım, cehaletimdendir...
Alt 27-01-2008, 04:47
Üye

"Herkes, *ırk, *renk, *cinsiyet, *dil, *din, *siyasi *veya *diğer *herhangi *bir *akide, *milli *veya *içtimai *menşe, *servet, *doğuş *veya *herhangi *diğer *bir *fark *gözetilmeksizin *işbu *Beyannamede *ilan *olunan *tekmil *haklardan *ve *bütün *hürriyetlerden *istifade *edebilir." * mhmmd

Sayın mhmmd; İslamiyet cinsiyet ayrımı yaparak zaten madde 2 yi ihlal ediyor, din ve akideden kalkarak türbanı insan hakları beyannamesine bağlamak zorlama bir iddia olmuş, bir o kadar da cılız.

Devamında 18. madde der ki;
"Her şahsın, fikir, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır; bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyeti, dinini veya kanaatini tek başına veya topluca, açık olarak veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle izhar etmek hürriyetini içerir." mhmmd

İslamiyette böyle bir hakkınız yoktur. Sizin yapmaya çalıştığınız insan hak ve özgürlüklerini kullanarak, bunu yoketmeye çalışmaktan ibarettir. Ve insan hak ve özgürlüklerini sözünü kullanırken traji-komik bir karikatür gibi algılanıyorsunuz, üstünüzde çok iğreti duruyor. İslam'ın eli kanlı cellatları dünyanın dört bir tarafını kana bularken. *Önce bir İslam'a ve İslam ülkelerine göz atmanızı öneririm. Fikir ve vicdan hürriyetini görmezden gelip sadece din kelimesini görmek te algıda seçicilikle mi açıklanmalı, yoksa samimiyetsizlikle mi?

"Bizim gibi cahillerin hezeyanı değil." mhmmd

Var mı kendini bilmek gibisi. Bu kadar cehalet ancak eğitimle mümkündür.

Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 04:53
Üye

"Ancak, hocanın üstte verdiğiniz paragraflarındaki anlam, sizin veriş şeklinize göre değildir." mhmmd

Önerdiğim kitabı okumuştum, ve verdiğim şekilde anladım. Ayrıca isnat ispatı gerektirir. Bu türlüsü seyirciye oynamaktır.

Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 05:01
Üye

"Aynı beyannamenin 27., 29. ve 30. maddelerine de bir göz atmanızı önermek durumundayım.
Mazoşistlik ile türban takanları aynı kefeye koyduğunuza göre ya terminoloji eksiğiniz vardır ya vicdani bir hatanız. " mhmmd

İkinci sınıf olmayı kabul etmek mazoşist olmak değil de nedir. Bunu da türbanla cümle aleme ilan etmek. Hafifçe dövülmeyi kabullenmek bundan zevk almak olsa gerek, hafif ama ne kadar hafif.

En sataşmasız yazımdır, demekki diğer yazılarımı anlamamışsınız.

Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 13:42
Üye

Böylesi milyonlarca örnek var, türban da şiddet dozu bunlara göre daha fazla bir mazoşizm örneğidir.
Bu resimlerde masum İslami ritüeller öylemi sayın mhmmd.
Bir vicdani hata daha yaptım, lütfen adını doğru koyun, birine vicdani hata yaptığını söyleyebilmek için sırça köşte oturmamak gerekir.
Ben inançtan ve fikirden önce dürüstlük beklerim, ancak dürüst insan bir inancı veya fikri yükseltir.

Saygılarımla;
Alt 27-01-2008, 14:32
Üye Değil

Mhmmd arkadaş türban meselesini geçmişte sol ve sağcıların bıyık ve parke ayrımına denk olarak misal vermişsin ve *meseleyi böylece basit bir şekilçilik şeklinde izah etmişsin. *Acaba türban olayı basit bir şekilçilikmidir ?Mesele o kadar basitse niye bu türban olayı üzerinde yoğun tartışmalar oluyor ve halkın bir kesimi bu türban olayından bu kadar ürküyor endişe duyuyor.Bunun geçmişteki sağ ve solcuların parke ve bıyık ayrımından çok farklı değerlendirildiğinin niye farkında değilsiniz .Nİye olayı bu kadar basit basit görüyorsunuz anlamış değilim .Türban olayları bizim gibi düşünenlerde heyacan ve sizin tabirinizle hezayan yaratıyorsa niye bunun sebeblerini iyice irdelemeden hemen bizi hezayan yapmakla suçluyorsun .Maalesef sizin bu basitçe suçlamalarınız ile bu meseleler hallolmuyor.Günlerdir tartışılan mahalle baskısından haberiniz yok herhalde ayrıca PEKER arkadaşın değerlendirmelerini iyice bir okuyun belki biraz bir şeyler öğrenir iyi tanımadığınız kişileri hezayan yapmakla suçlamazsınız.
Alt 27-01-2008, 14:38
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kur'an'da başörtüsü yok, örtü vardır. Göğüslerin üzerine sarkıtılacak örtü.
Bir de tanınmayacak şekilde giyinmek ve örtünmek vardır.

O halde başörtüsünü (türbanı) savunanlar biraz yanılıyor, aslında çarşafı savunmaları gerekir.

Belki bir gün onu da savunurlar diye bir düşünce geldi geçti beynimden ama bir kadını türbana sokmanın çarşafa sokmaktan çok daha kolay olduğunu düşünüyorum ve çarşafın bir baskı olmadan kendiliğinden çoğu kadının (türbanlı dahi olsa) tercihi olamayacağını biliyorum.

Kadının fıtratı ne türbana ne çarşafa uygundur. Türbanlı pekçok kızımız ve kadınımızın ne kadar modern ve vücut hatlarını belli eder şekilde kıyafetler giydiğini düşünürsek bazı aşırılıklar bir gün olacaksa bu muhakkak dayatma ve baskı şeklinde olacaktır. (yahut beyin yıkama bütün kadınsı özellikleri, istek ve arzuları silecek şekilde hat safhaya ulaşmış olacaktır)

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/

Önerilen Siteler