Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-04-2009, 17:19
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Nehir,
kanaatim odur ki Kur'an'ı yazan her kim ya da kimler ise erkeklerin azgınlıklarına bir çare bulunamayacağını, bu azgınlıkların onların doğasından kaynaklanan olağan bir hal olduğunu düşünmekteyken aynı zamanda kadınla erkek arasında mülkiyet ilişkisinin kurulduğu evlilik kurumunda erkeği de kollamak gerektiğinin farkına vardı.

Kur'an'ın yazarı erkek olunca erkeği zaptetmek yerine kadına sınırlamalar getirmeyi yeğledi. Ancak mülkiyet ilişkisinden kaynaklı kadını sahiplenme durumunda azgın bedevilerin durumunu da göz ardı edemezdi. Bin yıllar ötesinden gelen kölelik, cariyelik kavramları imdadına yetişti.

Erkeğin mülkiyetinde olmayıp üzerlerinde kullanma, yani intifa hakkı bulunan cariyeler azgınlar için bulunmaz nimetti. Aynı zamanda hür olup bir erkeğin mülkiyetinde bulunan kadınların önünde de bir siper, bir perde olarak gerilecekti bu cariyeler.

Bir başkasının mülkiyetinde olanlar zarar göreceğine, bir başkasının intifasında olan kadınlar YEM olarak ileriye sürüldü.
Böylece kimsenin tavuğuna kışt demeden azgınlık sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

Blogumdaki son yazıma Arabi bir yorum yazılmış. İstersen bu zihniyeti anlayabilmek için o yorumu bir oku.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 04-04-2009, 17:48
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili K.C.;bloğundaki yazını okudum ve ellerine sağlık diyorum ''anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az''kıvamında olmuş,aldırılması gereken hak olurda yarım yamalak aldırılırmı hiç? olmuşken bittabi hepsi olmalı! ve bu hak bütünlüğüde tabiki kadınlar adına erkekler tarafından aldırılmalı değil mi?hep böyle olmuş zaten maksat yorulmasınlar!, bu hakları söke söke aldırılacak olan bacılarımız herhalde aldırılan hakları ile evlerinde otururken(daha doğrusu uyutulurken!)mutluluktan kendilerini cennette hissedeceklerdir eminim! ) zaten cennete alınırlarsa ordada durumlar pek farklı olmayacağından bir nevi uyum sağlama ön hazırlık sınıfında gibi görebilirler kendilerini!
Alt 05-04-2009, 10:14
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nehir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... güya islam kadını yüceltmişti ya sözümona ,güya yüceltirken de erkekleri kayırma devam ediyorsa,bu durumda islamiyet diğer semavi dinlerden çokta farklı değil demek olmuyor mu?
Selam,

KC yazdıklarımı son derece iyi açıklamış.

İslam kadınları yücelttiğini sadece "söylüyor", o da yazanın anasının yüzü suyu hürmetine. Tüm semavi dinler erkek karşısında kadını aşağıda görür ve onların sömürürülebilmesi için zemin hazırlar, onlar için kadın bir metadır. Çünkü ... rakamlar semavi dinler için son derece önemlidir; ümmet ne kadar büyük olursa o din o kadar güçlenir. Kadın, bu büyüklüğü sağlayabilecek tek varlıktır; ve ümmetin çoğalması gibi dinin en önemli ereği kadının insiyatifine bırakılamaz.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 05-04-2009, 16:26
islam6363 islam6363 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

ben turan dursunu tanımıyorum youtube'de bir video seyrettim videonun sonunda bu site adresini yazmış... bedir savaşını hakkında bir video ben seyretmeye başladığımda her şey normal gidiyodu baktım ki saçma saçma sorular sorulmaya başladı... orda verdiğiniz örnekler bende bir iki örnek vereyim kuran-ı kerimde namaz kılmayın diye bir ayet var normal değilmi ama bir soru sormak istiyorum o ayetin başında bir şeyler daha var ama siz onları yazmıyorsunuz namaz kılmayın ama müsait ollmadığınızda temiz olmadığınızda namaz kılmayın deniniyor... siz sadece ortadakini almışsınız ve insanların beyinleri yıkayacağınızı zannediyorsunuz.. sitenize bir baktımda bilgisayar programcılığıyla bir alakanız var... size bir soru sormak istiyorum bir program yapıyorsunuz içinde ne kadar değişken ve sabitler kullanıyorsunuz güzel bir şey olsun diye kaliteli olsun diye peki insanı hiç düşündünüz mü DNA ile şifrelenmiş ve sadece dört tane değişken kullanılmış adedin guanin timin sitosizn ve sadece dört değişken kullanılmasına rağmen halen çözülememiştir... şimdi soruya asıl soruya geleyim bir program kendiliğinden oluşabilirmi söylermisniz bana bir programcı olmadan bir program kendiliğinden oluşabilirmi??? ve bir program ne kadar güçlü ve çözülmüyorsa ve kalitali ise o programcıyı tanıtmazmı programcının büyüklüğünü göstermez< mi??? v bir daha söyliyecem bedir savaşında kaç melek telef oldu bilinmiyor dediniz bunuda size söyliyeyim melekler ölmez ölümsüzdür.. artık müslümanlar her dediğinize kanmıyo bütün müslümalar okuyo artık
Alt 05-04-2009, 16:38
prozac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prozac prozac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

İslam6363 kardeşim hoşgeldin..
Bende bir örnekle yazdıklarını pekiştireyim..
Bir klavye düşünün tuşlarına basan olmazsa kendiliğinden yazabilir mi ?
Mutlaka bir yapan yaptıran vardır..

selametle..

Sen Tanrılığını bil..Ben de İnsanlığımı...
-----------------------------------------------------

Hayat Değişimdir...
Kuranda Mucize Yoktur..
Alt 05-04-2009, 18:22
Ki-Adi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ki-Adi Ki-Adi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili İslam6363 aramıza hoş geldin. Güzel örnek vermişsin bir program programcı olmadan kendi kendine oluşamaz. DOğrudur. Ama burda şöyle bir konu var Programcı o programı neden yazıyor? İhtiyacı olduğu için o programı yazıyor. Programı yazıp para kazanacaktır hayatını devam ettirecektir Bu onun işidir ya da zevk için yapıyodur ama sonuçta o programın başarılı olmasına ihtiyacı vardır.Kimse başarısız bir programcı olmak istemez.

...sonuç olarak, şu ya da bu, bir zamanlar yoktan varolmuş zorundaydı...
Alt 05-04-2009, 21:20
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

youtube'de bir video seyrettim videonun sonunda bu site adresini yazmış... bedir savaşını hakkında bir video ben seyretmeye başladığımda her şey normal gidiyodu baktım ki saçma saçma sorular sorulmaya başladı...
Bu videoyu merak ettim. Adı sanı oluyor mu bu videoların?

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 05-04-2009, 21:56
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

islam6363´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şimdi soruya asıl soruya geleyim bir program kendiliğinden oluşabilirmi söylermisniz bana bir programcı olmadan bir program kendiliğinden oluşabilirmi??? ve bir program ne kadar güçlü ve çözülmüyorsa ve kalitali ise o programcıyı tanıtmazmı programcının büyüklüğünü göstermez< mi???
Bir programcı olarak cevap vermeliyim diye düşündüm ama öncesinde yapılan bir hataya değineyim: Allah'ınızın varlığını dünyevi örneklerle açıklamaya girişirseniz büyük hata edersiniz.

Bir program bir programcı olmadan oluşabilir - hatta genellikle öyle olur. Bir programın orijinal fikridir önemli olan, programcının işi ise tarif edilen tasarımı gerçekleştirmek yani hammaliyedir. Tabi programın tasarım fikri programcıdan çıkmışsa kendisi hem yaratıcı hem hamal olur. Fakat işin özünde o programın ne için yazıldığı vardır. Laf olsun diye program yazılmaz, laf olsun diye yazmaya başladığınız programın bile yerine getireceği bir işlev söz konusudur.

Fakat insanca yapıcılıkta şu çok önemli noktayı gözden kaçırmayalım: hiçbirşey kusursuz değildir ve herşeyin daha iyisi yapılabilir, bu sadece kaynaklarla bağımlı birşeydir.

Programcı örneğinden yola çıkarsanız Allah'ın yaptığı işin bir başkası tarafından daha iyi şekilde yapılabileceği ihtimalini teslim etmelisiniz.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 05-04-2009, 23:25
niveru niveru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bugun icin cozulememistir , ama suan ki teknoloji ile insan klonlamak mumkun , sizin birebir dna nizi tasiyan canlilar meydana getirebiliyoruz , yarin ne olacagini kim bilebilir?

cariyelik konusunda bence asil yasanan dram bu kadinlarin kendi efendilerini dogurmasidir .cariyenin dogurdugu cocuk hur olurken cariye yine kole olarak kalmakdadir. ozgurlugunu ancak efendisi oldugunde eger ona cocuk dogurmussa kazanabilir , o ana kadar efendisinin cani isterse kizarsa onu satabilir.

Kuranda hala kole ve cariye hukukuna alakali ayetler ve hukumler vardir. Bugune kadar islamcilarin soyledigi islamin zaman icersinde bu kurumu yavasca kaldirmaya yonelik oldugu idi , fakat bugune kadar kuranda yazanlari degistirmenin hicbir makam veya kurumun yetkisinde oladigindan bu kuran hukuku gunuuzdede hala gecerlidir .

Ayrica bugune kadar hicbir islami kurum kolelik ve cariyelik karsiti bir bildiri de yayinlamamistir. Koleligin kaldirilmasi ve lanetlenmesi hakkinda hic bir islami calisma yoktur. Bugun eger islam hukuku dunyaya hakim olmus olsaydi inanin ki kolelik ve cariyelik hala devam edecekdi ...
Alt 09-04-2009, 00:37
belki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
belki belki isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İki not:

1. Kesin bilgi değil ama cariyelerin "sadece savaş esirleri" arasındaki kadınlardan olabileceğini söylemişti biri bana.

2. Aynı kişi açık kadınlara bakmanın haram olmadığını çünkü onların cariye hükmünde olduğunu da söylemişti.

ilave not:
Önceki sayfadaki sahip kelimesine karşılık vermek istiyorum. Kadınlar mal değidir. Kimsenin onların sahiplenmesine ihtiyaçları yok!

Önerilen Siteler